مزوژل تراپی | جوانسازی پوست با تزریق ژل و فیلر

تزریق ژل و فیلر
فهرست محتوا

تزریق ژل یا فیلر برای رفع چین و چروک صورت

یکی از عمده‌ترین تغییراتی که با بالا رفتن سن برای صورت ما اتفاق می‌افتد از دست رفتن حجم صورت است. پوست ما نازک‌تر شده و تاثیر جاذبه زمین بر روی آن هویدا می‌شود. ترمیم و بازگرداندن بافت‌های نرم صورت با استفاده از تزریق ژل یا تزریق فیلر یکی از تکنیک‌های جوان‌سازی پوست است. تزریق ژل یا تزریق فیلر یکی از راه‌های کسب نتایج خوب و ماندگار در زمینه رفع چین و چروک‌های صورت است که دوره نقاهت کمی داشته و در واقع جایگزین طبیعی جراحی زیبایی محسوب می‌شود.
تزریق ژل یا تزریق فیلر در هموار کردن خطوط عمیق و چین و چروک‌ها، مخصوصاً در اطراف بینی و لب‌ها بسیار تاثیرگذار هستند. می‌توان از تزریق ژل یا تزریق فیلر برای بازگرداندن حجم گونه‌ها و برجسته‌تر کردن آن‌ها استفاده کرد، این امر برای لب‌ها یا هر قسمتی از صورت که نیاز به ترمیم دارد امکان‌پذیر است. تزریق ژل یا تزریق فیلر یکی از ارزشمندترین درمان‌های غیر تهاجمی یا غیر جراحی است که می‌تواند صورت شما را جوان‌تر کرده و ویژگی‌های آن را بهبود بخشد. مدت زمانی که طول می‌کشد تا تزریق ژل یا تزریق فیلر تاثیر خود را بگذارد و مدت زمان ماندگاری آن‌ها متفاوت است. برخی از فیلرها یا ژل‌های تزریقی تا ۶ ماه دوام دارند و برخی دیگر تا ۲ سال یا بیشتر ماندگاری دارند.
باید خواسته‌ها و انتظارات شخصی خود را با دکتر در میان بگذارید تا او بتواند بهترین ژل یا فیلر را برایتان انتخاب کند. جراح شما با ارزیابی نیازهای شما یک یا چند درمان مورد نیاز شما را توصیه خواهد کرد فیلر یا پرکننده‌های پوستی (dermal fillers) شامل ژل‌های تزریقی و چربی می‌باشند. این مواد در داخل پوست تزریق شده و موجب افزایش حجم و بنابراین صاف کردن چین و چروک‌ها، برجسته‌سازی لب‌ها، و کاهش عمق فرورفتگی‌های صورت می‌شوند. در بعضی موارد اثر آنها شبیه لیفت صورت است ولی بدون جراحی و با هزینه کمتر. البته این درمان‌ها دائمی نیستند و نیازمند تکرار می‌باشند. بعضی فیلرها همراه با درمان‌های جوانسازی دیگر صورت مثل تزریق بوتاکس استفاده می‌شوند. جراح شما با ارزیابی نیازهای شما یک یا چند درمان مورد نیاز شما را توصیه خواهد کرد.

 ژل یا فیلر چیست؟

تزریق ژل یا تزریق فیلر می‌تواند دائمی یا موقت باشد. ساختار فیلر می‌تواند از ژل‌های طبیعی و مصنوعی که از پلیمرهای مختلف تشکیل شده‌اند یا کلاژن استخراج شده از انسان یا حیوان باشد.
اسیدهیالورونیک به صورت طبیعی در پوست تولید می‌شود و به تشکیل ساختار و قابلیت ارتجاعی آن کمک می‌کند. اسیدهیالورونیک ساختارهای بین‌سلولی را پایدار کرده و شبکه‌ای ویسکو الاستیک را برای به هم پیوستن کلاژن و فیبرهای الاستین تولید می‌کند. آنطور که مشاهده می‌شود با آسیب‌هایی که نور آفتاب به پوست وارد می‌کند و با بالاتر رفتن سن این پیوندها ضعیف‌تر شده و موجب به وجود آمدن توده‌های ناهموار کلاژن و الاستین می‌گردد. هنگامی که اسیدهیالورونیک را به عنوان یک ژل یا فیلر به پوست تزریق می‌کنند به آن حجم داده و باعث می‌شود که پوست بتواند آب را جذب و حفظ کند. این مزایا اسید هیالورونیک را تبدیل به یک ژل تزریقی عالی کرده است و در واقع سرآمد همه فیلرها برای تقویت بافت نرم می‌باشد.

مزوژل تراپی برای جوانسازی پوست

مزوژل چیست؟

مزوژل یا مزوفیلر روش نوینی در جوانسازی میباشد. مزوژل ها، هیالورونیک اسید هایی هستند که دارای ساختار زنجیره ای پیوسته (cross link) نبوده و خاصیت پرکنندگی ندارند بلکه بعد از ۲ هفته کاملا جذب پوست می شوند. مزوژل‌ ها شامل ترکیبی از انواع ویتامین ها بعلاوه اسید هیالورونیک با غلظت بالا هستند ولی مثل ژل حالت پرکنندگی و حجم دهی ندارند. این ژل‌ها مثل مواد مزو به پوست صورت تزریق می‌شوند که عامل محرک تولید کلاژن و افزایش خونرسانی بافتی میباشند و باعث لیفت و جوانسازی صورت می‌گردد. مزوژل معمولا ۳۰ الی ۴۵ روز یکبار و تا چهار دوره تزریق می‌شوند و در نهایت پوستی شفاف‌تر، عاری از چروک، یکدست و شفاف ایجاد می‌کنند.

تفاوتی که این روش با مزوتراپی کلاسیک دارد، غلظت بالای اسیدهیالورونیک است که در این ترکیب ۱۵% میباشد، درحالیکه در داروهای مزوتراپی ۱-۳% است. غلظت بالای اسیدهیالورونیک باعث ماندگاری طولانی مدت آب در فضای میان بافتی سلولها شده که نتیجه آن پوستی شفاف تر و باطراوت تر است. فواصل تزریق مزوژل برحسب نوع پوست بیمار سالی دو تا شش بار است.

جالب است بدانید  که مزوژل ها با جذب آب در لایه درم پوست (لایه عمقی پوست)، بستری را برای جذب مزوها در مزوتراپی آماده می کنند که باعث تحریک پوست به کلاژن سازی و در نتیجه جوانسازی و لیفت می شود.

کاربرد مزوژل

مزوها از ویتامین ها، اسید های آمنه، آنتی اکسیدان های قوی و فاکتورهای بافتی تشکیل شده اند. مزوها علاوه بر جوان سازی، برای رفع ترک های پوستی (استرچ مارک)، درمان چاقی موضعی و رفع سلولیت، مزونیدلینگ، پیشگیری از ریزش مو، رفع غبغب، رفع لکه های تیره پوستی و رفع سیاهی و پف زیر چشم نیز کاربرد دارند.

ژل های هیالورونیک اسید

ژل های هیالورونیک اسید معمولی، به صورت زنجیره پیوسته هستند که برای حجم دهی استفاده می شوند. این ژل ها همانند مزوژل ها با سرعت بالا جذب نمی شوند، ولی بعد از گذشت ۸ ماه تا ۱ سال فرآیند جذبشان تکمیل می شود.
 در استفاده از این نوع ژل ها دقت کنید که ژل مورد نظرتان حتما پلمپ و مورد تایید وزارت بهداشت باشد. این ژل ها از مرغوب ترین برندهای موجود در بازار با کمترین عارضه هستند.

 

پس از تزریق ژل یا تزریق فیلر چه اتفاقاتی می‌افتد؟

کبودی

کبودی خفیف در اطراف محل تزریق که معمولاً پس از ۲ یا ۳ روز از بین می‌رود و با کمی آرایش می‌توان آن را پوشاند.

ورم در محل تزریق

ایجاد ورم معمولاً خفیف است و پس از ۴۸ الی ۷۲ ساعت فروکش خواهد کرد.

بی‌حسی محل تزریق یا دیگر قسمت‌های صورت

فیلرها معمولاً دارای کمی ماده بی‌حسی موضعی هستند که ممکن است موجب بی‌حسی در محل تزریق شود. احساس طبیعی صورت معمولاً پس از ۲ الی ۳ ساعت باز می‌گردد.

قرمزی پوست

این عارضه معمولاً به دلیل تزریقات، ماساژ شدید و واکنش اندک پوست رخ می‌دهد و برطرف شدن آن می‌تواند بین چند ساعت الی ۲ یا ۳ روز به طول بیانجامد.

 

میدانستید دو ماه قبل از لیزر موهای زائد نباید سولاریوم کنید یا حمام آفتاب بگیرید؟

 

عوارض جانبی تزریق ژل یا تزریق فیلر چیست؟

• واکنش‌های آلرژیک
• برآمدگی و بی‌نظمی در کانتور
• تغییرات نامطلوب کانتور
• ایجاد گرانولوم در بدن
• عفونت
• کبودی بلند مدت
• آسیب به بافت در صورت تزریق شریانی ناخواسته (نادر است)

انواع ژل یا فیلر

ژوویدرم

ژوویدرم خطوط عمیق اطراف بینی و دهان را پر کرده و هموار می‌کند. این فیلر برای تزریق در نواحی از صورت استفاده می‌شود که بیشترین کار را انجام می‌دهند (و به مرور زمان موجب پدید آمدن بیشترین چین و چروک‌ها می‌شوند). ژوویدرم با ترکیب اسید هیالورونیک و لیدوکائین (که عاملی بی‌حس‌کننده برای کاهش درد است) به تاثیر منحصر به فرد خود دست می‌یابد.

Belotero Balance

همانطور که از نامش پیداست با افزودن حجم به صورت و هموار کردن چین و چروک‌ها جوانی را به صورت شما باز می‌گرداند. از این محصول برای از بین بردن خطوط و چین و چروک‌های ظریف استفاده می‌شود.

Voluma

اولین و تنها ژل تزریقی تایید شده توسط FDA (سازمان غذا و دارو آمریکا) برای گونه و نواحی میانی صورت است. Voluma موجب افزایش حجم صورت‌های پیر شده، خطوط طبیعی صورت را بازگردانده و کمی باعث لیفت صورت می‌شود. این فیلر می‌تواند تا ۲ سال ظاهری جوان‌تر و طبیعی‌تر به پوست شما دهد.

رستیلن Radiesse

از طریق ساز و کارهای خود بدن به آن کمک می‌کند. هنگامی که ژل رستیلن Radiesse به زیر پوست شما تزریق می‌شود، کلسیم هیدروکسی آپاتیت وارد بدن‌تان شده و موجب تولید کلاژن طبیعی بیشتر در محل تزریق می‌شود، در نتیجه حجم پوست افزایش پیدا کرده و چین و چروک‌ها کاهش می‌یابند. Radiesse برای درمان نواحی میانی صورت و جوان‌سازی دست مناسب است. برای آگاهی بیشتر درباره ژل رستیلن و مزایای آن در جوانسازی پوست و درمانهای زیبایی لطفا مقاله ژل رستیلن را مطالعه بفرمایید.

قسمت‌های قابل درمان با تزریق ژل یا تزریق فیلر

برای درمان علائم مختلف پیری پوست فیلرها و ژل‌های مختلفی ساخته شده‌اند که در موارد زیر کاربرد دارند:

تزریق ژل خط اخم

در بسیاری از بیماران وجود خط اخم چهره فرد را عبوس می‌کند و اثر ناخوشایندی روی اطرافیان می‌گذارد و می‌توان با استفاده هم‌زمان از بوتاکس و تزریق ژل یا فیلر خط اخم تا حد بسیار زیادی آن را کاهش داد. در صورت تمایل برای آگاهی بیشتر درباره علت ایجاد خط اخم و روشهای درمان این مشکل پوستی، مقاله مربوط به خط اخم را مطالعه بفرمایید.

تزریق ژل خط لبخند

از اولین و قدیمی‌ترین کاربردهای تزریق ژل یا فیلر رفع خط لبخند می‌باشد که توصیه می‌شود آن را کم کرد اما از بین نبرد که مرز طبیعی بین دهان و گونه از بین نرود. درمان این ناحیه بسیار مناسب و موثر است. در صورت تمایل برای آگاهی بیشتر درباره علت ایجاد خط لبخند و روشهای درمان این مشکل پوستی، مقاله مربوط به خط لبخند را مطالعه بفرمایید.

تزریق ژل چروک چشم

درمان چروک‌های دور چشم توسط تزریق ژل یا تزریق فیلر نیاز به مهارت و تجربه بسیار دارد اما یکی از نقاطی است که تاثیر شگرف در جوان‌سازی کلی صورت دارد. در صورت تمایل برای آگاهی بیشتر درباره علت ایجاد چروک چشم و روشهای درمان این مشکل پوستی، مقاله مربوط به چروک چشم را مطالعه بفرمایید.

تزریق ژل چروک پیشانی

بسته به فرم صورت بیمار ناحیه پبشانی را می‌توان در قسمت‌های جلو و طرفین به شکل و متناسب با اطراف حجم داد. رفع چروک‌های پیشانی و یکدست شدن سطح پوست از مزایای بالقوه تزریق ژل یا تزریق فیلر است. در صورت تمایل برای آگاهی بیشتر درباره علت ایجاد چروک پیشانی و روشهای درمان این مشکل پوستی، مقاله مربوط به چین و چروک پیشانی را مطالعه بفرمایید.

تزریق ژل چروک گردن

برای پرکردن خطوط و چین‌های گردن و هم برای پژمردگی آن از تزریق ژل یا تزریق فیلر استفاده می‌شود. همانطور که می‌دانید درمان چروک‌های روی گردن به وسیله روش‌های سطحی و انواع کرم‌ها و داروها معمولا نتیجه قابل مشاهده‌ای ایجاد نمی‌کند. در صورت تمایل برای آگاهی بیشتر درباره علت ایجاد چروک گردن و روشهای درمان این مشکل پوستی، مقاله مربوط به چین و چروک گردن را مطالعه بفرمایید.

تزریق ژل چروک دست

برای پرکردن چروک‌ها و بهبود پژمردگی دست‌ها از تزریق ژل یا تزریق فیلر استفاده می‌شود همانطور که می‌دانید درمان دست‌ها به وسیله روش‌های سطحی و انواع کرم‌ها و داروها معمولا نتیجه قابل مشاهده‌ای ایجاد نمی‌کند. در صورت تمایل برای آگاهی بیشتر درباره علت ایجاد چروک دست و روشهای درمان این مشکل پوستی، مقاله مربوط به رفع چین و چروک دست با تزریق ژل یا فیلر را مطالعه بفرمایید.

تزریق ژل لب

تزریق ژل یا تزریق فیلر بهترین روش حجم دهی و بزرگ‌سازی لب‌ها است و جایگزین مناسبی برای جراحی زیبایی لب یا پروتز لب و یا فرم دهی و حجیم سازی لب ها از طریق ترانسفر چربی با هزینه های سنگین و روشهای پر خطر می باشد. شما می توانید با تزریق ژل یا فیلر  عدم تناسب لب پایین و بالای خود را بهبود بخشید، حجم کل لب در نواحی مختلف را افزایش دهید در سنین بالاتر چهارچوب از دست رفته لب را به آن بازگردانید، پژمردگی خود لب و اطراف آن را بهبود بخشید. در صورت تمایل برای آگاهی بیشتر درباره علت ابتلا به نازکی لب ها و روشهای درمان آن، مقاله مربوط به نازکی لب ها را مطالعه بفرمایید.

 

آیا میدانستید رنگ پوست هم معیار مهمی‌برای لیزر صورت است؟

 

تزریق ژل بینی

اکنون در بسیاری از موارد برای بهبود فرورفتگی ریشه بینی یا عدم تقارن و فرورفتگی‌های پس از عمل بینی از تزریق ژل یا تزریق فیلر استفاده می‌شود که به راحتی بیمار را از انجام یک عمل جراحی سنگین می‌رهاند. شما می توانید در صورت تمایل برای آگاهی بیشتر مقاله مربوط به فرم دهی بینی با تزریق ژل را مطالعه بفرمایید.

تزریق ژل گونه

افتادگی و فرو رفتگی گونه باعث می‌شود چهره فرد پیرتر بنظر برسد تزریق ژل به گونه بطور بی‌خطر و موثر موجب برجسته‌سازی و فرم‌دهی گونه بدون نیاز به پروتز گونه با هزینه های گران‌قیمت برای قرار دادن در گونه و رفتن زیر تیغ جراحی می‌شود. در صورت تمایل برای آگاهی بیشتر مقاله مربوط به فرم دهی گونه با تزریق ژل را مطالعه بفرمایید.

تزریق ژل چانه

تزریق ژل به چانه بطور بی‌خطر و موثر موجب اصلاح چانه کوچک و عقب رفته بدون نیاز به عمل جراحی زیبایی فک و یا جراحی برای قرار دادن پروتز چانه با هزینه های سنگین  می‌شود. برجسته‌سازی چانه موجب بهبود ظاهر چهره و تعادل خصوصیات چهره می‌شود. در صورت تمایل برای آگاهی بیشتر مقاله مربوط به فرم دهی چانه با تزریق ژل را مطالعه بفرمایید.

کاندیدای مناسب تزریق ژل یا تزریق فیلر

به طور معمول کاندیدای مناسب تزریق ژل یا تزریق فیلر با توجه به هدف این روش می‌تواند طیف سنی گسترده‌ای از تمامی افرادی که نشانه‌های اولیه پیری در پوست آنان نمایان شده، را شامل شود. تزریق ژل یا تزریق فیلر چه برای افرادی که برای برجسته کردن اجزای صورت خود به دنبال راهی هستند؛ چه افرادی که با نمایان شدن علائم پیری، به فکر کاهش آثار پیری و چین و چروک می‌افتند کاربرد دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا