جراحی لیفت صورت | ریتیدکتومی (Face Lift) | مراحل عمل، عوارض و قیمت

جراحی لیفت صورت
فهرست محتوا

ظاهر صورت شما همان چیزی است که دیگران شمارا با آن می‌شناسند. چهره‌ی شما، نقطه‌ی کانونی ارتباط با جهان بیرون است. متأسفانه هرچقدر که شما به‌خوبی از پوست خود مراقبت کنید، گرانش زمین، نور خورشید، عوامل محیطی، سالخوردگی و استرس زندگی روزمره درنهایت ظاهر شما را تحت تأثیر خود قرار می‌دهند.
در روند پیری، تمامی بخشهای صورت دچار تغییر و تحول می شوند، میزان تولید رشته‌های کلاژن و الاستین و در نتیجه قابلیت ارتجاعی پوست کمتر می‌شود. بنابراین به مرور زمان و از اوایل ۴۰ سالگی پوست شل و سست شده و چروک‌هایی در آن ایجاد می شود. با این حال

عواملی مثل کاهش وزن، استفاده از الکل، سیگار،ژنتیک و عواملی دیگری که پیش از این ذکر کردیم، در ایجاد تغییرات نامطلوب پوست تاثیرگذارند.
بیشترین تغییر ناشی از پیری صورت در پوست ایجاد می شود که به صورت کاهش خاصیت الاستیکی، تغییر در رنگدانه های پوست و شلی بیش از حد پوست خود را نشان میدهد. همزمان با پوست، بافتهای عمقی صورت نیز تغییر می کنند، در اغلب افراد آتروفی و تحلیل رفتن چربی صورت ایجاد می شود که باعت ایجاد گودی هایی در صورت می شود، این گودی ها در نواحی شقیقه، ناودان اشکی، گونه و اطراف چانه، قبل از قسمتهای دیگر صورت نمایان می شود. شلی و کاهش قوام در بافت نرم صورت باعث آویزان شدن بافتها میشود. مثلا به دلیل آویزان شدن چربی و پوست نواحی گونه، بافتهای شل و آویزان به سمت پایین و داخل حرکت کرده و در اطراف دهان تجمع پیدا می کنند و باعث عمیق شدن خط خنده می شود. همین اتفاق در مورد بخشهای دیگر مانند پلکها، ابروها گردن و… می افتد.
ممکن است به مرور زمان به غبغب مبتلا شوید و یا حس کنید که چانه‌ی شما برجستگی قبل را ندارد. همچنین نوارهایی در زیر چانه‌ی شما ایجاد شده و پوست گردن شما شل می‌شود. زاویه‌ی بین چانه و گردن شما نیز بازتر شده و به‌تدریج از بین می‌رود. یکی از موثرترین و البته با ثبات ترین راه حل ها برای از بین بردن افتادگی و چروک، همچنین جوانسازی پوست، جراحی لیفت صورت (lifting) است.
جراحی زیبایی و لیفتینگ پوست صورت نوعی جراحی زیبایی است که برای ایجاد ظاهری جوان، با طراوت و زیبا در صورت فرد طراحی‌شده است. لیفتینگ پوست صورت خط فک را برجسته‌تر کرده و غبغب را از بین می‌برد.
لیفت صورت اغلب همراه با عمل‌های زیبایی دیگر مانند لیفت گردن، بلفاروپلاستی (عمل جراحی زیبایی پلک)، لیپوساکشن، تزریق چربی، تخلیه چربی دهانی (گونه)، لیفت پیشانی، لیفت ابرو، پیلینگ شیمیایی یا لیزری و کاشت پروتز گونه یا پروتز چانه انجام می‌شود.

جراحی زیبایی و لیفتینگ صورت

عمل جراحی زیبایی صورت یا همان کشیدن و لیفت پوست صورت که نام علمی آن Rhytidectomy است، با برداشتن چربی‌های اضافه، محکم کردن ماهیچه‌های زیرپوستی و برداشتن پوست اضافی صورت می تواند تا حدود زیادی آثار پیری را از چهره شما بزداید. جراحی لیفت صورت از رایج ترین جراحی های زیبایی صورت به منظور رفع چین و چروک ، شلی و افتادگی پوست و ایجاد تغییر مطلوب و جوانسازی در شکل و حالت چهره فرد می باشد.
در امریکا لیفت صورت ششمین جایگاه را در بین جراحی‌‌های زیبایی دارد و در ایران سالانه حدود ۱۰۰۰۰ جراحی لیفت صورت انجام می‌شود. اولین جراحی لیفتینگ توسط Eugen Hollander جراح آلمانی‌ در سال ۱۹۰۱ در برلین انجام شد. ولی‌ Skoog این جراحی را برای اولین بار به روش جدید در سال ۱۹۵۶ به انجام رساند.
هدف از لیفت صورت Face Lift (لیفتینگ)، جابه جایی بافتهای شل و آویزان، در جهتی خلاف آنچه به دلیل افزایش سن ایجاد شده است. شما به راحتی میتوانید حدس بزنید که اگر تغییرات افزایش سن فقط محدود به پوست نیست، پس هر چند کشیدن پوست به تنهایی می تواند به صورت موقت باعث لیفت صورت (لیفتینگ صورت) شود، ولی نتیجه طولانی به دنبال نخواهد داشت و این حدس شما کاملا درست است. همان طور که دریافتید، علاوه بر کشیدن پوست، بافتهای نرم صورت ( مانند چربی و عضلات) نیز در جریان لیفت صورت (لیفتینگ صورت) نیاز به جابه جایی دارند تا نتیجه بدست آمده از لیفت صورت جنبه ماندگار داشته باشد.

مزایای لیفتینگ صورت

تعدادی از مزایای جراحی زیبایی لیفت صورت در ادامه آورده شده است:

• سفت شدن پوست و عضلات صورت
• اصلاح و ترمیم پوست شل شده
• بهبود ظاهر و برجستگی‌های صورت
• بازسازی چربی‌های صورت
• کاهش غبغب
• بازگرداندن اعتماد به نفس
• حصول نتایج طبیعی
• ایجاد خط گونه ی صاف و نرم
• کاهش چروک دور لب
• اصلاح زوایای صورت و بالا رفتن نواحی تحتانی و میانی گونه

جراحی لیفت صورت مناسب چه افرادی است؟

بهترین افرادی که می‌توانند این عمل زیبایی را انجام دهند، خانم‌ها و آقایانی هستند که پوست صورت آن‌ها شل شده و خطوط عمیقی در کناره ی بینی و لب هایشان ایجاد شده است. پوست این افراد باید همچنان خاصیت انعطاف‌پذیری خود را داشته باشد در غیر این صورت جراحی قدری مشکل خواهد شد. از طرف دیگر باید فرد متقاضی استخوان‌های محکم و مشخص داشته باشد که بتواند به خوبی پشتیبانی‌های لازم را انجام دهد.همچنین فرم بینی بیماران باید محکم باشد و حالت اولیه خود را از دست نداده باشد و در کل سلامتی کلی خوب داشته باشد که روند بهبودی به آن بستگی دارد.
بهترین افراد برای جراحی لیفت صورت، کسانی هستند که از سلامت عمومی برخوردار بوده و بیماری‌هایی مثل دیابت و فشار خون بالا نداشته باشند و مصرف‌کننده دخانیات نباشند. چون این دو عامل فرایند بهبود زخم را با مشکل مواجه می‌کند. همچنین افرادی با بیماری‌هایی مثل نارسایی قلبی که بی‌هوشی را پر خطر می‌کند، گزینه های مناسبی برای این جراحی نیستند. علاوه بر این بیمارانی که وزن زیادی از دست داده اند و دچار پیری شدید صورت و گردن شده اند، کاندیدای مناسبی برای جراحی لیفت صورت هستند.
بیشتر افرادی که خواستار انجام این جراحی هستند بین ۴۰ تا ۶۰ سال قرار دارند. البته باید بدانید که این جراحی می‌تواند با موفقیت بر روی افراد ۷۰ تا ۸۰ ساله نیز انجام پذیرد.
با انجام دادن این جراحی شما جوان‌تر و شاداب تر به نظر می‌رسید و پس از اتمام عمل، اعتماد به نفستان افزایش پیدا خواهد کرد. البته نباید انتظار داشته باشید که یک مرتبه چهره‌تان به طور کامل تغییر پیدا کند و دوباره همان انرژی و سلامت زمان جوانی به شما باز گردد. پیش از اینکه تصمیم به انجام این جراحی زیبایی بگیرید، انتظارات خود را از جراحی مشخص کرده و در مورد آنها با پزشک متخصص خود صحبت کنید و باید بدانیم که تمام جراحی ها شامل ریسک و عدم قطعیت هستند

فرآیند جراحی زیبایی و لیفت صورت

روش‌های انجام لیفت و کشیدن پوست صورت در همه افراد مشابه هم نیست. متناسب با خروجی و نتایج مورد انتظار، لیفت صورت شما ممکن است ترکیبی از لیفت قسمت پایین صورت، قسمت میانی یا پیشانی باشد.
برای انجام جراحی لیفت صورت شما به یک مرکز که اعمال جراحی پلاستیک و زیبایی صورت را انجام میدهند، مراجعه می کنید. به منظور اجرای پروسه زیبایی، به شما آرام بخش داده خواهد شد. این آرام بخش هم بصورت تزریقی و هم خوراکی موجود است. جراحی لیفت صورت ، با ایجاد برشی در محدوده‌ی گوش انجام می‌شود. برش معمولا از قسمت بالا و جلو گوش شروع شده و پس از دور زدن گوش به بالا و پشت گوش بر روی خط رویش مو می‌رسد. این روش جراحی لیفتینگ استاندارد صورت بوده و ممکن است با توجه به روش مورد استفاده‌ی جراح این برش‌ فقط در قسمت جلوی گوش‌ و یا در زیر چانه باشد که خود نوعی دیگر از روش های لیفتینگ صورت است.
در روش لیفتینگ استاندارد، ناحیه مورد جراحی گسترده تر از لیفت مختصر است، ولی نتایج آن نیز بسیار چشمگیرتر و رضایت‏بخش‏تر خواهد بود. برش پوستی در این روش وسیعتر است، مدت بهبودی بیمار نیز اندکی بیشتر خواهد بود. در این روش نیز جراح برشها را در بین چینها و یا محل رویش موها مخفی می کند و برای بهبود نتیجه آن، لیفت گردن نیز به طور همزمان انجام می گیرد. انجام این کار با بیهوشی کامل و یا خواب عمیق امکان پذیر است. روش خواب عمیق بویژه در افرادی که از بیهوشی می ترسند و یا به دلیل مشکلات و بیماریهای قبلی، امکان بیهوشی برای آنها وجود ندارد، بسیار مفید و ایمن می باشد.
در فرآیند این عمل پوست از لایه های زیرین جدا شده و توسط جراح به عقب کشیده می‌شود. برای اثربخشی طولانی‌تر بهتر است علاوه بر پوست، بافت زیر پوست نیز کشیده شود. پوست‌های اضافی جدا شده و چربی زیر پوست یا در جای مطلوب قرار داده می‌شود و یا با لیپوساکشن برداشته می‌شود. برای خارج کردن خون اضافی پس از جراحی، ممکن است یک مسیر تخلیه (Drain) در نظر گرفته شود. در پایان جراحی با زدن بخیه به پایان می‌رسد. این پروسه حدود ۲ تا ۲٫۵ ساعت طول می کشد. پس از اتمام عمل، حداقل یک روز بستری خواهید بود و امکان بازگشت به خانه در روز عمل وجود ندارد.
بیشتر بخیه ها محو خواهند شد و از این نظر نیازی نیست تا این بخیه ها پس از عمل، بصورت دستی برداشته شوند. پس از انجام عمل جراحی و استراحت بعد از عمل، باید با یکی از نزدیکانتان به خانه بازگشته (از رانندگی اجتناب کنید) و در طی ۲۴ ساعت آینده، وی از شما مراقبت های لازم را بعمل آورد.

مینی لیفتینگ یا لیفت مختصر صورت

mini-face lift یکی از روش‌های رایج جراحی لیفت صورت برای کسانی است که دچار افتادگی خفیف صورت هستند. در این روش برش‌ها کوتاه‌تر و در امتداد خط ریش ایجاد می‌شوند. مینی لیفتینگ با استفاده از بی‌حسی موضعی و یا بی‌هوشی عمومی انجام می‌شود و می‌تواند در افراد جوان‌تر که هنوز چروک و افتادگی صورتشان شدید نشده روش مناسبی باشد.
این حالت برای کسانی مناسب است که دچار افتادگی کمی در ناحیه پایین صورت به همراه پوست شل در ناحیه پایین صورت هستند. این روش کم تهاجمی بوده و جراح بوسیله برش کوتاهی که در جلو و پشت گوش داده می شود، بافتهای شل را محکم کرده و پوستهای اضافه این قسمت را کم می کند. از مزیتهای این روش این است که علائم خفیف پیری و چین و چروک های ریز صورت با روشی کوچکتر برطرف شده و نیاز به لیفت کامل صورت تا مدتها به تعویق خواهد افتاد.

لیفت پوست صورت (فقط پوست)

پوست صورت مربوط به قسمت پایین صورت و گردن می‌شود. در این عمل یک شکاف در خط مو و بالای گوش ایجاد شده و تا پشت گوش ادامه یافته و با یک انحنا دور گوش نیز شکافته شده و در خط رویش مو پشت گوش تمام می‌شود. جراح پوست را از چربی و عضلات زیرین تخلیه کرده و پوست را به عقب می‌کشد، پوست اضافی برداشته شده و شکاف بسته می‌شود.این روش می‌تواند مشکلات ایجادشده در گردن و بخش تحتانی صورت را درمان کند.

 

مهم ترین توصیه ها و هشدارها برای افرادی که می‌خواهند لیزر موهای زائد انجام بدهند

 

لیفت عمیق صورت

لیفتینگ صورت در لایه‌های عمیق (Deep Plane)، تعدیل یافته روش قدیمی لیفت است. در خلال این نوع از لیفت صورت، جراح قسمت‌های عمیق‌تری از صورت بیمار را قبل از لیفت و جابجایی عضلات تشریح می‌کند. به علاوه، جراح برخی لایه‌های عضلانی عمیق‌تر یا ساختارهای دیگر صورت را جدا می‌کند. این عمل باعث جوان‌سازی لایه‌های عمیق‌تر پوست می‌شود.
این نوع از لیفت نه ‌تنها می‌تواند غبغب را از بین برده و ظاهر گردن را بهبود بخشد، بلکه پوست بخش‌های میانی صورت را نیز کشیده و باعث می‌شود تا فرد گونه‌های برجسته‌تری داشته باشد. این نوع از لیفت صورت، ظاهر گردن و گونه‌ها را بهبود داده و برای انجام آن، بریدگی‌هایی در پشت گوش‌ها و زیر موهای فرد ایجاد می‌شوند. سپس عضلات و بافت‌های فیبروز از لایه‌های زیرین خود جدا شده و همراه با پوست کشیده می‌شوند. افتادگی و سنگینی گونه‌ها با کشیدن بافت آن به طرف گوش‌ها درمان می‌شود. این روش توسط تعداد زیادی از متخصصین توسعه داده شده و می‌تواند طبیعی‌ترین و ماندگارترین اثر را بر روی پوست فرد ایجاد کند.

لیفت قسمت میانی صورت

لیفت قسمت میانی پوست صورت یک عمل نسبتاً جدید است. هدف از انجام این درمان کشیدن بافت نرم روی استخوان گونه به منظور کشیدن پوست لبه بینی و پوست آویزان شده میانه صورت است. با لیفت پوست قسمت میانی صورت، گونه‌ها و قسمت پایین پلک کشیده شده و پوست گونه و چربی زیرین آن که شل شده است جابجا می‌شود. لیفت قسمت میانی صورت روش بهتری برای بازگرداند جوانی به صورت است.
در لیفت میانی صورت، گونه‌های فرد به‌طرف بالا کشیده می شود. در طول این عمل، جراح برش‌هایی را در زیر موها در محل شقیقه و در درون دهان ایجاد می‌کند. این کار به جراح اجازه می‌دهد تا چربی‌های موجود در محل گونه که بر روی استخوان گونه قرارگرفته‌اند را جابجا کرده و همچنین پوست این ناحیه را بکشد. بافت گونه نیز بالا کشیده شده و بدین ترتیب افتادگی گونه از بین می‌رود. این عمل می‌تواند خطوطی چون خطوط خنده یا نازولبیال را از بین برده و همچنین باعث بهبود ظاهر پلک‌های فرد شود. این روش برای افرادی مناسب است که در ناحیه‌ی گردن و زیر چانه‌ی خود افتادگی شدیدی ندارند.

نتایج جراحی زیبایی لیفت صورت

نتیجه جراحی لیفت صورت بسته به ویژگی های فردی در افراد مختلف یکسان نمی باشد. چشمگیری تغییر، به چهره قبل از عمل فرد و هدف فرد ازانجام جراحی لیفت صورت بستگی دارد. چندین هفته زمان لازم است تا نتیجه نهایی مشاهده شود و قابل ذکر است که بعد از گذشت چندین ماه نیز تغییرات جزئی دیگری قابل مشاهده خواهد بود.

ماندگاری لیفتینگ صورت چقدر است؟

افرادی با خاصیت ارتجاعی خوب پوست می‌توانند ماندگاری بیشتری را نسبت به افرادی که پوست شل دارند تجربه کنند. سن و سال، جنسیت، آناتومی بدن، وراثت، رژیم غذایی، نوع لیفت انجام‌شده و تعداد زیادی از عوامل دیگر می‌توانند تعیین‌کننده‌ی مدت‌زمان ماندگاری آثار عمل در یک فرد باشند. بااین‌حال، آثار عمل لیفت صورت معمولاً پس از ۷ تا ۱۰ سال از بین خواهند رفت.

نکات مهم قبل از انجام عمل لیفت صورت

• شب قبل از عمل حمام نمایید و سر خود را بشویید.
• هنگام ورود به اتاق عمل صورت شما باید فاقد هرگونه آرایشی باشد.
• تا چند هفته ممکن است احساس کشیدگی پوست صورت را داشته باشید که برطرف خواهد شد.
• کم حسی و یا بی حسی لاله گوش تا چند هفته طبیعی است.
• بعد از عمل آنتی بیوتیک خود را طبق نظر پزشک مصرف کنید.
• از ۲ هفته قبل از عمل تا یک هفته بعد از عمل از خوردن داروهای بروفن، ایندومتاسین، پیروکسیکام، مفنامیک اسید و آسپرین خوداری کنید و چنانچه به هر دلیلی نیاز به مسکن داشته باشید فقط از استامینوفن ساده یا استامینوفن کدئین استفاده نمایید.
• چهار هفته قبل و دو هفته بعد از عمل از کشیدن سیگار اجتناب نمائید.
• معمولا بعد از عمل از یک گن مخصوص برای جلوگیری از تجمع مایع استفاده می شود. خصوصا در مواردی که ساکشن غبغب انجام گردد.

دوره بهبودی و مراقبت های لازم پس از لیفت صورت

عمل جراحی کشیدن پوست صورت معمولاً بین ۲ تا ۴ ساعت طول می‌کشد که این مدت به اهداف و نیازهای زیبایی فرد بستگی دارد. یک پوشش پنبه‌ای روی سر شما پوشانده می‌شود تا از گردن شما به مدت ۱ تا ۲ روز محافظت کند. تخلیه مایعات زیر پوست یک تا دو روز پس از درمان از ناحیه پشت گوش ادامه می‌یابد. بخیه‌ها هم معمولاً یک هفته پس از عمل کشیده می‌شوند. ممکن است پس از درمان، درد، گرفتگی، بیحسی، تورم و کبودی جزئی باقی بماند که با داروهای مسکن و ضد درد که در دوران بهبودی مصرف می‌کنید التیام می‌یابد. تورم صورت تا چند هفته باقی می‌ماند و تورم‌های زیر چشم حتی ممکن است مدت زمان بیشتری هم باقی بمانند.
دوران نقاهت جراحی لیفت صورت ۱۰ تا ۱۴ روز است و پس از آن فرد می‌تواند به زندگی روزمره خود برگردد. البته ممکن است مقداری ورم و یا سفتی پوست تا حدود سه ماه باقی بماند ولی این اثرات به مرور زمان کاهش می‌یابد. به طور کلی لیفت صورت از جمله جراحی‌های کم عارضه است.

رعایت مواردی پس از جراحی لیفتینگ صورت به تسریع روند بهبودی کمک می‌کند عبارتند از:

• از فعالیت‌های سنگین و قدرتی پرهیز شود.
• استفاده از کمپرس سرد در محل جراحی
• خودداری از مصرف اسپرین، پروفن و سایر داروهایی که احتمال خونریزی را بالا می‌برند.
• عدم مصرف دخانیات و پرهیز از قرار گرفتن در معرض دود سیگار
• پرهیز از لمس صورت
• قرار دادن بالش با زاویه ۳۰ درجه برای کاهش تورم و کبودی
• کاهش حرکات صورت، مثل جویدن
• بعد از گذشت چهار روز می توانید حمام بروید.
• مواد آرایشی که روی خط موهایتان هست را در هنگام استحمام به ملایمت پاک و تمیز نمایید.
• به مدت حداقل شش الی دوازده ماه از برنزه کردن و در معرض آفتاب قرار گرفتن خودداری کنید.
• در معرض مستقیم فشار آب قرار نگیرید.
• برای اینکه دچار عفونت و علایم آن نشوید هر روز زخم خود را تمیز کنید.
• چنانچه از سشوار برای خشک کردن مو هایتان استفاده می کنید هرگز آن را روی درجه داغ و گرمای بالا قرار ندهید.
• در حدود هفت روز بعد از جراحی لیفت صورت و پس از برداشتن بخیه ها ، می توانید برای پوشاندن کبودی ها آرایش کنید.

عوارض جانبی جراحی زیبایی صورت

از جمله عوارضی که ممکن است پیش بیاید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• هماتوم (به جمع شدن خون در بخشی از بدن ولی بیرون از رگ‌های خونی گفته می‌شود)
• عدم تقارن
• آسیب‌دیدگی عصب‌هایی که ماهیچه‌های صورت را کنترل می‌کنند (معمولاً موقتی است اما ممکن است به صورت دائمی هم باشد)
• از دست دادن احساس اطراف گوش
• عفونت
• واکنش‌های جانبی به بیهوشی
• در برخی موارد نادر ترومپوس عمیق وریدی و آمبولی ریوی
• خطرات احتمالی برای افراد سیگاری شامل کند شدن روند بهبودی پوست و باقی ماندن اسکارهای شدید است.

هزینه جراحی لیفت صورت

هزینه عمل جراحی لیفت صورت به عواملی از جمله دستمزد و مهارت جراح، هزینه‌های امکانات بیمارستانی و جراحی، هزینه‌های بیهوشی، مکان جغرافیایی شما، نوع عمل انجام‌شده بستگی خواهد داشت.

سوالات رایج درباره جراحی لیفتینگ صورت

چه سنی برای فیس لیفت مناسب است؟

هر شخصی (چه مرد چه زن) که سنی بالاتر از ۳۵ سال داشته باشد، می تواند این روش رسیدن به زیبایی را اتخاذ کند. کسانی که با بالا رفتن سن تغییراتی همچون افتادگی و شل شدن پوست صورت در آنها اتفاق می افتد و نیازمند روشی هستند که با کمترین میزان جراحی و سریعترین زمان بهبودی، زیبایی از دست رفته خویش را بازیابند، می توانند از این روش استفاده کنند.

آیا آثار برشهای عمل جراحی فیس لیفت بعد از عمل قابل رؤیت است؟

خیر، این برشها دقیقاً در حاشیه چینهای طبیعی صورت انجام می گیرد و در خط رویش موهها پنهان می شود.

نتیجه جراحی چه مدت دوام دارد؟

جراحی پلاستیک صورت پروسه تغییرات مربوط به افزایش سن را کند و در حقیقت آهسته می کند. گذر زمان را کند می کند اما متوقف نمی کند. زودترین زمانی که شما نیاز به عمل بعدی خواهید داشت بستگی به فرد دارد. می توان فقط تقریبی گفت. معمولا لیفت صورت که برای اصلاح شلی و افتادگی ناحیه فک و صورت و شلی پوست گردن انجام می شود. ممکن است ۷ تا ۱۰ سال بعد نیاز به عمل مجدد داشته باشد.
در تعداد کمی از بیماران سرعت تغییرات سنی بیشتر است لذا ممکن است در زمان کوتاهتر از ۷ سال نیاز به عمل مجدد داشته باشید. البته بعضی بیماران هرگز به عمل مجدد نیاز نخواهند داشت.

جراحی زیبایی صورت می تواند عارضه داشته باشد؟

هر عمل جراحی می تواند عارضه داشته باشد. در جراحی زیبایی صورت نمی توان انتظار عارضه نداشت اما عارضه های بسیار ناچیزی هستند. شایعترین عارضه بعد از لیفت صورت هماتوم (تجمع خونی زیر پوست) است. در حدود ۲ درصد تمام عمل های لیفت صورت این تجمع خون در عرض چند ساعت پس از عمل ایجاد می شود. هماتوم های کوچک را به سادگی چند روز پس از جراحی در مطب می توان درمان نمود. عوارضی مثل فلج عصب، عفونت، زخم پوست، جای عمل برجسته (کلوئید)، ضایعات رنگی نامنظم، ریزش مو می تواند اتفاق افتد، اما بسیار کم است. جزئیات این عوارض و سایر عوارض ناآشکار دیگر در صورت درخواست شما می توان توضیح داد. وظیفه ماست که این موارد را به اطلاع شما برسانیم البته نه برای ترساندن بلکه جهت اطلاع شما.

چرا عکس (فتوگرافی) قبل از عمل مهم است؟

همانطور که جراح قفسه سینه را بدون رادیوگرافی از ریه نمی تواند به خوبی عمل نماید جراح پلاستیک نیز بدون عکس های پزشکی صورت نمی تواند عمل کند. این عکس ها برای اینکه شما را بهتر نشان دهد نیست. شما ممکن است آن را ناهنجار و نامناسب ببینیند. عکس ها جزئیات صورت شما را نشان می دهند که در انجام تکنیک های مختلف جراحی کمک می کنند.

چه نوع بیهوشی برای عمل لیفت صورت بکار برده می شود؟

هم بی حسی موضعی و هم بیهوشی عمومی را می توان بکار برد. بعضی از بیماران بی حسی موضعی را ترجیح می دهند که کاملا برای این عمل مناسب است. شما می توانید هر یک از آنها را انتخاب نمائید

مدت زمان عمل لیفتینگ صورت چقدر است؟

مدت زمان عمل نسبت به میزان کاری که برای هر بیمار لازم است متغیر است. عمل لیفت صورت حدود ۲-۳ ساعت است.

جراحی زیبایی صورت کجا انجام می شود؟

جراحی صورت هم در بیمارستان و هم در کلینیک (جراحی محدود) انجام می شود. در صورت درخواست شما معایب و محاسن آنها را در هر مورد خاص می توان توضیح داد. مدت بستری از چند ساعت تا یک شب بسته به شرایط بیمارستان و جراح دارد. پذیرش در بیمارستان یا کلینیک صبح روز عمل می باشد. تمام آزمایشات، رادیوگرافی ها، نوار قلب و سایر موارد لازم یک هفته قبل از عمل باید انجام شود. شما هر زمانی که خروجتان از بیمارستان مطمئن باشد خواهید رفت. معمولا عصر روز عمل و یا یک شب بستری بستگی به وضعیت شما نسبت به بیهوشی و عمل خواهد داشت.

چه زمانی بخیه های جراحی لیفت صورت کشیده می شوند؟

بعد از عمل لیفت صورت بخیه های جلو گوش روز ششم یا هفتم برداشته می شوند. در بسیاری موارد سایر بخیه ها تا روز دوازدهم برداشته می شوند. بخیه ها توسط همکاران برداشته می شوند.

چه زمانی پس از جراحی لیفتینگ می توان آرایش کرد؟

صورت را می توان هفت تا ده روز پس از عمل آرایش نمود. برای پاک کردن آرایش جهت حرکت پاک کردن به سمت بالا باشد.

آیا موهای سر برای جراحی لیفت صورت تراشیده می شوند؟

موها تراشیده نمی شوند. برای عمل حاشیه (باریکه) کوچکی پشت و بالای گوش کوتاه می شود که پس از عمل دیده نمی شوند.

چه زمانی پس از جراحی لیفت صورت می توان حمام کرد؟

روز چهارم پس از عمل می توان موها را با آب ولرم و استفاده از شانه دندانه درشت شستشو نمود. تا روز ششم پس از عمل از شامپو استفاده ننمائید. از برس سر به نرمی می توانید استفاده کنید. از سشوار می توانید استفاده نمائید. باد آن داغ نباشد چون در نواحی عمل شده ممکن است حس کامل وجود نداشته باشد. مش کردن و رنگ کردن موها از سه هفته پس از عمل قابل انجام است.

پس از عمل لیفتینگ صورت چه کسی از بیمار مراقبت می کند؟

جهت مراجعه به مرکز جراحی و یا بیمارستان (روز عمل) همچنین هنگام ترخیص (عصر روز عمل یا روز بعد) خودتان رانندگی نکنید بلکه توسط همراه مراجعه و به منزل بروید. شب اول پس از عمل نیز شخصی نزدتان باشد.

دوران پس از عمل لیفت صورت چه اتفاقی می افتد؟

شما باید بدانید که قبل از اینکه به شکلی که انتظار دارید تغییر نمائید، مراحلی را در دوران پس از عمل خواهید داشت. اول اینکه شما متورم و کمی کبود به نظر می آیید و بدنبال آن دوره گذرا و موقتی که قیافه شما برای خودتان غریبه و ناآشناست. این تغییرات برای هر کسی متغیر است. وقتی عمل صورت و پلکها با هم انجام شود این تغییرات سه هفته طول خواهد داشت در پایان این زمان بسیاری از بیماران می توانند در مجامع عمومی حضور یابند ولی اسکار (جای عمل) ممکن است احتیاج به آرایش داشته باشد که در بعضی بیماران این زمان ممکن است چند روز کمتر و در بعضی دیگر چند روز بیشتر باشد. بخاطر داشته باشید که بعضی از بیمارانی که عمل صورت و پلک انجام می دهند موقتا افسردگی بلافاصله پس از عمل پیدا می کنند که این کاملا طبیعی است و نباید نگران باشید. دیدن تورم و کبودی جالب نیست به خصوص که انتظار طبیعی اینست که شما بهتر شده باشید. خوشبختانه این دوره به سرعت می گذرد.
تورم بعد از جراحی صورت ایجاد می شود که معمولا خفیف و موقت است اما از شخصی به شخص دیگر متفادت است. توجه دقیق به آموزش های پس از عمل به کاهش تورم، تغییر رنگ و ناراحتی پس از عمل کمک می کند.
برای کاهش تورم تا یک هفته زیر سینه و سرتان حدود ۳۰ درجه بالا لباشد. کمپرس سر و صورت پس از جراحی تا زمان خواب استفاده کنید که به صورت متناوب ۱۵ دقیقه بگذارید و ۱۵ دقیقه بردارید باعث کاهش کبودی و تورم خواهد شد. تکه های یخ یا کیسه یخ نرم برای این منظور خوب است. می توانید چند تا تهیه کنید که بطور متناوب استفاده شود. از تماس مستقیم یخ با پوست صورت خودداری کنید و خیلی ملایم کیسه یخ را روی صورت قراردهید. بخاطر داشته باشید که ناحیه عمل و پانسمان را خشک نگه دارید.
۴۸ ساعت اول پس از عمل فعالیتتان را محدود کرده و استراحت کنید که نبض و فشارتان بالا نرود. چنانچه پروتز چانه داشته اید از ورزشهای کنتاکتی تا مدت ۴ هفته اجتناب کنید. می توانید در آب ولرم حمام کنید اما ناحیه عمل شده را خشک نگه دارید (تا روز چهارم). پس از آن با پماد آنتی بیوتیک ناحیه عمل شده را چرب نموده و بطور کامل می توانید حمام نمائید.
داروهایی که به شما داده خواهد شد طبق دستور مصرف نمائید و از حذف و یا مصرف اضافه دارویی خودداری کنید. از مصرف آسپیرین و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی برای مدت ده روز پس از عمل اجتناب کنید.

آیا عمل لیفتینگ صورت از خود اسکار (جای زخم) به جای می گذارد؟

خیر! پزشک متخصص این پروسه را بگونه ای برنامه ریزی کرده که تمامی نقاط برش در حین عمل جراحی در نواحی پنهان همچون پشت لاله گوش، در داخل گوش، و زیر فک قرار گیرند. عمل جراحی لیفتینگ بگونه ای است که شما پس از سپری کردن دوران نقاهت، از لحاظ شکل و شمایل کوچکترین تغییری نکرده باشید و تمامی اسکارها محو شده و یا در نواحی پنهان، قرار گیرند. اینگونه کسی متوجه نخواهد شد که شما لیفتینگ صورت انجام داده اید.

لیفت صورت چه کارهایی را نمیتواند انجام دهد؟

با لیفت صورت قطعا نمیتوان از روند پیری جلوگیری کرد و باید توجه داشت که در لیفتینگ صورت، ساختار اصلی صورت تغییر نخواهد کرد، به این معنی که انتظار داریم هر فرد به شکل وضعیت چند سال قبل (ظاهر جوانتر) خود درآید. لیفت صورت به معنی واقعی (کشیدن پوست و بافتهای عمقی صورت) تنها بوسیله جراحی قابل انجام است و روشهای غیر جراحی جوانسازی صورت، نمیتوانند دقیقا همان نتایج را با ماندگاری طولانی بدست آورند. روشهای غیر جراحی زیبایی تنها به محکم و سفت تر شدن بافتها کمک می کنند. ولی به عنوان روش مکمل، در بهبود نتیجه جراحی و یا به تعویق انداختن زمان جراحی موثرند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا