لیزر فوتونا ۴D | جوانسازی پوست و لاغری موضعی | دستگاه لیزر ۴ بعدی

لیزر فوتونا
فهرست محتوا

افزایش سن سبب بروز تغییراتی اجتناب نا پذیر در ظاهر و بافت پوست به ویژه در نقاطی مانند صورت می گردد که برای بسیاری از افراد پذیرش آن دشوار بوده و همواره به دنبال راه های مختلفی برای جلوگیری از پیشرفت این تغییرات از یک سو و معکوس کردن سیر آن ها در صورت امکان از سوی دیگر هستند.
روش های گوناگونی مانند

درمان های دارویی موضعی ، روش های غیر جراحی مانند لایه برداری شیمیایی و مکانیکی پوست ، روش های مبتنی بر انرژی فرکانس های رادیویی، انرژی نورانی لیزر و یا انرژی مکانیکی امواج مافوق صوت و نیز روش های جراحی مانند کشیدن و برداشتن بخش هایی از پوست و سایر اقدامات جراحی از جمله موارد در دسترس هستند.
در واقع نظریه پشت این کاربرد ، وارد کردن آسیبی حساب شده و موضعی به بافت پوست و به دنبال آن تحریک سلول های پوستی برای سنتز کلاژن و ماتریکس بین سلولی و بهبود تغییرات ناشی از پیری پوست است.
روش های غیر جراحی همواره به دلیل انجام آسان تر ، عوارض کمتر ، تداخل کمتر به سیر زندگی عادی بیمار و عدم نیاز به ایجاد برش روی پوست و بالاخره هزینه کمتر همواره از اقبال خوبی برخوردار بوده اند ؛ اما در عین حال همواره باید توجه داشت که این روش های غیر جراحی به تناسب سبکتر بودن و عوارض کمتر ، اثر بخشی پایین تری نیز دارند و هرگز نباید این تصور در افراد ایجاد شود که این روش های غیر جراحی جایگزینی برای جراحی هستند. اثر بخشی روش های جراحی همواره سریع تر ، واضح تر و رضایت بخش تر بوده و ماندگاری بیشتری دارد و نتایج تقریبا بلافاصله بعد از عمل قابل ملاحظه هستند.
روش های غیر جراحی از این لحاظ کاملا متفاوت هستند بدین دلیل که اولا نیاز به جلسات مکرر درمان داشته ، ثانیا نتایج بلافاصله قابل لمس نبوده و حداقل چند هفته تا چند ماه برای احساس تغییر زمان لازم است و و در نهایت این که تغییرات حاصل نسبی بوده و اکثریت موارد در حد بهبودی متوسط تا قابل قبول می باشند.درمان با لیزر ۴ بعدی فوتونا از این قاعده کلی مستثنا نیست.

لیزر فوتونا

جوانسازی چهاربعدی فوتونا یک روش درمانی غیرتهاجمی و هم افزاینده بوده که شامل مراحل درمان از داخل دهان و از روی پوست می باشد که باعث می شود بدون احتیاج به مواد تزریقی حالت استحکام و سفت بودن در پوست ایجاد شود. با دو طول موج و ۴ مرحله درمان اقدامات کامل ضدپیری پوست لایه های عمیق، میانی، سطحی، ساختار پوست را بهبود می بخشد.
همانطور که گفته شد این روش مرکب از ۴ روش درمانی غیر جراحی است که اثرات یکدیگر را تقویت نموده و در موارد زیادی منجر به بهبود قابل ملاحظه در شاخص های پیری پوست می گردد. این روش درمانی هم از طریق سطح خارجی پوست و هم از داخل مخاط دهان به کار گرفته می شود. این دستگاه از ترکیب دو لیزر اربیوم و ان دی یاگ Nd-YAG تشکیل شده است که نه تنها در جوانسازی پوست و رفع چین و چروک کاربرد داشته بلکه در پیکرتراشی و لاغری موضعی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه به هر کدام از این مباحث به صورت جداگانه میپردازیم.

 

چرا توصیه می‌شود افرادی که حمام آفتاب گرفته اند از لیزر موهای زائد به شدت پرهیز کنند

 

جوانسازی پوست با لیزر فوتونا ۴D

سیستم SP Dynamis مجهزترین و پیشرفته ترین لیزر غیرتهاجمی برای جوانسازی و رفع چروک صورت و دور چشم، با کسب جایزه موثرترین لیزر چندکاره دنیا از آمریکا می باشد. لیزر اربیوم فرکشنال باعث شفاف شدن صورت، سفت و کشیده شدن صورت می شود و برای کسانی که پوست شل و افتاده دارند، خصوصا در افرادی که دچار اسکار اکنه یا فرورفتگی و ناهمواری در پوست خود می باشند بسیار مناسب و موثر است و لیزر Nd: YAG با عمق نفوذ بیشتر در لایه های درم و اپیدرم و ایجاد اثر حرارتی باعث بازسازی بافت پوست می گردد. تکنولوژی این سیستم با ۴ فاز درمانی که هریک از آنها بر اساس عرض پالس های مختلف توانایی درمان غیرتهاجمی و تهاجمی خفیف را بدون آنکه به سطح پوست آسیب برساند فراهم می آورد و باعث افزایش کلاژن داخل پوست می شود لذا باعث سوختگی سطح پوست نمی شود و از طرفی این سیستم احتیاج به هیچگونه هزینه مصرفی برای درمان ندارد. به طور معمول میزان نتایج حاصله و زمان لازم برای دستیابی به این نتایج ، در افراد مختلف متفاوت است اما اغلب بیماران ضمن احساس بهبودی نسبی ظرف مدت کوتاهی بعد از درمان ، نتایج واضح آن را در حدود ۲ تا ۳ ماه بعد تجربه خواهند نمود.
در صورت صلاحدید پزشک ، درمان بعد از گذشت زمان مناسب قابل تکرار است. لازم به ذکر است که روش مناسب برای هر شخص به تشخیص پزشک متخصص بوده و مانند هر درمان دیگری ، این روش به خصوص هم ممکن است برای برخی انتخاب مناسبی محسوب نگردد. در هنگام مشاوره با پزشک می توانید هر گونه ابهام یا سوالی که برای شما مطرح است را از ایشان جویا شوید.

کاربرد لیزر فوتونا

موارد کاربرد لیزر فوتونا در جوانسازی پوست و رفع مشکلات پوستی عبارت است از:

• رفع جاى آکنه
• لایه بردارى سطحى
• درمان واریس
• جوانسازى پوست
• لیفت پوست صورت و بدن
• رفع خط خنده
• رفع خط اخم
• رفع چین و چروک دور چشم
• رفع چروک پیشانی
• رفع لکه های پوستی
بلفاروپلاستى
• رفع ترکهاى پوستى
• رفع اسکار پوست
رفع زگیل
• جوانسازی واژینال بانوان
• درمان ضایعات عروقى

مکانیزم درمان لیزر فوتونا در جوانسازی پوست

مرحله ۱: خط خنده

گرمادهی ملایم از داخل بافت دهان که منجر به انقباض کلاژن ها و بهبود حالت شل بودن پوست و حجم دهی شده باعث لیفت و سفت شدن پوست ناحیه خط خنده می گردد.

مرحله ۲: جوانسازی

با تاثیر بر لایه های زیرین پوست و تکمیل تاثیر مرحله خط خنده باعث بازگرداندن استحکام به بافت پوست می شود. (به علت اثر برداشت موی زائد روی صورت آقایان توصیه نمی شود.)

مرحله ۳: فرم دهی پوست

گرمادهی به عمق پوست از روی پوست، جهت ایجاد اثر حجم دهی و لیفت پوست که به هم افزایی دو مرحله قبل کمک می کند.

مرحله ۴: لایه برداری سطحی

لایه برداری سطحی که موجب جلادهی پوست و ظاهر شفاف و بهتر آن می گردد. در درمان هایی که حالت لایه برداری بیشتری دارند تا چند روز حالت خشکی، التهاب و پوسته ریزی دیده خواهد شد.

عوارض لیزر فوتونا ۴D

بدیهی است در صورت تمایل به ایجاد تاثیر بیشتر در بهبودی تغییرات پیری پوست ، با افزایش قدرت درمان ، قرمزی و التهاب چند روزه ای ممکن است روی پوست ایجاد شود.
این درمان توسط بیماران مختلف به روش های مختلفی توصیف شده است اما عمدتا احساس گرم شدن تدریجی عمقی پوست را بیان می کنند و پس از چند لحظه ممکن است احساس داغی قابل توجهی ایجاد شود که با تغییر ناحیه درمان به سرعت بر طرف می گردد.

نکات مهم درباره جوانسازی پوست با لیزر

• معکوس سازی سیر تغییرات پیری پوست در همه افراد امکان پذیر نیست.
• میزان واکنش پوست در افراد مختلف به تحریک ناشی از لیزر و به دنبال آن تغییرات مثبت در جهت بهبود قوام ، کاملا متفاوت است.این بدان معنی است که نتیجه انجام جوان سازی با روش های مختلف به هیچ عنوان قابل پیش بینی نیست.به عبارت دیگر نتیجه لیزر در تقریبا تمام موارد ، صرفا ایجاد بهبودی نسبی خفیف تا متوسط در پوست و نه رفع قابل توجه همه تغییرات نا مطلوب می باشد.
• یکی از سوالات رایج در میان متقاضیان این درمان ها تعداد جلسات درمان مورد نیاز و میزان بهبودی حاصله است.با توجه به آنچه گفته شد میزان بهبودی حاصله و تعداد جلسات مورد نیاز بستگی به عوامل متعددی از جمله نوع سیستم مورد استفاده ، پارامترهای لیزر و البته توانایی پویت برای بهسازی و موارد بسیار دیگر دارد ؛ بنابراین گر چه پزشک با انتخاب مناسب نوع سیستم مورد استفاده و تنظیم مناسب پارامترهای آن می تواند به ایجاد تغییرات مفید کمک کند اما بخش عمده نتیجه حاصل ، به توانایی پوست در تحریک شدن برای ترمیم و سنتز کلاژن و ماتریکس بین سلولی بستگی دارد. بر همین اساس باید دانست تعداد جلسات مورد نیاز برای هر فرد متفاوت و غیر قابل پیش بینی است .به عبارت دیگر اگر خواهر یا دوست شما به یک روش درمانی پاسخ مناسبی داشته است دلیل آن نیست که شما هم به همان درمان پاسخ مناسب داشته باشید.
• این که آیا لیزر فوتونا روش مناسبی برای جوان سازی در مورد شما به شمار می رود یا خیر بستگی به نظر پزشک متخصص پوست معالج شما دارد. در حقیقت اگر تغییرات پیری پوست از حدی فراتر رفته باشند درمان با لیزر نتیجه مناسبی نخواهد داشت و در عمل بسیاری از متقاضیان جوان سازی با لیزر باید با روش های دیگر و از جمله جراحی ترمیمی یا تزریق توکسین بوتولینوم مورد درمان قرار گیرند ؛ بنابراین در خصوص نتایج حاصل و روش مورد استفاده واقع بین باشید.اگر لیزر روش مناسبی برای رفع مشکل شما نباشد ممکن است بتوان از سایر روش ها تا حدی کمک گرفت.
• برای حصول نتیجه مناسب رعایت مراقبت های بعد از لیزر مانند پرهیز از نور آفتاب و استفاده از ضد آفتاب مناسب و سایر موارد تجویز شده توسط پزشک ضروری است.در غیر این صورت امکان بروز عوارض بعدی مانند ایجاد تیرگی در محل لیزر وجود دارد.چنانچه سابقه ابتلا به تبخال دارید حتما پزشک خود را آگاه کنید.همچنین با توجه به نوع لیزر مورد استفاده که از نوع لایه بردار یا غیر لایه بردار می باشد تا مدتی بعد از درمان قرمزی خفیف در محل لیزر وجود خواهد داشت.در صورت مشاهده هر گونه ترشح ، درد غیر عادی ، سوزش غیر عادی یا هر مورد مشکوک دیگر سریعا با مراجعه به مرکز لیزر ، مورد را با پزشکان متخصص مرکز لیزر مطرح کنید .

پیکرتراشی و لاغری موضعی با لیزر فوتونا

پیکرتراشی یک رویکرد غیرتهاجمی خاص است که دو فرآیند را در یک مرحله ترکیب می کند؛ سفت کردن پوست و شکل دادن به آن. سایر درمان ها برای دستیابی به نتایجی مشابه این روش نیازمند طی کردن دو فرآیند مجزا دارند؛ یکی برای به هدف قرار دادن بافت خاص که در آن بیمار باید ماه ها منتظر نتیجه گرفتن بماند و دیگری برای سفت کردن پوست. این روش زمان زیادی را برای رسیدن به نتیجه دلخواه برای فرم بدن می طلبد. با روش تراش دادن سفت (تایت اسکالپتینگ)، این فرآیندها با هم ترکیب شده تا به شما نتایج سریع تر و فوری تری را بدهد.
تراش دادن سفت (تایت اسکالپتینگ) یک رویکرد غیرتهاجمی خاص است که دو فرآیند را در یک مرحله ترکیب می کند که باعث شکل دهی بدن و سفت کنندگی پوست تمام بدن می شود. لیزر فوتونا بدون خطر و به تدریج موضع مورد نظر را داغ می کند و بافت اطراف آن را جوان میکند. همزمان تولید کلاژن های جدید باعث سفتی پوست می شود که در یک درمان کلی باعث بهبود سستی و خاصیت ارتجاعی در ناحیه تحت درمان می شود.
پیکرتراشی یا لیزر فوتونا یک رویکرد غیرتهاجمی چهار بعدی است که در آن از دو لیزر پیشرفته در هر جلسه درمان استفاده می شود. انرژی های پالسی از دستگاه Dynamis Fotona به وجود آمده و به صورت درمانی منحصر به فرد برای بافت¬های مورد نظر استفاده می شوند. در نتیجه اثر انرژی لیزر بدون کوچکترین آسیبی به اپیدرم باعث بازسازی، سفت سازی و جوانسازی پوست می شود و نهایتا به فرم ایده آل شما برای بدنتان نزدیک تر شده و شما احساس راحتی بیشتری خواهید کرد.
در واقع لیزر فوتونا بدون خطر و به سرعت پوست شما را گرم می کند، انرژی را به سطح زیرین پوست شما می رساند و نقش سفت کنندگی و جوان کنندگی برای آن منطقه دارد.
اولین بخش در مان شامل گرم کردن منطقه مورد نظر برای درمان است. ابتدا، شما ممکن است یک گرم شدن تدریجی را احساس نمایید و بعد از چند دقیقه ممکن است احساس گرم شدن بسیار ملایمی را تجربه نمایید. احساس کلی می تواند چیزی شبیه به ماساژ سنگ داغ و یا یک سونای خشک باشد.
بخش دوم شامل احساس گرم شدن سطحی بیشتری است. بسته به سطح تحت درمان، تولید گرما کمی شدیدتر ولی همچنان قابل تحمل است. پس از درمان پوست شما گرم شده و گاهاً برای یک یا دور روز صورتی و یا حتی قرمز می شود.
لازم به ذکر است که واکنش بدن هر فردی با فرد دیگر متفاوت است اما شما می توانید انتظار کمترین ناراحتی را در طول دوره درمان داشته باشید. بلافاصله بعد از شروع روند درمان، ممکن است میزانی از قرمزی و و یا ورم های جزئی را تجربه نمایید که بعد از چند ساعت کاهش خواهد یافت. شما می توانید فعالیت های روزانه خود را بلافاصله بعد از اتمام درمان ادامه دهید، چنانچه شما می خواهید که یک درمان تهاجمی تر را داشته باشید، ممکن است که قرمزی را برای یک یا دو روز تجربه نمایید.

 

آیا میدانستید اگر از کینین و کنیدین استفاده می‌کنید، برای لیزر صورت باید پزشک معالج خود را در جریان بگذارید؟

 

مراقبت های پس از درمان

توجه داشته باشید که با درنظر گرفتن موارد زیر می توانید کمک بیشتری به سلامتی پوست خود کنید:
مرکبات : یک رژیم غذایی متعادل با سبزیجات و میوه جات مانند پرتقال انتخاب نمایید. زیرا شامل امگا ۳ اسید چرب مواد غنی همراه با منابع پروتئین کافی برای جوانسازی پوست شما بسیار مفید می باشد.
خواب کافی : سعی کنید خواب کافی داشته باشید برای حداکثر ۸ ساعت مناسب می باشد. و درطول روز چرت زدن به مدت ۱۰ دقیقه نیز برای طراوت پوست کافی می باشد.
ورزش کردن : ورزش کردن کمک زیادی میکند برای اینکه پوستی شاداب و با طراوت داشته باشید. ورزش هایی مانند یوگا که سطح گردش خون را در پوست بالا میبرد .
نوشیدن آب: نوشیدن حداکثر ۸ لیوان آب در روز ضروری است، اگر شما می خواهید پوستی شاداب و باطراوت داشته باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا