مزوتراپی پوست | مزوتراپی بدون سوزن | مزایا، عوارض و قیمت

مزوتراپی پوست
فهرست محتوا

مزوتراپی پوست به زبان ساده تکنیک تزریق مکرر دارو با مقدار بسیار کم در انواع لایه های پوست است .در مزوتراپی میتوان با تزریق ، نتایج درمانی مختلفی را به دست آورد. از آنجایی که پوست، عضله، غضروف، استخوان و بافتهای نرم بدن از لایه مزودرم (میانی) منشأ گرفته اند این روش میتواند برای درمان بیماریهای مربوط به این قسمتها مفید باشد .
داروهای مورد استفاده در مزوتراپی شامل داروهای سنتتیک، عصاره های گیاهی، ویتامین ها، مواد معدنی و آمینو اسیدها می باشد.
گلوله های دارویی بسیار کوچک به طور مستقیم به داخل مزودرم (لایه میانی پوست) وارد می شود. این لایه از پوست دارای خواص بسیار ویژه درمانی می باشد.
استفاده وسیعی از مزوتراپی درزمینه پزشکی زیبایی وجود دارد، مانند درمان شلی و افتادگی پوست، جوانسازی پوست، چروکهای ظریف صورت، لیفتینگ صورت ، خطوط ناشی از زایمان یا تغییر وزن، برخی ضایعات رنگدانه ای، بهبود نواحی زخمی یا سوختگی ، انواع ریزش مو، آکنه و بالشتک چربی زیر پلک و … که به تفصیل در ادامه توضیح خواهیم داد.

 

آیا میدانستید پرمویی (هایپر تریکوز) معمولا پاسخ دهی مناسبی به لیزر صورت دارد؟

 

موارد استفاده از مزوتراپی پوست

چربی زدایی

در این روش بعد از انجام و تزریق دارو به بافت هدف، سلولهای حاوی چربی در زیر پوست آزادشده و شکسته میشوند و درنهایت چروکیده و منهدم میگردند. بعد از انهدام سلولهای مرده ، چربی های آزاد شده درون جریان خون قرارگرفته و درنهایت از طریق روده و کلیه از بدن دفع میشوند .

از بین بردن چین و چروک

وقتی سلولهای چربی بعد از درمان به این روش منهدم شده و از بدن خارج میشوند سایر مواد و ویتامینهای موجود در داروی مزوتراپی که به درون بدن تزریق شده است باعث افزایش قابلیت ارتجاعی پوست می شوند و آسیب های ایجاد شده در پوست که به وسیله مواد مضری به نام رادیکالهای آزاد به وجود می آیند را خنثی میکنند.
علاوه بر خنثی کردن اثر نامناسب این مواد، ظاهر طبیعی تر و زیباتر را به خصوص در ناحیه پلکها، صورت و گردن ایجاد کرده و باعث درمان چین و چروک صورت می شوند .

تأثیر مزوتراپی بر ریزش مو

در افرادی که به دلایل مختلف دچار ریزش مو شده اند میتوان به روش مزوتراپی مو مواد مورد نیاز و داروهای مناسب را با تزریق به بافت مورد نظر در سر انتقال داد و سریعتر جلوی ریزش مو را گرفت.
در این روش علاوه بر قطع ریزش مو ، در صورت استفاده صحیح پزشک از مزوتراپی ، رشد دوباره مو آغازشده و فرد پرپشت شدن موی خود را نسبت به قبل از انجام این روش درمان بهصورت کاملا محسوسی مشاهده می نماید.
همچنین مزوتراپی در ناحیه سر باعث افزایش گردش خون در سر شده و به درخشندگی و مقاومت مو نیز کمک میکند .

از بین بردن اسکار، کلوئید و جای سوختگی

در بیشتر مواقع به دلیل به وجود آمدن بافت همبند در ناحیه زخم یا بخیه این قسمت پوست سخت شده ، ظاهر نامناسب و برآمده پیدا می کند . درصورتیکه در ناحیه مورد نظر از مزوتراپی استفاده شود و داروی مؤثری به این محل تزریق گردد بافت همبند به شدت سست و شکسته شده و میتوان سایر مراحل درمان را به راحتی روی پوست انجام داد در مورد بافتهای سوخته پوست نیز با انجام این روش میتوان به بهبود ظاهر پوست کمک بسیار زیادی نمود .

مزوتراپی و شاداب سازی پوست

هرچه سن فرد بالاتر رود به صورت غیرارادی میزان ساخت کلاژن در پوست کاهش میابد. کلاژن مهمترین عامل در حفظ جوانی و استحکام پوست است به طوریکه کاهش آن بهمرور موجب ایجاد چین وچروک و افتادگی پوست میشود. مزوتراپی درواقع به کشیدگی پوست نیز کمک میکند و باعث محو شدن چروکها در نواحی مختلف صورت مثل پیشانی و اطراف چشم میگردد .
معمولا در این روش موادی مثل انواع آمینواسیدها، ویتامینها، آنتیاکسیدانهای ضد پیری و اسید هیالورونیک به پوست تزریق میگردد. برای مثال مزوتراپی و استفاده از ویتامین سی در آن به بهبود رنگ پوست و روشنتر شدن آن کمک بسیار خواهد کرد .همچنین درمان تکمیلی مزوتراپی میتواند کمکاری روش مورد استفاده درمانی را جبران کرده و حتی عوارض آن را التیام بخشد.
برای مثال فردی که به دلیل آکنه، پوستی ناصاف و پر از فرورفتگی دارد، پس از استفاده از داروهای مختلف و میکرودرم دچار لایه برداری میشود. در این حال اثرپذیری پوست بالا رفته و پوست اقدام به ساخت سلولهای جدید میکند. در این زمان بهترین روش ممکن برای تولید سلولهای بهتر و تقویت لایه زیرین پوست استفاده از مزوتراپی است. به این شکل سلولهای جدید تولیدشده از کیفیت مناسب تری برخوردار میشوند .

از دیگر موارد کاربرد مزوتراپی پوست

• کشیدن پوست صورت (لیفتینگ) و درمان افتادگی صورت
• رفع پف دور چشم و افتادگی پلک
• رفع تیرگ‍ی دور چشم
• درمان چاقی موضعی بدن، اندام و صورت
• درمان سلولیت و افتادگی پوست اندامها و صورت
• درمان ملاسما و لک حاملگی یا لک صورت
• درمان ریزش مو و تقویت موها
• درمان استریا (ترک خوردن پوست بدنبال حاملگی)
رفع غبغب زیر چانه و گردن

تزریق مزوتراپی بدون سوزن چیست؟

مزوتراپی بدون سوزن، یک فناوری جدید در مفهوم مزوتراپی قدیمی (به منظور بکارگیری محصولات به صورت عمقی درون پوست) به شمار می‌آید، که تکنیک سوراخ کردن توسط سوزن،با تزریق امواج الکتریکی جایگزین می‌شود. مزوتراپی بدون سوزن که تحت عنوان الکتروپوریشن نیز نامیده می‌شود، محبوب ترین گزینه میان زیبایی غیرتهاجمی به شمار می‌رود.

روش مزوتراپی بدون سوزن چه مزیتی بر مزوتراپی دارد؟

برای آنهایی که می‌خواهند، گزینه مزوتراپی بدون سوزن ( needle free mesotherapy ) نیز وجود دارد که بدون تزریق است و با استفاده از تکنیک‌های الکتروپوریشن و الکترواسموز از امواج الکتریکی کوچک مواد مغذی را به سلول‌ها خواهند رساند. مزایای مزوتراپی بدون سوزن اینست که شما می‌تواند بلافاصله پس از درمان به روند عادی و روزانه خود بازگردید.

مزایای استفاده از مزوتراپی پوست

این روش درمان به عنوان روشی غیر جراحی معمولا بسیار مورد استفاده افراد قرار میگیرد. علاوه بر شیوه سرپایی بودن آن مزایای بسیار زیادی نیز در این مورد وجود دارد که به آن اشاره خواهیم کرد :

• مزوتراپی پوست ازنظر هزینه بسیار مناسب و مقرون به صرفه محسوب میشود. هزینه ای که فرد برای درمان از طریق مزوتراپی پوست پرداخت میکند به مراتب کمتر از سایر هزینه هایی مانند لیزر جوانسازی پوست می باشد. به خصوص که با توجه به تعدد جلسات مورداستفاده میتوان هزینه مربوط به این روش درمان را نسبت به سایر روشها بسیار اندک توصیف کرد .
• این روش غیر سمی است و عوارض جانبی کمی دارد. همانطور که اشاره شد در این روش همان داروی مورد نیاز به پوست تزریق میشود منتها با دوز کمتر و با تعدد دفعات تکرار بیشتر. به طورکلی مزوتراپی همان روش درمانی دارویی رایج بین پزشکان است که برای تسریع نتیجه به صورت مستقیم به بافت هدف تزریق میشود .
• این روش به صورت کاملا بی ضرر بوده و باعث تحریک واکنشهای داروئی عمومی نمیشود .
• دارو بعد از تزریق مستقیم روی بافت هدف تأثیر کرده و از دستگاه گوارش یا کبد عبور نمیکند؛ بنابراین ضرری برای بدن ندارد .
• بعد از انجام مزوتراپی پوست، فرد میتواند در مدت زمان کوتاهی فعالیتهای روزانه خود را از سر گرفته و دوره نقاهت را به سرعت طی کند .
• با استفاده از مزوگان که دستگاه مخصوص انجام مزوتراپی است میتوان بدون درد و درعین حال به صورت بسیار سریع حجم تزریق را در حد میکرولیتر هم تنظیم کرد و دارو را در فواصل مساوی به ناحیه درمان شده رساند و به راحتی تا بیش از صد تزریق را انجام داد .

عوارض مزوتراپی پوست

عوارض مزوتراپی پوست نسبت به سایر روشهای درمانی ناچیز است به طور مثال بعد از انجام مزوتراپی ممکن است تورم، سرخی، خارش، کبودی گذرا، درد خفیف و ندرتا ازدیاد رنگدانه های پوستی یا عفونت در محل تزریق ایجاد شود که بعد از مدت کوتاهی از بین خواهد رفت، به طورکلی مزوتراپی روشی بدون درد محسوب میشود و درنهایت درد ناشی از آن بیشتر از حس نیشگون ضعیف یا سوزش مختصر نیست.
البته پزشک میتواند این موارد را با تجویز کرم یا ژلهای بی حس کننده برطرف نماید.

مزوتراپی پوست برای چه کسانی مناسب نیست؟

• خانم‌های باردار
• بیماران قلبی ـ عروقی
• افرادی که دچار سرطان‌های پیشرفته هستند
• کسانی که دارای سوابق آلرژی و حساسیت به داروهای خاص هستند
• افرادی که در حال استفاده از داروهای ضدانعقاد هستند ( در این افراد احتمال ایجاد هماتوم و خونریزی زیاد است)
• در مورد بانوان به علت وجود احتقان عروقی در دورهی پریود ماهانه، بهتر است در این زمان عمل انجام نشود .
• افراد دیابتی بخصوص آنهایی که دیابت کنترل نشده دارند ( زیرا سطح ایمنی این افراد پایین است و ممکن است دچار عفونت‌های شدید شوند).
• افرادی که دارای بیماری نوروپاتی هستند.
• در صورت وجود ضایعه پوستی قبا از انجام مزوتراپی پوست حتما مورد معاینه پزشک معالج قرار بگیرید.
• اشخاصی که دچار بیماری پسوزیاریس شدید و پیشرفته (صدف)‌ هستند.

 

فاصله بین لیزر موهای زائد چقدر باید باشد؟

 

طول درمان مزوتراپی پوست

معمولا با توجه به مشکلات و خواست بیمار طول درمان مزوتراپی پوست متفاوت است اما به طورکلی تقریبا برای درمان کامل به پانزده جلسه درمان نیاز است. این درمانها به صورت دوره ای انجام میشوند که معمولا به صورت زیر انجام می شود:

ماه اول: چهار جلسه- هر هفته یکبار
دو ماه بعد از مرحله ی قبل: چهار جلسه- هر دو هفته یکبار
پنج ماه بعد از مرحله ی قبل: پنج جلسه- هرماه یکبار
شش ماه بعد از مرحله ی قبل: دو جلسه- هر شش ماه یکبار
درنتیجه برای استفاده از کل ۱۵ جلسه و درمان کامل معمولا به بیست ماه زمان نیاز است که البته با توجه به نوع مشکل و خواست بیمار و همچنین دستور پزشک این دوره و تعداد جلسه ممکن است کمتر یا بیشتر شود .

مراقبت های لازم پس از انجام مزوتراپی پوست

• بعد از انجام مزوتراپی بهتر است بیمار مدت کوتاهی را در مطب بماند تا در صورت وجود مشکل به پزشک مراجعه نماید.
• همچنین بیماران بعد از انجام مزوتراپی نباید فعالیتهای خیلی سنگین انجام دهند. برای مثال تا ۲۴ ساعت از شنا کردن بپرهیزند و چنانچه مزوتراپی در ناحیه صورت انجام شده حتما باید از ضد آفتاب مناسب استفاده کنند .
• همچنین پس از انجام مزوتراپی نیز نباید در روز اول استحمام نمود.
• در صورت وجود درد یا سوزش میتوان از کمپرس سرد روی محل استفاده نمود.
• آفتاب گرفتن و برنزه کردن پس از مزوتراپی نباید انجام شود.
• همچنین هرگونه لایه برداری و الکترولیز نیز در زمان درمان ممنوع است .
• بهتر است قبل از انجام عمل از انجام لایه برداری به روش میکرودرم ابریژن خودداری شود.
• درصورتیکه فرد بعد از چندین جلسه آثار مناسب را دریافت نکند پزشک باید شیوه درمان یا مواد مورداستفاده را تغییر دهد و در صورت نیاز درمان را متوقف کند .
• همچنین همه موارد حساسیتی بیمار باید بررسی شود. حتی بهتر است تست پوستی مختصری نیز قبل از انجام مزوتراپی بر روی بیمار انجام شود.
• همچنین در صورت باقی ماندن التهاب از جلسه قبل نباید در جلسات بعد مورد استفاده قرار گیرد لذا التهاب باید برطرف شده و پس از بهبودی کامل باید مراحل درمان پیگیری شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا