جراحی زیبایی فک (ارتوگناتیک) | جلو و عقب کشیدن فک| مزایا، عوارض و هزینه

جراحی زیبایی فک
فهرست محتوا

اقوام و ملل مختلف برای خود معیارهای متفاوت و حتی متناقضی برای زیبایی دارند.اما یک نکته مشترک در تمام این اقوام و کشورها بحث تناسب و هارمونی ست که برمبنای عقاید همان قوم و نژاد تعیین می شود.

مثلاَ در نژاد آفریقایی هر دو فک بیرون زده و جلو آمده است که از نظر مردم بسیاری از کشورها نازیباست اما در میان خود آفریقایی ها زیبا و متناسب تلقی می‌شود. بنابراین اجزای صورت و بدن تعیین کننده زیبایی با توجه به معیارهای قومی و نژادی ست.در نتیجه در صورت باید تمام اجزا را باهم درنظر بگیریم.اینکه بیاییم و روی یک جزء صورت دست بگذاریم و فکر کنیم با دستکاری آن صورت ما زیباتر می‌شود طرز فکر اشتباهی ست.

برای تعیین تناسب چهره باید تمام اجزا آن از قبیل موها،پیشانی،ابروها و … بررسی شوند که فک بالا،پایین و دندان‌ها هم از جمله همین اجزا هستند. بعضی اوقات افراد فکر می‌کنند اگر تغییری در فک‌شان داده شود چهره شان زیباتر می‌شود درصورتی که

شاید اصلاَ فک‌ها مشکلی نداشته باشند و ناهنجاری مربوط به قسمت دیگری از صورت باشد. ناهنجاری‌های فاز مشکلات شکلی فک با عنوان ناهنجاری‌های فک یاد می‌شود. این ناهنجاری‌ها می توانند مادرزادی باشند یعنی مشکل فک بصورت ژنتیکی به بیمار ارث رسیده باشد. گروه دیگر ناهنجاری‌های اکتسابی هستند، مثل مکیدن انگشت در دوران کودکی یا ضربه خوردن به فک در دوران کودکی و نوزادی که ممکن است باعث بروز ناهنجاری‌های شدیدی در فک‌ها شود. بطور کلی ناهنجاری‌های فک یا عقب ماندگی رشدی هستند یا زیادی رشد؛ ممکن است ناهنجاری زیادی رشد یا عقب ماندگی رشد فقط در یک فک دیده شود یا اینکه هر دو فک جلو زده یا کوچک باشند. حتی امکان دارد یک فک بیش از حد طبیعی رشد کرده باشد و یک فک کمتر از حد!عقب ماندگی رشد فک در عقب ماندگی رشد فک یکی از اصلی ترین عوامل ایجادکننده، ضربه به فک و به مراکز رشدی فک در هنگام کودکی است.این حالت معمولاَ‌در فک پایین اتفاق می‌افتد و در نتیجه فک پایین عقب بوده و کوچک می‌ماند. جراحی فک یا ارتوگناتیک عملی است که برای اصلاح این ناهنجاری های فکی انجام می گیرد.

جراحی زیبایی فک (جراحی ارتوگناتیک)

جراحی زیبایی فک یکی از جراحی های رایج زیبایی صورت محسوب میشود که در دنیا طرفداران بسیاری دارد.برخی از افراد با مشکل بد شکلی فک خود مواجه هستند که این امر موجب کاهش اعتماد بنفس و زیبایی چهره آن ها گردیده است،که می توان با جراحی زیبایی فک این ناهنجاری ها را از بین برد و ظاهر زیبایی را در فک بوجود آورد .
ممکن است این ناهنجاری فقط در یک فک دیده شود، این امکان وجود دارد که یک فک بیش از حد رشد کند و بزرگ شود یا کمتراز حد طبیعی خود رشد کند که تمامی این مشکلات می تواند تاثیر بسیار منفی بر زیبایی چهره بگذارد .
اصطلاح “ارتوگناتیک“ از کلمه ی یونانی “orthos” به معنای صاف کردن و “gnathic” به معنای فک می باشد. از این رو اصطلاح ارتوگناتیک به معنای “صاف کردن فک” می باشد.در دنیای پزشکی امروز این اصطلاح به طور مشخصی در مورد درمان به وسیله ی جراحی با هدف صاف کردن و تنظیم مجدد فک صحبت می کند که به جراحی ارتودنسی نیز معروف می باشد.
جراحی زیبایی فک یا جراحی ارتوگناتیک به منظور اصلاح و درمان طیف وسیعی از ناهنجاری‌های اسکلتی و دندانی جزئی یا شدید انجام می‌شود که مهم‌ترین آنها شامل نامرتبی فک‌ها و دندان‌ها است و درمان آن می‌تواند موجب بهبود توانایی فرد در جویدن غذا، صحبت کردن و نفس کشیدن شود. با وجود آنکه جراحی ارتودنسی تأثیر چشمگیری بر بهبود زیبایی و شکل ظاهری بیمار دارد، اما هدف اصلی از انجام این عمل جراحی، اصلاح مشکلات عملکردی بیمار است.
اکثر افراد توسط یک متخصص ارتودنسی به خاطر مشکلات مربوط به نامرتبی دندان‌ها که امکان اصلاح آن‌ها فقط با استفاده از روش‌های محافظه‌کارانه (بریس‌ها و سایر ابزارهای ارتودنسی) وجود ندارد، به تیم جراحی ارتوگناتیک معرفی می‌شوند. فرآیند درمان مورد استفاده در این شرایط یک فرآیند استاندارد است و تکمیل این درمان ممکن است به چند سال زمان نیاز داشته باشد. علاوه بر متخصص ارتودنسی، دندانپزشک، متخصص دهان، روان‌شناس، متخصص گوش و حلق و بینی، جراح پلاستیک، متخصص اعصاب، متخصص گفتار درمانی، تیم پرستاری، و متخصصان شنوایی‌سنجی نیز ممکن است در برنامه درمان طراحی شده برای بیمار در این شرایط همکاری داشته باشند.
بیشتر کسانی که جراحی فک انجام داده اند بیمارانی بودند که قبل از تشخیص از مشکل خود آگاهی داشتند.اما همین بیماران ممکن است از گزینه های در دسترس و راه های درمانی برای درمان مشکل فعلی خود آگاهی نداشته باشند. علاوه بر آن ممکن است گمراه شده باشند و فکر کنند که این درمان بی رحمانه است و فقط برای بدترین شرایط باید استفاده شود. بسیاری از افرادی که خواهان انجام جراحی زیبایی فک هستند نگران باقی مانده جای برش و بخیه می باشند، در صورتی که این نگرانی کاملا بی مورد می باشد زیرا امروزه جراحی زیبایی فک از داخل دهان انجام می شود بنابرین هیچ گونه اثری بروی صورت باقی نمی ماند . بعد از انجام جراحی زیبایی فک قطعات استخوانی در داخل فک با استفاده از پیچ و پلاک ها ثابت می شود.
در نظر داشته باشید که در دوران کودکی برای رفع مشکلات ایجاد شده در فک می توان با بکارگیری دستگاه های کشش دهنده استخوان مشکل را برطرف کرد، با استفاده از این دستگاه به تدریج و به مرور زمان با ایجاد کشش عقب ماندگی رشد فک جبران می شود.

 

آیا میدانستید موهای زائد، اضافی یا ناخواسته به ۲ دلیل هورمونی یا غیرهورمونی ایجاد می‌شوند و لیزر موهای زائد به حذف آن کمک می‌کند؟

 

موارد کاربرد جراحی زیبایی فک (ارتوگناتیک)

• نقایص مادرزادی در ناحیه صورت
• درد مزمن فک یا درد مزمن مفصل فک (TMJ)
• تنفس دهانی غیر ارادی
• ناتوانی در روی هم آوردن لب ها بدون فشار
• ضربه و آسیب به فک یا صورت
• اوپن بایت (فاصله ی بین دندان های بالا و پایین وقتی که دهان بسته است)
• فک بیرون زده
• عقب رفتگی فک پایین و چانه
• تومور فکی و آسیب شناسی موثر بر روی فک
• عدم تقارن صورت از روبرو و پهلو
• ناراحتی در جویدن و گاز زدن
• آپنه ی انسدادی خواب (این مشکل به وسیله ی مشکلات تنفسی هنگام خواب تشخیص داده می شود به عنوان مثال خر و پف یا خرناس کشیدن هنگام خواب)
• ساییده شدن بیش از حد دندانها
• خشک شدن دهان ناشی از تنفس دهانی مزمن

مزایای جراحی فک

جراحی زیبایی فک، دندان‌ها و فک‌های شما را به موقعیت بهتری منتقل می‌کند تا وضعیت متعادل‌تر، عملکرد بهتر و وضعیت سالم‌تری پیدا کنند. اگرچه هدف از این جراحی، بهبود عملکرد دهان و دندان شما است اما بعضی افراد از مزایای دیگر این جراحی از جمله بهبود زیبایی ظاهری و توانایی گفتاری نیز بهره‌مند می‌شوند. نتایج جراحی ارتوگناتیک می‌تواند تأثیر مثبت چشمگیری بر بسیاری از ابعاد زندگی شما داشته باشد و به این ترتیب یک فرد بسیار بهتر و سالم‌تری از شما بسازد.

انواع جراحی زیبایی فک

در ابتدا پزشک به معاینه ظاهری فرد با اندازه گیری زوایای فک و چانه با بینی و لب می پردازد . برای تشخیص و بررسی دقیق تر از فک و چانه عکس برداری می کند. با توجه به بررسی های انجام شده جراح یکی از جراحی های فک به شرح ذیل استفاده می کند:

جراحی فک پایین (استئوتومی فک پایین)

اصلاح جلوآمدگی فک پایین: استخوانی که در بخش عقبی فک قرار گرفته است از بخش جلویی آن جدا شده و اصلاح می‌گردد. جراحی فک پایین به بخشی که دندان روی آن قرار گرفته این امکان را می‌دهد تا به عقب حرکت کرده و تراز شود.
اصلاح عقب‌رفتگی فک پایین: استخوانی که در بخش پایینی فک قرار گرفته است از پایه جدا شده و اصلاح می‌گردد. سپس بخشی از فک پایین که دندان بر روی آن قرار گرفته و قسمتی از چانه به طرف جلو حرکت داده می‌شود.

جراحی فک بالا (استئوتومی فک بالا)

جراحی فک بالا یا استئوتومی فک بالا در مواردی انجام می شود که لب پایین جلوتر از لب بالا قرار داشته باشد و یا اندازه فک بیش از حد بلند و یا کوتاه باشد. همچنین در مواردی که عدم قرارگیری صحیح دندان ها موجب باز ماندن دهان می شود از این شیوه جراحی فک برای ترمیم و درمان استفاده می شود.
در ابتدا جراح با استفاده از روش تصویربرداری گرافی موقعیت قرار گیری فک را بررسی کرده و فضایی که باید فک در آن قرار گیرد مشخص می شود. عمل از طریق برشی که در لثه‌ی بالای دندان‌ها در فک بالا ایجاد می‌شود، انجام می‌گیرد. هیچ برشی بر روی صورت ایجاد نمی‌شود. سپس فک بالا با یک اره کوچک بریده می‌شود تا بتوان آن را به صورت کنترل شده شکست. سپس به محل جدید حرکت داده می‌شود که در حین برنامه‌ریزی پیش از جراحی با کمک مدل‌های دندانی تعیین شده است. یک قطعه پلاستیکی کوچک به دندان‌ها متصل می‌شود تا محل جدید فک بالا تعیین شود که بعد از آن با صفحات فلزی کوچک و پیچ‌هایی در محل خود محکم می‌شوند. این صفحات و پیچ‌ها از جنس تیتانیوم بوده که یک فلز بسیار بی‌اثر است و استفاده از آن در بدن بی‌خطر می‌باشد. لثه با استفاده از بخیه‌های قابل جذب بخیه زده می‌شود.

اصلاح اپن بایت

برای اصلاح اپن بایت نیز در مواردی که عدم هماهنگی قرارگیری دو فک بر روی هم موجب باز ماندن دهان شده، پزشک معالج ابتدا بخشی از استخوان قسمت بالای فک که دندان بر روی آن قرار می‌گیرد، برداشته می‌شود. در این جراحی ریشه دندان ها در فک بالا به طور کامل برش داده می شود. سپس فک بالا با استفاده از صفحات و پیچ‌هایی در جای خود محکم می‌شود. از مزایای جراحی زیبایی فک بالا و فک پایین اینست که آسیبی به پوست صورت وارد نمی آورد و همه برش ها در داخل دهان زده می شود که در زیبایی فرد بسیار مهم می باشد.

مراحل جراحی زیبایی فک

قبل از انجام جراحی ارتودنسی یا همان جراحی زیبایی فک ابتدا دندان‌های شما با استفاده از سیم‌کشی به موقعیت جدیدی جابه‌جا می‌شوند. دندان‌ها در این مرحله به موقعیتی منتقل می‌شوند که بعد از جراحی ارتودنسی بتوانند به شکل مناسبی بر روی هم قرار بگیرند. به همین دلیل ممکن است بعد از پایان این مرحله شما ابتدا فکر کنید که مشکل بی‌نظمی و نامرتبی دندان‌هایتان به جای آنکه بهتر شود، بدتر شده است. اما هنگامی که جراح با انجام جراحی ارتوگناتیک موقعیت فک‌های شما را اصلاح کند، خواهید دید که دندان‌هایتان به خوبی بر روی هم منطبق خواهند شد.
از هنگامی که دوره ارتودنسی پیش از جراحی شروع می‌شود تا وقتی که به پایان خود نزدیک می‌شود، وضعیت فک و دندان‌های شما به وسیله عکس‌های اشعه ایکس، تصاویر معمولی و قالب‌های مخصوصی که از دندان‌هایتان گرفته می‌شود، به طور مرتب ثبت و ضبط می‌گردد تا به جراح در برنامه‌ریزی و تعیین چگونگی انجام عمل جراحی کمک کند.
بسته به نوع عمل جراحی زیبایی فک، این عمل ممکن است تحت بیهوشی عمومی در یک بیمارستان و یا یک مرکز جراحی سرپایی و یا حتی در مطب دندانپزشکی انجام شود. انجام این جراحی به طور کامل ممکن است بین یک تا چند ساعت طول بکشد. فرآیند چند مرحله ای جراحی زیبایی فک عبارت است از:

ارتودنسی قبل از جراحی زیبایی فک

درمان ارتودنسی به معنی آن است که شما باید بریس‌ها یا همان سیم‌کشی دندان‌ها را به مدت حدود ۶ تا ۱۲ ماه قبل از جراحی فک در دهان خود داشته باشید. این بریس‌ها برای صاف و مرتب کردن دندان‌های شما که پیش‌نیاز جراحی ارتودنسی می‌باشد، استفاده می‌شود. علاوه بر آن، سیم‌کشی دندان‌ها در طول مدت جراحی و بعد از آن نیز برای کمک به صاف نگه داشتن فک و دندان‌ها ضروری هستند.

مرحله آماده‌سازی

هنگامی که دندان‌ها با استفاده از ارتودنسی صاف و مرتب شدند، برنامه عمل جراحی نهایی با جزئیات کامل بر اساس ارزیابی‌های کلینیکی و رادیوگرافی تعیین می‌شود. سپس سیم‌کشی دندان‌ها کمی تغییر کرده و تنظیماتی در آنها انجام می‌شود تا بتوان عمل جراحی را انجام داد. بعد از این مرحله قالب‌هایی از فک و دندان‌های شما تهیه می‌شود و از روی آنها اسپلینت‌هایی ساخته می‌شود که فک‌های شما را در موقعیتی که از قبل تعیین شده است، نگه می‌دارد. جزئیات عمل جراحی شامل مدت بستری در بیمارستان و مراحل بهبودی بعد از عمل، در این مرحله برای شما شرح داده می‌شود.

مرحله جراحی

مراحل پذیرش در بیمارستان و معاینات مربوط به بیهوشی برای عمل جراحی ارتودنسی شبیه به همه عمل‌های جراحی دیگر است. معمولاً شما روز قبل از جراحی در بیمارستان پذیرش می‌شوید. اولین شب بعد از عمل را در بخش مراقبت‌های ویژه می‌گذرانید و بعد از آن به مدت یک تا دو روز در بخش عمومی بستری خواهید بود.

درمان‌های بعد از جراحی

در طول دوره بهبودی بعد از عمل، یک سری کش‌های پلاستیکی به مدت حدود ۳ ماه بر روی سیم‌کشی دندان‌های شما قرار داده می‌شود. همچنین در این مرحله، متخصص ارتودنسی اصلاحات بیشتری را بر روی دندان‌های شما انجام می‌دهد تا ظرف مدت حدود ۳ تا ۶ ماه موقعیت دندان‌ها را مطابق با موقعیت جدید فک شما تنظیم کند. بعد از آنکه سیم‌کشی دندان‌های شما برداشته شد، شما باید حداقل به مدت ۱۲ ماه از نگهدارنده استفاده کنید.

عوارض جراحی زیبایی فک

از آنجا که عمل جراحی ارتوگناتیک عملی سنگین محسوب می‌شود، برخی از عوارض جانبی شناخته شده و قابل پیش بینی را به دنبال خواهد داشت که عبارتند از:

• لخته شدن خون در اطراف زخم‌ها: با پیروی از دستورالعمل‌های مربوط به مراقبت‌های پس از عمل و استفاده از گاز و تخلیه کننده‌های جراحی می‌توان از بروز لختگی خون پیشگیری کرد.
• عفونت: اگر شما ناحیه درمان شده را تمیز نگه ندارید، ممکن است باعث بروز عفونت شود که برای درمان آن نیاز به مصرف آنتی‌بیوتیک است (در صورتی که پس از عمل تجویز نشده باشند).
• بیحسی موقتی یا فلج دائمی صورت: این عوارض بسیار نادر هستند و در صورتی که اعصاب اطراف صورت و فک در خلال انجام عمل آسیب ببینند رخ می‌دهد.
• برداشتن بیش از حد استخوان: اشعه ایکس زمانی که به درستی انجام شود به جراح در پیشگیری از برداشتن زیاد استخوان کمک می‌کند.
• آسیب‌دیدگی مفصل تمپروماندیبولار: این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که جراح شکاف عمل را تا این مفصل ادامه دهد.
• درد: این که بیماران در هنگام کشیدن دندان عقل درد بیشتری را نسبت به عمل جراحی ارتوگناتیک احساس می‌کنند، غیر معمول نیست. در بیمارستان برای کنترل درد داروهای مسکن به شما داده می‌شود که در خانه هم می‌توانید مصرف کنید.
• تورم صورت: تورم در صورت بلافاصله پس از عمل ایجاد می‌شود و در ۴۸ ساعت پس از عمل به اوج خود می‌رسد. این تورم تا یک هفته پس از عمل جراحی کاهش نخواهد یافت.
• کبودی: کبودی در دو طرف صورت، در زیر چشم و بالای گونه‌ها در بسیاری از بیماران طبیعی است و معمولاً یک هفته پس از انجام عمل جراحی به وجود می‌آید. ممکن است یک هفته بعد این کبودی بهبود یابد.
• گرفتگی فک: به دلیل تورم ایجاد شده روی صورت طبیعی است که فک‌ها خشک و سفت شود. این حالت حدود ۱۰ روز پس از عمل ادامه می‌یابد.

توجه داشته باشید که تقویت فک‌ها پس از عمل ارتوگناتیک ۶ هفته طول خواهد کشید و پس از آن می‌توان به رژیم غذایی نرمال و روزمره بازگشت. در طول دو هفته پس از عمل جراحی باید از غذاهای پوره شده، مخلوط شده و مایع شده استفاده کنید. معمولاً پس از عمل جراحی، فک‌ها به وسیله باندهای کشی به مدت سه هفته طوری بسته می‌شود که حرکت نکند. بازگشت شما به رژیم غذایی نرمال شاید مهم‌ترین مورد دوران بهبودی پس از عمل جراحی باشد. توصیه‌های لازم در این زمینه در بیمارستان و توسط متخصص تغذیه به شما خواهد شد.

جراحی های مکمل جراحی چانه

ممکن است نیاز باشد برای زیبایی چهره علاوه بر جراحی زیبای فک نیاز به جراحی های دیگر مانند جراحی زیبایی بینی نیز باشد، در جراحی پلاستیک و زیبایی صورت باید تناسب تمام اجزای صورت را در نظر گرفت. در برخی از موارد ظاهر بینی در صورت ممکن است بزرگ بنظر برسد و علت بزرگ به ظاهر رسیدن آن کوچکی فک بالا باشد اما در برخی از موارد بعد از جراحی زیبایی فک دیگر فرم و ظاهر بینی متناسب با سایر اجزای دیگر صورت نمی باشد در این حالت توصیه می شود جراحی زیبایی بینی صورت گیرد تا فرم زیبایی در چهره ایجاد شود .
توصیه می شود قبل از جراحی زیبایی فک ، جراحی زیبایی بینی صورت نگیرد زیرا ممکن است جراحی زیبایی فک بعد از جراحی بینی منجر شود که بینی جراحی شده تناسب و زیبایی خود را از دست بدهد که این حالت بخصوص در جراحی فک بالا نمایان می شود . بنابرین توصیه می شود در صورتی که بیمار قرار است تحت دو عمل جراحی زیبایی بینی و زیبایی فک قرار گیرد، اول جراحی زیبایی فک صورت گیرد مخصوصا فک بالا و بعد از آن جراحی زیبایی بینی .
گاهی اوقات گونه های بیمار نیز نیاز به تصحیح دارند به‌خصوص بعد از جراحی فک.معمولاَ این مسأله از قبل برنامه‌ریزی می شود و در صورت نیاز اغلب بیمار بصورت همزمان پروتز گونه بهمراه جراحی زیبایی فک انجام می شود.
بعضی اوقات چانه بیمار نیز کوچک بوده و فرد دچار عقب رفتگی شدید فک می باشد. که در این صورت علاوه بر جراحی فک نیز جراحی زیبایی چانه برای ایجاد تناسب بهتر صورت انجام می شود. در جراحی زیبایی چانه از دو نوع جراحی برای چانه استفاده می شود که یکی استفاده از پروتز و دیگری بریدن استخوان چانه و تغییر موقعیت آن است. برای آگاهی بیشتر در چگونگی فرآیند این درمان می توانید مقاله جراحی زیبایی چانه را مطالعه فرمایید.

آیا ارتودنسی قبل از جراحی زیبایی چانه ضروری است؟

در برخی از موارد نامنظمی در دندان ها به گونه ای است که باید قبل از انجام جراحی در فک بالا یا پایین ارتودنسی انجام شود و پس از پایان دوره درمان باید جراحی انجام شود. به همین دلیل فرد قبل از انجام هرگونه جراحی زیبایی فک باید جلسه ای مشاوره ی ارتودنسی داشته باشد. دلیل این کار اینست که در این جراحی برخلاف جراحی زیبایی چانه بر روی دندان ها نیز در صورت لزوم کار می شود

دوره بهبودی و مراقبتهای پس از جراحی زیبایی فک

امروزه پیشرفت تکنولوژی این امکان را به وجود آورده است که عمل جراحی فک از داخل دهان انجام شود در نتیجه جای زخمی بر جای نخواهد ماند. در گذشته افرادی که عمل جراحی فک را انجام می دادند معمولا به مدت ۷ هفته دندان هایشان با سیم بسته می شد تا استخوان ها جوش بخورند ، در این مدت بیماران نمی توانستند دهانشان را باز کنند.
در روش های جراحی نوین برای ثابت نگهداشتن فک از پیچ و پلیت هایی استفاده می شود که به بیماران این امکان را می دهد که بتوانند تقریبا بلافاصله بعد از عمل حرکات فک خود را دوباره از سر بگیرند به عنوان مثال صحبت کردن خمیازه کشیدن و سرفه کردن. تنها کاری که از بیماران بعد از عمل ارتوگناتیک خواسته می شود و تقریبا بین همه ی بیماران مشترک است این است که در رژیم غذایی خود به مدت حداقل ۶ هفته فقط غذاهای نرم و آبکی (مانند پوره ی سیب زمینی ،تخم مرغ نیمرو ، سوپ و … ) را بگنجانند تا بهبود استخوان های فک بدون فشار انجام شود.
پس از جراحی روی چانه برای محافظت از آن به مدت ۲ تا ۳ روز پانسمان می‌گردد. دوره بهبودی اولیه بعد از عمل در حدود ۶ هفته طول می‌کشد، اما بهبودی کامل فک‌ها به حدود ۹ تا ۱۲ ماه زمان نیاز دارد.
پس از پایان جراحی، پزشک وضعیت بهبودی بیمار را از نزدیک تحت کنترل قرار داده و به تامین حداکثر راحتی ممکن برای بیمار در طول این مدت کمک می‌کند. اکثر افراد پس از این جراحی نیاز به یک دوره ۶ تا ۱۲ ماهه درمان ارتودنسی به منظور تکمیل شرایط درمان و ایجاد وضعیت صحیح در ارتباط با قرار گرفتن مناسب دندان‌ها در کنار یکدیگر و ایجاد ظاهر مناسب هستند. به این ترتیب اکثر بیماران احساس بهتر و وضعیت سالم‌تر و راحت‌تر با گذشت زمان پیدا خواهند کرد. در حقیقت این جراحی می‌تواند نتایج قابل توجه برای فرد در جنبه‌های مختلف و متعدد به همراه داشته باشد.
ممکن است پس از برگشت به خانه بتوانید با ملایمت دندان‌های خود را مسواک بزنید. علاوه بر این، شست‌شوی منظم با آب، آب نمک یا دهان‌شویه به تمیز نگه داشتن دهان بخصوص پس از وعده‌های غذایی کمک می‌کند. توجه داشته باشید که قرار دادن یخ بر روی صورت در ۴۸ ساعت اول در کم کردن تورم موثر است. پس از آن گرمای خارجی به شکل پدهای حرارتی یا کمپرس گرم به کاهش تورم کمک می‌کند.
علاوه بر مواردی که ذکر شد احتمالاً پزشک معالج به شما توصیه خواهد کرد که سیگار و هر نوع محصول دخانی را ترک کنید و تا مدتی از فعالیت‌های فیزیکی شدید خودداری نمایید.
گرفتگی بینی بلافاصله پس از جراحی مسئله‌ای کاملاً عادی است که در نتیجه عمل جراحی ایجاد می‌شود. در این شرایط می‌توان از بخار سرد به منظور کمک به کاهش گرفتگی استفاده کرد.

 

آیا میدانستید اگر بعد از لیزر صورت خود مراقبتی نداشته باشیم ممکن است جای آنها باقی بماند؟

 

هزینه جراحی زیبایی فک

هزینه جراحی‌ فک متغیر است. هزینه‌ی این عمل متاثر از عوامل متعددی چون محل انجام جراحی، هزینه و دستمزد جراح، شدت مشکل فک، عوارض، هزینه‌های ارتودنسی، هزینه بیهوشی و داروهای ضد درد می‌باشد، همچنین اینکه جراحی به دلایل پزشکی یا زیبایی انجام شده باشد و شرایط پوشش بیمه‌ی بیمار نیز بر هزینه نهایی تاثیر می‌گذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا