انواع جراحی زیبایی شکم | ابدومینوپلاستی یا تامی تاک | مزایا، عوارض، خطرات و هزینه

جراحی زیبایی شکم
فهرست محتوا

شکم غالباً برای بسیاری از ما یک ناحیه مشکل‌ساز است، چون به راحتی چاق می‌شود و مشکلاتی را ایجاد می‌کند که در برابر تلاش‌های بی‌وقفه‌ی ما سرسختانه مقاومت می‌کنند. نازیبایی‌های اطراف شکم، شل شدن پوست اطراف شکم و پهلو و جمع شدن چربی، غالباً پس از بارداری یا لاغری شدید، بیشتر می‌شود، چون پوست سعی می‌کند تا منقبض و سفت شود و عضله‌ها نیز شل می‌شود و اغلب این دو از هم جدا می‌شوند.
اگر پوست اضافی یا چربی زیادی در ناحیه شکمتان وجود دارد

و با رژیم لاغری سختگیرانه و ورزش مداوم نتوانسته‌اید آن را از بین ببرید، عمل جراحی زیبایی شکم یا در اصطلاح پزشکی ابدومینوپلاستی را به شما توصیه می‌کنیم. جراحی زیبایی شکم یکی از روشهای لاغری شکم و پهلوها و راهکاری موثر برای داشتن شکمی تخت و زیبا است که غالباً اعتماد به نفس و حس رضایت از خویشتن را نیز پیرو متناسب ساختن اندام ارتقاء می‌دهد.
در این عمل جراحی عضله‌های دیواره شکم سفت می‌شود و پوست و چربی اضافی برداشته می‌شود تا شکم صاف و تخت شود. عمل زیبایی شکم با لیپوساکشن تفاوت دارد، البته در صورتی که تمایل داشته باشید می‌توانید لیپوساکشن را نیز در کنار ابدومینوپلاستی انجام دهید.

جراحی ابدومینوپلاستی چیست؟

عمل زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی abdominoplasty که با نام تامی تاک نیز شناخته شده است، گونه‌ای جراحی پیکرتراشی است که هدف آن صرفاً لاغری شکم و پهلوها نیست، بلکه برای متناسب و زیبا ساختن کلی ناحیه شکم انجام می‌شود. این جراحی برخلاف لیپوساکشن شکم وضعیت پوست و عضله‌ها را بهبود می‌دهد و چربی اضافی را از بین می‌برد. عضله‌های شکم که تحت کشش قرار دارند و به دلیل بارداری از یکدیگر جدا شده‌اند، در جراحی ابدومینوپلاستی ترمیم می‌شود و پوست اضافی برداشته می‌شود تا مشکل شلی و افتادگی پوستی برطرف شود که دیگر به خودی خود نمی‌تواند منقبض شود و به حالت طبیعی برگردد.
ابدومینوپلاستی یکی از قدرتمندترین جراحی هایی ست که سبب سفت کردن، تغییر شکل و بازگرداندن شکم (شل و افتاده) به حالت اولیه خود می شود. این روش بدون هرگونه خطوط استریا (خطوطی که در اثر کشیده شدن پوست بر روی آن ایجاد میشود) انجام می شود. اساس کار در این جراحی ،تغییر در مولفه هایی است که به طور مستقیم بر ظاهر شکم اثر می گذارند، مانند: پوست اضافه، چربی اضافه، عضلات شکمی شل شده.

از دیدگاه زیبایی شکم ایده آل چگونه است؟

از دیدگاه زیبایی، شکمی ایده آل است که مسطح بوده و فاقد هرگونه خطوط استریا و پوست اضافه است. علاوه بر آن عضلات شکمی سفت بوده و تنها یک لایه چربی متوسط روی آن را پوشانده است.بارداری و کاهش یاافزایش وزن از جمله مهم ترین عواملی هستند که با اثر بر روی عضلات شکم، ایجاد خطوط استریا و افزایش توده چربی شکمی، سبب تغییر در ظاهر شکم می شوند. ورزش می تواند سبب کاهش توده (ضخامت) چربی در ناحیه شکم شود اما هیچ اثری در از بین بردن خطوط استریا و بهبود پوست شل شده شکم ندارد. علاوه بر آن اگر تغییر معناداری در عضلات شکمی هم به وجود آمده باشد دیگر ورزش به تنهایی برای بهبود ظاهر آن کارساز نخواهد بود.

مزایای جراحی ابدومینوپلاستی

پوست و خطوط استریا: پوست اضافی شکم را نمی توان از طریق ورزش از بین برد، چرا که پوست اضافه ،دیگر خاصیت ارتجاعی خود را ندارد و هیچگونه پاسخ فیزیولوژیک نسبت به ورزش نخواهد داشت. از این رو ابدومینوپلاستی مستقیما با حذف پوست اضافی شکم و بهبود وضعیت خطوط استریا به منظور ایجاد شکمی سفت تر و با خطوط استریای کم تر ( یا بدون خطوط استریا) انجام میشود.
توده چربی: وقتی که پوست اضافه حذف میشود توده چربی اضافی متصل شده به آن نیز حذف خواهد شد. در صورت نیاز، لیپوساکشن تکمیلی می تواند به لاغرتر شدن شکم و حذف چربی های اضافی باقی مانده در شکم، در حین انجام تامی تاک (ابدومینوپلاستی) کمک کند. ممکن است حذف توده چربی برای بیمارانی که تحت عمل جراحی چاقی قرار گرفته اند دیگر مد نظر نباشد.
عضلات: همان طور که پوست شل شده و افتاده را می توان کشید، عضلات شکمی را نیز که به سبب بارداری و کاهش یاافزایش وزن ، شل و افتاده، نازک و ضعیف شده اند را نیز می توان کشید و بهبود داد. در اصطلاح پزشکی به شل شدن عضلات (خارج شدن از حالت نرمال خودشان) ” diastasis recti” می گویند. ورزش می تواند سبب تقویت عضلات شل شده شکمی شود اما اگر این شل شدگی زیاد باشد ، ورزش دیگر در بازگرداندن این عضلات به جایگاه اولیه خودشان کارساز نیست. در جریان عمل ابدومینوپلاستی، عضلات شل شده به جایگاه اصلی خودشان بازگردانیده می شوند ( حتی از حالت اصلی خودشان کمی مستحکم تر می شوند). مجموع این اعمال یک شکم صاف و احتمالا مقعر با یک کمر باریک را برای فرد به ارمغان می آورد.

 

آیا میدانستید بعد از درمان اختلالات هورمونی یا ابتلا به تخمدان پلی کیستیک باید لیزر موهای زائد انجام شود ؟

 

مشاوره قبل از جراحی زیبایی شکم

نخستین پرسشی که پزشک متخصص در جلسه مشاوره مطرح می‌کند به اهداف و انتظار شما از عمل مربوط می‌شود. سپس بهترین تکنیک را متناسب با شدت افتادگی پوست، چربی اضافی و شل شدن عضلات شکم پیشنهاد می‌دهند. پزشک معالج در جلسه مشاوره با در نظر گرفتن اولویت‌ها و ترجیح شما طرح درمانی منحصربه فردی را برایتان تهیه می‌کند تا دستیابی به نتیجه دلخواه تضمین شود و دوران بهبود به حداقل برسد. جلسه مشاوره فرصت مناسبی برای آشنایی با جراح و مطرح کردن پرسش‌ها و نگرانی‌ها است. متخصص نیز در این فرصت شرایط‌تان را برای انجام عمل بررسی می‌کنند و اطلاع می‌دهند که آیا متقاضی مناسبی برای انجام عمل به شمار می‌روید یا خیر؛ همچنین ایشان کمک می‌کنند تا به انتظارات واقع‌بینانه‌ای از جراحی زیبایی شکم دست یابید.

بهترین روش جراحی زیبایی شکم

بافتهای مختلفی روی شکم وجود دارد . یکی از بافتها پوست می باشد که در روی شکم قرار دارد و در زیر پوست بافتهای چربی می باشد . در زیر این بافتها لایه عضلاننی و فاشیالی می باشد . هر کدام از این لایه ها می تواند دچار مشکلاتی بشوند. در هر کدام از این روش ها از روش جراحی خاصی استفاده می شود. پوست شکم به علت کاهش وزن شدید یا بارداری قبلی دچار افتادگی شده باشد که درمان آن لیفت شکم یا همان عمل ابدومینوپلاستی یا تامی تاک می باشد. اگر فقط بافت چربی زیاد باشد از عمل لیپولیز استفاده می شود که به یک از روش های لیزر ، لیپوماتیک یا اولترازد انجام می شود . در صورتی که لایه عضلانی و زیرین شل شده باشد از روش پلی کیشن یا سفت کردن عضلات شکم می باشد که معمولا همراه با پوست شل می باشد که همزمان با جراحی ابدومینوپلاستی یا تامی تاک انجام می شود.

جراحی زیبایی شکم مناسب چه افرادی است؟

متقاضیان ایده‌آل جراحی زیبایی شکم در این ناحیه با مشکل افتادگی پوست و شل شدن عضلات مواجه هستند و تمایل به رفع این مشکلات دارند. اما بیمارانی که فقط می‌خواهند چربی اضافی شکم و پهلو را از بین ببرند، بهتر است عمل‌های لاغری و کاهش چربی موضعی، مانند لیپوساکشن، انجام دهند.

در کل متقاضی جراحی زیبایی شکم باید از شرایط کلی زیر برخوردار باشد:

• برخوردار از سلامت عمومی مناسب و دارای وزن ثابت
• دارای انتظارات واقع‌بینانه از نتیجه جراحی زیبایی شکم
• نارضایتی از شکل شکم
• وجود پوست اضافی یا پوست شل شده در ناحیه شکمی که می تواند با توده چربی اضافی نیز همراه باشد یا نباشد.
• وجود خطوط استریا در ناحیه شکم
• وجود عضلات شل شده در ناحیه شکم
• بانوانی که چند بارداری را پشت سر گذاشته‌اند، می‌توانند از این درمان برای سفت کردن عضله‌های شکم و کاهش پوست اضافی استفاده کنند تا پس از زایمان نیز شکمی زیبا داشته باشند.
• جراحی لاغر کردن شکم روشی مناسب برای افرادی است که زمانی چاق بودند و هنوز چربی اضافی یا پوست شل و افتاده در اطراف شکم‌شان وجود دارد.
• بیمارانی که کاهش وزنهای شدید و معنادار داشته اند، به ویژه بیمارانی که تحت اعمال جراحی لاغری قرار گرفته اند، کاندیدای مناسبی برای این عمل هستند. برداشتن پوست اضافی و سفت کردن و کشیدن عضلات در این بیماران برایشان بسیار سودمند است.
• عمل ابدومینوپلاستی عملی است که تصمیم‌گیری برای انجام آن کاملاً شخصی است و باید به دلخواه خود بیمار نه تحت فشار دیگران یا برای برآورده کردن خواسته‌های آنان یا خودنمایی انجام شود.

از چه سنی عمل ابدومینوپلاستی را می توان انجام داد؟

این عمل جراحی برای تمامی سنین قابل انجام است، اما بیشتر مراجعین ، زنانی اند که بارداری داشته اند و خواهان بازگرداندن ظاهر شکم خود به قبل از دوران بارداری شان هستند. این عمل باید بر روی افرادی انجام شود که در وضعیت سلامت کامل به سر می برند.افراد سیگاری دو هفته قبل از انجام ابدومینوپلاستی باید سیگار خود را کنار گذاشته و بلافاصله پس از عمل نباید مبادرت به کشیدن سیگار بکنند.

انواع جراحی زیبایی شکم

ابدومینوپلاستی کامل یا تامی تاک

جراح برش بلندی را روی شکم از یک استخوان مفصل ران تا استخوان دیگر ایجاد می‌کند و پوست، بافت و عضلات را شکل می‌دهد. در این عمل جراحی ناف باید جابجا شود و گاهی لازم است که لوله تخلیه تا چند روز زیر پوست باقی بماند.

ابدومینوپلاستی جزئی یا مینی تامی تاک

عمل جزئی (محدود) زیبایی شکم غالباً بر روی افرادی انجام می‌شود که زیر ناف چربی اضافی دارند. جراح معمولاً در عمل جزیی ناف را جابجا نمی‌کند. این نوع عمل کوچک کردن شکم حدود دو ساعت طول می‌کشد.

مکانیزم عمل مینی تامی تاک

مینی تامی تاک از طریق بهبود سه مولفه اساسی که می توانند سبب زشتی ظاهری شکم شوند، به بهبود وضعیت ظاهری آن کمک می کند. این سه مولفه شامل پوست اضافی، چربی اضافی و عضلات شل شده شکم هستند. البته باید اضافه کرد که اثر بخش مینی تامی تاک بر روی این سه مولفه در مقایسه با تامی تاک به مراتب کم تر است.

مکانیسم مینی تامی تاک شامل سه مرحله زیر است:

• لیپوساکشن کل شکم
• سفت کردن عضلات شل شده زیر ناف
• حذف بخشی از پوست اضافه ناحیه شکم

چه کسانی کاندید مناسبی برای مینی تامی تاک هستند؟

به طور عمومی بیمارانی کاندیدای مناسب مینی تامی تاک هستند که :

• ضخامت توده چربی اضافی در شکمشان متوسط است.
• الاستیسیته (خاصیت کشسانی پوست)پوستشان خوب است.
• میزان پوست اضافه ناحیه شکمشان کم بوده و عمدتا هم در ناحیه زیر ناف قرار دارد.
• سستی و شلی عضلات هم عمدتا در قسمت تحتانی شکم قرار دارد. (زیر ناف)
در طول جلسه مشاوره دکتر نداف فوق تخصص جراحی پلاستیک تمام نگرانی های شما و همچنین آناتومی بئنتان را که آیا مناسب روش مینی تامی تاک هستید یا خیر، ارزیابی می کند.بیمارانی که قرار است تحت این عمل قرار بگیرند، باید در وضعیت سلامت کامل باشند. .افراد سیگاری دو هفته قبل از انجام مینی آبدومینوپلاستی باید سیگار خود را کنار گذاشته و بلافاصله پس از عمل (در طول دوره نقاهت) نباید مبادرت به کشیدن سیگار بکنند.

تفاوت های جراحی ابدومینوپلاستی کامل و ابدومینو پلاستی جزئی

• مینی تامی تاک یا همان ابدومینوپلاستی جزئی جایگزین ابدومینوپلاستی کامل یا تامی تاک نیست.

در مقایسه با تامی تاک، مینی تامی تاک یک روش جراحی ساده تر، با دوره نقاهت کوتاهتر و هزینه کم تر است، اما هرگز نمی تواند نتیجه مشابه آن را ایجاد کند. در بیمارانی که کاندیدای مناسب مینی تامی تاک هستند، نتیجه نهایی قابل قبول خواهد بود. اما اگر بیمار نیازمند عمل تامی تاک باشد، هرگز به نتایج دلخواه با مینی تامی تاک نمی توان در وی رسید.

• اسکار نهایی در مینی تامی تاک کوچکتر است.

یکی از مزیت های مینی تامی تاک در مقایسه با تامی تاک، اسکار بر جای مانده از آن است. پیامد کوچکتر بودن اسکار جراحی در مینی تامی تاک، مسلما میزان پوست اضافی جدا شده از شکم هم کم تر خواهد بود. بنابراین کاندیداهای مناسب این عمل افرادی هستند که افتادگی و شل شدگی پوست و عضلات شکمشان خفیف تا متوسط است.

• میزان سفت شدن عضلات شکم در مینی تامی تاک کم تر است.

بیمارانی که عضلات شکمشان سست و شل شده تنها زمانی می توانند به کمک مینی تامی تاک به نتیجه قبل قبول دست یابند که این شل شدگی فقط در ناحیه تحتانی شکم (زیر ناف) باشد. اگر شل شدگی عضلات شکم فراتر از ناحیه زیر ناف باشد، توصیه به انجام تامی تاک و یا در برخی موارد توصیه به انجام مینی تامی تاک اصلاح شده است.

• برش های جراحی در تامی تاک وسیع تر از مینی تامی تاک است.

تمامی اعمال جراحی از خود اسکار یا جای زخمی ، هر چند کوچک و ناچیز بر جای می گذارند. اما این هنر یک جراح پلاستیک متخصص و متبحر است که سعی در به جا گذاشتن کوچک ترین اسکار قابل مشاهده در کم ترین مکان قابل رویت داشته باشد.
محل و طول برش در مینی تامی تاک کاملا شبیه به اسکار سزارین در تامی تاک است. اگر شما از جراحی قبلی این اسکار را دارید، در جراحی فعلیتان دکتر نداف آن را برداشته و اسکار حاصل از جراحی مینی تامی تاک را جایگزین آن می کند. به طور معمول این برش جراحی در زیر خط بیکینی قرار می گیرد. در صورت نیاز به برداشتن پوست اضافی بیشتر، طول برش جراحی بلندتر خواهد بود. برش کوچک دیگر در اطراف ناف، در امتداد لبه آن توسط دکتر نداف ایجاد می شود. این برش جهت لیپوساکشن شکم است.

نحوه‌ی جراحی ابدومینوپلاستی

پس از انجام اقدامات لازم برای بی‌هوشی و آماده کردن او برای این جراحی گسترده با وصل کردن دستگاه‌های کنترل ضربان قلب، نبض و دستگاه کمک‌کننده تنفس فرد در حالت بی‌هوشی جراحی را آغاز می‌کنند. ابتدا یک برش وسیع از مفصل ران به سمت لگن درست بالای ناحیه زهار ایجاد می‌شود. سپس برش دیگری در ناف و اطراف آن به منظور برداشت پوست و چربی اضافی بالای ناحیه شکم داده می‌شود. کشش پوست دیواره شکم و بخیه و ترمیم عضلات تضعیف شده به کوچک کردن شکم کمک می‌کند. لیپوساکشن اغلب در اصلاح و خارج‌سازی چربی اضافی شکم استفاده می‌شود. پس از اتمام جراحی محل آن را پانسمان نموده و یک درن برای خارج شدن هر گونه مایع اضافی از شکم تعبیه می‌شود. ابدومینوپلاستی کامل شامل ساکشن لیپکتومی پوستی شکم و باسن است. در جراحی شکم ابدومینوپلاستی جزئی یک برش کوچک‌تر ایجاد و پوست و چربی قسمت تحتانی شکم به صورت محدودتر از فاسیا عضلانی جدا می‌شود. پوست پایین شکم کشیده و پوست اضافی برداشته می‌شود. گاهی اوقات یک بخشی از دیوار ماهیچه شکم تنگ‌تر می‌شود. ناحیه‌ی باقی مانده کاملاً بخیه می‌شود. حدود ۱۰۰ سانتی‌متر مربع از پوست در طول یک جراحی ابدومینوپلاستی ترکیبی با لیپوساکشن برداشته می‌شود. در یک روش پیشرفته‌تر که کمی بیش از چهار و نیم ساعت طول می‌کشد. در یک خط عمودی و افقی چربی اضافه برداشته می‌شود. در نتیجه با این روش شکم به طور چشمگیر و به طور قابل توجهی تخت خواهد شد.
در روش دیگر، مینی ابدومینوپلاستی، با یک برش کوچک در اطراف ناف پوست و چربی اضافه را برداشته و ناف به صورت موقت جدا شده و حدود یک تا دو سانتی‌متر بالاتر جاگذاری می‌شود. عضلات سفت شده و از جناغ تا ناحیه زهار ترمیم می‌شوند. لیپوساکشن نیز ممکن است برای دستیابی به نتایج مطلوب انجام شود.
عمل زیبایی شکم از یک تا پنج ساعت طول می‌کشد. بیمار شب عمل در بیمارستان بستری شود؛ مدت زمان بستری شدن به شرایط عمومی بیمار بستگی دارد.

نکات مهم درباره جراحی ابدومینوپلاستی

• ابدومینوپلاستی یک روش کاهش وزن نیست و هرگز نمی تواند به عنوان جایگزین رژیم غذایی یا ورزش در نظر گرفته شود.کاهش وزنی که در اثر برداشتن توده چربی اضافی شکم اتفاق می افتد، معمولا به کم تر از ۱۰ پوند ( ۴.۵ کیلوگرم) می رسد.
• آبدومینوپلاستی هیچ منعی در افرادی که قصد باردار شدن در آینده را دارد، ندارد و حتی هیچ اثرسویی بر بارداری آنها و رشد جنین شان نخواهد داشت. اما آنچه که در این میان حائز اهمیت است، آن است که بیماران باید بدانند که بارداری می تواند ظاهر شکم آنها را دوباره دستخوش تغییرات نامطلوب کند.
• مصرف سیگار جزو عوامل خطرزای معنادار در پروسه نقاهت و بهبود زخم ها پس از انجام جراحی زیبایی شکم است. افراد سیگاری لازم است که حداقل ۱۵ روز قبل از انجام عمل ؛ سیگار خود را کنار گذاشته و در طول دوره نقاهت خود نیز از مصرف سیگار پرهیز کنند.
• دو لوله درن در حین عمل جراحی به منظور خارج شدن مایعات مترشحه از زخم ها ( که پس از انجام عمل جراحی توسط بدن تولید می شود) کار گذاشته می شوند. این درن ها به مدت یک هفته در بدن بیمار باق مانده و به راحتی در اولین ویزیت پس ازجراحی توسط جراح برداشته می شوند. چگونگی مراقبت از این درن ها در خانه به بیمار نشان داده می شود.

اقدامات پیش از جراحی زیبایی شکم

بهتر است پیش از جراحی زیبایی شکم آمادگی لازم را داشته باشید تا جراحی بدون مشکل برای شما پیش برود.برخی از مواردی که دکتر نداف کرمانی فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی به شما پیشنهاد می کنند:

• قبل از ورود به کلینیک یا بیمارستان حتما دوش بگیرید .
• اگر ممکن است حدود ۲ ساعت قبل آب ننوشید و بگذارید تا معده شما به صورت کامل خالی باشد .
• قبل از جراحی میوه های قرمز رنگ مصرف نکنید ( ممکن است شما را دچار خونریزی و مشکلات انعقادی بنماید)
• به یاد داشته باشید که مصرف قرص آسپرین نیز می تواند اختلالات انعقادی ایجاد نماید بنابراین حتما با پزشک داروها و قرص هایی که مصرف می کنید را بررسی نمایید و مشاوره های لازم در این خصوص را دریافت کنید
• افرادی که ویتامین E و یا قرص آهن مصرف می کنند حتما به پزشک اطلاع دهند .
• آقایان قبل از جراحی حتما شکم و زیر شکم خود را اصلاح نمایند.

دوره نقاهت پس از ابدومینوپلاستی

در ابتدا بیمار متوجه خواهد که کاملا کشیده ایستادن برایش ناراحت کننده است. بنابراین توصیه آن است که در ۵ روز اول پس از جراحی ، بیماران کمی کمرشان را خم کنند. با طی شدن دوران نقاهت، بیمار یک هفته بعد قادر خواهد بود که بدون درد، کاملا کشیده بیاستد. توصیه آن است که بیماران تا زمان بهبودی کامل از انجام هرگونه فعالیت سنگین بپرهیزند و تنها مبادرت به انجام کارهای سبک نمایند. بیمار در ابتدا یک احساس ناراحت کننده را مشابه زمانی که عضلات شکم در اثر انجام فعالیت بدنی شدید، می گیرند را دارد. وجود یک کبودی خفیف تا متوسط پس از جراحی طبیعی است که البته در بیمارانی که عمل لیپوساکشن بر روی آنها انجام شده، ممکن است این کبودی شدیدتر باشد. استحمام کردن ۲۴ ساعت پس از انجام عمل ابدومینوپلاستی مجاز است. جراح معالج شما به منظور کنترل درد ، مسکن هایی را تجویز می کند که در طول ۱-۲ هفته اول پس از عمل مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

نتیجه جراحی زیبایی شکم

نتایج نهایی جراحی زیبایی شکم به دلیل وجود ورم و ناتوانی بیمار در صاف ایستادن تا زمان بهبود کامل زخم‌های داخلی بلافاصله بعد از عمل مشخص نیست. بیمار باید بتواند پس از گذشت یک تا دو هفته تمام قد بایستد و انتظار می‌رود در این زمان نتیجه کلی و لاغر شدن شکم را مشاهده کند. عمل ابدومینوپلاستی شکمی صاف‌تر و محکم‌تر را به دست می‌دهد که با وزن و نوع بدن تناسب بیشتری دارد. نتیجه این جراحی کاملا بارز و واضح می باشد گودی کمر خود را نشان می دهد و قسمت های زائد شکم برداشته می شود.

عوارض عمل جراحی ابدومینوپلاستی

خطرات و عوارض ناشی از جراحی زیبایی شکم می‌تواند جدی یا حتی تهدید‌کننده زندگی فرد باشد. هنگام تصمیم گیری برای انجام این جراحی حتماً باید خطرات و عوارض بالقوه آن را در نظر گرفت و با توجه به آن تصمیم گرفت. از این رو باید تمام خطرات احتمالی به بیماران اطلاع داده شود. بسیاری از عوارض و خطرات با رعایت اصولی دستورالعمل پس از جراحی قابل پیشگیری است. با این حال در موارد نادر عوارض شدید رخ می‌دهد و این عوارض شامل لخته شدن خون، ترومبوز قلبی و عوارض ریوی یا عفونت است. عفونت معمولاً با آنتی بیوتیک و زهکشی درمان می‌شود. برای جلوگیری از ایجاد لخته خون در پاها به بیماران توصیه می‌شود تا در اسرع وقت پس از عمل جراحی راه رفته و حرکت کنند. آمبولی ریوی، حمله قلبی یا سکته از عوارض بسیار نادری است که ممکن است پس از هر نوع عمل جراحی به علت عدم تحرک به ایجاد لخته خون و انتقال آن به قلب، ریه و یا مغز منجر شود. بنابراین افرادی که جراحی گسترده ابدومینوپلاستی داشته‌اند، در معرض خطر جدی آمبولی ریوی هستند که در صورت رخداد معمولاً در عرض سه هفته پس از عمل جراحی و اغلب ۷۲ ساعت اول اتفاق می‌افتد.
بروز عوارض می‌تواند فرآیند درمان را به تأخیر بیاندازد. در موارد نادر هم عمل جراحی دیگری برای رفع یک عارضه بالقوه مورد نیاز است. نکروز پوستی یکی از این عوارض است که نیاز به جراحی دیگر برای پیوند یک پوست جدید به جای پوست مرده دارد. اگر چه نکروز بسیار نادر است، احتمال بروز آن در افراد سیگاری افزایش می‌یابد. قطع مصرف نیکوتین و سیگار کشیدن چند هفته قبل و چند هفته پس از جراحی می‌تواند احتمال بروز این عارضه را بسیار محدود کند.
یکی دیگر از مشکلات شایع پس از جراحی ابدومینوپلاستی، تجمع مایع در زیر پوست است که نیاز به تخلیه دارند. جراح می تواند مایع را با یک سوزن آسپیره کند.
زخم ناشی از ابدومینوپلاستی بسته به مقدار پوست حذف شده ظاهر غیر خوشایندی دارند که البته تکنیک‌های مورد استفاده برای عمل جراحی، مهارت جراح، و توانایی بدن برای بازیابی می‌تواند در ظاهر آن تأثیر گذارد.

دیگر خطرات و عوارض احتمالی ابدومینوپلاستی عبارت است از:

• خون ریزی
• تأخیر در بهبود زخم
• از دست دادن پوست بیش از حد
• بی‌حسی و یا سایر تغییرات در حس پوست
• عوارض بی‌هوشی
• تغییر رنگ پوست یا تورم طولانی مدت
• مرگ بافت چربی عمقی پوست (نکروز چربی)
• جدایی زخم عمده
• عدم تقارن
• درد مداوم
• تورم مداوم در پاها
• آسیب عصبی
• هماتوم (ممکن است در ۳ تا ۴ درصد موارد رخ دهد.)
• پارگی بخیه
• ورم
• اسکار قابل مشاهده

معمولاً نتایج جراحی ابدومینوپلاستی در صورت رخ ندادن عارضه‌ی خاص، رضایت‌بخش بوده و دائمی خواهد ماند. البته به شرطی که فرد در آینده باردار نشود و یا کاهش وزن شدید و ناگهانی نداشته باشد.

با دیدن چه علائمی با پزشک خود تماس بگیریم؟

شما بعد از جراحی زیبایی شکم باید با جراح خود همانگ کنید که در چه فواصلی ایشان را ملاقات کنید تا بتواند نتیجه عمل را بر روی شکم شما مشاهده کند.اما در صورتی که تا مدت ملاقات شما زمان زیادی باقی مانده است در صورت مشاهده موارد زیر با ایشان تماس بگیرید:

• بعد از گذشت چند هفته تورم و کبودی بهتر می شود اما در صورتی که در این دو مورد افزایش پیدا کند شما باید با جراح خود ملاقاتی داشته باشید .
• در صورتی که قرمزی شکم و اطراف آن افزایش پیدا می کند .
• احساس درد نسبت به روزهای اول خیلی بیشتر شده باشد مسکن نیز آرام نمی شود .
• در صورت واکنش ها دارویی
• دیدن ترشحات غیر طبیعی که بدبو و بد رنگ هستند و از داخل زخم ها به بیرون تراوش می کنند.
• احساس بی حالی و ضعف خیلی زیاد بعد از گذشت چند هفته از جراحی زیبایی شکم

هزینه جراحی ابدومینوپلاستی

هزینه جراحی زیبایی شکم به هزینه بیهوشی، هزینه بیمارستان یا مرکز جراحی، قیمت داروهای تجویز شده، هزینه آزمایش‌ها و دستمزد جراح بستگی دارد.
دستمزد جراح با توجه به تجربه ایشان، نوع عمل و موقعیت جغرافیایی کلینیک تعیین می‌شود. اکثر شرکت‌های بیمه هزینه جراحی زیبایی شکم یا عوارض آن را پوشش نمی‌دهند، با این حال اکثر جراحان پلاستیک تسهیلات ویژه‌ای را برای پرداخت هزینه عمل در نظر می‌گیرند.

سوالات متداول درباره جراحی زیبایی شکم

آیا جراحی زیبایی شکم سن خاصی دارد؟

جراحی ابدومینوپلاستی معمولا محدودیت سنی ندارد ، اما معمولا بهتر است پس از سن ۱۸ سالگی و کمتر از ۶۰ سالگی این جراحی انجام شود ، طبق آماری که بدست آمده است جراحی ابدومینوپلاستی در ۹۵ درصد بانوانی که باروری داشته نیاز است این جراحی را انجام دهند .

آیا جراحی ابدومینوپلاستی فقط مختص بانوان می باشد؟

خیر، آقایان هم می توانند این جراحی را انجام دهند ، به دلیل تجمع چربی بیشتر در شکم بانوان نسبت به آقایان متقاضی جراحی ابدومینوپلاستی در بانوان نسبت به آقایان بیشتر است .

آیا پس از جراحی ابدومینوپلاستی می توان باردار شد؟

توصیه می شود پس از جراحی ابدومینوپلاستی بارداری انجام نشود زیرا ممکن است فرم شکم به دلیل باردرای بهم ریخته شود .
بانوان پس از جراحی ابدومینوپلاستی از قرص های ضد بارداری استفاده نکنند زیرا مصرف این قرص ها ممکن است خطر ایجاد آمبولی را افزایش دهد .

آیا پس از جراحی ابدومینوپلاستی کاهش وزن را خواهیم داشت؟

پس از این جراحی به دلیل اینکه چربی ها و بافت ها برداشته می شود شخص به میزان ۲ الی ۳ کیلو کاهش وزن را دارد .

آیا می توان همزمان با زایمان سزارین عمل زیبایی شکم را انجام داد؟

به هیچ وجه انجام این جراحی با زایمان سزارین توصیه نمی شود. به دلایلی به شرح ذیل نمی توان جراحی زیبایی شکم را با سزارین انجام داد.

• در دوران بارداری اندام های لگن و رحم بزرگ شده و جریان خون در آن ها افزایش می یابد . بعد از زایمان به حالت اولیه خود بازمی گردند به همین جهت فرد باید تا زمان بازگشت کامل اندام ها به شکل اصلی خود صبر کند .
• در طی جراحی سزارین شکم و لگن برش می خورد که امکان ورود میکروب به داخل شکم به دلیل جراحی نیمه آلوده وجود دارد . در حالی که جراحی زیبایی شکم نوعی عمل تمیز می باشد که امکان ورود میکروب به شکم وجود دارد به همین دلیل انجام این دو عمل با هم ریسک زیادی دارد .
• هر جراح در رشته خود تخصص دارد. زایمان توسط پزشک متخصص زنان انجام می شود و جراحی زیبایی شکم نوعی عمل زیبایی است که باید توسط جراح زنان صورت گیرد. به همین جهت برای هر جراحی باید به پزشک متخصصی که در آن رشته دانش و تجربه کافی دارد مراجعه کنید.
• جراحان توصیه می کنند بعد از گذشت یکسال از زایمان می توان جراحی زیبایی شکم را انجام داد .
• از آنجائیکه بارداری باعث تغییراتی در اندام فرد می شود و فرم شکم را تغییر می دهد در صورتی که قصد باردار شدن را دارید بهتر است جراحی زیبایی شکم را به بعد از زایمان موکول کنید .

آیا جراحی زیبایی شکم همان لیپوساکشن است؟

خیر. لیپوساکشن عملی است که در آن فقط بر تخلیه چربی و لاغری موضعی تاکید می‌شود و مشکلات مرتبط با پوست و عضله برطرف نمی‌شود. لیپوساکشن عمل متداولی است که برای لاغری شکم انجام می‌شود و انتخابی مناسب برای بیمارانی به شمار می‌رود که پوست شکم‌شان خاصیت ارتجاعی مناسبی دارد. لیپوساکشن در بسیاری موارد در کنار جراحی زیبایی شکم انجام می‌شود.

تفاوت جراحی شکم با لیپوساکشن چیست؟

لیپوساکشن و همچنین لیپوماتیک یکی از روش هایی است که می تواند چربی ها را از بدن خارج کند. در این روش لوله وارد بدن می شود و بدون اینکه برشی در شکم به وجود بیاید چربی ها توسط دستگاه به بیرون کشیده می شود .اما در جراحی ابدومینوپلاستی برش ها باعث می شود که پوست همراه با چربی ها به طور کامل بلند شود و جراح به تمامی چربی ها دسترسی پیدا می کند و چربی ها جدا می کند .همچنین می توان چربی شاید نیاز باشد در برخی از نواحی و برای افراد لیپوساکشن به طور همزمان با جراحی زیبایی شکم و یا پیش از آن انجام بگیرد.

 

مضرات لیزر صورت چیست؟

 

آیا جای زخم جراحی بزرگ است؟

اندازه جای زخم متغیر است و به تکنیک به کار برده شده در جراحی بستگی دارد. جای بخیه سزارین و جراحی زیبایی شکم تقریباً در تمامی موارد روی هم قرار می‌گیرد تا جای زخم به حداقل برسد.

با انجام جراحی زیبایی شکم می‌توان ترک‌های پوستی روی شکم را نیز از بین برد؟

کاهش یافتن ترک‌های پوستی به محل آنها بستگی دارد. ترک‌های پوستی روی نیمه پایینی شکم، زیر ناف، غالباً به طور کامل در جراحی زیبایی شکم برداشته می‌شود.

آیا با ورزش می‌توان عضله‌های شکم را به حالت طبیعی برگرداند؟

هرچند ورزش برای بهبود تون و تقویت عضلات شکم مفید است، اما با ورزش نمی‌توان مشکل جدایی عضله‌ها از یکدیگر در اثر بارداری را برطرف کرد. جراحی در حال حاضر یگانه روش دائمی و موثر نزدیک کردن این عضلات به یکدیگر است.

آیا جراحی زیبایی شکم ایمن است؟

جراحی پلاستیک در طول سال‌های گذشته به پیشرفت‌های چشمگیری دست یافته است و اگرچه هر عمل جراحی با احتمال بروز عوارض همراه است، جراحی زیبایی شکم برای متقاضیان دارای وضعیت سلامت عمومی مناسب کاملاً ایمن است. این عمل باید فقط و فقط توسط جراح پلاستیک ماهر و آموزش دیده انجام شود تا ایمنی عمل تضمین گردد.

آیا نتایج جراحی زیبایی شکم دائمی است؟

انتظار می‌رود نتایج جراحی زیبایی شکم دائمی باشد، هرچند بیماران نیز باید در حفظ نتایج کوشا باشند و ورزش منظم، سبک زندگی پرتحرک و سالم و رژیم غذایی متعادل را از یاد نبرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا