لاغری با شاک ویوتراپی | آکوستیک ویوتراپی | مزایا، عوارض و قیمت

شاک ویوتراپی
فهرست محتوا

هرساله میلیون‌ها نفر از طریق رژیم غذایی، ورزش و حتی با استفاده از دستگاه‌های لاغری در خانه (که برای حذف چربی‌های مضر کافی نیستند)، تلاش می‌کنند تا به اندام رویایی خود دست یابند. امروزه ترکیب زندگی فعال با درمان‌های ایمن کاهش چربی بدون جراحی، به دست آوردن اندام رویایی را به واقعیت تبدیل کرده است.
پیکرتراشی نامی عمومی برای تمامی روش هایی است که برای از بین بردن و برداشتن چربی های موضعی بدن مورد استفاده قرار می گیرند. هدف اصلی پیکر تراشی لاغر کردن افراد نیست بلکه

این کار برای برداشتن چربی های موضعی زائدی که فرد با روش هایی نظیر ورزش کردن یا رژیم گرفتن قادر به برداشتن آن ها نیست، انجام می شود. این روزها در کلینیک های زیبایی و تناسب اندام ، انواع روش های پیکرتراشی از قبیل لیپوساکشن، لیپوماتیک، لیپولیز، کرایولیپولیز، شاک ویو تراپی و … برای مراجعه کنندگان ارائه می شود.

شاک ویو تراپی چیست؟

شاک ویو تراپی نوعی روش درمانی است که به طور معمول در اعمال فیزیوتراپی از آن استفاده می شود. دستگاه شاک ویو امواج صوتی با طول موج کوتاه و وانرژی بالا تولید می کند که می توانند به ترمیم بافت های آسیب دیده کمک کنند و موجب تسکین درد و کاهش التهاب های مزمن شوند. از طرفی افزایش جریان خون در منطقه هدف برای افزایش بهبودی و از طرف دیگر تخلیه ماده انتقال‌دهنده عصبی P که مسئول درد است، دو اقدام اساسی در درمان شاک ویووتراپی است. ثابت‌شده است که این امواج با انرژی بالای خود گلبول‌های سفید خون را تحریک کرده و ازاین‌رو در بهبود، تحریک کلاژن برای کمک به تعمیر تاندون و شکستن بافت نرم کلسیفیکاسیون نقش دارند. همچنین ثابت‌شده که انتقال‌دهنده عصبی درگیر در ارسال پیام‌های درد به مغز(ماده P ) که یکی از دلایل اصلی دردهای مزمن است، کاهش می‌یابد. به‌طور خلاصه شاک ویووتراپی موجب افزایش بازسازی بافت و کاهش درد شده و همچنین باعث می‌شود که منطقه آسیب‌دیده سریع‌تر بهبود یابد.
امروزه تکنولوژی شاک ویو در لاغری موضعی و پیکرتراشی نیز جایگاه خود را پیدا کرده است. امواج این دستگاه قادرند بافت های چربی موضعی را از هم متلاشی کنند. سلول‌های چربی به هم متصل شده زمانی که در معرض گرمای شدید شاک ویووتراپی قرار می‌گیرند کریستال شده و سلول‌ها و زنجیره‌هایی که سبب ذخیره چربی در بدن می‌شوند را از بین می‌برد. بعد از چند جلسه شاک ویووتراپی محدوده‌ی بالای چربی از طریق جریان خون از بدن خارج‌شده و سبب لاغری می‌شود. شاک ویووتراپی در کاهش سم و چربی بدن تأثیر بالقوه‌ای داشته و همچنین به رفع سلولیت ها و سفت تر شدن پوست کمک می کند و از این نظر نسبت به سایر روش های پیکرتراشی برتری دارد. روش شاک ویو برای از بین بردن چربی های موضعی نواحی داخلی و بیرونی ران، زانو، بازو، باسن و شکم کابرد دارد اما برای نواحی بالاتنه یعنی قفسه ی سینه و سر توصیه نمی شود.
در این مقاله قصد داریم در مورد چگونگی کارکرد شاک ویووتراپی و تأثیر آن بر لاغری صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

آشنایی با تکنولوژی شاک ویو اورولوژی

شرکت اشتورز مدیکال کشور سوئیس با به کارگیری جدیدترین تکنولوژی ، اولین نمونه دستگاه شاک ویو اورولوژی را عرضه کرد.
شاک ویو موج صوتی با پالس‌های مکانیکی و انرژی های کنترل شده می باشد.
در شاک ویو انرژی قدرتمند و کنترل شده ای میتواند بدون درد و یا احساس ناخوشایندی وارد بافت های مختلف بدن شود. شاک ویو تراپی جدیدترین روش درمانی برای بیماران مبتلا به اختلال نعوظ است و یکی از روشهای درمانی آن می باشد که باعث بهبود نعوظ به صورت طبیعی می‌شود.
همچنین درمان موثر برای بیماری های اسکلتی و عضلانی می باشد. امواج شاک ویو با تحریک سوخت و ساز و با بهبود گردش خون و افزایش خونرسانی به بافت های آسیب دیده می تواند به بازسازی و تقویت آن ها کمک زیادی بکند.

آکوستیک ویو تراپی (الکترو آکوستیک تراپی )

با پیشرفت سیستم های رادیـال شـاک ویـو و انجام مطالعات بالینی متعدد ، نسل جدید این سیستمها بنام الکترو اکوستیک تراپی به دنیا معرفی شدند . استفاده از جریان الکتریکی در سیستمهای شـاک ویـو باعث کوتاه شدن جلسه درمان ، کاهش طول دوره درمانی ، افزایش اثر شـاک ویـوهـا و جلوگیری از مقاومت بدن در برابر این امواج می شود . معمولا جریان الکتریکی به کار رفته از نوع موج اچ می باشد و با توجه به همسو بودن اثرات بیولوژیک این جریان با شـاک ویـوهـا استفاده همزمان آنها در یک دستگاه دارای سینرژیسم بوده و اثربخشی درمانی شـاک ویـوهـا را افزایش می دهد . با اینکه درمان با این سیستم ، روشی بدون درد و غیر تهاجمی است اما روند ترمیم بافت مانند روشهای درمانی تهاجمی به زمان نیاز دارد . به همین علت بهترین نتیجه حداقل سه ماه پس از اولین جلسه درمان مشاهده می شود . با اینکه نتیجه کامل درمانی پس از سه ماه حاصل می شود اما روند بهبودی از پایان جلسه اول بطور قابل ملاحظه ای مشهود است و پس از درمان بهبودی قابل ملاحظه ای در ساختار بافت پوست مشخص می شود . در این سیستم اپلیکاتور دستگاه طوری طراحی شده که امواج را در سطح بدن منتشر می کند . درنتیجه هیچگونه آسیب بافتی وجود نخواهد داشت.

لاغری موضعی با شاک ویو تراپی مناسب چه کسانی است؟

کسانی که از داشتن چربی های موضعی مقاوم یا سلولیت های پوستی در نواحی پایین تنه و شکم خود رنج می برند می توانند شاکویوتراپی را به عنوان روش درمانی موثری در نظر داشته باشند. با وجود اینکه این دستگاه جز دستگاه های ایمن لاغری محسوب می شود اما استفاده از آن برای نواحی بالاتنه یعنی سر، گردن و قفسه ی سینه ممنوع است .

 

لیزر موهای زائد چگونه کار می‌کند؟

 

مزایای شاک ویو تراپی

شاک ویو تراپی دارای مزایای زیر می باشد:

• درمان غیر تهاجمی که تنها مدت ۲۰ دقیقه در مطب طول خواهد کشید دارویی مورد نیاز نیست
• عوارض کمتر نسبت به سایر درمان ها
• نتایج بالینی قابل توجه اغلب پس از ۶ تا ۸ هفته قابل مشاهده خواهد بود. همچنین در زمینه های ارتوپدی ،پوست ، زیبایی ، لاغری و سلولیت کاربردهای بسزایی دارد.

موارد کاربرد شاک ویو

شاک ویوتراپی یک روش درمانی جدید است که برای درمان بیماری‌های مزمن بافت نرم ازجمله موارد زیر مفید است:

• التهاب کف پا مثل خار پاشنه
• درد تاندون آشیل
• التهاب مفاصل در زانو، آرنج یا شانه
• اپی کوندیلیت (یا آرنج تنیس‌باز)
• تاندون همسترینگ
• تورم عضلانی
• سلـولیـت
• افتـادگـی پـوسـت
• جـوانسـازی پـوسـت
• اسکـارهـا
• اصـلاح دفـورمیتـی هـای پـوستـی
• استـریـا و استـرچ مـارک
• بهبـود نـاهمـواری هـای پـس از لیپـوسـاکشـن
• لیپـوادم (ورم همراه چاقی)

رفع سلولیت با شاک ویو تراپی (آکوستیک ویو تراپی)

سلولیت اختلال متابولیک موضعی بافت چربی زیر پوست است که باعث تغییر شکل ظاهری بدن می شود . این اختلال به شکل تغییرات توپوگرافیک پوست بصورت فرورفتگی و ندولاریتی با شیوع بیشتر در ناحیه پلویک ، اندام های تحتانی و شکم مشاهده می گردد و علت اصلی آن تجمع چربی زیر پوست از میان بافت همبندی است که نمای پوست پرتقال را ایجاد می کند . سلولیت در اکثر نقاط دنیا بعلت صفات ثانویه جنسی در ۸۵ تا ۹۸ درصد زنان بروز می نماید . سلولیت به معنای چاقی نیست ، زیرا چاقی هیپرتروفی و هیپرپلازی سلولهای بافت چربی است و محدود به منطقه خاصی از بدن نمی باشد . درمقابل سلولیت در بیشتر موارد محدود به ناحیه لگن ، شکم و رانهاست و درنتیجه تغییرات متعدد ساختار ، هیستوشیمی ، مورفولوژی ، بیوشیمیایی و واکنشهای التهابی ایجاد می شود.
سلولیت مشکل شایع زیبایی با عوارض روانی و اجتماعی بالا در کلیه زنان حتی افراد کاملا متناسب از نظر وزن و شکل ظاهری بدن می باشد. برخی از تکنیکهای درمانی سلولیت عبارتند از : کرمهای مـوضعی ، ال پی جی انـدرمولـوژی ، مزوتراپی پوست ، رادیـوفـرکـانسی RF ، لیـزر جوانسازی پوست، کرایولیپولیز و شاک ویو تراپی.

فرآیند درمان شاک ویو تراپی

امواج شوک دهنده از طریق دستگاهی به پوست اعمال می‌شود. شـاک ویـوهـا امواج صوتی با انرژی بالا هستند که خارج از بدن تولید شده و جهت درمان در نقطه یا ناحیه خاصی از بدن به کار می روند . این امواج با فشارهای مثبت بالا تا ۱۰۰ مگاپاسکال ( تا صد برابر فشار اتمسفر ) و منفی در محدوده ۵ تا ۱۰ مگاپاسکال مشخص می شوند . این امواج پس از تولید داخل بدن از محیط مایع و بافت نرم عبور می کنند و اثر آنها در مرز مشترک دو بافت با امپدانس متفاوت مانند محل اتصال استخوان و بافت نرم ظاهر می شود . شـاک ویـوهـا در برخورد با مرز مشترک دو بافت با امپدانس های مختلف صوتی به دو شکل انعکاس و انکسار از مسیر خود منحرف می شوند . این دو پدیده منجر به آزاد شدن انرژی جنبشی در محل اتصال بافتها و تغییرات بافتی می گردد . بعنوان مثال سنگهای کلیوی توسط میزان خاصی از انرژی خورد می شوند ، در حالیکه همین مقدار انرژی در استخوان شکستگی ایجاد نمی کند . میزان انرژی آزاد شده در سطح مشترک بافت های مختلف در برنامه ریزی از استفاده از شـاک ویـوهـا بسیار قابل اهمیت است.
معمولا منطقه درمان بصورت افقی و عمودی درمان شده و بطور متوسط ۳۲۰۰ تا ۴۰۰۰ پالس در هر جلسه استفاده می شود . بلافاصله پس از اولین جلسه درمانی ۷۵ درصد افزایش در الاستیسیته پوست گزارش شده که این میزان پس از سه ماه به ۹۵ درصد و پس از شش ماه به ۱۰۰ درصد می رسد . معمولا درمان بصورت دو بار در هفته به مدت ۳ تا ۶ هفته بسته به وضعیت بیمار انجام می شود . پس از اتمام دوره درمان ، درمان نگهدارنده هر ۶ تا ۸ ماه یکبار توصیه می شود . ممکن است ۲۰ درصد بیماران به جلسات بیشتر نیاز داشته باشند . طول درمان در هر جلسه ۱۵ تا ۳۰ دقیقه است. مرحله‌ی اولیه درمان ممکن است با دردهای عمیقی همراه باشد که حاکی از هدف‌گیری صحیح ناحیه موردنظر و تحریک پروسه التهابی موردنیاز است. همان‌طور که درمان ادامه می‌یابد اغلب احساس بی‌حسی می‌کنید که میزان درد را کاهش می‌دهد.
بسیاری از بیماران بعد از اولین جلسه درمان احساس تسکین درد را تجربه می‌کنند . گاهی اوقات ممکن است ناحیه تحت درمان در شب درد بگیرد. برای کاهش این درد می‌توانید از کمپرس یخ استفاده کنید. یکی دیگر از عوارض شاک ویووتراپی کبودی موضعی است که ممکن است ناحیه تحت درمان به‌صورت جزئی کبود شود.

عـوامـل مـوثـر بـر مـانـدگـاری درمـان چیست؟

• وزن بـدن
• وضعیـت گـردش خـون
• میـزان فعـالیـت روزانـه

با این حال بدون توجه به عوامل فوق ، اثرات درمانی ۶ تا ۱۲ ماه باقی می مانند. اما معمولا یک تا دو جلسه نگهدارنده ۶ تا ۸ ماه پس از اتمام درمان جهت ماندگاری درمان انجام می شود.

درمان با شاک ویو تراپی برای چه کسانی مناسب نیست؟

شاک ویو تراپی برای درمان لاغری موضعی و رفع سلولیت در موارد زیر جایز نیست:

• بارداری و شیردهی
• بیماریهای پوستی فعال
• افراد مبتلا به نقص سیستم ایمنی
• بدخیمی ها و بیماران تحت شیمی درمانی
• مصرف داروهای ضد انعقاد
• اختلالات متابولیک مثل دیابت و هیپرکلسترولمی
• بیماران دارای پیس میکر قلبی
• افراد مبتلا به سل
• زخم پوستی یا التهاب حاد در منطقه درمان
• افراد مبتلا به بیماریهای سیستم عصبی مثل ام اس ، پارکینسون ، صرع و اختلالات حسی
• وجود پروتزهای فلزی در مسیر جریان الکتریکی
• استفاده از آنتاگونیستهای ویتامین کا

توجه به این نکته ضروری است که این سیستمها نباید در ناحیه سر و گردن و قفسه سینه استفاده شوند.

 

آیا می‌توان همزمان با درمان بیماری هورمونی لیزر صورت را انجام داد؟

 

عـوارض جانبی شاک ویو تراپی

در این سیستم اپلیکاتور دستگاه طوری طراحی شده که امواج را در سطح بدن منتشر می کند. درنتیجه هیچ گونه آسیب بافتی وجود نخواهد داشت.اما بطور کل عوارض بسیار جزیی و کم اهمیت هستند ، مانند درد خفیف حین درمان و قرمزی مختصر پوست که پس از پایان درمان برطرف می شوند.

چه مدت بعد از شاک ویو تراپی می توان نتیجه درمان را دید؟

بهترین نتیجه حداقل سه ماه پس از اولین جلسه درمان مشاهده می شود. با اینکه نتیجه کامل درمانی پس از سه ماه حاصل می شود اما روند بهبود پس از پایان جلسه اول به طور قابل ملاحظه ای مشهود است و پس از درمان بهبودی قابل ملاحظه ای در ساختار بافت پوست مشخص می شود.

هزینه شاک ویو تراپی

در تعیین هزینه روش های پیکر تراشی به مسائلی مانند وسعت و محل ناحیه ی تحت درمان و میزان چربی های انباشه شده در آن ناحیه توجه می شود . هزینه شاک ویوتراپی نیز بر اساس تعداد جلسات تعیین می شود؛ زیرا به طور معمول درمان با شاک ویو چندیدن جلسه به طول می انجامد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا