جشنواره لیزر موهای زائد

تمام بدن (کاربردی)

50% تخفیف واقعی به مدت محدود

سائد + ساق + بیکینی + زیربغل

6 جلسه هر جلسه 310 هزار تومان

لیزر ضایعات عروقی پوست| انواع، علت و درمان ضایعات عروقی لیزر ضایعات عروقی پوست| انواع، علت و درمان ضایعات عروقی کلینیک تخصصی پوست و زیبایی دکتر عسگری

لیزر ضایعات عروقی پوست| انواع، علت و درمان ضایعات عروقی

نوشته شده توسط سه شنبه, 14 اسفند 1397 ساعت 10:31
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

ضایعات عروقی

ضايعه هاي عروقي پوستي، ضايعه هايي به شكل خال، لك، زخم يا توده های خوش خیم و بدخيم هستند كه جزو اصلي تشكيل دهنده شان رگ هاي سرخرگي ـ سياهرگي و لنفاوي است. متخصص پوست براي تشخيص نوع ضايعه عروقي، به شكل و رنگ ضايعه در بيمار توجه مي كند اما در بررسي هاي تخصصي تر بررسی ساختمان سلولي آزمایشات بافت شناسی ضايعه لازم است. این ضایعات یا از بدو تولد وجود دارند یا در سنین پس از تولد به وجود می آید. این ضایعات گاهی خود به خود درمان میشوند.

انواع ضايعات عروقي

تلانژكتازي، وریدهای عنکبوتی ، رگ های ریز کنار بینی، واریس، آکنه روزاسه ، همانژیوما (نوعی از ماه گرفتگی) ،خال لکه شرابی (Port wine stains) و پاپول ) Venous lakes ( همگی انواعی از ضایعات عروقی هستند که شرایط کاملا مشابه درمانی دارند.

ضايعه هاي عروقي به سه گروه طبقه بندي می شوند:

  • ضايعه هاي عروقي كه جريان خون در آنها شدت زيادي دارد و اختلال عمده در آنها در محل اتصال شريان ها با وريدها ديده مي شود. به طور طبيعي فشار و شدت جريان خون در شريان ها بالاتر و در وريدها پايين تر است. در اين اختلال دريچه ارتباطي بين شريان ها و وريدها كار طبيعي خود را انجام نمي دهند و خون با فشار بالا وارد وريدها شده، آنها را گشاد و از زير پوست برجسته و ضربان دار مي كند.
  • ضايعه هاي عروقي كه جريان خون در آنها شدت پاييني دارد و عملكرد مويرگ ها دچار اختلال مي شود؛ مانند بيماري هاي لكه سالمون و ماه گرفتگي
  • ضايعه هاي عروقي مختلط .

تلانژکتازی

تلانژکتازی یک ضایعه عروقی به معنی گشادشدن عروق است. عروق متسع شده به قطر نیم تا یک میلیمتر در زیر پوست یا سطح مخاطی قرار دارند.

خال یا رگهای عنكبوتي

شكل و قيافه ضايعه خال هاي عنكبوتي دقيقاً مانند اين است كه عنكبوت بسيار كوچك قرمز، آبی یا بنفش رنگي روي پوست تان نشسته باشد. اين ضايعه (نوعی از تلانژکتازی) نقطه اي است كه مويرگ هاي بسيار ريزي از حاشيه اش خارج شده و شكل عنكبوتي به خود گرفته اند. خال هاي عنكبوتي خال هايي دو تا سه ميليمتري هستند و بيشتر در افراد داراي پوست روشن ديده مي شوند. اين بيماران مي گويند: «وقتي اين نقطه را با دست فشار مي دهيم قرمزي اش موقتا از بين مي رود اما بعد از مدتي دوباره قرمز مي شود.» قرمز شدن دوباره ناحيه نشان دهنده اين نكته است كه اين ضايعه منشا عروقي دارد . معمولا علت خاصی ندارد ولی گاهی بدنبال مصرف بعضي از داروها، به علت مشكلات كبدي، تابش آفتاب، مصرف هورمون و… می توان آنها را مشاهده کرد.

رگ هاي ريز كنار بيني

مويرگ هاي ريز كنار بيني از جنس سياهرگي هستند و اندازه شان زير يك ميليمتر است و به دلايل مختلفي مانند تابش آفتاب، ضربه خوردن يا زخمي شدن، داشتن زمينه بيماري هاي كبدي و كليوي، مصرف بعضي داروها و… ايجاد مي شوند. اين ضايعه هاي عروقي گاهي به ليزر پاسخ درماني مناسبي مي دهند اما در بعضي موارد متخصص پوست از روش هاي تخريبي مانند حرارت براي درمان اين ضايعه ها كمك مي گيرند.

واریس پوستی

كمتر كسي است كه واريس را نشناسد؛ واریس ها به معنای پیچ خوردگی و گشاد شدن سیاهرگ ها یا تورّم ورید گفته می‌شود. واریس، شایعترین بیماری عروقی انسان استرگ‌های واریسی (در پاها و در صورت) میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان درگیر کرده است. در گذشته، درمان واریس تنها از طریق جراحی‌های پر هزینه و دردناک انجام می‌شد اما اکنون با استفاده از لیزرعروقی این عمل به راحتی و به صورت کاملاً سرپایی قابل انجام است. رگ هاي واريسي رنگ شان بنفش است و اگر خيلي مشهود باشد، بيمار حتماً بايد به پزشك عروق مراجعه كند تا درمان زمينه اي انجام شود.

آکنه روزاسه

آکنه روزاسه یا آکنه بزرگسالی عبارت است از التهاب و قرمزی مزمن پوست صورت (معمولاً گونه ها ، بینی و پیشانی). از نظر تشخیصی، وجود یک یا چند علامت مانند حالت گرگرفتگی و عروق خونی كوچك وجوش های ظریفی در روی منطقه قرمز رنگ پوست ایجاد می شوند.

همانژیوما

همانژیوما تومورهای عروقی خوش خیم متشکل از افزایش تعداد سلول های اندوتلیال منحصر به فردی که عروق خونی هستند. این ضایعات مادرزادی اغلب بدون درمان نیز محو می‌شوند

خال لکه‌شرابی Port wine stains

خال لکه‌شرابی یک نشان پوستی عروقی صاف به رنگ قرمز تیره تا ارغوانی است. بدون برآمدگی است که با گشادی و افزایش مویرگ‌های پوست مشخص می‌شود. این ضایعه در ابتدا به شکل لکه‌ای صورتی روشن است که می‌تواند به مرور زمان پررنگ‌تر شده و باعث درگیری رگ‌ها، بافت نرم یا هیپر تروفی استخوان گردد.

پاپول Venous lakes

پاپول (سفت‌دانه ای با قطری کمتر از یک یا نیم سانتیمتر دارد متراکم آبی تیره یا بنفش تیره ) ، در واقع یک کانال عروقی پر خون متسع که ناشی از اتساع در سیاهرگچه ها با یک لایه خاص از سلول های اندوتلیال پهن پر از سلول های قرمز خون شکل می گیردکه معمولا این ضایعه بر روی لب، صورت و گوش است. ضایعات به طور کلی در میان افراد سالمند رخ می دهد.

ضايعه هاي عروقي با شيوع بسيار كم

گاهی ضایعات عروقی به دنبال يك ضربه به وجود می آیند؛ مثلا در ناحيه اي كه سرخرگ و سياهرگ به هم متصل مي شوند، مي توان يك ضايعه با ته رنگ خاكستري مشاهده كرد. ضايعه عروقي بدخيمي به نام «آنژيوساركوم» وجود دارد كه نادر است و به صورت تغيير رنگ قرمز ـ آبي و در حد وسيع در كف سر در سنين بالا به وجود مي آيد. بعضي وقت ها بدون علامت است و بعضي وقت ها هم با علامتي مانند تورم همراه است. البته پيدايش بعضي ضايعه هاي عروقي به دليل داشتن يك زمينه است. بيماري هايي مانند بيماري قلبي، اشعه درماني، جراحي هاي سينه مي توانند زمينه هاي ابتلا به بعضي سرطان ها با منشا عروقي را در افراد فراهم كنند.

علل ناهنجاری عروقی مویرگی چیست؟

ناهنجاری عروقی مویرگی به علت وجود ژن‌های غیرطبیعی و معمولا خانوادگی ایجاد می‌شوند. محققان نوعی جهش ژن GNAQ در کروموزوم‎ 9Q21 را در بسیاری از بیمارانی که خال لکه شرابی یا سورج-سندروم وبر دارند، مشاهده کرده‌اند.

چه تحقیقاتی باید صورت گیرد؟

ناهنجاری عروقی مویرگی معمولا بصورت بالینی قابل شناسایی است و هیچ تحقیقی برای اکثر زخم های صاف و بدون تورم لازم نیست. اگر تردیدی درباره شناخت بیماری یا بافت آسیب‌دیده وجود داشته باشد، انجام سونوگرافی بهترین روش شناخت بیماری است. مشخصاً، ناهنجاری عروقی نشان دهنده مجموعه‌ای از عروق خونی طبیعی در بافت زیر پوست است.در برخی موارد پیچیده‌تر، ممکن است لازم باشد تا از ام آر آی برای تشخیص بیماری و یا آنژیوگرافی برای کمک به پروسه درمان استفاده شود.

لیزر ضایعات عروقی پوست

در این عمل، نور شدید لیزر توسط گلبول‌های قرمز درون عروق خونی جذب می‌شود. انرژی گرمایی ایجاد شده توسط لیزر به عروق خونی آسیب می‌رساند اما از آنجا که بافت اطراف عروق مقدار ناچیزی از این انرژی را جذب می‌کند، معمولاً تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد و به این ترتیب خطر ایجاد زخم و‌ آسیب بافتی بسیار پایین است. در دستگاه‌های لیزری که در مرکز سان‌آی استفاده می‌شود، خطر آسیب به پوست اطراف محل مورد نظر به حداقل می‌رسد چرا که حدود کسری از ثانیه پیش از درمان با لیزر، از یک اسپری خنک‌کننده خاص برای خنک کردن سطح پوست استفاده می‌شود.

 

میدانستید اگر علت وجود موهای زائد هورمونی نباشد، این موها پس از لیزر موهای زائد تا سال ها رشد نمی‌کنند؟

 

انواع لیزر ضایعات عروقی پوست

بطور كلي انواع ليزرهاي موثر در درمان ضايعات عروقي شامل :

ليزر آرگون

ليزر آرگون CW اولين سيستم ليزر مورد استفاده در درمان تلانژكتازي بود. اين ليزر نور آبي سبز از خود متسع مي كند كه 80% اين امواج طول موج 488-541nm دارند.
اگرچه انرژي اين ليزر توسط اكسي هموگلولين جذب مي شود ولي به درجاتي ملانين اپيدرم و درم را نيز درگير مي كند و بنابراين با تغييرات رنگدانه اي و فيبروز پس از درمان همراه است و براي افراد با پوست تيره مناسب نيست.

Argon pumped tunable dye laser APTDL

كه طول موجي بين 488-638nm دارد و بر هموگلوبين اثر مي كند. ان ليزر نيز با عوارضي جانبي از جمله اسكار هيپرتروفيك و تغييرات رنگدانه اي همراه است. ولي به نسبت ليزر PDL، پورپورا و هيپرپيگمانتاسيون كمتري دارد و بعضي بيماران ممكن است اين نوع ليزر را ترجيح دهند.

ليزر Potassium titanyl phosphate crystal laser

اين ليزر از منبع Nd:YAG1064 از درون كريستال KTP خارج مي شود. طول موج آن 532 nm است و حداكثرجذب آن توسط اكسي هموگلوبين انجام مي شود كه اختصاصاً براي عروق جلدي مفيد است.
اين ليزر غالباً در درمان تلانژكتازي كاربرد دارد و براي درمان عروق با قطر بزرگ چندين جلسه درمان لازم است. اين نوع ليزر نيز مانند APTDL، درد و پورپوري كمتري دارد ولي اثرات درماني ليزر PDL دوام بهتري دارد.

Copper Vaper and Copper bromide lasers

اين نوع ليزرها نور زرد با طول موج 578nm دارند. اين ليزرها خصوصاً در درمان عروق با قطر بزرگ موثر هستند. تلانژكتازي صورت Cherry Angioma و pyogemic granoloma بطور موفقيت آميزي با اين نوع ليزر ها درمان مي شوند. البته اين ليزرها نيز ملانين اپيدرم و درم را هدف قرار مي دهند و باعث تغييرات رنگدانه اي در آنها مي شوند. بنابراين مصرف اين نوع ليزرها بايد در افراد با تيپ پوستي روشن محدود شود. ساير عوارض اين ليزرها ايجاد دلمه و تاول است كه طي 2 هفته از بين مي رود.

Krypton laser

اين نوع ليزر نور سبز با طول موج 520-530nm و همچنين نور زرد با طول موج 568nm متسع مي كند. اين نوع ليزر در درمان تلانژكتازي صورت استفاده شده است. غالباً 4-3 هفته يكبار و تعداد جلسات متعدد لازم است. عوارض جانبي آن شامل قرمزي، تورم و تاول و دلمه خفيف است.

Flush lamp-pumped - PDL 

امواج اين نوع ليزر توسط اكسي هموگلوبين جذب مي شود. طول موج آن 585nm است. اين ليزر درمان تلانژكتازي و درمان ضايعات عروقي با سايزهاي متفاوت كاربرد دارد.
ليزر PDL درمان استاندارد براي لكه خال شرابي (Port wine stain) بوده و ميتواند در درمان نوزادان با سن چند هفته به كار رود. همچنين در درمان همانژيوم سطحي نوزادي و ضايعات عروقي اكتسابي مثل تلانژكتازي استفاده شود. اين ليزر همچنين در درمان قرمزي منتشر ناشي از آكنه روزاسه موثر است 80% ضايعات port wine با 10-8 جلسه درمان برطرف مي شوند. ضايعات صورت و گردن معمولاً پاسخ سريعتري دارند. عوارض جانبي شامل عوارض جانبي شامل تغييرات رنگدانه موقت خصوصاً در افراد با پوست تيره، تورم و پورپوراي موقت كه معمولاً 14-7 روز طول مي كشد تا بهبود پيدا كند.

Intense pulsed light - IPL

كم طول موج 500-1200nm دارد و در درمان انواع ضايعات جلدي عروقي كاربرد دارد. اين منبع نوري در درمان port wine stain، همانژيوم و تلانژكتازي كاربرد دارد. البته ضايعات عروقي بادرگيري عروق كوچك موثرتر است. عوارض جانبي شامل قرمزي و پورپورا و موقت است.

 

چرا توصیه می‌شود افرادی که حمام آفتاب گرفته اند از لیزر صورت به شدت پرهیز کنند

 

مزایای رفع ضایعات عروقی با لیزر

در گذشته واریس به عنوان یکی از بیماری های رایج در سراسر دنیا تنها از طریق جراحی‌های پر هزینه و دردناک انجام می‌شد اما اکنون با استفاده از لیزر این عمل به راحتی و به صورت کاملاً سرپایی قابل انجام است.
حدود 80 درصد از لکه‌های مادرزادی با کمک لیزر قابل بهبود هستند. پاسخ به درمان با لیزر به رنگ، عمق و محل لکه بستگی دارد. عروق حاصل از تلانژکتازی بر روی پوست صورت و بینی نیز معمولاً به درمان با لیزر به خوبی پاسخ می‌دهند و با چند بار عمل لیزر، 70 درصد پاکسازی قابل دستیابی است. در سایر موارد، چنانچه نتایج اولیه مطلوب باشد درمان ادامه پیدا خواهد کرد تا جایی که بهبودی کامل حاصل شود.

میزان موفقیت درمان ضایعات عروقی با لیزر

درصد موفقيت درمان به قطر ضايعه هاي عروقي، ميزان عمرشان بستگي دارد. ضايعه هر چه سطحي تر و ته رنگ قرمزتر داشته باشند و اشعه ليزر به عروقش برسد، طبعاً ميزان موفقيت هم بالاست، مانند لكه هاي ماه گرفتگي و خال هاي عنكبوتي. ضايعه هايي كه عمق بيشتري دارند و بنفش تر هستند، درمان مشكل تر است. در مواردي كه ضايعه به درمان مقاومت نشان مي دهد، مي توان از ليزرهاي ديگري مانند اندي يگ و دي اكسيدكربن استفاده كرد. ضايعه هايي كه عمق خيلي زيادي دارند و بخشي از آنها از تابش اشعه ليزر جان سالم مي برد، قابليت عود دوباره را دارند. در ضايعه هاي بزرگ و پر از رگ و خون، به دليل خونريزي هاي زياد و غيرقابل كنترلي كه اتفاق مي افتد از جراحي استفاده نمي شود و از ساير روش هاي درماني كمك گرفته مي شود.

خواندن 6720 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 13 اسفند 1398 ساعت 09:23

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.