لیزر Co2 فرکشنال | جوانسازی و درمان بیماریهای پوستی | عوارض و هزینه

لیزر Co2 فرکشنال
فهرست محتوا

با افزایش سن ، تولید کلاژن در پوست رو به کاهش رفته و ساختارهای حمایت‌کننده‌ی پوست به‌ تدریج از بین می‌روند. قرار گرفتن روزانه در معرض اشعه‌ی فرابنفش خورشید و

موارد دیگر می‌تواند باعث رنگ‌پریدگی و چروک شدن پوست شود. لیزر CO2 فرکشنال یکی از متداول ترین و البته بهترین روش ها برای درمان چین و چروک های پوست، چاله های ناشی از آکنه و اسکار و به طور کلی جوان سازی پوست است. اگر شما هم با این مشکلات پوستی مواجه هستید و آرزو دارید پوستی صاف، شفاف، سفت و انعطاف پذیر داشته باشید، لیزر CO2 فرکشنال می تواند به شما کمک کند. در روش زیباسازی پوست با لیزر فراکشنال CO2 اکثر افراد تنها به یک جلسه‌ی درمانی نیاز خواهند داشت. این روش درمانی نوآورانه می‌تواند علائم اولیه‌ی پیری صورت را از بین برده و ظاهر پوست شما را جوان‌تر کند.

لیزر CO2 فرکشنال چیست؟

لیزر CO2 فرکشنال در واقع نسل جدید لیزرهای CO2 است که با وجود داشتن تمامی مزایای لیزرهای قدیمی و بلکه بیشتر از آن، عوارض آنها را ندارد. در این زمینه باید گفت لیزر CO2 بیش از دو دهه بود که به عنوان بهترین روش برای درمان غیرجراحی چروک ها و چاله های پوستی مورد استفاده قرار می گرفت.
این روش اگرچه نتیجه بسیار مثبتی داشت و با درصد موفقیت بالایی می توانست عوارض پوستی را برطرف کردن و پوستی صاف و یکدست ایجاد کند؛ اما طولانی بودن مدت التیام که حدود ۴ الی ۶ ماه بعد از لیزر زمان می برد، در حالی که صورت باید حدود دو هفته پانسمان می شد، استفاده از آن را برای بیشتر افراد سخت و گاه غیر ممکن کرده بود.
اما امروزه این مشکلات با نسل جدید لیزر های CO2 با نام CO2 فرکشنال تا حدود زیادی حل شده است. به طوری که تمامی مزایای این لیزر باقی مانده و عوارض و سختی های آن مرتفع گردیده است.
در لیزر CO2 فرکشنال به شکلی باور نکردنی مدت زمان مورد نیاز برای بهبود و ترمیم پوست پس از انجام لیزر کاهش یافته است. در این روش اشعه های لیزر به بخش هایی کوچکتر از میکرو تقسیم شده اند و به صورت اختصاصی تر عملکرد تابش بر پوست را انجام می دهند. که این نکته موجب التهاب کمتر پوست حین انجام لیزر می شود.
در نهایت نتیجه نهایی این پیشرفت علمی و تکنولوژیک در دستگاه لیزر CO2 فرکشنال از بین رفتن عارضه قرمزی و تیرگی پوست در طی درمان در کنار حفظ همه ویژگی های مثبت است.

کاربردهای لیزر CO2 فرکشنال

به طور کلی می توان کاربردهای لیزر CO2 فرکشنال در دو دسته کلی سریع و تدریجی طبقه بندی کرد.

• در کاربردهای سریع پس از انجام این لیزر و در حدود دو هفته بعد رنگ پوست روشن تر و یکنواخت تر می شود. لکه های پوستی کمرنگ شده یا به طور کامل از بین می روند. منافذ باز پوست بسته تر می شوند.
• در کاربرد های تدریجی تر اما اثرات عمقی لیزر CO2 فرکشنال می تواند موجب تسریع کلاژن سازی در لایه های مختلف پوست شود و در نتیجه باعث کاهش چین و چروک های پوستی، سفت شدن پوست و زا بین بردن آثار اسکار های ناشی از جای جوش و… شود. از سویی دیگر با توجه به اثری که لیزر CO2 فرکشنال در تحریک کلاژن سازی دارد، از آن می توان به عنوان یک روش مطمئن برای پیشگیری از پیری و چروک پوست استفاده کرد.

در ادامه به صورت با فهرستی از کاربرد های لیزر CO2 فرکشنال آشنا می شوید:

لایه برداری پوست
• از بین بردن منافذ باز پوست
• محکم کردن و افزایش قوام پوست از طریق کلاژن سازی
• درمان لکه های پوستی  
• از بین بردن اسکار و جای زخم های باقیمانده از آکنه، سوختگی، آبله مرغان یا جراحی
• کاهش و بهبود ترک های پوستی ناشی از بارداری یا افزایش سایز یا وزن (استریا)
• از بین بردن چین و چروک خطوط پیشانی، اطراف چشم ها، اطراف دهان و…
• روشن کردن پوست در افراد مبتلا به ملاسما یا تیرگی ناشی از بیماری های التهابی پوست
• رفع ضایعات پیگمانته مثل کک و مک، ملاسما و ضایعه هایی مثل خال، زگیل، کلوئید و…
جوانسازی پوست و لیفت پوست
• رفع پیسی و کک و مک

تفاوت بین لیزر فرکشنال Co2 با لیزر Co2 قدیمی

• لیزر Co2 قدیمی حدود ۲۰ سال پیش معرفی شد. در لیزر فرکشنال Co2 بر خلاف Co2 قدیمی معمولی، نیاز به بیهوشی و یا تزریق آمپول بی حسی نمی باشد. بیمار فقط با یک کرم بی حس کننده بدون درد لیزر می شود. همچنین بر خلاف لیزر Co2 قدیمی معمولی، بیمار در روش فرکشنال نیاز به پانسمان ندارد. فقط از کرم های ترمیم کننده استفاده می کند و دو روز بعد می تواند از کرم های پوشاننده و آرایشی استفاده نماید. ترمیم پوست در فرکشنال حدود ۵ تا ۶ روز طول می کشد در حالی که در لیزر Co2 معمولی بین ۲ تا ۳ هفته. در روش فرکشنال Co2 بیمار فقط برای دوتا سه روز قرمز است در حالی که در لیزر Co2 معمولی بین ۲ تا ۶ ماه قرمزی ادامه می یابد.
• احتمال تیرگی پوست در لیزر فرکشنال Co2 بسیار نادر است. در حالیکه در Co2 معمولی این ریسک بالاست.
• لیزر فرکشنال Co2 را میتوان در گردن و پشت دست ها و قسمت های دیگر بدن نیز برای درمان انواع ضایعات پوستی مانند جوان سازی پشت دست ها، لکه های پوستی، ترک های شکم، اسکار سوختگی و یا جراحی نیز به کار برد. جلسات درمانی بسته به مشکل پوستی بین ۳ تا ۵ جلسه می باشد که به صورت ماهیانه تکرار می شود.
• مهمترین مزیت لیزر CO2 فرکشنال نسبت به لیزر CO2 قدیمی دوران بهبود کوتاه تر، درد کمتر برای بیمار و عدم نیاز به بیهوشی حین عمل و پانسمان بعد از عمل است.

 

آیا میدانستید اگر از داروهای مدر استفاده می‌کنید، برای لیزر موهای زائد باید پزشک معالج خود را در جریان بگذارید؟

 

مزایای جوانسازی و لایه برداری پوست با لیزر فرکشنال

• افزایش کلاژن سازی
• حداقل مدت‌زمان بهبودی
• ترمیم سریع پوست به دلیل متمرکز و دقیق بودن درمان
• همراه داشتن نتایج منحصربه‌فرد به دلیل قابلیت کنترل شدت درمان
• انعطاف‌پذیر بودن روش درمانی برای انطباق با نیازهای فرد
• بی‌خطر و مؤثر بودن روش درمانی برای تقریباً همه‌ی انواع پوست
• کاهش درد و آسیب‌های پوستی
• قابلیت لایه‌برداری و تحریک‌پذیری به صورت هم‌زمان

مکانیزم لیزر CO2 فرکشنال

این لیزر دارای تنظیماتی بسیار دقیق است و به همین دلیل می تواند حفره هایی بسیار ظریف با عمق مشخص (در حد میکرون) را در لایه های پوست ایجاد کند؛ و باقی بافت را دست نخورده باقی بگذارد. این روش باعث تحریک سلول های دست نخورده و فعال شدن آنها در جهت کلاژن سازی شود، که خود موجب بهبود عارضه های مختلف پوستی در منطقه لیزر شده می شود.

به زبان علمی تر باید گفت لیزر CO2 فرکشنال با ماده فعال خود که همان گاز دی اکسید کربن است فعالیت می کند. هدف این لیزر تبخیر مولکول های آب موجب در لایه های پوست است. لیزر CO2 فرکشنال با ورود به لایه های مختلف پوست و تبخیر آب موجود در سلول های پوستی موجب ایجاد ستون های تخریب بسیار کوچک (میکروسکوپی) در لایه های اپیدرم و درم پوست می شود. در فاصله های بین این ستون های تخریب بافت های سالم باقی می مانند که موجب تحریک و نوسازی بافت از بین رفته در ستون های تخریب می شوند.
دستگاه CO2 فرکشنال بدون آنکه جراحتی بر روی پوست ایجاد کند، خطوط و چروک های پوست را از بین می‌برد، موجب افزایش قوام و سفتی پوسـت می شود و رشته های کلاژن زیر پوست را از نو بازسازی می کـند.

روش درمان با لیزر فرکشنال

بدلیل اینکه این درمان با درد مختصری همراه است در ابتدا برای بی حسی پوست از کرم های بی حسی موضعی استفاده می شود. میزان انرژی برای هر کدام از پرتوهای Fractional Laser بر اساس میلی ژول می باشد و تعداد سوراخ ها ی ایجاد شده در سطح پوست در یک موضع با ابعاد ۱*۱ سانتی متر بر اساس نوع و شدت بیماری قابل تنظیم است ( بطور معمول بین۱۲۵ تا ۲۵۰ نقطه در سانتی متر مربع) چنانچه ضایعه عمیق باشد مثلا در جای جوش و یا چین و چروک های عمقی به منظور افزایش نفوذ لیزر از انرژی بیشتری استفاده می شود این افزایش انرژی ممکن است موجب انعقاد پوست در حد وسیعی شود در نتیجه برای جلوگیری از این موضوع تعداد نقاط در واحد سطح کمتر انتخاب می شوند( مثلا ۱۲۵ نقطه در سانتی متر مربع با انرژی ۲۵ میلی ژول) اگر ضایعه سطحی باشد مثلا یک چروک سطحی باید انرژی پرتوهای لیزر را کمتر انتخاب کرده و تعداد نقاط لیزر در واحد سطح افزایش می یابد ( مثلا ۲۵۰ نقطه در سانتی متر مربع با انرژی ۶ میلی ژول) در این روش بدلیل اینکه کل اپیدرم برداشته نشده و فقط سوراخ های ریزی در سطح پوست ایجاد می شود ، ظرف ۴۸ ساعت پوست بسته شده وترمیم سریع تر اتفاق می افتد و احتمال ایجاد اسکار و عفونت بسیار کم می باشد.
نـتـیجه بدست آمـده از این لیزر در طولانی مدت ماندگار است؛ هرچند دقت انجام کار با دستگاه بسیار مهم است که توصیه می‌شود برای رسیدن به بهترین پاسخ درمانی و جلوگیری از عوارض احتمالی برای انجام درمان با لیزر CO2 فرکشنال به پزشک متخصص پوست مراجعه نمایید.
معمولا برای رسیدن به نتیجه مطلوب درمان با لیزر فرکشنال co2 نیاز به ۴ الی ۶ جلسه درمان ۳۰ دقیقه ای هست که این مقدار بنا بر تشخیص پزشک و نوع پوست افراد مختلف متغیر است.
پس از اینکه لیزر را انجام دادیم پوست دچار یک حالت التهابی می شود که شما می تواند این حالت را با کمپرس یخ و سرما بهتر کنید . زمانی که ۱۲ تا۲۴ ساعت از انجام لیزر گذشت پوست حالت قهوه ی به خود پیدا می کند که اصطلاحا به آن می گویند حالت افتاب سوختگی ، در چنین مواردی جایی نگرانی نیست زیرا طی ۳ تا۶ این مشکل با پوست اندازی برطرف خواهد شد ، پس از این پوست بصورت نسبی شفاف می شوید و کمی قرمز ظاهر می شود که این قرمزی میزان کمی است ۱ تا۲ هفته ممکن است تا بهبودی کامل طول بکشد .

لیزر Co2 فرکشنال برای چه کسانی مناسب است؟

• افرادی که دارای پوستی پیر و خسته هستند.
• افرادی که چین و چروک عمیق پوستی دارند.
• افرادی که در اثر نور خورشید دچار آسیب پوستی شده اند.
• افرادی که دچار اسکار های آکنه هستند.

انجام لیزر فرکشنال برای چه افرادی مناسب نیست؟

• خانمهای باردار از جمله افرادی هستند که انجام این گونه لیزرها به آن توصیه نمی شود و نباید آن را انجام دهد .
• افرادی که دارای حساسیت پوستی هستند .
• افرادی که دارای پوستی حساس هستند .
• سابقه تشکیل کلویید یا اسکار هیپرتروفیک بدنبال ایجاد زخم

بهبودی پس از درمان با لیزر CO2

دوره‌ی بهبودی یکی از دوره‌های بسیار مهم در لیزردرمانی با لیزر فرکشنال است چرا که بدن شما ترمیم شده و لایه‌ی جدیدی از پوست را می‌سازد. دوره‌ی بهبودی حدوداً دو هفته زمان می‌برد که در طول این مدت باید انتظار قرمز بودن و پوسته پوسته شدن پوست خود را داشته باشید. این عوارض طبیعی بوده و درواقع بخشی از فرایند ترمیم پوست و جوان‌تر شدن آن می‌باشد.
بلافاصله پس از درمان تغییراتی را مشاهده خواهید کرد ولی نتایج کلی درمان ۳ تا ۶ ماه بعد از آن ظاهر می‌شوند. پس از بهبودی پوست شما که ممکن است ۳ تا ۱۴ روز زمان ببرد، یک دوره‌ی ۴ تا ۶ هفته‌ای وجود دارد که در طول آن پوست شما صورتی رنگ خواهد بود. در طول این دوره پوست شما صاف‌تر شده و لکه‌های آن از بین می‌روند. با بازگشت رنگ پوست به حالت طبیعی، خطوط روی پوست کمتر شده و درخشندگی آن افزایش پیدا می‌کند.

آثار درمان تا چه مدت باقی خواهند ماند؟

ماندگاری نتایج حاصل شده به نحوه‌ی مراقبت شما از پوست خود در برابر نور خورشید و همچنین عوامل ژنتیکی و روند سالخوردگی بستگی خواهد داشت. اگر از کرم ضد آفتاب استفاده کرده و لباس‌های محافظ به تن کنید، پوست شما برای مدت بیشتری ظاهر جوان خود را حفظ خواهد کرد. اگر به‌خوبی از پوست خود مراقبت کنید، می‌توانید با انجام یک جلسه‌ی درمانی سالیانه ظاهر خوب آن را حفظ کنید.

اقدامات قبل از انجام لیزر CO2 فرکشنال

• دو تا چهار هفته قبل از لیزر از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و استفاده از دستگاه ها و مواد برنزه کننده، پرهیز کنید.
• ۲۰ الی ۳۰ روز قبل از لیزر CO2 فرکشنال استفاده از محصولات ضد پیری و لایه بردار را متوقف کنید. در صورت امکان از مصرف آسپرین، ادویل و ناپروکسن یا هر نوع داروی ضد التهابی دیگر اجتناب کنید. از هر نوع درمان های اسیدگلیکولیک پرهیز کنید. استفاده از مینوسیکلین، تتراسایکلین و داکسی‌سایکلین را متوقف کنید. از اپیلاسیون، مالش ساینده، و درمان‌ها میکرودرم ابریژن اجتناب کنید.
• قبل از انجام لیزر CO2 فرکشنال بیمار باید توسط پزشک متخصص پوست و مو معاینه شود. انتظارات بیمار بررسی شده و میزان بهبود از طرف پزشک و متد انجام کار مشخص شود.
• در زمان انجام لیزر CO2 فرکشنال نیازی به آمپول بی حسی و… نیست و تنها استفاده از کرم های موضعی بی حس کننده که معمولا حاوی لیدوکائین و یا پریلوکائیین هستند، کفایت می کند. این کرم ها را ساعتی قبل از انجام لیزر بر موضوع مورد نظر می زنند تا بیمار در هنگام انجام کار درد زیادی را احساس نکند.

مراقبت های بعد از درمان با لیزر فرکشنال

• طول مدت انجام لیزر CO2 فرکشنال معمولا حدود ۳۰ دقیقه است. و بعد از پایان کار پوست محل لیز ملتهب و برافروخته است. معمولا پزشک این بر افروختگی را با کمپرس یخ و سرمای موضعی کاهش می دهد.
• خوشبختانه در این نوع لیزر مانند لیزرهای نسل قدیمی، نیاز به پانسمان محل انجام لیزر نیست؛ و تنها جهت افزایش سرعت بهبود ممکن است کرم هایی مثل زینک اکساید و کرم های ترمیم کننده و آنتی بیوتیک توسط پزشک تجویز شد.
• روز بعد از انجام لیزر CO2 فرکشنال پوست حالت شبیه به سوختگی خفیف یا آفتاب سوختگی می شود و کمی تیره تر به نظر می آید. این حالت طی یک هفته و با پوست اندازی بهبود می باید؛ و طی حدود دو هفته سرخی و دلمه های تشکیل شده روی پوست نیز از بین می رود.
• در این مرحله فرد پوستی تازه که گلگون و نازک و شفاف است را احساس می کند؛ که طی حدود سه هفته نیز این سرخی خفیف از بین می رود پوست شما به حالت کاملا طبیعی و البته جوان شده برمی گردد.
• طی ۶ روز بعد از انجام لیزر CO2 فرکشنال توصیه می شود زیر نور مستقیم خورشید قرار نگیرید. همچنین پس از گذر از این مدت و تا بهبود کامل پوست (حدود ۳ هفته) نیم ساعت قبل از خروج زا منزل حتما کرم ضد آفتاب با SPF بالاتر از ۳۰ بزنید.
• همچنین در هفته اول پس از لیزر به هیچ وجه از کرم های معمول و لوازم آرایشی استفاده نکنید.
• در صورت ایجاد دلمه بر روی موضع تحت درمان با لیزر سی او تو فرکشنال از کندن و دستکاری کردن آن خودداری کنید.
• بعد از اینکه دلمه ها ریخته شدند از قرار گرفتن در مدت طولانی مقابل مانیتور باید جلوگیری کرد .
• پس از ریختن دلمه ها باید بصورت مداوم از ضد آفتاب ها استفاده کرد و نباید مدت طولانی در آفتاب قرار بگیرید یا نباید حمام آفتاب انجام دهید .
• از پماد زینک اکساید بر روی محل لیزر استفاده کنید.
• کرم روشن کننده را از زمان برطرف شدن التهاب پوست هر شب استفاده کنید.
• در بین دو جلسه درمان از داروهای تجویز شده توسط پزشک استفاده کنید.

عوارض لیزر CO2 فرکشنال

لیزر CO2 فرکشنال به طور کلی عارضه خاصی که دائمی بوده و نگران کننده باشد ندارد. اگرچه پس از انجام لیزر قرمزی و تورم و نقاط تیره رنگ روی پوست برای دو تا سه هفته باقی می ماند. اما این نشانه ها ناشی از عملکرد درست لیزر CO2 فرکشنال است و به مرور برطرف شده و پوست تازه رخ می نماید.

هزینه انجام لیزر CO2 فرکشنال

هزینه‌ی لیزر فراکشنال CO2 به شدت عارضه‌ی شما، منطقه‌ی مورد درمان، تعداد جلسات درمانی مورد نیاز، هزینه‌ی پزشک و موقعیت جغرافیایی شما بستگی خواهد داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قیمت خدمات و دریافت مشاوره و وقت قبلی می توانید با کلینیک تخصصی پوست و زیبایی دکتر عسگری تماس بگیرید.

سوالات رایج درباره لیزر CO2 فرکشنال

آیا انجام لیزر CO2 فرکشنال دردناک است؟

این موضوع به میزان تحمل افراد بستگی دارد. برای افرادی که آستانه تحمل درد بالایی دارند انجام لیزر CO2 فرکشنال استفاده از کرم های بی حسی هم امکان پذیر است. اما برای سایر افراد می توان از کرم های بی حس کننده استفاده کرد تا درد را تا حداقل ممکن کاهش دهیم.

معمولا چند جلسه لیزر CO2 فرکشنال برای بهبودی بیماری لازم است؟

این موضوع به تنظیمات دستگاه و نوع بیماری تحت درمان می تواند بسیار متفاوت باشد. اما در موارد معمول ۴ تا ۶ جلسه درمان لازم است؛ که فواصل این جلسات معمولا یک ماه است.

از چه زمانی پس از انجام لیزر CO2 فرکشنال پاسخ درمانی در ظاهر احساس می شود؟

به طور کلی پاسخ درمانی در لیزرهای فرکشنال سریع نیست چراکه پوست زمانی برای ساخت کلاژن جدید و بازسازی کلاژن والاستین قدیمی نیاز دارد. بنابراین معمولا بهبود قابل مشاهده پس از ۴-۳ ماه قابل پیشبینی است.

از چه زمانی پس از لیزر CO2 فرکشنال می توانم به سر کار برگردم؟

در اغلب موارد بیمار می تواند همان روز یا حداکثر روز بعد به سر کار برگردد. هرچند گاهی زمان برگشت به سر کار به نوع بیماری و تنظیمات دستگاه بستگی دارد و تنها نکته امکان مراقبت از پوست در برابر اشعه آفتاب و آلودگی های محیطی است.

لیزر CO2 فرکشنال فقط برای پوست صورت استفاده می شود؟

لیزر فرکشنال را می توان برای تمام بدن به کار برد؛ اما معمولا کاربرد آن در مناطقی مثل گردن و دست و صورت که کاربرد سایر لیزرها محدودیت دارد، بیشتر انجام می شود.

آیا در فردی که کل صورتش را با لیزر CO2 فرکشنال درمان کرده، می توان تزریق بوتاکس داشت؟

لیزر CO2 فرکشنال، چروک های ثابت صورت فرد و بوتاکس، چروک های متحرک (ناشی از عملکرد عضلات صورت) فرد را درمان می کند؛ و ترکیب این دو روش اثر خوبی در جوانسازی صورت فرد دارد. اما بهتر است تزریق بوتاکس حداقل یک هفته بعد از انجام لیزر CO2 فرکشنال انجام شود.

آیا انجام لیزر CO2 فرکشنال برای افرادی که سابقه تزریق ژل دارند ممکن است؟

از نظر عملی هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد. تنها باید توجه داشت در صورت همزمانی انجام این دو عمل، بهتر است تزریق ژل حداقل دو تا سه هفته بعد از انجام لیزر صورت گیرد.

گاهی پیشنهاد می شود که لیزر CO2 فرکشنال و رادیو فرکانسی RF (برای سفت کردن پوست) به صورت مکمل انجام شود. آیا انجام این دو روش در یک روز اشکال دارد؟

انجام رادیو فرکانسی و لیزر CO2 فرکشنال در یک روز مانعی ندارد. تنها نکته این است که در این موارد باید اول رادیو فرکانسی انجام شود و بعد لیزر CO2 فرکشنال صورت گیرد.

آیا لیزر CO2 فرکشنال برای چروک و تیرگی دور چشم هم مفید است؟

اگر دور چشم دچار پف و افتادگی شدید شده باشد و در ظاهر افتادگی پلک فوقانی مشاهده شود، تاثیر زیادی ندارد. اما اگر پلک تحتانی و اطراف چشم دچار تیرگی و چروک و پف مختصر تا متوسط شده باشد، بسیار موثر است.

آیا لیزر CO2 فرکشنال بر چین و چروک خط اخم و پیشانی موثر است؟

در این زمینه بهتر است از تزریق بوتاکس استفاده شود. چراکه لیزر CO2 فرکشنال برای این نوع چروک ها تاثیر بسیار کمی دارد. علت این مسئله آن است که مکانیسم ایجاد چروک های خط اخم و پیشانی به دلیل انقباضات عضلانی است؛ در حالیکه اثر لیزر فراکشنال فقط بر روی پوست است.

آیا لیزر CO2 فرکشنال بر روی خال های قهوه ای یا لکه های کم رنگ پوست مثل کک و مک یا منافذ باز پوست هم اثر دارد؟

متاسفانه بر روی خال اثر ندارد؛ اما بر لکه های ناشی از تابش آفتاب در طول سال ها، مثل کک و مک و منافذ باز پوست تاثیر بسیار خوبی دارد.

آیا انجام لیزر CO2 فرکشنال بعد از تزریق چربی موجب از بین رفت چربی تزریق شده نمی شود؟

در صورتی که چربی به درستی و در جای مناسب تزریق شده باشد، این نوع لیزر اثری روی آن ندارد.

 

آیا میدانستید اگر از داروهایی که پوست را نسبت به نور حساس می‌کنند، استفاده کنید، برای لیزر صورت باید پزشک معالج خود را در جریان این موضوع بگذارید؟

 

منظور از فرکشنال چیست؟

فراکسل (Fraxel) نام تجاری نخستین لیزر فرکشنالی است که اولین بار در سال ۲۰۰۳ با استفاده از Erbium Glass با طول موج ۱۵۴۰ نانومتر در درمان چین و چروک های پوست به کار رفت. بعدها لیزر CO2 با طول موج ۱۰۶۰۰ نانومتر نیز با استفاده از تکنولوژی فرکشنال برای جوان سازی پوست وارد بازار شد.
امروزه اکثر سیستم های فرکشنال عملا از نوع CO2 هستند. این لیزر در سال ۲۰۰۴ برای درمان چین و چروک ها و ضایعات رنگدانه ای پوست (ضایعات پیگمانته)، در سال ۲۰۰۵ برای درمان لکه های صورت (ملاسما) و بازسازی پوست صورت، و در سال ۲۰۰۶ برای درمان اسکارهای باقیمانده از آکنهt موفق به اخذ موافقت سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) شد.

لیزر فرکشنال بهتر است یا میکرونیدلینگ؟

در مطالعات اخیر تاثیر میکرونیدلینگ از سایر روش های تهاجمی از قبیل لیزر فراکشنال و لایه برداری شیمیایی(پیلینگ) موثرتر گزارش شده است چرا که عمق نفوذ و تاثیر لیزر در حد لایه سطحی اپیدرم بوده(حداکثر ۶۲٫۵ میکرومتر) و در صورت نفوذ به لایه درم ایجاد اسکار و هیپوپیگمنتاسیون می کند و این در حالی است که در میکرونیدلینگ عمق نفوذ سوزن ها به لایه درم می باشد (تا ۲۰۰۰ میکرومتر) و روند کلاژن سازی و بازسازی پوست با افزایش جریان خون موضعی در این لایه عمقی تحریک می شود . بعلاوه انجام جوانسازی پوست با روش های لایه برداری با لیزر و یا اسیدهای پیلینگ در فصول گرم سال که میزان اشعه ماوراء بنفش در سطح بالایی است محدودویت هایی داشته ولی در روش میکرونیدلینگبدلیل سالم ماندن لایه اپیدرم که نقش محافظت کننده از پوست را ایفا می کند منعی وجود ندارد. دوره نقاهت و خانه نشینی در لیزر دی اکسید کربن ۷ تا ۱۰ روز است و قرمزی پوست ممکن است ۳ تا ۴ ماه ادامه یابد در حالیکه قرمزی پوست در میکرونیدلینگ علارغم عمق نفوذ بالاتر و تاثیر بیشتر حداکثر ۴۸ ساعت می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا