میکرونیدلینگ | مراحل درمان، مزایا، عوارض و قیمت

میکرونیدلینگ
فهرست محتوا

میکرونیدلینگ چیست؟

میکرونیدلینگ (Percutaneous Collagen Induction Therapy) که به درمان تحریک کلاژن سازی یا PCI نیز معروف است نوعی روش تحریک مکانیکال جهت ترمیم آسیب های ساختاری پوست است که منجر به بازسازی بافت آسیب دیده و تغییر یافته می گردد.
هدف این درمان، بهبود ظاهر و عملکرد پوست می‌باشد.
میکرونیدلینگ که با عنوان درمان القائی کلاژن نیز شناخته می‌شود شامل استفاده از سوزن‌هایی ریز برای ایجاد جراحت‌های حفره‌ای ریز و نامحسوس در بالاترین سطح پوست است. طی فرایند میکرونیدلینگ، با استفاده از سوزن های بسیار ریز، میلیون ها میکروکانال در اپیدرم و درم ایجاد می‌گردد. خیلی جذاب به نظر نمی‌رسد. اما این روش درمان تهاجمی چه در مطب و توسط متخصص پوست یا جراح پلاستیک انجام شود و چه در خانه و با استفاده از درمارولر (یک غلتک دستی کوچک که دارای سوزن‌هایی ریز است) انجام شود، کاملاً بدون درد بوده و بسیار موثر است.
وارد کردن سوزن ها به داخل پوست، باعث افزایش انتشار فاکتورهای رشد از فیبروبلاست ها، پلاکت های خونی و بهبود عملکرد فاکتورهای رشد alpha و Beta می‌گردد. این فرایند منجر به افزایش تولید کلاژن و الاستین توسط فیبروبلاست ها می شود. کراتینوسیت ها نیز به محل نیدلینگ در اپیدرم منتقل شده و در آنجا تکثیر می شوند و در نتیجه باعث افزایش ضخامت اپیدرم می گردند. بنابراین از پیشروی نشانه‌‍های پیری پوست جلوگیری کرده و آن‌ها را از بین می‌برد. (نوع عملکرد میکرونیدلینگ نیز مانند لیزر است، اما تفاوتشان این است که به جای استفاده از نور و گرما، جراحت پوست را به صورت مکانیکی ایجاد می‌کنیم). باور کنید یا نه میکرونیدلینگ در میان متعصبان حفاظت از پوست بسیار محبوب شده است.Vogue از آن به عنوان بزرگترین روش ضدپیری پوست نام می‌برد
در این روش نفوذ سوزن به داخل پوست می بایست به حدی باشد که خونریزی های ظریف داخل پوستی ایجاد گردد (pin point bleeding). در میکرونیدلینگ اپیدرم سوراخ می شود اما تخریب نمی شود، بنابراین اپی تلیال در مدت زمان کوتاهی بازسازی شده و در نتیجه دوران نقاهت پس از درمان بسیار کوتاه خواهد بود.

 

آیا میدانستید هرچه پوست افراد مبتلا به پرمویی غیرهورمونی، روشن تر باشد، شانس رفع دائمی‌شان با لیزر صورت بیشتر خواهد بود؟

 

میکرونیدلینگ یا درماپن تراپی

میکرونیدلینگ روشی است که به کمک دستگاهی به نام درماپن انجام میشود و کارتریج ان که مختص هر فرد است حاوی سوزنهای متعددی از ۱۲ تا ۴۲ تایی میباشد.
این دستگاه دارای سرعت و عمق نفوذ قابل تنظیم برای هر منطقه از صورت است.
بعد از بی حسی پوست توسط کرم بی حسی سوزنها با سرعت و ضربات ملایم و ظریف به لایه اپیدرم پوست نفوذ کرده و باعث تخریب کلاژنهای فرسوده و تحریک فیبروبلاستهای پوست جهت ساخت الاستین و کلاژن میشود.

کاربرد میکرونیدلینگ در جوانسازی پوست

رفع تیرگی و گودی زیر چشم

میکرونیدلینگ روش نسبتا جدیدی است نتایج درخشانی در جوانسازی، ازبین بردن جای آکنه و اسکار، درمان لک ها، کوچک کردن و ازبین بردن روزنه های بزرگ پوستی، کم کردن عرض استریاهای چاقی لاغری(ترکهای پوستی) دارد.
از این روش همچنین در درمان ریزش مو و تحریک رویش مجدد مو استفاده میشود.
برای افزایش کارایی میکرونیدلینگ از انواع داروهای مزوتراپی و همچنین پی آر پی همراه با نیدلینگ بهره میگیریم و پاسخ درمانی را افزایش میدهیم.
معمولا برحسب نوع نیاز پوست و جنس هر پوست جلسات بین سه تا شش جلسه و با فواصل یک تا دو ماه تکرار میشود.

میکرونیدلینگ چین و چروک‌های ریز و عمیق را کاهش می‌دهد

اولین دلیل جذابیت میکرونیدلینگ توانایی آن برای تحریک رشد کلاژن و الاستین است که کلید داشتن پوستی جوان است. برخی از دکترها از این فراتر رفته و می‌گویند که این روش قدرتمندترین راه برای متوقف کردن پیری پوست و جلوگیری از شکل‌گیری چین و چروک‌ها و خطوط جدید است. با توانایی که این روش در تولید سلول‌های جدید پوست دارد با چند جلسه می‌توان به طور قابل توجهی خطوط ریز چهره و چین و چروک‌های عمیق پیشانی را کاهش داد. این یکی از دلایلی است که میکرونیدلینگ را پیشنهاد می‌کنیم، زیرا قادر است مکانیزم شفابخشی طبیعی بدن را به کار بگیرد، بنابراین نتایج بسیار طبیعی خواهند بود. من اغلب این روش را به افرادی که به دنبال جلوگیری و رفع نشانه‌های پیری پوست هستند توصیه می‌کنم. برای درمان چین و چروک‌ها نباید از سوزنی بزرگتر از ۱٫۵ میلیمتر استفاده کرد.

میکرونیدلینگ زخم‌های قابل رویت را ترمیم می‌کند

مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۹ بر روی تاثیرات میکرونیدلینگ صورت گرفته می‌گوید نزدیک به ۱۰۰ درصد اثر جوش‌هایی که بیماران داشته‌اند رو به بهبودی بوده و از بین رفتن جای جوش‌ها کاملاً مشهود است. اگر میکرونیدلینگ را در خانه انجام می‌دهید، رولر (غلتک) دستی ۱٫۵ میلیمتری به اندازه کافی بلند هست که اثر جوش‌ها را بهبود ببخشد. گرچه ممکن است که برای بهبود بخشیدن به اثر جوش‌های عمیق‌تر سوزن‌های بلندتری نیاز است، بنابراین باید متخصص پوست یا صورتی پیدا کنید که درمان میکرونیدلینگ را انجام می‌دهد. دستگاه‌های میکرونیدلینگ پیشرفته می‌توانند تا ۳ میلیمتر باشند که تاثیر آن‌ها نیز دو برابر بوده و اثر زخم‌های جوشی که در زیر پوست هستند را نیز درمان می‌کنند. اگر می‌خواهید راجع به مقایسه میکرونیدلینگ و درمان‌های لیزری مربوط در بهبود بخشیدن به اثرهای به جای مانده از جوش‌ها بدانید، نهایتاً میکرونیدلینگ قابل تحمل‌تر و با دوام‌تر و عوارض جانبی آن کمتر است.

میکرونیدلینگ آسیب‌های نور آفتاب و صدمه به رنگدانه‌های پوست را معکوس می‌کند

یک بار دیگر مسلماً کلاژن بهترین راه برای بهبود ظاهر پوست است و این چیزی فراتر از کاهش چین و چروک‌ها است. با تحریک کلاژن توسط میکرونیدلینگ می‌توانید آسیب‌های نور آفتاب و تغییر رنگ پوست ناشی از ملاسما را معکوس کنید. مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۵ نشان می‌دهد که میکرونیدلینگ درمان قطعی تغییر رنگ پوست و آفتاب سوختگی شدید است. جهت بهبود رنگدانه‌هایی که در اثر نور آفتاب آسیب دیده‌اند، سوزن درمارولر شما باید طولب بین ۱ الی ۱٫۵ میلیمتر داشته باشد. متخصصان پوست کلینیک دکتر عسگری طبق تحقیقات خود روی بیماران به این نتیجه رسیده‌اند که افرادی که بیشتر تابستان را در زیر نور آفتاب سپری کرده‌اند فقط پس از چند جلسه میکرونیدلینگ پوست آنها شفاف و درخشنده شده است.

میکرونیدلینگ به جلوگیری از پیری پوست کمک می‌کند

میکرونیدلینگ می‌تواند علاوه بر نرم کردن و بهبود پوست آسیب دیده، پوست‌های شل را سفت کند، که این برای مردها و زن‌های مسن‌تر بسیار عالی است. (به یاد داشته باشید که هرچه سن شما بیشتر باشد تولید کلاژن به صورت طبیعی کمتر است). مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۵ در مجله امراض پوستی صورت گرفته تایید می‌کند که میکرونیدلینگ راهی جدید برای جوان‌سازی، سفت شدن و بهبود زخم‌های پوست است و همچنین درمانی ساده و موثر برای پیری پوست به شمار می‌رود که دارای کمترین عوارض جانبی و مدت دوام بالاست. پوست‌های پیرتر می‌توانند از مزایای تغذیه خوب نیز بهره ببرند، پس می‌توانید غذاهای متناسب با زیبایی را به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا پوست شما شفاف‌تر شود.

میکرونیدلینگ منافذ پوست را جمع می‌کند

این موضوع کمی حسی است، اما در واقع میکرونیدلینگ آنطوری که شما فکر می‌کنید موجب بزرگ شدن منافذ نمی‌شود. در عوض یکی از مزایای عمده استفاده از درمارولر این است که کمک می‌کند تا منافذ کوچک‌تر شوند. میکرونیدلینگ کلاژن درون و اطراف منافذ را تحریک کرده که این موجب می‌شود تا پوست فربه‌تر شده و منافذ کوچک‌تر شوند.

میکرونیدلینگ موجب می‌شود محصولاتی که استفاده می‌کنید بهتر کار کنند

آیا می‌دانید فقط ۴ الی ۸ درصد سرم‌هایی که برای صورت خود استفاده می‌کنید به پوست شما نفوذ می‌کند؟ یکی از مزایای دیگر میکرونیدلینگ این است که جذب محصولات پوستی را به طور فوق‌العاده‌ای بهبود می‌بخشد. مطالعات تایید می‌کنند که این درمان می‌تواند به جذب موثرتر داروهای موضعی پوست کمک کند و این باعث می‌شود که از مزایای کامل هر محصولی بهره ببرید. در واقع میکرونیدلینگ هزاران حفره غیر قابل مشاهده در پوست شما به وجود می‌آورد و آن را آماده جذب محصولات می‌کند، که این جذب در حالتی که منافذ پوست شما بسته باشد رخ نمی‌دهد. این حفره‌های ریز مانند کانال‌های ریزی عمل می‌کنند که به محصولات موضعی اجازه می‌دهند بهتر جذب شده و موثرتر عمل کنند.

می‌توان میکرونیدلینگ را در سر تا سر بدن انجام داد

نهایتاً یکی از شگفت‌انگیزترین مزایای میکرونیدلینگ این است که این درمان فقط منحصر به صورت نیست و می‌توان آن را در تمامی نواحی پوست که نیاز به ترمیم دارند انجام داد؛ به ویژه نواحی که جای کشیدگی و اثرآکنه در آن‌ها وجود دارد مانند: پاها، قفسه سینه، کمر و باسن. فقط با چهار الی شش جلسه می‌توان بهبودی قابل توجهی در این نواحی ایجاد کرد.

از دیگر مزایای روش میکرونیدلینگ در جوانسازی پوست عبارتند از:

• درمان استرچ مارک (ترک های پوستی) از طریق تراکم اپیدرم و کلاژن سازی بیشتر
• کاهش ریسک اسکار پوستی
• قابل استفاده برای تیپ های پوستی متفاوت
• بسته شدن سریع کانال های ایجاد شده و ریسک پایین
• دوره نقاهت کوتاه مدت
• افزایش ضخامت اپیدرم
• قابلیت کلاژن سازی و فعال سازی سلولهای کلاژن ساز
• میکرونیدلینگ بدون درد و خونریزی بوده و هیچگونه عوارض جانبی در پی ندارد.
• میکرونیدلینگ نسبت به سایر روش های درمانی مقرون به صرفه تر می باشد.
• به دلیل بسته شدن سریع منافذ پوست، امکان عفونت در روش میکرونیدلینگ بسیار نادر می باشد.

 

آیا میدانستید فاصله بین لیزر موهای زائد باید ۴ تا ۶ هفته باشد؟

 

نتایج درمانی پس از انجام میکرونیدلینگ

• ضخیم شدن پوستهای نازک
• لیفتینگ و سفت شدن پوست
• از بین رفتن لک ها
• درمان جای اسکار و سوختگی
• از بین رفتن جای جوش
• از بین رفتن چاله های پوستی
• درمان جوشهای سرسیاه
• جمع شدن منافذ باز پوست
• درمان ریزش مو

افرادی که نمی توانند از روش میکرونیدلینگ برای جوانسازی پوست استفاده کنند

• وجود عفونت , زگیل , سرطان , کراتوز های خورشیدی . در این موارد سوزنکاری سبب انتشار عوارض فوق می شود .
آکنه فعال و یا تبخال فعال در پوست
• درمان با ضد انعقاد ها مثل وارفارین , هپارین و مصرف داروی اسپیرین .در این افراد سبب خونریزی شدید می شود .لذا در مدت مشخصی قبل از عمل باید مصرف آنها با اجازه پزشک متخصص قطع شود .همچنین باید pt , ptt بیماران چک شود .مصرف آسپیرین باید سه روز قبل از عمل قطع شود.
• مصرف زیاد کورتیکوستروئیدها , شیمی درمانی و یا پرتو درمانی
• دیابت کنترل نشده

هزینه جوانسازی پوست به روش میکرونیدلینگ

هزینه میکرونیدلینگ به عواملی مانند: شدت بیماری پوستی ، تعداد جلسات درمانی ، دستمزد پزشک و ناحیه درمانی ( هرچه ناحیه درمانی بیشتر باشد هزینه نیز بیشتر می شود ) بستگی دارد.

مراقبت های بعد از میکرونیدلینگ

• کرم های تحریک کننده لایه بردار را استفاده نکنید.
• کرم ضد آفتاب استفاده نکنید.
• عدم استفاده از لوازم آرایشی به مدت ۴۸ ساعت
• خوددداری از استفاده از نوشیدنی های الکلی و یا غذاهای تند
• تا ۲۴ ساعت استحمام نکنید

برخی اقدامات باعث بهبودی سریع می شود. بنابراین بهتر است که موارد زیر را انجام دهید.

• استفاده از کرم های ترمیم کننده
• استفاده از کمپرس سرد و گرم
• پوسته های ایجاد شده در حین درمان را زودتر از موعد نکنید.

سوالات متداول درباره جوانسازی پوست با روش میکرونیدلینگ

آیا راهی هست که میزان تاثیر میکرونیدلینگ بیشتر شود؟

پاسخ مثبت است. استفاده از این دستگاه با به کار بردن کوکتل های مزوتراپی ، تاثیر این متد درمانی را چندبرابر میکند، زیرا با ایجاد منافذ میکرومتری بین کلون های سلولی، هم جذب دارو را چندبرابر میکند و هم با تخریب سلولهای پیر و آسیب دیده، باعث جایگزین شدن سلولهای جدید و جوان میشود.
استفاده از پی آر پی هنگام میکرونیدلینگ ، تاثیری معجزه آسا دارد بویژه برای ازبین بردن اسکار جوش، لک های حاملگی و لک های حاصل از آفتاب و پیری.

هر فرد به چند جلسه میکرونیدلینگ نیاز دارد؟

برای تشخیص این که هر فرد برای درمان به چند جلسه نیاز دارد بستگی به شرایط پوست فرد دارد ، اما در حالت عادی برای جای جوش سه تا چهار جلسه نیاز است. برای از بین بردن جای سوختگی پنج جلسه میکرونیدلینگ لازم می باشد. برای چین و چروک هم یالانه یک یا دو جلسه توصیه می شود.

فاصله بین جلسات چقدر است و به چند جلسه درمانی نیاز است؟

فاصله بین جلسات به ضخامت پوست بستگی دارد اگر پوست نازک باشد می توان هر سه تا شش ماه این کار را انجام داد ، اما اگر فرد دچار اسکار های عمیق باشد باید به مدت ۴ تا ۶ ماه ، ماهی یک بار از این جلسات استفاده کند . در صورت معمول فرد برای کاهش اسکار به ۳ یا ۴ جلسه و برای القای کلاژن نیاز به حداقل سه جلسه میکرونیدلینگ دارد.

آیا میکرونیدلینگ دردناک است؟

میکرونیدلینگ مزیت های زیادی دارد یکی دیگر از مزیت های میکرونیدلینگ این است که فرد در این روش هیچ دردی را احساس نمی کند. در حین میکرونیدلینگ ناحیه مشخص شده بااستفاده از کرم های مخصوص بی حس میشود به همین علت فرد درد را حس نمی کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا