جراحی زیبایی چال گونه | نحوه عمل، عوارض و هزینه آن

جراحی زیبایی چال گونه
فهرست محتوا

با نمک و دوست داشتنی، تنها صفتی که می‌توان برای افرادی دارای چال گونه به کار برد. هرچند چال گونه به اندازه‌ی استخوان‌های برجسته‌ی گونه‌ی، لب‌های توپر و یا چشمان درشت زیبا نیست، با این حال بسیاری از فرهنگ‌ها داشتن چال گونه را به عنوان یکی از مشخصه‌های خوشایند صورت در نظر می‌گیرند. چال گونه معمولاً نشانه ای از زیبایی فرد است و می تواند وضعیت ظاهری فرد را بهبود بخشد. داشتن این ویژگی برای خانم ها و آقایان مطلوب است، اما تا همین چند وقت گذشته

تنها راه برای داشتن چال گونه متولد شدن با آن بود. چال‌های گونه تا حد زیادی به جوانی مرتبط هستند و در عمل، با افزایش سن کم رنگ‌تر یا کاملاً محو می‌شوند. خوش بختانه، امروزه شما می توانید با استفاده از روش های جراحی پلاستیک صورت یک چال گونه بر روی صورت خود داشته باشید.عمل چال گونه زیبایی منحصر به فردی به چهره ی شما می افزاید.

چال گونه چیست؟

هنگامی که چال گونه بر روی صورت بطور طبیعی ایجاد می شود، در واقع علت ایجاد آن وجود اشکال جزئی در عضلات صورت می باشد. این اشکال باعث می شود پوست شما به عضلات صورت نزدیک تر شود. در نتیجه، پوست در نتیجه فعالیت عضلات هنگام لبخند زدن کشیده می شود و یک چال خنده بر روی گونه شما ایجاد می کند. به هر حال پیشرفت های اخیر ایجاد شده در حوزه جراحی پلاستیک صورت ایجاد این ویژگی را با استفاده از جراحی های ساده و بدون خطر برای افراد متقاضی امکان پذیر کرده است. هدف از جراحی ایجاد چال گونه بهبود ظاهر صورت و زیباتر کردن لبخند و اضافه کردن یک خصوصیت خاص با ایجاد کردن یک تورفتگی و چال کوچک بر روی گونه‌ها می‌باشد.

انواع چال ها

چال گونه: این شایع ترین و شناخته شده ترین چال است. در قسمت های مختلف گونه پیدا می شود و لزوما در دو گونه نیست بلکه ممکن است فقط در یک گونه وجود داشته باشد. چال گونه می¬تواند باعث لاغری صورت شود و اغلب فردی که تحت عمل جراحی قرار گرفته دچار کاهش وزن می شود. در هنگام مشاوره با پزشک، شما باید در مورد عمق و محل چال گونه مورد نظر خود صحبت کنید.
چال چانه: این نوع چال اغلب “شکاف چانه” نامیده می شود. نسبت به چال گونه شیوع کمتری دارد و از اتصال به ساختار فک به وجود می آید (به عنوان مثال جان تراولتا). از آنجایی که این ویژگی غالب است، در صورتی که یکی از والدین دارای چال چانه باشد، احتمال به ارث بردن آن زیاد است.
چال کمر: این نوع چال که از روی اسم ونوس خدای زیبایی، به عنوان ” چال ونوس” نیز شناخته می شود، نسبت به دو نوع چال دیگر شیوع کمتری دارد. در قسمت پایین کمر قرار داشته و در بین زنان بیشتر شایع است.

آیا می توان بدون جراحی چال گونه ایجاد کرد؟

اگر شما از بدو تولد روی صورت خود چال گونه نداشته‌اید، غیر ممکن است که بتوانید با روش¬هایی مانند ورزش صورت، چال گونه ای که به مدت طولانی روی صورت باقی بماند ایجاد کنید. برخی افراد سعی می کنند بدون عمل جراحی فرورفتگی در گونه ایجاد کنند. متاسفانه نتایج این روشها محدود و متغیر است.

چه افرادی می توانند عمل چال گونه انجام دهند؟

ایجاد چال گونه بطور یکسان برای مردان و زنان موثر است. شما می‌توانید کاندید ایده‌آلی برای این روش باشید در صورتی که:

• شما می‌خواهید چال بر روی گونه یا چانه‌ی خود داشته باشید ( معمولاً رنان مایلند بر روی گونه‌ی خود چال داشته باشند در حالی که مردان این چال را بر روی چانه‌ی خود ترجیح می‌دهند.)
• سلامت عمومی خوبی دارید.
• انتظارات واقع‌بینانه‌ای از این روش دارید.
• افرادی که گونه های استخوانی تر دارند نسبت به افرادی که گونه های تپل و چاق دارند نتیجه عمل بهتری خواهند داشت.

آماده‌سازی پیش از عمل

جراحی ایجاد چال گونه روش نسبتاً ساده‌ای است اما با این حال باید چند گام برای آماده‌سازی برداشت. پزشک معالج در طول ویزیت پیش از عمل برای شما توضیح خواهد داد که چه چیزهایی می‌توانید از این عمل انتظار داشته باشید و دستورالعمل‌های پیش از جراحی را به شما خواهد داد. برخی دستورالعمل‌های معمول عبارتند از:

• اجتناب از سیگار کشیدن و مصرف مشروبات برای یک دوره‌ی زمانی توصیه شده
• قطع مصرف داروهایی چون آسپیرین، موترین، ادویل یا هر نوع داروی غیر استروئیدی یا روغن ماهی به مدت حداقل یک هفته پیش از عمل
• مصرف قرص‌های آرنیکا در دو تا سه روز قبل از عمل
• پرهیز از خوردن و آشامیدن به مدت ۶ ساعت پیش از عمل
• پیروی از موارد تجویز شده و استفاده از مکمل‌ها و ویتامین‌های توصیه شده

شکل و موقعیت چال گونه

بعضی از افراد ترجیح می‌دهند که چال گونه آنها به شکل گرد و عمیق باشد. بعضی دیگر دوست دارند چال گونه عمیق اما به حالت عمودی داشته باشند. خیلی از افراد هم به چال گونه ظریف و کم عمقی که فقط در زمان لبخند کاملاً باز دیده شود، علاقه دارند. تمامی این حالت‌ها را می‌توان با تغییر عمق و جهت فرورفتگی‌هایی که در جریان عمل ایجاد چال گونه توسط پزشک ایجاد می‌شود، تولید کرد.
موقعیت ایده‌آل برای یک چال گونه تقریباً در نقطه تقاطع یک خط عمودی فرضی که از لبه خارجی چشم به طرف پایین کشیده می‌شود، با یک خط افقی که از گوشه دهان به طرف بیرون کشیده می‌شود، قرار دارد. البته این یک راهنمای کلی است و موقعیت ایده‌آل چال گونه برای افراد مختلف می‌تواند کمی متفاوت باشد. متخصصین ما شرایط خاص هر بیمار را در زمان عمل به طور کامل در نظر می‌گیرند و چال گونه‌ای کاملاً متناسب با وضعیت خاص چهره او ایجاد می‌کنند. علاوه بر آن ممکن است بر اساس شکل صورت شما اصلاحات کوچکی در وضعیت چال گونه انجام شود تا نتایج طبیعی و متناسب با سایر اجزای چهره شما حاصل شود.

عمل جراحی ایجاد چال گونه

عمل جراحی ایجاد چال گونه یک روش درمانی سریع و بدون درد است که به صورت سرپایی بر روی افراد متقاضی انجام می شود. ایجاد چال خنده بر روی انواع گونه امکان پذیر است و به این ترتیب همه افراد می توانند از این روش استفاده کنند. در این رابطه شما می توانید درباره محل چال خنده خود بر روی گونه تصمیم گیری کنید. اما در صورت نیاز، پزشک می تواند محل مناسب برای ایجاد خط خنده بر روی گونه شما را مشخص کند و به این ترتیب بهترین نتایج زیبایی را پس از درمان در اختیار شما قرار دهد.
برای عمل چال گونه پزشک یک شکاف بسیار کوچک داخل گونه ایجاد می کند. با توجه به اینکه در این حالت از یک شکاف داخلی برای درمان استفاده می شود، پس از درمان هیچ جای زخمی از عمل جراحی بر روی صورت باقی نمی ماند. در ادامه از بخیه های قابل جذب برای بستن شکاف ایجاد شده بر روی گونه استفاده می شود. هنگامی که بخیه جذب شد و گونه شما بهبود پیدا کرد، بافت های دستکاری شده موجود بین بخش داخلی پوست و عضلات صورت باعث ایجاد یک چال خنده دائمی بر روی گونه شما خواهد شد.
پزشک برای ایجاد چال‌های گونه، برش‌های راهبردی کوچکی را در امتداد بخش داخلی گونه‌ها ایجاد می‌کند. با بهره‌گیری از این تکنیک، دیگر هیچگونه جای زخم و اسکاری وجود نخواهد داشت. سپس این ناحیه، درست زیر پوست سطح منطقه‌ی مدنظر برای ایجاد چال‌های جدید، بخیه زده خواهد شد. زدن این بخیه باعث ایجاد چالی در پوست این ناحیه خواهد شد. ایجاد چال چانه نیز مشابه همین عمل خواهد بود. عمل ایجاد چال چانه نیز هیچگونه زخم یا اسکار خارجی قابل مشاهده‌ای را برروی صورت بیمار برجای نخواهد گذاشت.

مدت زمان عمل جراحی ایجاد چال گونه

انجام این عمل جراحی به حدود ۲۰ دقیقه زمان نیاز دارد. این عمل جراحی در مطب پزشک با استفاده از مواد بی حسی موضعی انجام می شود. این عمل جراحی را می توان در همان روز مشاوره اولیه نیز انجام داد و انجام این کار بطور خاص زمانی مناسب است که شما برای درمان از شهر خود خارج شده باشید.

 

افرادی که مشکل هورمونی دارند میتوانند همزمان با لیزر موهای زائد ، درمان دارویی برای رفع بیماری هورمونی خود هم انجام دهند؟

 

مزایای عمل چال گونه

عمل جراحی ایجاد چال گونه، عملی ساده و کوتاه است که مزایای زیادی را با خود به همراه دارد. برخی از این مزایا عبارتند از:

• ایجاد لبخند و چهره‌ای بسیار جذاب‌تر
• عملی بسیار کوتاه و بدون درد
• عملی مؤثر و بی خطر
• تورم و کبودی بسیار اندک و احتمال عفونت بسیار به ندرت مشاهده می‌شود.
• به زمان استراحتی نیاز نخواهد داشت.
• به میزان چشمگیری، اعتماد به نفس و عزت نفس را افزایش می‌دهد.
• نتایج آن، در صورت نیاز، قابل بازگشت خواهند بود.

بهبودی بعد از عمل ایجاد چال گونه

• روز بعد از جراحی احساس ناراحتی نخواهید داشت.
• درد و ناراحتی اندکی تجربه خواهید کرد اما این علائم تاثیر بسیار کمی داشته و بسیار سریع برطرف خواهند شد.
• در دو هفته اول بعد از عمل ممکن است چال گونه‌های جدید در تمام مدت در صورت دیده شوند. اما وقتی که جای زخم آنها خوب شود، این حالت نیز برطرف می‌شود و فقط در زمان لبخند زدن دیده خواهند شد.
• شما می‌توانید فعالیت‌های عادی خود را بلافاصله بعد از پایان عمل از سر بگیرید. همچنین می‌توانید یک تا دو ساعت بعد از پایان عمل که اثر داروی بی‌حسی موضعی برطرف شد، به طور عادی غذا بخورید و بنوشید.
• طی دو تا سه روز اول بعد از عمل ممکن است ورم مختصری در گونه‌های شما وجود داشته باشد. در بعضی از موارد هم ممکن است یک لکه کبودی بسیار کوچک در محل ایجاد چال گونه تشکیل شود.
• بعضی از بیماران ترجیح می‌دهند که یک یا دو روز از محل کار یا تحصیل خود مرخصی بگیرند، هر چند در اغلب موارد نیازی به این کار نیست.
• بخیه‌ها بعد از حدود یک هفته جذب می‌شوند.

مراقبت پس از عمل ایجاد چال گونه

مراقبت مناسب پس از عمل برای موفقیت‌آمیز بودن روش و بهبود راحت بسیار مهم است. پزشک معالج توصیه های لازم را به شما خواهد کرد. برخی از آنها عبارتند از:

• استفاده از کیسه‌ی یخ یا کمپرس سرد برای رهایی از تورم، کبودی و ناراحتی
• مصرف کامل آنتی‌بیوتیک‌های تجویز شده
• شستن دهان بطور منظم با محلول ضد عفونی کننده
• مصرف غذاهای نرم از جمله پودینگ یا سوپ
• بستنی‌های یخی نیز برای بی‌حس کردن داخل گونه بعد از عمل موثر هستند و درد را به حداقل می‌رسانند.
• با اینکه روز بعد از جراحی قادر به انجام کار هستید اما از فعالیت‌ها و تمرین‌های سنگین برای چند روز پرهیز شود.

نتایج عمل ایجاد چال گونه

یکی از بزرگ‌ترین مزایای عمل جراحی ایجاد چال گونه آن است که نتایجی ماندگار و دائمی حاصل می‌کند. شما می‌توانید چال گونه‌های جدید خود را بلافاصله بعد از آنکه این عمل به پایان می‌رسد، در صورت خود ببینید. یکی از سؤالاتی که برای خیلی از افراد پیش می‌آید، این است که آیا وقتی که لبخند نمی‌زنیم باز هم چال گونه‌ها مشخص خواهد بود؟ در جواب این پرسش باید گفت که به هیچ وجه این طور نیست. چال گونه‌های طبیعی معمولاً فقط هنگامی که شخص لبخند می‌زند یا احساساتی را با چهره خود بیان می‌کند، دیده می‌شوند. از آنجا که در عمل ایجاد چال گونه هم فرایندی کاملاً مشابه با چال گونه طبیعی طی می‌شود، بنابراین چال گونه‌های ایجاد شده فقط وقتی که لبخند می‌زنید، پدیدار می‌شوند.

هزینه جراحی چال گونه

هزینه عمل زیبایی چال گونه به برنامه درمانی شما درباره داشتن یک یا دو عدد چال خنده بستگی دارد. اگر شما به دنبال اطلاع از هزینه این روش درمانی هستید، به سادگی می توانید با مطب پزشک خود تماس گرفته و حتی قبل از برگذاری جلسه مشاوره از هزینه درمان مطلع شوید.

سوالات متداول درباره جراحی چال گونه

آیا چال گونه دائمی است ؟

این روش تا حدود ۹۰ درصد دائمی است. اما در مواردی که طی روند بهبودی بخیه باز شود و یا شکاف ایجاد شده اولیه ناکافی باشد ممکن است این چال کمرنگ شده یا به طور کامل ناپدید گردد. این یکی از ریسک های انجام عمل چال گونه است.

آیا بعد از عمل چال گونه محدودیتی در خوردن و آشامیدن وجود دارد؟

خیر. پس از جراحی چال گونه شما ممنوعیت خوردن و آشامیدن ندارید و می توانید هر چه دوست دارید بخورید. ممکن است که بعد از عمل مقداری احساس درد یا ناراحتی داشته باشید که این طبیعی است ولی نباید جلوی توانایی غذا خوردن شما را بگیرد

آیا هر کسی می‌تواند عمل ایجاد چال گونه را انجام دهد؟

بله، به جزء افرادی که:

• دچار خونریزی‌های غیر طبیعی (اختلال در خونریزی) می‌شوند.
• به یک یا چند اختلال (یا بیماری) مرتبط با یک بیماری اصلی مبتلا هستند (همایندی مرضی).

آیا برای انجام این عمل باید پذیرش و بستری شوم؟

بله، باید برای یک عمل جراحی یک روزه پذیرش شوید.

موقعیت دقیق چال گونه به چه شکل تعیین می‌شود؟

در مورد موقعیت دقیق چال گونه می‌توانید خودتان تصمیم بگیرید و یا به جراح ما اجازه بدهید تا بهترین موقعیت آن را بر اساس شکل صورت شما تعیین کند.

آیا بعد از پایان عمل ایجاد چال گونه، درد خواهم داشت؟

وقتی که اثر داروی بی‌حسی موضعی برطرف می‌شود، ممکن است درد و ناراحتی مختصری در محل گونه‌ها احساس کنید. برای این شرایط داروهای مسکن مناسبی برای بیمار تجویز خواهد شد.

نتایج نهایی این عمل چه زمانی مشخص می‌شود؟

چال گونه ایجاد شده، حالت دائمی خواهد داشت. بعد از پایان عمل ممکن است به خاطر ورمی که در محل گونه‌ها وجود دارد، چال گونه به درستی مشخص نباشد. اما بعد از آنکه ورم گونه برطرف شد، چال گونه فقط در زمانی که لبخند می‌زنید مشخص خواهد بود.

آیا نتایج عمل ایجاد چال گونه، برگشت‌پذیر خواهد بود؟

بله، اما برای برگرداندن نتایج لازم است یک عمل جراحی دیگر انجام شود. در جریان این عمل جراحی، یک فضای کوچک در بین پوست و ماهیچه گونه ایجاد شده و در داخل آن چربی تزریق می‌شود تا فرورفتگی ماهیچه برطرف شود.

آیا نیازی به مرخصی گرفتن پس از عمل جراحی ایجاد چال خنده وجود دارد؟

پس از عمل جراحی ایجاد چال خنده شما ممکن است با مقداری ورم در گونه خود مواجه شوید، اما این ورم معمولاً بسیار ناچیز است. در این حالت با توجه به نوع فعالیت شغلی، احتمالاً نیازی به مرخصی گرفتن از محل کار به خاطر این عمل جراحی وجود ندارد. علاوه بر این ورم ایجاد شده به خاطر جراحی در گونه معمولاً ظرف مدت چند روز بطور کامل از بین می رود.

آیا نیازی به مصرف دارو قبل یا بعد از عمل جراحی ایجاد چال خنده وجود دارد؟

پزشک معمولاً داروهای آنتی بیوتیک لازم را جهت مصرف در صبح روز عمل جراحی برای شما تجویز می کند. علاوه بر این لازم است این داروهای آنتی بیوتیک برای چند روز پس از انجام عمل توسط شما استفاده شود. معمولاً درد بیمار در طول این دوره قابل مدیریت و ملایم می باشد و داروهای مسکن عادی موجود در داروخانه ها برای کاهش درد اکثر بیماران کافی است. در این زمان پزشک از شما می خواهد مصرف آسپرین، موترین، آدویل، یا سایر انواع داروهای ضد التهاب غیر استروئید را برای حداقل ۱ هفته قبل از شروع درمان متوقف کنید، زیرا مصرف این داروها می تواند باعث رقیق شدن خون شود.

چه مدت زمان طول می کشد تا چال خنده ظاهر طبیعی پیدا کند؟

پس از انجام عمل جراحی ایجاد چال خنده بر روی گونهه، معمولاً برای یک دوره زمانی مشخص چال خنده شما حتی بدون لبخند زدن نیز قابل مشاهده است. طول مدت این دوره متفاوت است و می تواند از چند روز تا چند هفته و گاهی چند ماه ادامه داشته باشد. با بهبود یافتن گونه، چال خنده ایجاد شده معمولاً به تدریج صاف می شود و فقط در هنگام لبخند زدن قابل مشاهده خواهد بود. به هر حال طولانی شدن مدت این دوره در موارد بسیار نادر در بین افراد مشاهده می شود. علاوه بر این ممکن است اطراف چال خنده ایجاد شده مقداری هوا وجود داشته باشد و به همین خاطر می توان انتظار داشت در این ناحیه برآمدگی های خاص برای مدتی پس از درمان مشاهده شود. در نهایت جراح می بایست قبل و بعد از عمل جراحی از چهره شما عکس بگیرد تا به این ترتیب بتواند نتایج قبل و بعد از درمان را برای شما مقایسه کند.

آیا می توان محل ایجاد چال خنده را انتخاب کرد؟

بله. پزشک شما و خود شما با صحبت کردن با یکدیگر می توانید بهترین محل برای ایجاد چال خنده را مشخص نمایید. شما همچنین می توانید فقط یک چال خنده داشته باشید یا در صورت تمایل دو عدد چال خنده بر روی گونه خود ایجاد کنید.

می توان پس از جراحی همه غذاها و نوشیدنی ها را مصرف کرد؟

پس از عمل جراحی ایجاد چال گونه شما می توانید همه غذاها و نوشیدنی های مورد نظر خود را مصرف کنید. در این زمان ممکن است شما با مقداری درد و ناراحتی در گونه خود مواجه شوید، اما این درد و ناراحتی می بایست در سطح حداقل بوده و بر توانایی جویدن و خوردن عادی غذا تاثیر نداشته باشد.

 

آیا میدانستید فاصله بین لیزر صورت چند هفته باید هفته باشد؟

 

چه روزهایی می توان این عمل جراحی را انجام داد؟

پزشک می تواند عمل جراحی چال خنده را در اکثر روزهای هفته با توجه به زمان بندی کاری خود بر روی شما انجام دهد. برای بیمارانی که از شهر خود برای درمان خارج شده اند)، معمولاً از وقت های آخر هفته برای زمان بندی انجام عمل جراحی استفاده می شود تا به این ترتیب راحتی بیمار افزایش پیدا کند.

آیا می توان درباره عمق یا گودی چال خنده تصمیم گرفت؟

تا حدودی انجام این کار امکان پذیر است. در حقیقت جراحی چال گونه تا حدودی مشخصی قابل اصلاح است. در این رابطه بسیاری از متغیرهای مختلف وجود دارد که می تواند بر عمق، اندازه و ظاهر چال خنده تاثیر داشته باشد. بعضی از این متغیرها شامل میزان ضخامت پوست گونه، مقدار چربی موجود در آن، شکل صورت، و توازن عضلات صورت است. علاوه بر این شما می توانید محل قرارگیری چال خنده را بر روی صورت خود مشخص کنید. در این حالت شما می توانید با پزشک خود درباره جزئیات عمل جراحی چال گونه صحبت کنید و بر اساس راهنمایی ها و نظرات وی درباره محل دقیق ایجاد چال خنده بر روی گونه خود تصمیم گیری نمایید. به هر حال باید توجه کنید نوع چال خنده ایجاد شده بر روی گونه وابستگی خاص به فاکتورهای مطرح شده فوق دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا