کاشت پروتز لب | تزریق ژل و چربی به لب | مزایا، عوارض و قیمت هرکدام

پروتز لب
فهرست محتوا

لب یکی از احساسی‌ترین و جذاب‌ترین نقاط صورت است. با گذشت زمان، وارد شدن آسیب به پوست به خاطر قرار گرفتن در معرض نور خورشید، عوامل ارثی، سیگار کشیدن و سایر موارد مانند آن کاهش حجم لب‌ها می‌شود. علاوه بر این

شرایط ژنتیک می‌تواند با نازک بودن لب‌ها و عدم تقارن آنها ارتباط داشته باشد. به این ترتیب لب‌ها، همه یا بخشی از ظاهر سالم و خوش‌فرم خود را از دست می‌دهند و دو طرف دهان نیز دچار افتادگی و چین و چروک‌های عمودی می‌شود.
نازک شدن لب بالا غالباً حالتی عصبانی و خسته به چهره می‌دهد و چین و چروک دور لب، موسوم به خطوط سیگار، نیز سن را بیشتر نشان می‌دهد. متخصصین زیبایی امروزه از مواد مطمئن‌تر و پیشرفته‌تری برای برجسته کردن و جوانسازی لب استفاده می‌کنند یا حالت قلوه‌ای و برجسته‌ای را به لب‌ها می‌دهند که آرزوی همیشگی شما بوده است.
برای آن دسته از کسانی که دوست دارند لب‌های برجسته‌تری داشته باشند، تا ظاهر خود را بهبود بخشند و یا اثرات ناشی از بالا رفتن سن بر لب‌ها و کوچک کردن لب‌ را برطرف کنند، علاوه بر جراحی زیبایی لب، برجسته و حجیم کردن لب از طریق پروتز لب، تزریق ژل و چربی گزینه‌ی بسیار مناسبی است. هدف از تزریق ژل لب و چربی لب، افزایش حجم و همچنین بهبود فرم لب‌ها برای داشتن ظاهری زیباتر است.

پروتز لب چیست؟

به لحاظ بیولوژیکی، داشتن لب‌های برجسته برای خانم‌ها یکی از ویژگی‌هایی خوشایند زنانه و از نشانه‌های جوانی است ، اما با بالارفتن سن، به خاطر ترشح مقادیر کمتر استروژن، لب‌ها باریک می‌شوند. مردان به طور ناخودآگاه این نشانه‌ها را درک می‌کنند. این مسئله یکی دیگر از دلایلی است که همیشه داشتن لب‌های برجسته‌تر از نظر سایرین خوشایند و جذاب است.
پروتز لب عملی زیبایی است که لب‌ها را به گونه‌ای طبیعی پرتر، برجسته‌تر و سفت‌تر می‌کند. لب‌ها به موازات بالا رفتن سن غالباً نازک و صاف می‌شود. دلیل باریک شدن لب‌ها تحلیل رفتن بافت‌های نگهدارنده‌ای است که زیر پوست لب قرار دارد. صاف و باریک شدن حالتی عصبی، عبوس یا افسرده به چهره می‌دهد. تزریق در لب زمان را به عقب برمی‌گرداند و لب‌ها را دوباره جوان و خوش فرم می‌کند.
عمل بزرگ کردن یا برجسته کردن لب، روشی سرپایی است که از تکنیک‌های متنوعی برای بهبود ظاهر لب‌ها استفاده می‌کند. موادی که برای این منظور مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌توانند هم موقت و هم دائمی باشند که بصورت انواع پروتز لب ، ژل و چربی به لب تزریق می‌شوند.

پروتز لب برای چه افرادی مناسب است؟

• افرادی که به دنبال بهبود ظاهر لب‌ها و برجسته کردن آن‌ها هستند.
• افرادی که با بالا رفتن سن دچار نازکی لب ها شده اند.
• افرادی که از سطح سلامت مناسب برخوردار هستند.
• افرادی که به دنبال از بین بردن چین و چروک‌ها و صاف کردن نواحی اطراف لب‌ها و دهان هستند.
• افرادی که انتظارات منطقی و مثبت نسبت به نتایج این درمان دارند.
• افرادی که لب های نامتقارن دارند.
• افرادی که به علت سیگار کشیدن دارای خطوط ایجاد شده در اطراف لب هستند.
• افرادی که تمایل به مشخص شدن شکل کمانی لب بالا دارند.
• افرادی که گوشه های لب شان افتادگی دارد.

پروتز لب برای چه افرادی مناسب نیست؟

افرادی که به بیماری‌های زیر مبتلا هستند نباید پروتز و یا تزریق ژل و چربی برای برجسته‌سازی لب‌های خود انجام دهند:

• تبخال
• مشکلات انعقاد خون
• عفونت
• زخم بودن بافت لب
• دیابت
• لوپوس
• اختلالات عصبی در صورت
• فشار خون بالا
• زخم‌های مکرر و عود کننده ناشی از هرپس

مزایای پروتز لب

مزایایی که پروتز لب‌ها می‌تواند برای هر شخص داشته باشد، مستقیما به تصویری که شخص از خودش دارد و احساس اعتماد به نفس او مربوط می‌شود. با تزریق ژل و چربی در لب و یا پروتز لب می‌توان ظاهر لب‌های باریک، با چین و چروک فراوان که برجستگی کافی ندارند را تغییر داد، به‌طوری که لب‌ها ظاهر خوشایند‌تر، مطلوب‌تر و زیباتری داشته باشند. علاوه بر این بزرگ کردن لب دارای مزایای دیگری از جمله:

• از بین بردن حالت افتادگی و نازکی لب‌ها و جوانسازی آنها
• برجسته کردن لب‌های نازک و بازیابی تعادل و تناسب لب‌ها با دیگر اجزا چهره
• بالا بردن (لیفت) گوشه‌های افتاده لب و جوان‌تر کردن لب و چهره
• ایجاد تقارن در لب‌های نامتقارن
• کاهش پیدایش خطوط نازک در اطراف لب
• ایمن و سرپایی بودن عمل
• موقت یا دائمی بودن نتایج به دلخواه بیمار

انواع روش‌های پروتز لب‌

به طور کلی، بزرگ کردن لب‌ها می‌تواند جوانی و شادابی را به چهره‌ی شما بازگرداند و در صورتی که لب‌های شما به طور طبیعی باریک هستند، آن‌ها را حجیم‌تر و برجسته‌تر کند. برجسته‌سازی لب‌ها را می‌توان هم از طریق جراحی و هم بدون جراحی انجام داد. روش‌های جراحی شامل قرار دادن پروتزهای موقتی یا دائمی به منظور پر کردن لب‌ها می‌باشند.
امروزه روش‌های مختلفی برای تزریق به لب‌ها جهت حجیم کردن آن‌ها وجود دارد و هر یک از این روش‌ها دارای ویژگی‌های متفاوت می‌باشد. به همین خاطر انتخاب روش مناسب برای این درمان به نظرات بیمار و فرد معالج و نتایج درمان مورد انتظار بستگی دارد. برخی از مهم‌ترین روش‌های قابل استفاده برای حجیم کردن لب‌ها در ادامه مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

تزریق ژل به لب

تزریق ژل حجم دهنده لب، به منظور جایگزینی حجم از دست رفته‌ی ناشی از فرایند پیری در لب صورت می‌گیرد و معمولاً به عنوان روشی غیر تهاجمی در عمل حجیم سازی لب استفاده می‌شود.
تزریق ژل لب روشی رایج برای پروتز لب به شیوه غیر جراحی است. ژل‌ها از موادی ساخته‌شده‌اند که به‌طور طبیعی در بدن یافت می‌شوند ازجمله اسید هیالورونیک یا حلال‌های پایه کلاژن. ژل‌ها ظاهری زیبا در لب‌ ایجاد می‌کنند، نتایج تزریق ژل لب در کمتر از ۳-۲ روز آشکار خواهد شد اما نتایج کوتاه‌مدت بوده و هر ۶ ماه یک‌بار نیاز به تکرار دارد.

مزایای تزریق ژل

از مزایای تزریق ژل به لب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• تحت کنترل بودن حجم یا برجستگی لب: چون میزان ماده تزریقی قابل کنترل است، پزشک بهتر می‌تواند برجستگی دلخواه را ایجاد کند.
• قابل انجام در چند جلسه: تزریق‌ها را می‌توان به تدریج و در چند جلسه انجام داد تا نتیجه مورد نظر به دست بیاید.
• کبودی کمتر: ورم و کبودی این تزریق در مقایسه با دیگر روش‌ها کمتر است.
• ماندگاری قابل قبول نتایج: نتایج تزریق ژل ماندگاری قابل قبولی دارد، هر چند دائمی نیست.
• پایین بودن احتمال بروز حساسیت: چون ژل‌ها از موادی مشابه مواد موجود در بدن تهیه می‌شود، احتمال بروز حساسیت بسیار پایین است. البته حساسیت به لیدوکائین را باید پیش از درمان به پزشک اطلاع داد.

فرآیند تزریق ژل

هرچند، با هدف کاهش میزان درد تا حد ممکن و تسریع و تسهیل انجام کار، عمل تزریق ژل به لب به کمک یک سوزن باریک و ظریف صورت می‌گیرد، لیکن بسیاری از مردم در مورد درد ناشی از تزریق به لب نگرانند. این عمل به صورت سرپایی انجام می‌شود و تقریباً ۱۵ الی ۲۰ دقیقه طول می‌کشد تا تزریق ژل به لب انجام شود. متخصصان حرفه‌ای ما نواحی مورد نیاز برای انجام تزریق در لب‌ها و پیرامون آن‌ها را تعیین می‌کنند و پرکننده‌ی مناسبی را تا زمانی که برجستگی مطلوب شما حاصل شود، تزریق می‌کنند. بسته به مورد یا اهداف شخصی بیمار، پزشک می‌تواند مواد پرکننده را برای رسیدن به ظاهری دلخواه، مستقیماً به لب‌ها یا نواحی اطراف دهان تزریق کند.
نخست پزشک ناحیه تزریق را به وسیله مواد بی‌حس کننده به طور موضعی بی‌حس کرده تا درد ناشی از تزریق کاهش یابد. روش‌های مختلفی برای تزریق وجود دارد. غالباً با استفاده از کانولا (یک بلانت با ته سوزنی) به جای سوزن تیز استفاده می‌شود. با این کار تورم و کبودی به میزان چشم‌گیری کاهش می‌یابد و زمان و فرایند بهبودی تسریع می‌شود. ردیابی دقیق تزریق در خلال انجام درمان بسیار مهم است تا بتوان از متقارن بودن تزریق در لب اطمینان پیدا کرد. افرادی که پیش از تزریق لب‌هایی باریک داشتند، چهره‌شان پس از تزریق به دلیل متناسب‌تر بودن لب‌ها با چشم‌ها، بینی و گونه‌ها متعادل‌تر می‌شود. به همین خاطر است که همواره قبل و بعد از عمل عکس‌هایی از بیمار گرفته می‌شود تا خود بتواند تغییر مثبت حاصل شده را مشاهده کند.
اغلب مقداری تورم در ۲۴ ساعت نخست پس از تزریق ژل لب مشاهده می‌شود و گاهی نیز بیماران دچار کبودی می‌شوند. هرچند استراحت مطلق پس از این عمل مورد نیاز نیست، لیکن به بیماران توصیه می‌شود از انجام فعالیت‌ها و ورزش‌های سنگین در ۲۴ ساعت نخست خودداری کنند. لب‌ها پس از دو هفته به شکل ایده‌آل خود خواهند رسید و این شرایط تا یک سال ادامه خواهد داشت. اکثر افراد به انجام اصلاحاتی کوچک در فواصل ۶ ماهه نیازمند هستند.

 

آیا لیزر موهای زائد دائمی‌است؟

 

انواع ژل و فیلر های تزریقی به لب

ژل و فیلر دارای نتایج موقتی

این ژل‌ها نتایج موقت داشته و با گذشت زمان توسط بدن جذب می‌شوند. تزریق این نوع از ژل‌ها یک روش بسیار ایمن برای درمان افراد است، زیرا در این حالت ژل تزریق شده با گذشت زمان توسط بدن جذب شده و تاثیرات یا عوارض احتمالی ناخواسته آن بلند مدت نمی‌باشد. امروزه از این ژل‌ و فیلر ها می‌توان برای رفع بسیاری از مشکلات مختلف همچون رفع خطوط ریز ایجاد شده بر روی صورت و نیز افزایش حجم لب‌ها استفاده کرد. ژل‌های دارای نتایج موقتی دارای انواع مختلف بوده و برخی از مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر هستند:

ژل‌های مبتنی بر هیالورونیک اسید

این نوع ژل پرکاربردترین ژل مورد استفاده برای رفع مشکلات ظاهری است و از ایمنی بسیار بالا برخوردار می‌باشد. هیالورونیک اسید یک ماده طبیعی است که در بسیاری از ارگانیسم‌های زنده وجود دارد. به همین خاطر این ماده با بدن انسان سازگاری داشته و در موارد نادر باعث ایجاد واکنش توسط بدن می‌شود. محصولات مبتنی بر هیالورونیک اسید دارای ضخامت و سطح چسبندگی متفاوت بوده و از این نظر امکان استفاده از آن‌ها برای کاربردهای گوناگون وجود دارد. به این ترتیب از ژل‌های نازک‌تر برای ایجاد تغییرات محدود در لب‌ها استفاده شده، در حالی که ژل‌های ضخیم‌تر برای اضافه کردن حجم لب‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع ژل‌ها معمولاً بین ۶ تا ۱۲ ماه دوام و ماندگاری دارند.

خواص حجم دهنده های هیالورونیک اسیدی

• کنترل حجم لب: میزان ماده ی تزریق شده می تواند متفاوت باشد . بنابراین دکتر بهتر می تواند کنترل کند که چه میزان از این ماده باید تزریق شود
• تدریجی بودن سرعت درمان: برای رسیدن به نتیجه ی مطلوب مورد نظر می توان تزریق را به صورت تدریجی و طی قرار ملاقات های مختلف انجام داد .
• راه راه بودن لب به راحتی درمان می شود: هر نوع برآمدگی و فرورفتگی در لب که در اثر حرکت لب های شما به وجود آمده باشد به راحتی درمان می شود .
• کبودی کمتر: در مقابل حجم دهند های پوستی دیگر ، کبودی و تورم کمتری ایجاد می کند.
• نتیجه نهایی قابل قبول: نتیجه ی این نوع عمل جراحی طولانی مدت است اما همیشگی نیست
• بروز حساسیت : متاسفانه به دلیل اینکه هیالورونیک اسید از ماده ای مشابه موادی که در بدن وجود دارد ساخته شده است احتمال بروز حساسیت وجود دارد اما اگر شما به لیدوکائین حساسیت دارید حتما قبل از عمل این موضوع را با دکتر معالج خود در میان بگذارید .

رستالین

رستالین نیز یک جایگزین برای کلاژن است که برای برجسته‌سازی لب‌ها و مشخص‌تر کردن خطوط لب‌ها به کار برده می‌شود. رستالین از زیست تخریب‌پذیر غیر حیوانی ساخته شده است که با اسید هیالورانیک تثبیت می‌شود. اسید هیالورانیک به طور طبیعی در لب‌ها وجود دارد و باعث حجم‌دهی و پری لب‌ها می‌شود. رستالین می‌تواند خطوط مارینت را برطرف کند. نتایج حاصل از این روش ۶ تا ۱۲ ماه دوام دارد.

ژل‌های کلاژن

این نوع ژل‌ها اولین نوع ژل‌های موقتی هستند که برای اهداف زیبایی مورد استفاده قرار گرفته‌اند. اما به علت راحتی و ظاهر طبیعی تر فیلزهای هیالورنیک اسید امروزه محبوبیت خود را از دست داده اند. کلاژن یک نوع خاص از پروتئین است که بخش مهمی از پوست و سایر بافت‌های بدن را تشکیل می‌دهد. منابع اصلی کلاژن تصفیه شده در سلول‌های گاوی یا انسانی وجود دارد. طول مدت دوام و ماندگاری این ژل‌ها در حدود ۳ تا ۴ ماه است.

ژل‌های اسکالپترا یا پلی ال لاکتیک اسید (PLLA)

اسکالپترا یا پلی ال لاکتیک اسید یک ماده سازگار با بدن انسان است که از یک پلیمر مصنوعی ساخته شده و در میکروسفیرها استفاده می شود. میکروسفیرها باعث تحریک پوست شده که متعاقب آن فعالیت‌های فیبروبالاستیکی افزایش می‌یابد و سطح کلاژن به طور طبیعی افزایش یافته و به لب‌ها حجم داده می‌شود. این نوع ژل نتایج ماندگار داشته و درمان با آن از طریق یک مجموعه از تزریق‌ها در طول یک دوره زمانی چند ماهه انجام می‌شود. نتایج حاصل از تزریق این ژل با گذشت زمان بیشتر مشخص شده (در طول یک دوره چند هفته‌ای) و نتیجه نهایی حاصل از به کار بردن این روش تا ۲ سال دوام دارد.

تزریق ژل‌های غیر قابل جذب (دائمی)

ژل‌های دائمی یا غیر قابل جذب به خاطر نتایج دائمی به میزان ژل‌های موقت برای اهداف زیبایی مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. یکی از انواع اصلی این ژل‌ها پلی متیل متاکریلات (PMMA) است که یک ژل سازگار با بدن انسان بوده و از یک نوع پلیمر مصنوعی ساخته می‌شود. هنگامی که این نوع ژل برای پر کردن بافت نرم در بدن استفاده شود، این ماده در محلول ژل مانند حاوی کلاژن گاوی اضافه شده و سپس به نواحی هدف در لب‌ها تزریق می‌گردد. به این ترتیب بافت کلاژن این ژل را در محل تثبیت کرده و در ادامه نتایج حاصل از این درمان می‌تواند از چند ماه تا چند سال پس از جذب کلاژن نیز دوام و ماندگاری داشته باشد.

رادیس یا رادیانس

هیدرکسی اپاتیت کلسیم میکروسفیرهای استخوانی را شکل داده که در ژل‌های کربوکسی متیل سلولوز وجود دارد. این مواد تولید کلاژن را در پوست تحریک می‌کنند. نتایج حاصل از این درمان ۱ تا ۲ سال دوام دارد.

تزریق چربی به لب

تزریق چربی که به انتقال چربی نیز معروف است، یکی از تکنیک‌های درمان زیبایی است که می‌تواند نتایج طولانی مدت در ارتباط با حجیم کردن لب‌ها ایجاد نماید. به همین خاطر به بسیاری از افراد توصیه می‌شود از تزریق چربی برای دستیابی به اهداف مورد نظر خود در ارتباط با ظاهر لب‌ها و نواحی اطراف آن استفاده کنند. امروزه، بدلیل نتایج چشمگیری که تزریق چربی در افزایش حجم و پری اعضای بدن بیماران داشته است، بیشتر و بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حقیقت تزریق چربی به لب‌ها می‌تواند نتایج مطلوب و مناسب برای لب‌های فرد ایجاد کند. به این منظور، چربی مورد نیاز از سایر نقاط بدن بیمار با استفاده از لیپوساکشن گرفته شده و پس از تصفیه و جداسازی، به لب‌ها تزریق می‌شود. پزشک میزان دقیق بازگرداندن بافت‌های چربی را اندازه‌گیری خواهد کرد، و به‌آرامی ژل تزریقی صورت و پرکننده را به لب تزریق کرده تا مطابق با نیازهای زیباشناختی بیمار فرم لب‌ها را تغییر دهد.
از مزایای تزریق چربی به لب می توان به دستیابی به نتایج فوری، حداقل تورم ، دوام و ماندگاری و … اشاره کرد. توجه داشته باشید نتایج تزریق ژل به لب‌ها می‌تواند بطور قابل توجه ماندگار باشد.
این عمل اندکی پیچیده‌تر از یک عمل زیبایی ساده است و اگرچه می‌توان آن را در مطب تحت بی‌حسی موضعی نیز انجام داد، اما معمولاً در اتاق عمل و همزمان با عمل‌های دیگری مانند لیفت صورت و تزریق چربی در دیگر نقاط صورت انجام می‌شود. میزان چربی خارج شده از ناحیه اهدا کننده در مقایسه با جراحی لیپوساکشن قدیمی بسیار کم است و تغییری را در ظاهر ناحیه اهدا کننده ایجاد نمی‌کند.
از آنجایی که تزریق حاوی بافت‌های بدن بیمار است، خطر پس زدن قابل اغماض بوده و احتمال نتایجی موفق، دائمی و با ظاهری یک دست بسیار بالاست. یکی دیگر از مزایای این تکنیک منعطف بودن بالای آن برای احتیاجات مختلف بیمار است، که به درمانگر اجازه می‌دهد مقدار دقیق چربی را برای تزریق انتخاب کند تا به اهداف مورد نظر بیمار دست یابد. در نظر داشته باشید که تزریق چربی محدودیت سنی ندارد.

فرایند تزریق چربی

اولین قدم شناسایی قسمت‌هایی از بدن است که دارای چربی اضافه هستند. ران، باسن و شکم معمولاً مناطقی هستند که برای برداشت چربی مورد استفاده قرار می‌گیرند. هنگامی که چربی از این مناطق برداشته شد، یک فرایند تصفیه را طی خواهند کرد. آخرین گام، آماده‌سازی چربی‌ها برای تزریق به میزان دلخواه به لب‌هاست. پیش از انجام تزریق تمام ناحیه‌ها با داروی بی‌حسی موضعی بی‌حس می‌شود. سپس چربی با سوزن در ناحیه مورد نظر تزریق می‌شود. این عمل آن‌قدر تکرار می‌شود تا اصلاح مورد نظر یا برجستگی دلخواه به دست آید. چنانچه چربی به نحو صحیح استخراج و تزریق شود، نتایج آن دائمی خواهد بود، البته این که چه مقدار از سلول‌های چربی تزریق شده زنده می‌ماند یا جذب می‌شود، کاملاً قابل پیش بینی نیست. بخش اعظم چربی در اکثر موارد در محل تزریق شده باقی می‌ماند و نیازی به تکرار عمل نیست. چربی باقیمانده دقیقاً شبیه دیگر چربی‌های بدن است و در صورت کاهش یا افزایش وزن قابل توجه تغییر خواهد کرد. تنها نقطه ضعف تزریق چربی این است که چربی تزریق شده گاهی زنده نمی‌ماند. علت این اتفاق دقیقاً مشخص نیست، اما اگر چربی زنده نماند، هیچ نتیجه‌ای به دست نمی‌آید. اما اغلب نتایج این عمل برای طولانی مدت (سه سال) ماندگار خواهد بود و اصلاحات کوچکی گاه‌به‌گاه برای حفظ برجستگی لب نیاز خواهد بود.
بلافاصله پس از انجام درمان در ناحیه تحت درمان، تورم ایجاد می‌شود که به کمک بسته یخ می‌توان آن را کاهش داد. در ۲۴ ساعت اول پس از تزریق نباید مقادیر زیاد آب بنوشید تا تورم سریع‌تر کاهش یابد. همچنین ممکن است لازم باشد برای پیشگیری از خشک شدن لب‌ها از بالم لب استفاده کنید. کبودی و تورم اولیه بیشتر بیماران ۷ الی ۱۰ روز پس از عمل، بهبود خواهد یافت.

نتایج تزریق ژل و چربی به لب

نتایج عمل برجسته کردن لب از طریق تزریق ژل و چربی بلافاصله پس از اتمام تزریق مشخص می‎شود و ظرف روزها و هفته‌های آتی بهتر می‌شود. بیماران غالباً از نتایج عمل رضایت کامل دارند و به واسطه زیباتر شدن لب‌ها و وصورت خود اعتماد به نفس بیشتری حس می‌کنند. رای ماندگارتر شدن نتایج توصیه می‌شود که عمل هر ۶ ماه یک بار تکرار شود.

جراحی پروتز لب (روش دائمی)

پروتز لب به‌وسیله ورقه‌های سیلیکونی از روش‌های دائمی برجسته‌سازی لب است که این اواخر پزشکان به دلیل مشکلاتی که ممکن است پیش بیاورد – همچون بی‌حس شدن و مختل شدن حرکات لب، طبیعی نبودن بافت لب، جابه‌جایی پروتز (که البته هنوز هم بسیاری از پزشکان این مسئله را رد می‌کنند) و … از انجام آن دوری می‌کنند. بااین‌حال ما در این مقاله به بررسی این روش خواهیم پرداخت.
پروتز لب از راه شکاف کوچک ایجاد شده در گوشه‌های دهان در لب قرار داده می‌شود. پروتز لب از مواد سنتزی یا طبیعی تهیه می‌شود. افرادی که تمایلی به انجام جراحی ندارند، روش‌های تزریق ژل یا چربی در لب را برای برجسته کردن لب انتخاب می‌کنند.
در این روش طی یک عمل جراحی ۶۰ تا ۹۰ دقیقه‌ای، با ایجاد برش‌هایی بر روی دو طرف، پروتز وارد بافت داخلی لب شده و پس از جاگذاری آن، دو طرف لب و برش‌های ایجادشده، بخیه می‌شوند. باید در نظر داشت که پس از انجام جراحی از استعمال و یا استشمام دود سیگار تا چند هفته باید جلوگیری کرد و برای گرفتن نتیجه همیشه ۳ روز تا یک هفته استراحت مطلق تجویز می‌شود. مراقبت‌های پس از جراحی درگرفتن نتیجه مناسب بسیار مؤثر و مهم است. در نظر داشته باشید که جراحی پروتز لب به‌طور معمول تحت بیهوشی عمومی در یک مرکز جراحی معتبر انجام می‌شود.

انواع پروتزهای قابل استفاده برای برجسته کردن لب‌

آلودرم

پروتز آلودرم که بافتی و نرم و انعطاف‌پذیر دارد یک نوع پروتز گرفته شده از بافت پوست است که به دقت از پوست افراد مرده اهدا کننده گرفته می‌شود. به این منظور لایه ضخیم، غنی از فیبر، و عمیق پوست گرفته شده و برای خلاص شدن از دست سلول‌های اضافی با مواد شیمیایی شستشو داده می‌شود. به این ترتیب امکان انتقال بیماری از طریق پروتز به فرد دریافت کننده پروتز کاهش می‌یابد. بدن انسان به این نوع پروتز واکنش نشان نمی‌دهد و از آن به عنوان یک چارچوب برای رشد رگ‌ها خونی و سلول‌ها استفاده می‌کند. به هر حال با گذشت زمان، این نوع پروتز ممکن است توسط بدن جذب شده و بیش از نیمی از آن به تدریج از بین برود.

گورتکس

گورتکس یک نوع ماده جایگزین مصنوعی برای کلاژن است. این ماده یک نوع غشای طبیعی است که باعث می‌شود بدن واکنش آلرژیک به آن نشان نداده و برجسته کردن لب‌ها به صورت دائمی از طریق آن امکان‌پذیر گردد. ماده استفاده شده به این منظور متخلخل بوده و به این ترتیب امکان رشد بافت و جلوگیری از حرکت پروتز با استفاده از بافت متخلخل فراهم شده و نیز نفوذ سلول‌های سفید خون به آن امکان‌پذیر می‌شود. پروتز های گورتکس خود به دو دسته تقسیم می شود:

• پروتز پرمالیپ ، سیلیکونی جامد است که با قرارگیری در زیرپوست صورتی لب، به لب‌ها حجم می‌دهد و در صورت مایل قابل خارج کردن است.
• پروتز ورمافین نیز همچون پرمالیپ است و قرارگیری در لب قابل جداسازی است. البته باید در نظر داشت که این نوع پروتز به دلیل ایجاد عفونت‌هایی بی‌دلیل طی سال‌های آینده، به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود.
در کل می‌توان گفت که پروتز لب به‌وسیله سیلیکون، گاهی عوارضی بیشتر از تزریق به بار می‌آورد. عوارضی همچون عفونت، جابه‌جایی پروتز، حساسیت به ماده پروتز و … . مواد تزریقی به دلیل موقتی بودن و سازگاری بیشتر با بدن، گزینه‌های بهتری هستند. این مواد به دلیل موقتی بودن، می‌توانند در صورت نامساعد بودن شکل لب، دوباره لب‌های قبلی را به فرد بازگردانند. همچنین تزریق چربی به دلیل گرفته شدن این ماده از خود بدن توسط لیپوساکشن، بهترین گزینه و کم عارضه ترین آن‌ها برای حجیم سازی لب است. به همین دلیل است که پروتز لب تا حدودی از میان برداشته‌شده و تزریق جای آن را گرفته است.

مشاوره قبل از درمان

در طول مشاوره‌ی اولیه، پزشک، ارزیابی کاملی از لب‌ها و توازن چهره‌ی شما به عمل خواهد آورد. در صورتی که انجام پروتز لب برای شما مناسب باشد، توصیه‌هایی را متناسب با نگرانی‌تان به شما ارائه می‌دهد و روش مناسب انجام این عمل را برای شما تعیین خواهد کرد. عکس‌هایی قبل از عمل گرفته خواهند شد و هرگونه خطرات بالقوه یا عوارض ناشی از این عمل نیز مورد بحث قرار خواهند گرفت.
اگر تصمیم دارید از ژل‌های تزریقی لب استفاده کنید و بهترین پزشک را برای انجام آن یافته‌اید، سعی کنید ده روز پیش از تزریق از مصرف هرگونه داروی مسکن، ویتامین E و خوردن ماهی اجتناب کنید. این مواد باعث رقیق شدن خون می‌شوند که در نهایت منجر به کبودی و خونریزی پس از تزریق خواهند شد. همچنین باید از ورزش کردن و ماساژ صورت گرفتن در روز تزریق پرهیز کنید، زیرا این فعالیت‌ها باعث افزایش جریان خون در صورت می‌شود.

عوارض احتمالی تزریق ژل و چربی به لب

هر پروسه و عمل زیبایی با عوارض و خطراتی همراه است مثلا عوارض تزریق ژل در صورت گاها مشاهده شده است. روش‌های بزرگ کردن لب نیز هر یک با عوارض و خطرات خاص خود همراه هستند. لازم است قبل از تصمیم‌ گیری برای انجام هر یک از این روش‌ها، در مورد خطرات و عوارض جانبی آن با پزشک خود صحبت و مشورت کنید.
در مورد روش تزریق ژل، خطرات احتمالی، به واکنش بیمار به ماده‌ی تزریقی بستگی درد. به عنوان مثال، خطرات تزریق کلاژن به احتمال بروز واکنش‌های آلرژیک به کلاژن مربوط می‌شود. به همین خاطر است که قبل از انجام این تزریق، انجام تست آلرژی ضروری است. اما در هر حال حتی در صورتی که نتیجه‌ی تست آلرژی منفی باشد نیز، عدم بروز واکنش آلرژیک قطعی نیست.
در مورد روش تزریق چربی، خطر بروز واکنش آلرژیک وجود ندارد، اما این روش عوارض جانبی احتمالی دیگری مانند عفونت (که با داروی آنتی‌بیوتیک قابل درمان است) را دارد. لازم است قبل از تصمیم گیری برای انجام هریک از این روش‌ها در مورد خطرات و عوارض جانبی آن با پزشک ما مشاوره و مشورت کنید.

عوارض جانبی جراحی پروتز لب

کبودی، ورم، خونریزی، عفونت، حساسیت یا سخت شدن مواد پروتز و بدشکلی لب، ایجاد جای زخم و واکنش آلرژیک (در موارد نادر) مشاهده شده از اثرهای جانبی ناخوشایند پروتز لب است. در این حالت در صورت مشاهده عوارض پروتز لب از جمله هر گونه التهاب یا ترشح چرک باید بلافاصله با پزشک معالج تماس گرفت. این مشکلات از طریق خارج کردن پروتز از لب قابل درمان می‌باشند. بنابراین اگر در جستجوی روشی ایمن‌تر هستید، پیشنهاد می‌کنیم ابتدا با تزریق ژل هیالورنیک اسید که روشی بی دردسر و بدون عارضه می باشد شروع کنید.

مراقبت های قبل از کاشت پروتز لب

• از داروها، گیاه ها، و ویتامین های خاص برای دو هفته قبل از عمل جراحی خودداری کنید
• اجتناب از خوردن یا آشامیدن غذا پس از نیمه شب روز قبل از عمل پروتز لب
• خودداری از آرایش کردن، استفاده از جواهرات، و لنزهای چشمی در روز عمل جراحی
• بعد از عمل تا سه روز نیاز به استراحت مطلق دارید. برای این مدت وسایل سرگرمی نظیر مجله، کتاب، موسیقی، فیلم و… تهیه نمایید
• در صورتیکه قبل از عمل به سرماخوردگی، گلودرد، تبخال یا هر بیماری دیگری دچار شُدید پزشک خود را از آن مطلع نمایید.
• قبل از مراجعه جهت بستری حتما استحمام کنید زیرا استحمام در عرض یک هفته پس از عمل ممنوع است. اصلاح صورت برای آقایان، و پاک کردن آرایش صورت و لاک ناخن برای خانمها ضروری است.
• جهت بازگشت به منزل یک بالش و یک پتو در اتومبیل بگذارید.
• در زمان مراجعه دفترچه بیمه، جواب آزمایشات و تمامی مدارک پزشکی خود را همراه داشته باشید.
• روز عمل لباسهای جلو باز (دکمه دار یا زیپ دار) و گشاد بپوشید. از پوشیدن پیراهن یقه بسته، تی شرت و لباس تنگ خودداری نمایید.
• هنگام مراجعه یک پاکت آب نارگیل، آب آلوورا یا آب آناناس نیز همراه خود بیاورید.
• از هنگام بستری تا ۲۴ ساعت بعد از عمل وجود شخصی که از شما مراقبت کند ضروری است.

دوران بهبودی پس از پروتز لب

مدت زمان بهبودی به عوامل اساسی مانند سلامت بیمار و نوع روش به کار رفته برای حجیم کردن لب‌ها بستگی دارد. تزریق ژل و چربی به لب درمقایسه با روش‌هایی مثل جراحی کاشت پروتز عوارض جانبی کمتری دارد و عوارض تزریق ژل لب ظرف چند روز برطرف می‌شوند. البته در مواردی ممکن است لب‌ها متورم و کمی کبود شوند که در این صورت بهبودی آن چند هفته طول خواهد کشید (این موضوع بستگی به نوع تزریق دارد).
برای اینکه دوران بهبودی کوتاه مدت باشد ، لازم است به توصیه های پزشک با دقت گوش داده و به آن ها به نحو دقیق عمل کنید. در اینجا یکسری راهنمایی ها و نکاتی را به شما ارائه کرده ایم ، این نکات عبارتند از:

• در مدت ۴۸ ساعت اول ، بعد از پروتز لب از حرف زدن و جویدن زیاد خودداری کنید .
• در ۴۸ ساعت اول ، از بسته های یخ روی لب ها استفاده کنید .
• در هفته ی اول بعد از عمل پروتز کمتر بخندید .
• در روزهای اول از نوشیدن مایعات گرم خودداری کنید.
• خم نشوید، حرکت‌های کششی انجام ندهید، ورزش نکنید ، این کار برای جلوگیری از خونریزی و کبودی لب ها است ، و در کل فعالیت هایی که به لب هایتان فشار وارد می کند ، را انجام ندهید .
• برای چند روز از قرار گرفتن در معرض نور خورشید اجتناب کنید.
• برای کنترل درد و ناراحتی از داروهای مسکن استفاده کنید.
• در هفته اول به حالت نیمه نشسته بخوابید ، و به هیچ وجه روی شکم نخوابید .
• از انجام فعالیت های شدید طی ۱ الی ۳ روز خودداری کنید .
• برای جلوگیری از عفونت ، لب هایتان را تمیز نگه دارید . ( برای این کار می توانید ، از آنتی بیوتیک ها استفاده کنید .)

قیمت پروتز لب

هزینه پروتز لب و تزریق با توجه به نوع پروتز و ژل یا چربی انتخاب‌شده توسط بیمار با مشاوره پزشک متخصص و میزان حجم موردنیاز تعیین می‌شود و برای هر کس متفاوت است. در صورت نیاز به جراحی، هزینه‌ی بستری و اتاق عمل نیز به هزینه مواد اولیه اضافه خواهد شد. در کل می‌توان هزینه را به هزینه‌های بیمارستان، هزینه مواد اولیه و دستمزد متخصص و مشاور دسته‌بندی کرد. اطلاع از هزینه‌های ممکن و نتایجی که در ادامه ممکن است به دست بیاید، قبل از گرفتن هر تصمیمی بسیار مؤثر و مهم است و حق هر فرد متقاضی است.
اما در خصوص تزریق ژل به لب هزینه آن به عواملی از جمله تبحر و تخصص پزشک معالج، مقدار و نوع ژل‌های مورد استفاده بستگی دارد. باید به این نکته توجه کرد که اگر تزریق چربی برای حجیم کردن انتخاب شده باشد، چون عمل پیچیده‌تر می‌شود، طبعاً هزینه آن از تزریق ژل بیشتر خواهد بود. متخصص هزینه تزریق ژل یا چربی به لب را در جلسه مشاوره اعلام می‌کند.

انتخاب کلینیک و پزشک مناسب برای پروتز لب با تزریق ژل و چربی

زیبایی ظاهری امری مهم است ، و نتیجه ی دلخواه از پروتز لب خیلی اهمیت دارد . انتخاب کلینیک و پزشک معتبر خیلی مهم می باشد ، چرا که عمل پروتز لب توسط یک فرد متخصص و باتجربه انجام شود . فرد تزریق کننده باید درک مناسب از پیچیدگی‌ها، شرایط و آناتومی لب‌ها داشته باشد. این شرایط هنری و تکنیکی می‌تواند نتایج استفاده بسیاری از افراد از تزریق‌های غیر استاندارد و مشاهده نتایج غیر طبیعی در نتیجه آن را توضیح دهد. بسیاری از افراد تصور می کنند ، که با عمل پروتز لب ظاهر لب ها غیر طبیعی شده و خیلی بزرگ تر و حجیم تر خواهد شد ، ولی این موضوع فقط به مهارت و تجربه متخصص بستگی دارد ، و در صورتی که متخصص حاذق باشد ، چنین مشکلی پیش نخواهد آمد .
متخصصین ما در کلینیک تخصصی پوست و زیبایی دکتر عسگری ، در زمینه پروتز لب بسیار حاذق می باشند ، و با بررسی شرایط شما و آناتومی لب اقدام به عمل تزریقی می کنند ، که باعث حجیم تر شدن لب های شما با حفظ حالت طبیعی می شوند . لب ها اگر خیلی برجسته و حجیم و یا خیلی نازک باشند ، در زیبایی ظاهری تاثیر منفی دارند ، در نتیجه تلاش متخصصین ما در کلینیک پوست و زیبایی دکتر عسگری این است ، که زیبایی لب ها با حفظ حالت طبیعی همراه باشد .

سؤالات رایج درباره پروتز لب

آیا روش دیگری برای جوانسازی لب غیر از تزریق ژل و چربی به لب و یا جراحی کاشت پروتز لب وجود دارد؟

یکی از انتخاب های درمانی قابل استفاده برای جوان سازی ظاهر لب استفاده از روش لیزر درمانی است. بعضی از پزشکان از لیزر برای سفت کردن و تغییر شکل کلاژن طبیعی و بافت ارتجاع پذیر زیر لب افراد بیمار استفاده می کنند. استفاده از لیزر همچنین می تواند خطوط ایجاد شده بر روی لب ها و همه علائم افزایش سن را از بین ببرد. گاهی اوقات جوان سازی ظاهر لب ها با لیزر را می توان به همراه روش تزریق ژل به لب و پروتز لب استفاده کرد تا به این ترتیب حجیم کردن لب ها نیز بطور هم زمان امکان پذیر شود.

کاشت پروتز بهتر است و یا تزریق ژل؟

بستگی دارد. هم پروتز جامد و هم ژل تزریقی صورت دارای مزایا و معایب خود هستند. بیماران باید دوام و ماندگاری هر دو گزینه را در نظر بگیرند. پروتزهای جامد دائمی هستند درحالی‌که ژل‌ها هر ۶ ماه یک‌بار نیاز به تزریق مجدد دارند. ممکن است این امکان برای بیماران فراهم شود که ابتدا اثرات تزریق ژل در لب‌ خود را ببینند و تشخیص دهند که آیا برجسته کردن لب‌ها برای آن‌ها مناسب است یا خیر. مزایا و معایب هر دو گزینه را می‌توان در طول مشاوره اولیه مورد بررسی قرارداد.

پس از کاشت پروتز لب، نتایج تا چه اندازه واقعی به نظر می‌رسند؟

امروزه تکنولوژی قادر به طراحی پروتزهایی است که از جنبه احساس و ظاهر طبیعی نتایج مطلوبی ایجاد می‌کنند. نتایج بهینه زمانی ظاهر می‌شوند که پروتزها کار گذاشته‌ شده و با بافت طبیعی لب‌ها ادغام ‌شوند. یافتن جراحی که دارای مهارت و تجربه لازم درزمینه برجسته کردن لب‌ها باشد، از اهمیت بسیاری برخوردار است.

آیا پروتز یا ژل‌ و چربی تزریق شده به لب قابل برداشتن هستند؟

بله. برداشتن پروتزهای سیلیکونی راحت‌تر از پروتزهای متخلخل است، اما هر دو قابلیت برداشته شدن در طی یک عمل جراحی ثانویه رادارند. تأثیر ژل‌های مایع و یا چربی های تزریق شده به لب به‌طور طبیعی در طول زمان از بین می‌روند زیرا مواد تزریق‌شده توسط بدن جذب می‌شود، اگرچه بخش اندکی ممکن است باقی بماند که جذب آن مدتی طول می‌کشد.

آیا کاشت پروتز و یا تزریق ژل و چربی به لب جای زخم برجا خواهد گذاشت؟

در پروتز، برش‌ها در امتداد خط طبیعی لب ایجادشده و زخم‌ها به‌سختی قابل‌مشاهده هستند. تزریق ژل و چربی به لب هیچ‌گونه زخمی به‌جای نخواهد گذاشت. مراقبت بیشتر از زخم‌های جراحی مطابق با تجویز پزشک برای پیشگیری از ایجاد هرگونه عفونت از اهمیت زیادی برخوردار است.

چه زمانی می‌توانم نتایج حاصل از برجسته کردن لب‌هایم را مشاهده کنم؟

شما بلافاصله پس از جراحی و یا تزریق انجام شده نتایج حاصل از برجسته کردن لب‌های خود را مشاهده خواهید کرد. به دلیل وجود تورم، لب‌های شما در ابتدا تا حدودی بزرگ‌تر از ظاهر نهایی خود پس از بهبودی کامل به نظر می‌رسند. پزشک ما متعهد به ایجاد ظاهری طبیعی در لب‌های شما می‌باشد؛ بنابراین، درحالی‌که لب‌های شما ظاهری پرتر پیدا می‌کند، کاملاً متقارن بوده و ازلحاظ اندازه متناسب با دیگر اعضای چهره شما خواهند بود.

تزریق ژل لب تا چه مدت دوام دارد؟

ژل‌های ترکیبی به‌طور معمول حدود شش ماه دوام می‌آورند و به‌راحتی می‌توانند در طی یک جلسه درمانی دیگر تکرار شود.

هزینه تزریق ژل و چربی به لب چقدر است؟‌

تزریق ژل و چربی به لب یک روش بسیار مقرون‌به‌صرفه برای بهبود ظاهر شما با یک شیوه ساده و درعین‌حال جوان‌کننده است. پزشک ما در طی جلسه مشاوره در مورد هزینه با شما صحبت خواهد کرد.

آیا خطرات و عوارضی همراه با تزریق چربی به لب وجود دارد

اگرچه همه انواع جراحی با خود خطرات محتملی دارند، ولی انتقال چربی یک فرآیند نسبتاً بی‌خطر است. در موارد نادر، ممکن است بیماران متوجه برآمدگی چربی در یک ناحیه شوند که معمولاً بیشتر بخاطر واکنش پروسه بهبودی بدن تا یک مشکل فنی در عمل. اگر این اتفاق افتاد، ماساژ آرام می‌تواند انحنای لب را به حالت سابق خود بازگرداند. چاره دیگر این مشکل، تزریق استروئید و یا تزریق حل کننده‌های چربی است که ممکن است مزایای بیشتری فراهم کنند.

 

لیزر صورت برای چه کسانی بهتر است؟

 

چه زمانی می‌توان پس از تزریق چربی به لب ورزش را از سر گرفت؟

می‌توان در عرض ۷ تا ۱۰ روز پس از عمل انتقال چربی، اکثر ورزش‌ها را از سر گرفت.

چه زمانی می‌توان به سر کار بازگشت؟

بیماران معمولاً می‌توانند در عرض ۳ الی ۵ روز پس از عمل تزریق چربی به لب به سر کار بازگردند.

آیا انتقال چربی به لب، فرآیندی دردناک است؟

هرگونه درد یا ناراحتی همراه با عمل انتقال چربی معمولاً خفیف است.

آیا تزریق ژل و چربی به لب خونریزی زیادی دارد؟

درمان به نوبه خود شامل تزریق با استفاده از سرنگ‌های بسیار ریزی است که ژل یا فیلر و یا چربی را در لب‌ها یا خطوط رژلب تزریق می‌کند. بنابراین خونریزی به اندازه نوک سوزن دور از انتظار نیست. البته این خونریزی نیز به سرعت بند می‌آید.

آیا با پروتز لب می‌توان لیفت لب انجام داد؟

عموماً خیر. پروتز لب، باعث بزرگ شدن لب‌ها می‌شود و اگر در طول خط لب بالا تزریق شود به لب اندکی قوس می‌دهد، ولی لیفت لب نیازمند جراحی برای لیفت کردن لب است. لیفت لب یک عمل ساده است که درون مطب انجام می‌شود و لب‌ها را بالا کشیده تا فاصله میان لب و بینی را کاهش دهد و بخش بیشتری از دندان‌های بالا را مشخص کند.

آیا می‌توان ژل و چربی را تنها به لب بالا تزریق کرد؟

این که تنها به لب بالا تزریق کنید و لب پایین را دست نخورده باقی بگذارید همیشه فکر خیلی بدی است. حتی هنگامی که لب بالا خیلی از لب پایین کوچکتر است، تزریق در لب بالا قوس و نمود متفاوتی را ایجاد خواهد کرد که با لب پایین همخوانی نخواهد داد. و این مسئله اصلی‌ترین عامل لب اردکی است. لب پایین همیشه حداقل ۵۰ درصد از لب بالا بزرگ‌تر باشد. این حقایق و توصیه‌ها را باید کسانی که می‌خواهند تنها لب بالای خود را پروتز کنند به خاطر داشته باشند.

چگونه ژل لب را از بین ببریم؟

بسیاری معتقدند که با تخلیه ژل همه چیز به روز اول بر می گردد. با این حال، این کار همیشه نتیجه خوبی به همراه ندارد. معمولا ژل در بافت لب رشد می کند و شکل طبیعی لب ها را تغییر می دهد. بنابراین از بین بردن آن، کار تقریبا بسیار پیچیده ای است. نوعی روش خاص و منحصر به فرد وجود دارد که اجازه می دهد ژل از لب ها بیرون آمده و به طور همزمان لب ها را بازسازی کنید. اما نیاز به حذف ژل در لب تنها بخشی از مشکل است. بنابراین در طول عملیات مشابه، شکل هماهنگ لب ها احیا می شود. یکی از روش ها، حذف بیو پلیمر از طریق برش در داخل لب ها است. این روش باعث می شود آسیبی به عضلات و رگ های خونی وارد نیامده و همچنین ظاهر لب ها حفظ شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا