منافذ باز پوستی یا پوست پرتقالی | علل و روشهای درمان

منافذ باز پوستی
فهرست محتوا

منافذ باز پوستی چیست؟

ممکن است شما هم وقتی جلوی آینه می‌روید، با نقاط سیاهی روی بینی و اطراف آن و یا روی گونه‌ها در صورت خود مواجه شوید. با کمی جست و جو به این نتیجه می‌رسید که منافذ صورت شما باز شده‌اند. باید بدانید که منفذها در صورت همه وجود دارند و وظیفه آنها خارج کردن سموم از بدن و تنظیم چربی و دمای پوست و همچنین مرطوب نگه داشتن آن است. اما باز شدن بیشتر آنها به دلایل مختلف سلامت پوست را به خطر می‌اندازد و باید برای درمان آن اقدام شود.
بسیاری از افراد از منافذ پوست صورت خود شکایت دارند. این مشکل در افراد جوان و با پوست چرب یا مختلط شایع تر است. این منافذ باز در اثر گشادشدن منافذ طبیعی پوست که در همه افراد وجود دارد، ایجاد می شوند.
در سطح پوست بدن به ازای هر یک تار مو یک منفذ نیز وجود دارد. در بسیاری از موارد موها بسیار نازک بوده لذا منافذ آنها نیز قابل رویت نمی باشد. چنانچه به هر دلیل ترشحات غدد سباسه کنار تار موها زیادتر شود می تواند منجر به بازتر شدن و قابل مشاهده تر شدن این منافذ گردد

 

افرادی که مشکل هورمونی دارند میتوانند همزمان با لیزر صورت ، درمان دارویی برای رفع بیماری هورمونی خود هم انجام دهند؟

 

دلایل ایجاد منافذ باز پوست کدامند؟

باز شدن منافذ پوست عوارضی مثل تجمع کثیفی، رسوب چربی‌های پوستی و بروز جوش و آکنه را موجب می‌شوند.
غدد چربی که در کنار فولیکول‌های مو هستند، از طریق یک مجرا ترشحات چربی که ممکن است حاوی سلول‌های مرده مجرا نیز باشند را به سطح پوست منتقل می‌کنند. بسته شدن این مجرا منجر به گشاد شدن منافذ پوست و ایجاد انواع جوش می‌شود. این منافذ اغلب به علت موهای کرکی یا اکسید شدن چربی سیاه دیده می‌شوند.

دلایل اصلی ایجاد منافذ باز پوست عبارتند از:

• استفاده از شوینده‌های نامناسب
• مراقبت نکردن از پوست در برابر اشعه‌های مضر آفتاب
• استفاده نکردن از ضد آفتاب
• بالا رفتن سن
• داشتن سبک زندگی نا سالم
• تغذیه نا مناسب
• دانه‌ها یا جوش‌های سرسیاه
• ژنتیک
• بافت پوست سفت
• پوست چرب
عرق کردن زیاد
• استفاده از برخی شیوه‌های زیبایی و سایش پوست
• تغییرات هورمونی
• از بین رفتن رطوبت پوست
• کشیدن سیگار

مکان های شایع منافذ پوست

شایع ترین مناطقی که منافذ باز در آنها دیده می شود، روی بینی و پوست اطراف آن و روی گونه هاست. غدد سباسه (چربی) پوست که در کنار فولیکول های مو وجود دارند، از طریق لوله ای، ترشحات چربی خود را به سطح پوست انتقال می دهند. این ترشحات علاوه بر چربی، حاوی سلول های مرده جدار لوله نیز هستند. اگر مسیر خروج ترشحات به هر دلیل بسته شود، مشکلاتی مانند گشادشدن منافذ خروجی این لوله ها در سطح پوست ایجاد می شود و جوش های سرسیاه و سرسفید و گاه جوش های التهابی در سطح پوست بروز خواهند کرد. رنگ سیاهی که اغلب روی منافذ باز دیده می شود، گاه به دلیل رنگ موهای کرکی خارج شده و گاه به دلیل اکسیدشدن چربی محتویات منافذ است.

درمان منافذ باز پوستی

درمان منافذ پوست صورت همواره جزء درخواست های بسیاری از افراد به خصوص جوانان می باشد. بسیاری از افراد از منافذ باز صورت خود شکایت دارند. این مشکل در افراد جوان و با پوست چرب یا مختلط شایع تر است. این منافذ باز در اثر گشادشدن منافذ طبیعی پوست که در همه افراد وجود دارد، ایجاد می شوند.
درمان این مشکل کار ساده‌ای نیست. البته این جمله نباید موجب شود فکر کنید که هیچ درمانی برای منافذ باز وجود ندارد. اگر می‌خواهید برای همیشه این مشکل را حل کنید باید یک فکر اساسی برای آن بکنید. زیرا بسیاری از درمان‌ها به ویژه درمان‌های خانگی موقتی هستند.
در مراحل اولیه استفاده از کرم‌ها، ماسک‌ها و لوسیون‌ها تجویز می‌شود. در بیشتر موارد این روش‌ها پاسخگو نخواهند بود. به خصوص که منافذ سطح زیادی از پوست باز شده باشد. اما در علم پزشکی جدید راه حل‌های زیادی برای آن ایجاد شده است که به طور کامل منافذ را برای همیشه به حالت عادی بر می‌گردانند.
بهتر است از روش‌های تهاجمی برای درمان این مشکل استفاده نشود. این درمان‌ها ممکن است عوارض شدیدتری برای پوست داشته باشند. حتی تجویز لایه برداری برای این مورد ممکن است راه درمانی مناسبی نباشد.

درمانی غیردارویی منافذ پوست

استفاده از مواد لایه بردار می تواند نقش مهمی در باز کردن راه خروجی چربی پوست و بسته شدن منافذ داشته باشد. یک راهکار عملی برای بسته شدن منافذ باز این است که هر روز در پایان استحمام ، زمانی که پوست تحت تاثیر بخار گرم قرار دارد، باعث لایه برداری سطحی و پاک کردن منافذ می شود. مصرف ضدآفتاب ملایم و بدون چربی در طول روز نباید فراموش شود.

درمان های دارویی و پزشکی منافذ پوست

یکی از از راه های درمان منافذ پوست صورت، استفاده از کرم های لایه بردار در شب است. این کرم ها حتما باید زیر نظر پزشک و به صورت کنترل شده مصرف شود.
غیر از داروها، از روش های درمانی دیگر درمان منافذ پوست صورت نیز می توان برای بهبود و کاهش منافذ باز پوست استفاده کرد. میکرودرم ابریژن، مزوتراپی پوست، لایه برداری شیمیایی، میکرونیدلینگ یا لیزر آر اف فرکشنال  نیز نقش مهمی در کاهش منافذ باز پوست و جوانسازی دارند و درنهایت با به کارگیری ترکیبی از روش های دارویی و غیردارویی افراد می توانند تا حد قابل توجهی منافذ باز پوستشان را کاهش دهند.

میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن منافذ پوست جهت ایجاد پوستی صاف و بدون آکنه و جوش انجام می گیرد، در این روش برای بستن منافذ باز پوست کریستال های دستگاه در سطح پوست پاشیده می شوند و با مکش آنها توسط دستگاه سطح پوست لایه برداری می گردد ، با سایش آرام دستگاه عناصر آلوده پوست از روی پوست لایه برداری شده و در نهایت منافذ آن مسدود می گردد، در این روش درمانی به دلیل افزایش جریان خون کلاژن سازی در پوست به بستن منافذ باز کمک می نماید.

مزوتراپی منافذ باز پوست

مزوتراپی منافذ باز پوست با تزریق مواد معدنی ، ویتامین و داروهای خاص به لایه های بالایی پوست انجام می شود ، در این روش برای بستن منافذ باز پوست یک ترکیب دارویی خاص تهیه می شود و از طریق تزریق های کوچک به پوست وارد می گردد ، این ترکیبات دارویی پوست را بازسازی کرده و به آن کمک خواهد کرد تا کلاژن و الاستین بیشتری جهت ترمیم خود تولید نماید .

لایه برداری و پاکسازی منافذ پوست

پاکسازی منافذ باز پوست در هر سنی انجام می گیرد اما این باز شدن منافذ به دلیل بالا رفتن سن و جمع شدن پوست و شل شدگی پوست بیشتر نمودار می گردد. همچنین کاهش سطح کلاژن سازی پوست با بالا رفتن سن باعث می گردد منافذ پوست بزرگتر و باز تر شوند ، اکثر درمان هایی که موجب افزایش سطح کلاژن در پوست می شوند برای رفع منافذ باز پوست نیز موثر خواهند بود.
گاهی منافذ پوست به دلایل ارثی یا چرب بودن بیش از اندازه پوست بزرگ تر می شوند و همچنین مراقبت ناکافی از سطح پوست باعث جمع شدن چربی و سلول های مرده اطراف این منافذ می شود که این امر منافذ را باز تر نشان خواهد داد ، در این مواقع به دلیل ایجاد ظاهر ناخوشایند و فرو رفته سطح پوست مخصوصا پوست صورت ، منافذ باز باید با یک روش مناسب پاکسازی گردد زیرا منافذ باز زمینه ساز ایجاد دانه های سر سیاه در پوست می شوند.
در روش لایه برداری شیمیایی (پیلینگ پوست) از اسیدها و آنزیم‌های خاصی برای از بین رفتن سلول‌های مرده استفاده می‌شوند در حقیقت یک سوختگی شیمیایی خفیف و کنترل شده در پوست به‌وجود می‌آید و سلول‌های مرده پس از جدا شدن، جای خود را به سلول‌های سالم و جوان می‌دهند، لایه‌برداری براساس نوع ماده به کار رفته، غلظت آن و مدت زمانی که مواد فوق روی پوست باقی می‌ماند متفاوت است..

 

در لیزر موهای زائد تبحر فرد لیزر کننده چقدر اهمیت دارد؟

 

میکرونیدلینگ

یکی از روش‌هایی که امروزه برای درمان این مشکل پیشنهاد می‌شود میکرونیدلینگ است. این شیوه از پیشرفته‌ترین درمان‌هایی است که در کلینیک‌های زیبایی برای جوانسازی پوست صورت و از بین بردن منافذ باز کاربرد دارد. افراد مراجعه کننده برای از بین بردن منافذ پوست همیشه از این درمان نتیجه گرفته و کاملاً راضی بوده‌اند.
تا به حال هیچ عوارضی پس از این شیوه درمانی دیده نشده است. اما به دلیل اهمیت این درمان به طور حتم کار با دستگاه میکرونیدلینگ باید توسط فرد متخصص انجام شود.

مزایای میکرونیدلینگ برای درمان منافذ باز پوست

• تحریک بدن برای پر کردن کانال‌های پوستی
• تولید کلاژن و الاستین در لایه‌های پوست
• تشکیل مویرگ‌های جدید در پوست
• از بین بردن سلول‌های مرده در لایه‌ بیرونی پوست
• کاهش منافذ باز پوست
• روشی غیرتهاجمی برای درمان منافذ باز
• بهبود بافت و قوام پوست
• تحریک سلول‌های بنیادی پوست و وادار کردن آن به تکثیر

درمان منافذ باز پوست با لیزر

یکی از روش های درمانی برای کوچک شدن منافذ پوست استفاده از لیزر لایه بردار RF فرکشنال است که با استفاده از این لیزر منافذ باز پوست جمع می شود برای انجام لایه برداری به وسیله ی لیزر ۴ تا ۸ جلسه لازم است البته بستگی به نوع پوست شما دارد واین پزشک است که تشخیص می دهد شما برای درمان پوستتان چند جلسه لازم است .بهتر است جلسات را طبق صحبت های پزشک پشت سر هم انجام دهید تا بهتر نتیجه بگیرید.
امکان دارد بعد از انجام لیزر برای درمان کوچک شدن منافذ بر روی پوستتان تورم و کبودی ایجاد شود در چنین شرایطی بهتر است تا ۲۴ ساعت اول از کمپرس یخ استفاده کنید جای نگرانی نیست زیرا بعد از گذشت ۴ تا ۷ روز به خوبی برطرف می شود و جلسه ی بعد ی معمولاً ۳ تا ۴ هفته بعد از جلسه ی لیزر قبلی است زیرا پوست باید به خوبی بهبود یافته باشد.
در صورتی که شما جلسات لیزر را به صورت مرتب و پشت سر هم انجام دهید می توانید شاهد نتیجه بهتری باشید و همین عامل باعث میشود دوام و ماندگاری بهتری را مشاهده کنید.
توجه داشته باشید ماندگاری در درمان به مراقبت های بعد از درمان بستگی دارد معمولاً پزشک بعد از هر جلسه درمانی با لیزر یک سری نکات را به بیمار خود یادآوری می کند بهتر است به خوبی آنها را رعایت کنید .

نقش ضد آفتاب در پیشگیری از منافذ پوست

از نکته های مهم مراقبت از پوست در افرادی که پوستشان منفذ دارد و در واقع نکته اساسی درمان منافذ پوست صورت این است که در برابر اشعه مضر آفتاب از خود مراقبت کنند. آفتاب می تواند به تشدید این علامت یا نمای پوستی منجر شود، بنابراین استفاده از پوشش مناسب پوست و قرار نگرفتن در معرض تابش مستقیم آفتاب به ویژه در ساعت های ۱۰ تا ۴ بعدازظهر و استفاده از کرم ضدآفتاب توصیه می شود. از آنجا که منافذ باز پوست در افراد با پوست چرب شایع تر است، حتما لازم است از ضدآفتاب های فاقد چربی استفاده کنند.

پیشگیری از منافذ پوست

راه های متعددی برای پیشگیری ودرمان منافذ پوست صورت وجود دارد. یکی از راهکارهای ابتدایی، شستشوی مناسب پوست با شوینده های ملایم و متناسب با نوع پوست است. برای پوست های چرب و مختلط، استفاده از شوینده ای که بتواند چربی اضافه سطح پوست را پاک کند، توصیه می شود. شستشوی ۲ بار در روز؛ یک بار صبح و یک بار بعدازظهر یا شب برای پوست های چرب مناسب است. افرادی که پوست های خشک دارند، باید از شستشوی بیش از حد پرهیز کنند و شوینده ای که استفاده می کنند، بسیار ملایم و ترجیحا غیرصابونی باشد.
اگر در راه خروج چربی پوست (سبوم) از طریق لوله های مربوطه به سطح پوست انسدادی ایجاد شود، غدد چربی که به ترشح چربی ادامه می دهند، باعث تجمع ترشحات در لوله ها و گشادشدن آنها و درنتیجه منافذ خروجی می شوند. استفاده از محلول هایی که چربی ها و ترشحات را از داخل منافذ خروجی این غدد پاک کند، می تواند به خروج آسان تر ترشحات و در نتیجه کوچک تر شدن تدریجی منافذ کمک کند.
به هیچ عنوان نباید این زوزنه ها و منفذها را برای همیشه از بین برد و اصولا چنین چیزی نیز امکان ندارد اما می توان با راهکارهای متعددی از شدت آنها کاست و منفذها را غیر قابل رویت نمود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا