میکرودرم ابریژن | انواع روش، مزایا، عوارض و هزینه درمان

میکرودرم ابریژن
فهرست محتوا

میکرودرم ابریژن درمانی بدون درد و غیرتهاجمی برای جوان‌سازی پوست است که در آن از کریستال‌های بسیار ریز و نیروی مکش استفاده می‌شود. در میکرودرم ابریژن صورت سلول‌های پوستی مرده برداشته می‌شود، منافذ مسدود، باز و کلاژن‌سازی، القا می‌شود. بافت پوست پس از پاک‌سازی پوست بهبود می‌یابد و خطوط ظریف، چین‌و‌چروک‌ها، جای زخم، آسیب‌های ناشی از نور خورشید و تغییر رنگ پوست به حداقل می‌رسد، بدون این که لازم باشد دوران بهبود طولانی و سختی را تحمل کنید. میکرودرم ابریژن برای صورت، قفسه سینه، گردن و پشت بدن قابل انجام است.
میکرودرم ابریژن (microdermabrision) یکی از بهترین دستگاههای پاکسازی پوست است که به کمک این دستگاه با مواد معدنی پوست شما در لایه ی بسیار نازکی سایش داده می شود توجه داشته باشید که این مواد معدنی کاملا بی ضرر بوده و همان پودر اکسید می باشد که در نهایت لایه های خارجی مرده و ناخواسته های پوست حذف می کند و باعث فعال شدن و شادابی پوست می شود.
پزشک برای ترمیم و جوان‌سازی پوست و بهبود ظاهر و بافت آن میکرودرم ابریژن را توصیه می‌کند. یکی از مزایای شاخص این درمان موثر و ایمن این است که پس از آن نیازی به استراحت کردن نیست و می‌توانید بلافاصله پس از درمان روند معمول زندگی خود را دنبال کنید. میکرودرم ابریژن علاوه بر این که پوست را صاف و درخشان می‌کند، آن را از سطح سلولی تا بالا و سطح پوست تقویت نیز می‌کند. تحریک ناشی از میکرودرم ابریژن رشد سلول‌ها را سریع ‎تر می‌کند و تولید کلاژن نیز بیشتر می‌شود، با بیشتر شدن کلاژن و الاستین، پوستی شاداب، جوان و قوی‌تر با بافت یکنواخت به دست می‌آید که دیگر روی آن اثری از جای زخم، لکه‌های تیره پیگمانتاسیون، جوش و آکنه نیست. به علاوه به این ترتیب فرآورده‌هایی که بر روی سطح پوست زده می‌شود، در عمق بیشتری نفوذ می‌کند و موثرتر عمل می‌کند.
یک درمان پوستی بسیار محبوب است. از آنجا که میکرودرم ابریژن فقط یک عمق بسیار سطحی از پوست را حذف می‌کند، در بهبود شرایط روی سطح پوست مانند پیری زودرس پوست ناشی از نور خورشید، خطوط ظریف، لکه‌های ناشی از افزایش سن، آکنه و اسکارهای سطحی، بهتر عمل می‌کند. گرچه صورت شایع‌ترین قسمت برای میکرودرم ابریژن است، هر ناحیه از پوست، از جمله گردن، قفسه سینه، پشت و دست‌ها، ممکن است درمان شود. این روش گاهی اوقات تحت عنوان میکرودرم، لایه‌برداری پاریسی و لایه‌برداری الماسی نیز شناخته می‌شود.
میکرودرم ابریژن یک روش جوانسازی پوست با ترکیبی از روش‌های سایشی ظریف یا کریستال‌ها و مکش خلا روی پوست است. بیهوشی برای میکرودرم‌ابریژن نیاز نیست. فشار و سرعت خلا بسته به حساسیت و تحمل پوست تنظیم می‌شود.
جلسات معمولی میکرودرم ابریژن، می‌تواند از پنج تا ۶۰ دقیقه طول بکشد. پس از میکرودرم ابریژن، حداقل زمان برای بهبودی لازم است و اکثر افراد بلافاصله پس از یک جلسه به فعالیت روزانه باز می‌گردند. کرم‌های آرایشی و ضدسوزش‌ها معمولا بلافاصله پس از میکرودرم ابریژن می‌توانند استفاده شوند. بر اساس مطالعات میکرودرم ابریژن حتی می‌تواند به طور موقت جذب بعضی از داروهای موضعی را از طریق افزایش نفوذپذیری پوست تسهیل کند.
میکرودرم ابریژن با حذف برخی از لایه‌های بالایی پوست عمل می‌کند. بسیار شبیه به مسواک‌زدن دندان‌ها به آرامی پلاک‌ها و بقایای پوست را پاک می‌کند. از آنجایی که پوست انسان به طور معمول در بازه زمانی تقریبا ۳۰ روز بازسازی می‌شود، بهبود پوست با میکرودرم ابریژن موقتی است و باید در فاصله زمانی مشخص تکرار شود. درمان‌های متعدد در ترکیب با کرم‌های ضدآفتاب، اجتناب از خورشید و سایر کرم‌‎های مراقبت از پوست بهترین نتایج را به ارمغان می‌آورند.

 

آیا میدانستید هرچه موهای افراد مبتلا به پرمویی غیرهورمونی تیره تر و با قطر بیشتری باشد، شانس رفع دائمی‌شان با لیزر صورت بیشتر خواهد بود؟

 

روشهای درمانی میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن به دو روش قابل انجام است که عبارتند از:

• میکرودرم ابریژن کریستالی

در این نوع میکرودرم ابریژن، یک هندپیس کریستال هایی را در سطح پوست ساطع می کند که منجر به یک فرآیند براق سازی یا خراش اندازی ملایم می شود.
سپس سلول های مرده پوست به همراه کریستال ها یا فورا در هندپیس مشابه در یک فرآیند ثانویه ساکشن می شوند .

• میکرودرم ابریژن سرالماسی

در این نوع میکرودرم ، برای پاکسازی پوست صورت، یک هندپیس سر الماسی مورد استفاده قرار می گیرد که با ملایمت سلول های مرده پوست را خراش می اندازد و لایه برداری می کند.
همانند روش میکرودرم ابریژن کریستالی، پوست مرده یا فورا درهندپیس مشابه یا در یک فرآیند ثانویه ساکشن می شود.
روش میکرودرم ابریژن سر الماسی برای نواحی نزدیک به چشم (مانند زیر چشم) ایمن تر است و در نواحی حساس یا پوست های حساس تر، انعطاف پذیری بیشتری دارد .این روش ممکن است برای افزایش تاثیرگذاری با یک روش لایه برداری پوست صورت شیمیایی ملایم ترکیب شود.
فورا پس ازانجام روش میکرودرم، یک مرطوب کننده آبرسان پوست دارای SPF استعمال می شود تا به پوست آبرسانی شوند و از آن محافظت شود.
شایان ذکر است که در صورتی که بیماری شدید پوستی مثل آکنه گسترده و عمیق، علائم اگزما ، رزاسه یا آماس پوست دارید، جراح پلاستیک توصیه های دیگری برای شما دارد.
عارضه های پوستی ازجمله از بین بردن جای جوش، زخم های باز، تبخال و بیماری دیگر قبل از انجام روش میکرودرم ابریژن به روش های درمانی دیگری نیاز دارند .

مزایای میکرودرم ابریژن چیست؟

یکی از مزایای مهم روش درمانی جوانسازی پوست با میکرودرم ابریژن ایمن بودن آن است. هنگامی که این روش درمانی توسط یک پزشک متخصص انجام شود، می‌تواند به طور قابل توجه ظاهر پوست شما را بدون تاثیرگذاری بر لایه‌های عمیق‌تر پوست بهبود بخشد. به خاطر اینکه در روش میکرودرم ابریژن از کریستال‌های غیر حساسیت زا برای درمان و پاکسازی پوست استفاده می‌شود. از دیگر مزایای جوانسازی پوست به روش میکرودرم ابریژن عبارتند از:

جوانسازی پوست

از این روش در درمان چروک های سطحی و کم عمق پوست به عنوان جوانسازی پوست می توان استفاده کرد. چندین جلسه درمان در این مورد بکار می رود. فواصل درمان را بر حسب وضعیت بیمار می توان تغییر داد.
چروک های خیلی عمیق با این روش درمان نمی شوند، ولی قوام کلی پوست پس از چند جلسه درمان بهتر خواهد شد و پوست شفاف تر و محکم تر می شود .

لک های پیری یا کبدی

لک های پیری مربوط به نور آفتاب بوده و یا در سنین بالا در پوست های روشن دیده می شوند. این لک ها با میکرودرم ابریژن قابل درمان می باشند .

لک های حاملگی

مهم ترین اثر میکرودرم ابریژن، کمرنگ یا محو کردن لک های حاملگی یا ملاسما است، مخصوصا اگر همزمان با آن از داروهای لکه بر (تحت نظر پزشک) استفاده شود .

جای جوش یا آبله مرغان

اسکارها نباید زیاد عمیق باشند و معمولا بر حسب نوع اسکار و محل و عمق آن، به چندین جلسه درمان هفتگی نیاز دارد . درمان جای جوش، رفع کک و مک و رفع تاتو و جراحت‌های باقی مانده از آن با روش میکرودرم ابریژن قابل درمان است. این روش به افزایش غلظت کلاژن پوست کمک می‌کند و این ماده نقش مهم در ایجاد ظاهر جوان تر و شاداب‌تر برای پوست دارد. کلاژن یک نوع پروتئین موجود در پوست است که در دوران کودکی مقدار آن زیاد است و باعث محکم و صاف بودن پوست می‌شود. با بالا رفتن سن، تولید کلاژن در بدن کاهش پیدا می‌کند و نتیجه آن شل شدن پوست و چروک شدن آن می‌باشد و همچنین برای از بین بردن جای جوش بسیار مفید می باشد ..

کوچک کردن منافذ پوستی

منافذ باز پوست ممکن است ظاهری ناهموار داشته باشند و این شرایط باعث خجالت زدگی شما در هنگام برخورد با دیگران شود. خوشبختانه، امروزه روش های درمانی متعدد برای بستن منافذ باز پوست وجود دارد که شامل روش هایی مثل مراقبت مناسب از پوست، استفاده از روش های لیزر درمانی، و روش های بستن منافذ باز پوست صورت است.

تمیز کردن پوست و از بین بردن جوش های سرسیاه

برای از بین بردن جوش های سر سیاه که بسیار شایع می باشند نیز می توان از میکرودرم ابریژن استفاده کرد.
کاهش جوش های سر سیاه پوست به کم شدن ضایعات جوشهای غرور جوانی نیز کمک خواهد کرد .

چروک گردن

برای درمان چروک های ناحیه گردن و ضایعات این ناحیه نیز می توان از  روش میکرودرم ابریژن استفاده کرد .

درمان ترک های پوستی

در درمان ترک های پوستی در زمان حاملگی یا چاقی و بلوغ نیز می توان از این روش استفاده نمود که البته خیلی خوب به درمان پاسخ نمی دهد .

روشن شدن پوست

بهبود پوست‌های تیره شده مانند سیاهی زیر بغل از دیگر مزایای این روش درمانی است.

عوارض جوانسازی پوست به روش میکرودرم ابریژن چیست؟

هر گونه ناراحتی احساس شده پس از پاکسازی پوست با میکرودرم معمولاً موقت و کوتاه مدت است. این ناراحتی‌ها می‌تواند شامل قرمز شدن و تورم پوست باشد که این شرایط باید ظرف چند ساعت کاهش پیدا کند. علاوه بر این حساسیت پوست شما به نور خورشید افزایش پیدا می‌کند که این مشکل را می‌توان با استفاده از کرم ضد آفتاب کنترل کرد. استفاده از کرم ضد آفتاب بلافاصله پس از جلسه درمانی لازم و ضروری است.

موارد منع استفاده از میکرودرم ابریژن

• افرادی که تبخال و یا زگیل در صورت خود دارند.
• افرادی که در حین رادیوتراپی گردن هستند.
• بیمارانی که در حین درمان با ایزوترتینوئین خوراکی هستند.
• افرادی که جراحی صورت در ۲ ماه اخیر انجام داده باشند.
• همچنین میکرودرم برای کسانیکه طی ۱۲ ماه اخیر اکوتان مصرف کرده اندیا بیماری پسوریازیس دارند مناسب نیست.

فواصل مناسب و تعداد تکرار میکرودرم ابریژن

به طور کلی فاصله جلسات از ۲ تا ۴ هفته بنا به تشخیص پزشک و براساس نوع مشکل مراجعه کننده و تعداد جلسات از ۴ تا ۶ جلسه برای جوانسازی تا ۱۰-۱۲ جلسه برای رفع لک و روشن شدن پوست می باشد.

نتایج میکرودرم ابریژن

نتایج روش میکرودرم ابریژن تقریباً بلافاصله پس از درمان قابل مشاهده است. فقط پس از یک جلسه درمانی شما می‌توانید بهبود در رنگ، بافت، و سلامت پوست خود را مشاهده کنید. پس از درمان، صورت شما باید یک ظاهر شاداب، صاف و نرم داشته باشد.
به هر حال، سیستم میکرودرم ابریژن زمانی بیشترین اثربخشی و پاکسازی پوست را دارد که چند جلسه درمانی برای بیمار استفاده شود. در این حالت با توجه به نواحی درمان شده پوست، شما با بهبود ظاهر پوست خود مواجه خواهید شد. به این ترتیب جراحت‌های ناشی از آکنه یا جای جوش صورت پوستی کمتر قابل مشاهده خواهد بود. لکه‌های پوستی و چین و چروک پوست کاهش پیدا خواهد کرد و بسیاری از بیماران اعلام کرده‌اند که پس از پاکسازی پوست با این روش، ظاهر پوست آن‌ها نرم‌تر، صاف‌تر و جوان تر شده است.

 

میدانستید آن قسمت از پوست که قرار است لیزر موهای زائد شود، باید بدون هرگونه مواد آرایشی باشد؟

 

هزینه جوانسازی پوست با میکرودرم ابریژن چقدر است؟

هزینه و قیمت روش پاکسازی پوست صورت با روش میکرودرم ابریژن ارزانتر از سایر روشهای جراحی زیبایی مانند لیفت صورت بوده و مورد استفاده برای جوان و شاداب سازی صورت می باشد .
هزینه میکرودرم ابریژن فاکتورهای خاص خود را دارد یکی از این فاکتورها وسعت فضایی است که قرار است پاکسازی شود پس از آن تعداد جلساتی که فرد برای پاکسازی پوست مراجعه می کند و نیز میزان مهارت پزشک معالج می باشد اما چیزی که باید به آن توجه داشته باشید انتخاب بهترین کلینیک پوست و زیبایی برای درمان می باشد.

مراقبت های بعد از میکرودرم ابریژن

• از فواید میکرودرم ابریژن می توان به عوارض جانبی و مدت از کار افتادگی جزئی اشاره کرد.
• مکش و لایه برداری ممکن است بسته به حساسیت پوست فرد، باعث ورم و قرمزی جزئی پوست شود.
• پس از استعمال یک مرطوب کننده حاوی SPF ، پوست شما خیلی سریع به وضعیت اولیه خود برمی گردد و می توانید آرایش کنید و فعالیت های روزمره خود را از سر بگیرید .
• همانند اغلب روش های غیرتهاجمی، توصیه می شود که قبل از انجام هر گونه فعالیت سنگین پس از انجام میکرودرم ابریژن ، ۲۴ ساعت صبر کنید.
• همیشه توصیه می شود که در خارج از خانه از کرم ضد آفتاب استفاده کنید تا پوست شما از اشعه های زیان بار فرابنفش در امان باشد .
• در صورتی که دردی شدید یا طولانی مدتی دارید، یا ورم یا قرمزی در پوست خود احساس می کنید، با پزشک تماس بگیرید تا متوجه شوید این علائم طبیعی است یا نشان دهنده بروز مشکلی است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا