جراحی زیبایی بازو | هزینه عمل لیفت بازو یا براکیوپلاستی| عوارض و روش های جایگزین

جراحی زیبایی بازو
فهرست محتوا

وقتی بیماران از بازوهای خود ناراضی و ناراحت هستند، معمولا دو موضوع را بیان می کنند: اول آنکه پوست و چربی اضافی بازویشان آویزان و بد حالت است و دیگر اینکه بازویشان بسیار بزرگ است. بسیاری از بانوان اظهار می دارند که پوشیدن بلوزهای بدون آستین در جمع برای آنها بسیار ناراحت کننده بوده و پیدا کردن لباسی مناسب به دلیل بزرگ بودن بازویشان سخت است و اغلب آنها مجبورند لباسی بزرگتر از سایز خود را بخرند. اگر موارد گفته شده، جزو نگرانی های شما نیز هست،

شما بهتر است جراحی زیبایی بازو را انجام دهید.

جراحی زیبایی بازو یا براکیوپلاستی

عمل جراحی لیفت بازو برای فرم دادن به قسمت بالای بازوها، کشیدن پوست شُل شده و برداشتن چربی‌های اضافه‌ای که موجب به وجود آمدن “بال خفاشی” در زیر پوست و لاغر کردن بازوها شده‌اند، انجام می‌شود. تغییرات پوستی اغلب به دلایل تغییرات وزنی (افزایش و یا کاهش وزن)، اثرات تخریبی نور خورشید، سن و یا ژنتیک افراد اتفاق می افتد. برداشتن پوست اضافه‌ای که به خاطر کاهش وزن یا پیری در زیر بازوها به وجود آمده است، می‌تواند افتادگی پوست بازو را برطرف کند و کل پوست این ناحیه تا آرنج را بکشد. هر ساله هزاران نفر به صورت موفقیت‌آمیزی عمل جراحی لیفت بازو و سایر عمل‌های غیر تهاجمی برای زیباسازی بازو را انجام می‌دهند و از نتایج آن رضایت کامل دارند.
برش های عمل لیفت بازو، یا در اصطلاح پزشکی براکیوپلاستی، از آرنج تا زیر بغل ایجاد می‌شود و گاهی تا کنار قفسه سینه نیز امتداد می‌یابد. پزشک در بعضی موارد توصیه می‌کند تا برای تخلیه چربی اضافی بازو لیپوساکشن به تنهایی یا در کنار لیفت بازو انجام شود.

مزایای جراحی لیفت بازو

• کوچک کردن بازو
• بهبود ظاهری و افزایش اعتماد به نفس
• امکان‌پذیر شدن پوشیدن لباس‌های آستین کوتاه بدون شرمساری از ظاهر ناخوشایند بازوها

عمل زیبایی بازو مناسب چه افرادی می باشد؟

به طور کلی افرادی کاندید مناسب برای یک جراحی زیبایی بازو هستند که این شرایط را داشته باشند:

• بزرگسالان دارای بازوهایی با پوست بسیار سست
• بزرگسالان دارای بازوهای عریض و بیش از حد بزرگ
• بزرگسالان در هر سنی که به وزن نسبتاً پایدار رسیده و فاقد اضافه وزن قابل توجه باشند.
• افراد سالم بدون هیچ گونه شرایط پزشکی خاص که منجر به افزایش خطر جراحی شود.
• افراد غیر سیگاری
• افراد دارای انتظارات واقع‌بینانه و مثبت.

مکانیزم عمل براکیوپلاستی یا جراحی زیبایی بازو

براکیوپلاستی (جراحی زیبایی بازو) با هدف خارج کردن توده چربی و پوست اضافی بازو ها به منظور لاغر شدن و صاف شدن بازو ها انجام می گیرد. این اهداف از طریق لیپوساکشن یا خارج کردن چربی های اضافی ناحیه مورد نظر و حذف مستقیم پوست اضافی ناحیه بالای بازو قابل انجام بوده که در نتیجه آن مقدار قابل توجهی از چربی و پوست اضافی ناحیه بالای بازو حذف می شود که این عمل از سمت آرنج و گسترش به داخل زیر بغل ادامه می یابد.

نحوه جراحی لیفت بازو

جراحی لیفت بازو حدود دو ساعت زمان می‌برد. جراح ابتدا بهترین محل ایجاد برش را تعیین می‌کند؛ عمل لیفت بازو به دو طریق اصلی لیفت سنتی و لیفت وسیع انجام می‌شود. برش در تکنیک لیفت سنتی زیر بازو ایجاد می‌شود و پزشک از این طریق می‌تواند بخش‌های بزرگتری از پوست افتاده را بردارد.
برش در لیفت وسیع از بازو رو به پایین به سمت بدن امتداد دارد تا پزشک بتواند بافت چربی و پوست شل را در راستای دیواره قفسه سینه بردارد. افتادگی پوست در این ناحیه مشکل رایج بیمارانی است که مقدار زیادی وزن کم کرده‌اند.
هر دو روش سنتی و وسیع از گونه‌های متعدد لیفت بازو برخوردار هستند که جراح با توجه به شرایط بیمار مناسب‌ترین روش را پس از توضیح به بیمار انتخاب می‌کند.
مرحله اول جراحی بی‌هوشی ست. داروهای کنترل درد و بی‌حسی یا بی‌هوشی به منظور راحتی فرد حین جراحی به صورت داخل وریدی یا استنشاقی تجویز می‌شود. متخصص بی‌هوشی با توجه به شرایط هر فردی تصمیم به انتخاب نوع بی‌هوشی می‌گیرد. اکثر جراحی‌های لیفت بازو تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود، بنابراین بسیار مهم است که عمل در مرکز جراحی معتبری انجام شود که در آن بیهوشی عمومی توسط متخصص و در نهایت ایمنی صورت گیرد.
مرحله دوم ایجاد برش است. طول برش و نوع الگوی آن در طول عمل جراحی لیفت بازو به مقدار و محل پوست و چربی اضافی بستگی دارد که جراح درباره‌ی نوع آن تصمیم می‌گیرد. به طور کلی برش در داخل بازو و یا در پشت بازو ایجاد می‌شود و بسته به اولویت جراح ممکن است از زیر بغل تا بالای آرنج امتداد یابد. چربی اضافه می‌تواند به طور مستقیم یا با استفاده از لیپوساکشن خارج شود. بسته به شرایط خاص ممکن است میزان برش محدودتر شود.
مرحله سوم بستن برش است. بافت نگهدارنده زیرین کشیده و با زدن بخیه‌های داخلی شکل داده می‌شود. پوست افتاده پس از ایجاد برش کشیده و سفت می‌شود، پوست اضافی بریده می‌شود و پوست باقیمانده در جای مناسب با نخ قابل جذب بخیه زده می‌شود. تعداد بخیه‌ها زیاد است تا پوست در جای مورد نظر باقی بماند و انحنای دلخواه ایجاد شود. برش‌های ایجاد شده با بخیه‌های قابل جذب و یا بخیه‌هایی که ظرف یک تا دو هفته بعد از جراحی کشیده می‌شوند، بسته خواهد شد.
بیماران پس از عمل با ورم و کبودی مواجه می‌شوند. درد و ناراحتی پس از عمل را می‌توان با مسکن‌های تجویزی پزشک مدیریت کرد. پزشک معالج در بعضی موارد لوله‌های تخلیه را در محل شکاف و زخم قرار می‌دهند تا در چند روز نخست پس از جراحی مایعات اضافی به خوبی تخلیه و از بدن خارج شود. باندهای فشاری غالباً برای تسریع التیام به کار برده می‌شود.
احتمالاً نگران کننده‌ترین بخش جراحی لیفت بازو جای زخم عمل است. چون پوست بازو باریک است، جای زخم روی بازو معمولاً نسبت به زخم دیگر بخش‌های بدن مشخص‌تر است. بااین حال هنگامی که بازوها کنار بدن است، جای زخم دیده نمی‌شود، اما در هر حال باید واقعیت را قبول کرد که هیچ روشی برای برداشتن پوست اضافی بدون باقی گذاشتن جای زخم وجود ندارد.
دوران بهبود نسبتاً سریع سپری می‌شود. بیمار با مصرف داروهای تجویزی بر درد و ناراحتی پس از عمل غلبه می‌کند. زمان بهبودی متغیر است، اما اکثر بیماران ظرف یک هفته می‌توانند به محل کار بازگردند و تمام فعالیت‌های روزمره خود را پس از یک ماه از سر بگیرند. بدیهی است در صورت ترکیب عمل لیفت بازو با عمل‌های تناسب اندام پس از کاهش وزن دوران بهبود طولانی‌تر خواهد بود.

جراحی لیفت بازو همراه با لیپوساکشن

جراحی همراه با لیپوساکشن یک روش بسیار خوب برای فرم‌دهی بازوها بدون باقی گذاشتن جای زخم می‌باشد. با استفاده از این روش، دیگر جای زخم‌هایی که بعد از عمل‌های جراحی پیشرفته از قبیل جراحی لیفت بازو یا براکیوپلاستی بر روی بازوها باقی می‌ماند، وجود نخواهد داشت. عمل لیپوساکشن اغلب همراه با عمل‌ها و جراحی‌های دیگر انجام می‌شود. برای لیپوساکشن بازو از دستگاه لیپوساکشن بادی جت (Body-Jet) استفاده می‌شود. دستگاه بادی جت یک روش ایمن و ملایم برای انجام لیپوساکشن است که در آن، چربی‌ها به وسیله اسپری آب از محل موضع مورد نظر تخلیه می‌شوند.
عمل لیپوساکشن بازو در اغلب اوقات همراه با لیپوساکشن قسمت‌های دیگری از بدن از قبیل شکم، پهلوها و ران پاها انجام می‌گیرد. علاوه بر آن، لیپوساکشن بازو را می‌توان همزمان با جراحی‌های دیگری مانند جراحی زیباسازی سینه‌ها یا جراحی شکم (ابدومینوپلاستی) انجام داد.

نتایج عمل جراحی زیبایی بازو

اولین آثار بازوهای خوش‌فرم و دارای پوست کشیده که در نتیجه عمل جراحی لیفت بازو برای شما ایجاد می‌شود را می‌توانید بلافاصله بعد از پایان عمل خود مشاهده کنید. البته این نتایج اولیه همراه با کمی ورم و کبودی در محل بازو خواهد بود و یک جای زخم هم در محلی که بریدگی ایجاد شده بود، باقی می‌ماند.
هر چند انتظار می‌رود که عمل جراحی لیفت بازو با نتایج خوب و رضایت‌بخشی همراه باشد، اما هیچ‌گاه تضمینی برای دستیابی به چنین نتایجی وجود ندارد. در بعضی از موارد این احتمال وجود دارد که با انجام یک عمل جراحی نتوان به نتایج مورد انتظار دست پیدا کرد. در این صورت لازم است که یک عمل دیگر هم انجام شود.
نتایج عمل جراحی لیفت بازو از ماندگاری بالایی برخوردار خواهد بود، به شرط آنکه شما هم وزن بدن و تناسب اندام خود را حفظ کنید. هر چقدر بدن شما پیرتر می‌شود، طبیعی است که مقداری از شادابی و خوش‌فرمی خود را از دست می‌دهد، اما قسمت عمده‌ای از نتایج عمل لیفت بازو حالت نسبتاً دائمی خواهد داشت.

 

چرا توصیه می‌شود افرادی که پوست های بسیار تیره ای دارند از لیزر موهای زائد پرهیز کنند

 

عوارض جانبی جراحی زیبایی بازو

برخی بیماران بلافاصله پس از جراحی به دلیل تورم ناشی از ترومای جراحی با سفتی بالای بازو مواجه می‌شوند. برخی بیماران نیز بازویشان ورم می‌کند و یا از گزگز دست ناراحت هستند. اکثر این علائم به تدریج برطرف می‌شود.
پس از انجام جراحی زیبایی افتادگی بازو ، اسکار طویلی از ناحیه زیر بغل شروع شده و تا ناحیه ی آرنج پیش خواهد رفت ، از این رو یکی از مهم ترین عوارض جانبی این عمل زیبایی ، اسکار حاصل از برش های جراحی بر روی پوست بازو می باشد . از این رو جراح معالج شما معمولا نهایت سعی خود را می کند که اسکار جراحی و جای بخیه ها کمتر در معرض دید قرار داشته باشد. علاوه بر این در موارد نادر ممکن است عمل زیبایی بازو همراه با عوارض زیر باشد:

• خطرات بی‌هوشی
• خون‌ریزی
• عفونت
• تأخیر بهبود زخم
• زخم ناخوشایند
• تجمع مایع یا خون زیر پوست
• آسیب به ساختارهای عمیق‌تر مانند اعصاب، رگ‌های خونی و عضلات
• مرگ بافت چربی زیر پوست (نکروز چربی)
• بی‌حسی و یا سایر تغییرات در احساس پوست
• درد مداوم
• سوزش، قرمزی و ترشحات چرکی بخیه

اقدامات پس از جراحی زیبایی بازو

در طول دوره بهبودی از عمل جراحی زیبایی بازو باید محل جراحی را منظم پانسمان نموده و با باند یا نوار کشسانی که به منظور جلوگیری از تورم ناحیه تهیه شده است، محکم بسته شود. ممکن است لوله نازک و کوچکی به طور موقت برای تخلیه خون یا مایع بیش از حد در زیر پوست قرار داده شود. می‌توان با کمک دستورالعمل‌های ارائه شده توسط پزشک دوران نقاهت جراحی را به سلامت سپری کرد. در این دستورالعمل بر بالا نگه‌داشتن دست‌ها از سطح بدن به کمک یک بالش در حالت استراحت و خوابیده تأکید می‌شود. همچنین تا زمان بهبودی کامل نباید اجسام سنگین توسط دست‌ها بلند یا حمل شود. در هفته ابتدایی پس از عمل امکان استفاده از مسکن‌های ضد درد تجویز شده برای تسکین درد وجود دارد. پس از یک هفته فرد باید برای کشیدن بخیه‌های غیر قابل جذب و ویزیت پیگیری به پزشک خود مراجعه کند. پس یک هفته استراحت فرد می‌تواند به محل کار خود بازگردد. فعالیت ورزشی خود را با احتیاط از یک ماه پس از جراحی با نظر پزشک خود می‌تواند آغاز کند.
نتایج ناشی از جراحی زیبایی بازو بلافاصله پس از اتمام جراحی با مقایسه عکس‌های قبل و بعد از عمل قابل درک و تشخیص است. هرچند تورم و کبودی و جای برش جراحی کمی ظاهر بازو را دلخراش کرده ولی کم‌کم طی دو هفته بهبود می‌یابد. جای برش‌های جراحی کمی آزاردهنده است ولی به دلیل قرار داشتن در زیر بازو در حالتی که دست‌ها در کنار بدن باشند، مخفی می‌مانند. از این پس افراد با اعتماد به نفس و رضایت بیشتری در جمع حاضر خواهند شد.
با وجود این‌که نتایج قابل انتظار در بیشتر موارد مطلوب بیمار است ولی در برخی موارد نیاز به جراحی ترمیمی و اصلاحی دیگری نیز وجود دارد. نتایج حاصل از عمل جراحی لیفت بازو بلند مدت خواهد بود. البته به شرطی که فرد وزن پایدار و تناسب اندام خود حفظ کند. با بالا رفتن سن طبیعی است که کمی از استحکام بافتی خود در ناحیه بازو را از دست دهد اما در بسیاری از موارد بهبودی حاصل نسبتاً دائمی است. اجرای دستورالعمل‌های پزشک برای کسب بیشترین مؤفقیت از عمل جراحی ضروری است.

هزینه جراحی زیبایی بازو

هزینه جراحی پوست بازو با توجه به وسعت ناحیه بازو و دستمزد پزشک جراح پلاستیک تعیین می شود و به دلیل اینکه پزشکان جراح دارای مهارت و تجربه های کاری متفاوتی هستند ، هزینه دستمزد جراحان مختلف ، متفاوت خواهد بود ، لذا این عمل زیبایی در مراکز و کلینیک های زیبایی و تخصصی، بر اساس موقعیت جغرافیایی شما، تجهیزات اتاق عمل، هزینه های بیهوشی و سایر عمل های جانبی انجام شده با هزینه های متفاوتی به متقاضیان این نوع جراحی ارائه می شود .در نظر داشته باشید که هزینه جراحی زیبایی بازو تحت پوشش بیمه قرار ندارد .

روش های جایگزین جراحی زیبایی بازو

برای زیباسازی بازوها چند روش غیر جراحی هم وجود دارد که می‌توان به جای عمل جراحی لیفت بازو از آنها استفاده کرد.

مزوتراپی

مزوتراپی یک محلول تزریق شونده شامل اسیدهای آمینه، داروها و ترکیبات طبیعی مقوی برای پوست است که در لایه میانی پوست تزریق می‌شود. از این روش برای آب کردن چربی‌های انباشته و کشیدن پوست استفاده می‌شود. عمل مزوتراپی در شرایطی که مقدار چربی و پوست اضافه زیاد نباشد، می‌تواند جایگزین بسیار خوبی برای عمل جراحی لیفت بازو باشد. عمل مزوتراپی فقط به مقدار جزئی بر سفت شدن پوست تأثیر دارد و بنابراین در صورتی که پوست اضافه در ناحیه بازو زیاد باشد، ممکن است که این عمل کارآیی لازم را در برطرف کردن مشکل نداشته باشد.
آثار و نتایج عمل مزوتراپی در حدود ۴ تا ۸ هفته بعد از عمل قابل مشاهده خواهد بود. در بعضی از بیماران لازم است که برای دستیابی به نتایج بهتر، چندین عمل تزریق به صورت متناوب انجام شود.

 

مزایای لیزر صورت در مقایسه با سایر روش های حذف موهای زائد چیست؟

 

لیپوساکشن واسر (VASER)

لیپوساکشن واسر یک حالت غیر تهاجمی از عمل لیپوساکشن است. در این روش محلول‌هایی در زیر پوست تزریق می‌شود که چربی‌های اضافه را تجزیه می‌کند و سپس این چربی‌های زائد توسط خود بدن دفع می‌شوند. عمل لیپوساکشن واسر در کشیدن و رفع افتادگی پوست هم تأثیر دارد، اما در صورتی که پوست اضافی بازو زیاد باشد، این عمل هم مانند مزوتراپی نمی‌تواند جایگزین خوبی برای جراحی لیفت بازو شود.

عمل حل کردن چربی (لیپودیسالو)

لیپودیسالو نیز یک عمل غیر تهاجمی برای آب کردن چربی‌های زائد و کشیدن پوست می‌باشد که عملکردی شبیه به لیپوشاکشن واسر دارد. در واقع در عمل لیپودیسالو نیز دقیقاً مانند عمل لیپوساکشن واسر، محلول‌هایی شامل چندین آنزیم طبیعی و مصنوعی مختلف در محل بازو تزریق می‌شود.
تزریقات عمل لیپودیسالو نیز در چند جلسه متوالی انجام می‌گیرد که تعداد این جلسات به مقدار چربی و پوست اضافی موجود در بازوها بستگی دارد. نتایج این عمل را می‌توان بعد از گذشت ۴ تا ۸ هفته از آخرین تزریق، مشاهده نمود.
عمل لیپودیسالو هم به مانند عمل‌های لیپوساکشن واسر و مزوتراپی از این مزیت برخوردار است که هیچ گونه جای زخمی بر روی بازوها باقی نمی‌گذارد و نیازی به دوره بهبودی بعد از عمل هم وجود نخواهد داشت. علاوه بر آن، خطرات و عوارض این عمل‌ها بسیار کمتر از جراحی لیفت بازو می‌باشد.

ترماژ

ترماژ یک عمل لاغری است که نیازی به انجام جراحی ندارد و برای انجام آن از پرتوهای لیزر استفاده می‌شود. در این عمل، لایه‌های مختلف پوست با استفاده از پرتوهای لیزر گرم می‌شود و روند آب شدن چربی‌ها و تولید کلاژن در پوست القاء می‌گردد که در نتیجه آن، بافت‌های همبند پوست تقویت شده و افتادگی آن برطرف می‌شود.
چربی های زائد بازو در مدت ۴ تا ۶ هفته بعد از عمل ترماژ حذف می‌شوند. دوره بهبودی بعد از این عمل هم ۳ تا ۵ روز طول می‌کشد. البته در این مدت فقط یک قرمزی و ورم بسیار کم در محل عمل وجود دارد.

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی هم یک روش کم هزینه برای کاهش چربی‌های زائد و پوست اضافی بازو می‌باشد. ماساژ دادن باعث گرم شدن پوست، جابه‌جایی سلول‌های چربی و تقویت گردش خون در محل ماساژ می‌شود. مجموعه این عوامل منجر به کاهش وزن و کشیدگی پوست خواهد شد. البته عیب اصلی روش ماساژ درمانی آن است که بیمار باید به دفعات مکرر در جلسات درمانی شرکت کند تا وقتی که بتواند آثار مشهود آن را ملاحظه کند. ماساژ درمانی همچنین می‌تواند در برطرف کردن سلولیت‌هایی که ممکن است در ناحیه بازو وجود داشته باشند، مؤثر واقع شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا