لیزر صورت | رفع دائمی موهای زائد صورت | جدیدترین دستگاههای لیزر | مزایا و قیمت

لیزر صورت
فهرست محتوا

پوست صورت یکی از مهم ترین و حساس ترین پوست در مقایسه با دیگر بخش های بدن است. قرار دادن مداوم پوست صورت در معرض روش های از بین برنده ی موهای زاید صورت ممکن است باعث به وجود آمدن حس خارش و سوزش محل اصلاح شده در صورت شود که این مورد نگرانی خانوم ها و آقایان را برای رفع موهای زاید صورت به وجود آورده است. خوشبختانه روشی بسیار عالی

و بی خطر برای رفع موهای اضافی صورت وجود دارد که هیچ مضراتی که مثلا تیغ اصلاح برای صورت دارد را نخواهد داشت. این روش مناسب و بی خطر لیزر موهای زائد می باشد که برای بخش هایی مانند صورت نیز قابل انجام است.
حال قبل از معرفی لیزر موهای صورت و پرداختن به مزایا و معایب آن لازم است از اثرات منفی و معایب دیگر روش های رفع موهای زائد صورت بپردازیم. اگر این موضوع برای شما نیز مهم و مشکل ساز شده است، در ادامه این مطلب با ما همراه شوید.

معایب و مشکلات استفاده از تیغ بر روی پوست

• استفاده از تیغ ممکن است باعث افزایش بیش از حد موها شوند که از علائم اولیه آن خارش روی سطوح تیغ زده شده نام برد.
• شکل تراشیده شده ی مویی که با تیغ اصلاح شده است به دلیل آنکه تیغ به صورت مخروطی و از ساقه مو ها را جدا می نماید به طور کاملا درشت و بزرگتر از حد معمول دیده می شوند.
• تراکم موها در مکان هایی که تیغ مصرف شده است(مثلا زیر چانه و روی گردن) بیشتر از افرادی است که کمتر تیغ مصرف کرده اند.
• به دلیل قطع و تقویت موهای کرکی (موهای بور) ممکن است به نظر برسد که تیغ باعث شده که موها زود تر رشد کنند و پس از یک روز ممکن است موها تا دو دهم میلیمتر رشد کنند.
• پس از مصرف تیغ روی پوست ، مقداری از پوست را تیغ به همراه خود برده و مویرگها را تحریک می کنند.
• پس از مدت زیادی ممکن است صورت چروک به نظر برسند.
• زبری بیش از حد موها و ماندگاری کم

معایب کندن موها یا روش بند انداختن برای موهای صورت

این روش می تواند جزو دردناک ترین روشها باشد، اما اگر تعداد موهای زائد اندک است جزو بهترین روشهای حذف موی زائد است ؛ مثلا” استفاده از موچین برای کندن موهایی که تک و توک در صورت وجود دارند یا برای کندن موهای ابرو روش متداولی است.
توجه داشته باشید که برای نواحی بزرگ و پر مو نباید از این روش استفاده کرد، چرا که باعث رشد مو در محل یا حتی ایجاد زخم در ناحیه می شود. یا کندن به روشی که آرایشگر توسط نخ اقدام به کندن موهای زائد و معمولا صورت می‌کند. کندن مداوم می تواند به ریشه ی مو آسیب هایی وارد سازد اما در اکثر موارد این کار هیچ تأثیر سویی بر ریشه مو ندارد . این مسئله در مورد ابروها صادق نیست و از بین بردن ابروها به هر شکل بخصوص با این روش ها می تواند با رشد بسیار دیر هنگام یا حتی عدم رشد دوباره ابروها همراه باشد. بنابراین باید از کندن غیرضروری و نامناسب ابروها اجتناب شود.
همانطور که اشاره کردیم این روش می‌تواند دردناک باشد و سبب خارش و التهاب می‌‌شود. بند انداختن صورت دارای عواض جانبی سرخی و التهاب پوست، عفونت فولیکول مو و تغییر در رنگدانه‌های پوست می‌باشد. از طرف دیگر سه تا هشت هفته بعد از کنده شدن موها با این روش،دوباره مو رشد کرده و باید این کار تکرار شود.
کندن موها اثری بر روی رشد قطر و یا طول مو ندارد. کندن موها روشی است که به مرور زمان می تواند فولیکول مو را ضعیف کند و شاید بتدریج بتواند باعث کاهش مو و از بین رفتن آنها شود. این روش بیشتر در مناطق محدود (مثل ابرو) استفاده می شود. هر چند این روش ساده و راحت است ولی می تواند ایجاد پسوروفولیکولیت، هیپرپیگمانتاسیون وگاهی اسکار شود.

موبر اپی لیدی و عوارض احتمالی آن بر پوست

اپیلاتور از یک ردیف موچین تشکیل شده است که معمولا موهای بدن را تقریبا از ریشه خارج می کند. اثر دراز مدت استفاده از اپیلاتور های دوار، میتواند باعث افزایش رشد درون پوستی مو به خصوص در مناطق حساس مانند خط بیکینی شود و در نهایت موجب التهاب و سرخ شدگی و عفونت آن ناحیه گردد و در موارد نادر اسکار (جای زخم) بجا بگذارد. سوزش و تحریک پوست یکی از عوارض جانبی استفاده از اپیلاتور است.
درجه قرمزی پوست،بستگی به حساسیت پوست دارد. شکل نادرست بکارگیری اپی لیدی و یا سایر موبرها میتواند موجب فولیکولیت شود که به التهاب فولیکولهای مو اطلاق می شود که بعضی ها ممکن است بگویند غده زده است. اپی لیدی با گیره ‌هایی موها را گیر می‌ اندازد و آن ها را از ریشه می‌ کنند. شبیه به ‌کاری که در بند انداختن یا اپیلاسیون با موم گرم انجام می ‌شود.

معایب کرم‌های موبر یا اسپری ها برای موهای زائد صورت

برخی افراد برای برداشتن موها از کرم موبر استفاده می کنند. کرم‌های موبر ساده استفاده می شوند و بی درد هستند ولی ممکن است که پوست را تحریک ‌کنند و موجب خارش و التهاب پوست در بعضی نواحی و یا سوزش در حین مصرف شوند که با توجه به نوع پوست ممکن است این موارد وجود نداشته باشد.اسپری های موبر نیز برای این کار وجود دارد که معمولا” همین حساسیت های پوستی را ممکن است برای بعضی از افراد داشته باشد. اما در عین حال کاربرد آسانی دارند و در ۱۰ تا ۱۵ دقیقه می توان مقدار زیادی از موهای بدن را از بین برد.اصلاح موهای زائد با این روش نیز ماندگاری بالایی ندارد.البته بعضی از این کرمها ممکن است باعث کاهش رشد موهای بدن بعد از مدتی شوند.
در حال حاضر با توجه به بالا رفتن هزینه های این کرمها و یا اسپری های موبر و نیاز به مصرف ببیشتربا توجه به نواحی مختلف بدن لذا برای بعضی از افراد امکان پذیر نمی باشد.

 

آیا میدانستید افراد مبتلا به پورفیری هم به دلیل واکنشی که نسبت به لیزر موهای زائد نشان می‌دهند، باید دور این روش درمانی را خط بکشند؟

 

مشکلات اپیلاسیون برای رفع موهای زائد

این کار را می توانید یا در منزل به وسیله یک فرد حرفه ای در سالن های زیبایی انجام دهید. موم گرم ممکن است به طور کلی موها را از میان نبرد و بعضی از آنها را تنها از ساقه قطع کند.یکی از عوارض این روش ، بروز عفونت است که باید به آن توجه کرد تا محل مورد نظر قبل از انجام کار خوب تمیز شده باشد.
استفاده از روش اپیلاسیون برای از بین بردن موهای زائد در افرادی که موهای فر و یا پوست بسیار نرم نداشته باشند مشکلی ایجاد نمی کند اما استفاده از این روش برای افرادی که موهای پیچ خورده دارند موجب ایجاد موهای زیرپوستی در فرد می شود.موم می تواند منطقه وسیعی از پوست را با یک حرکت سریع از موها پاکسازی کرد. این روش دردناک است. مزیت این روش آن است که نسبت به تیغ زدن و اپی لیدی ماندگاری دارد و ۳ هفته طول می کشد تا موها مجددا رشد کنند ولی از عوارض آن پسودوفولیکولیت و هیپرپیگمانتاسیون پس از التهاب است.
در برخی از خانمها به دنبال اپیلاسیون به دلیل رشد مو در زیر پوست دچار جوش می شوند و لکه های قهوه ای ایجاد شده در محل آن برای مدت طولانی باقی می ماند و ظاهر ناخوشایندی ایجاد می کند که با داروهای موضعی یا حتی تغییر روش اپیلاسیون بهبود نمی یابد.تنها راه درمان آن از بین بردن تغریبا دائمی موهایی است که زیر پوست می روند و این کار با لیزر امکان پذیر می باشد. لیزر باعث از بین بردن موها می شود در نتیجه مویی رشد نخواهد کرد که زیر پوست برود و ایجاد جوش یا لک کند.

لیزر موهای زائد صورت

اگر از راه های از بین بردن موهای زائد مثل موم، بند و… خسته شده اید، لیزر موی زائد صورت می تواند به شما کمک کند. در این روش از نور متمرکز شده لیزر استفاده می شود که به داخل فولیکول مو نفوذ می کند. دقت دستگاه لیزر موهای زائد بسیار بالاست (این مسئله تا حد زیادی به دستگاه لیزر مورد استفاده بستگی دارد)، هر پالس از لیزر در کمتر یک ثانیه عمل کرده و در یک لحظه می تواند مقدار زیادی از موهای زاید را حذف کند. جلسات درمانی بستگی به وسعت نواحی تحت درمان دارد بطور مثال نواحی با وسعت کم مثل پشت لب زمانی کمتر از ۱ دقیقه طول خواهد کشید. در ۹۰ درصد از موارد درمان موهای زائد صورت بعد از ۴ الی ۶ جلسه می توانید، از شر موهای زاید خود برای همیشه خلاص شوید.

لیزر صورت

لیزر موهای زائد صورت با هدف گیری دقیق و مرتب پیاز تیره ی موهای زاید صورت باعث ضعیف کردن ریشه و در نهایت منجر به نابودی آن می شود. در کسری از دقایق یک جلسه ی لیزر موهای زاید تمام می شود و شما یک قدم به پوستی زیبا و بدون مو که همیشه رویای آن را داشته اید نزدیک تر می شوید. تنها زمان بسیار کوتاهی را باید صرف یک جلسه ی لیزر موهای اضافی و ناخواسته ی صورت خود انجام دهید و بعد از آن به سرعت می توانید سراغ کار و شغل روزانه ی خود بروید.

مزایای لیزر صورت

استفاده از لیزر موهای زائد صورت این ویژگی ها را خواهد داشت:

• به طور دایم و بی خطر میزان موهای زاید صورت را کاهش داده و از بین می برد.
• باعث افزایش اعتماد به نفس شما می شود.
• دیگر با زخم، سوزش و خارش های حاصل از استفاده از تیغ اصلاح خداحافظی می کنید.
• سازمان غذا و داروی آمریکا این تکنولوژی را تایید کرده است.

لیزر موهای صورت در خانم ها

بسیاری از خانم ها باید با موهای ناخوشایند صورتشان کنار بیایند و در آرزوی داشتن پوستی صاف و تمیز هستند. آنها مجبورند به طور مرتب موهای صورتشان را وکس، اصلاح با نخ و یا اپیلاسیون کنند. مهم تر از همه این روش های موقتی رفع مو می توانند باعث حساسیت پوست شوند که به مراتب خجالت آورتر از موهای صورت است.
حتی برخی زنان موهای صورتشان را از همسر و نزدیکترین دوستانشان هم پنهان می کنند. آنها موهای صورتشان را به طور مرتب برمی دارند و یادشان رفته که خلاص شدن از شر موهای پشت لب و چانه چه لذتی دارد.
لیزر موهای زائد بهترین انتخاب برای خانم هایی است که از موهای صورتشان خسته شده اند. لیزر یک راه دائمی و مطمئن برای رفع موهای زائد است. دیگر نیازی به راه حل های موقتی برای رفع موهای پشت لب و چانه نیست. شما می توانید کنترل ظاهر خود را به دست بگیرید و اعتماد به نفسی که به خاطر موهای صورت از بین رفته را دوباره به دست آورید.

لیزر موهای صورت در آقایان

تنها بانوان متقاضی رفع موهای زاید صورت خود از طریق لیزر موهای زاید صورت نیستند. آقایان معمولا به دنبال روشی بدون درد و بدون حس سوزش و یا خارش که معمولا به وسیله ی تیغ با آن روبرو می شوند، هستند. پسویدو فولیسیتوس نام علمی این حالت است که معمولا به دلیل اصلاح به وسیله ی تیغ و رشد موهای زاید صورت در زیر پوست این برآمدگی های پوستی دردناک و بسیار ریزی که دیدن آن با چشم غیر مسلح بسیار سخت است می شود. این مشکل می تواند به دلیل استفاده از تیغ اصلاح، وکس زدن، بند انداختن و دیگر موارد سنتی رفع موهای زاید صورت باشد که می تواند منجر به خارش پوست شود.
دیگر عوارض روش های قدیمی رفع موهای زاید را فرراموش کنید و از لیزر موهای زاید بدن برای صورت خود استفاده کنید. در لیزر موهای زاید صورت برای آقایان قادر خواهید بود محلی که وجود موهای زاید در آن ناحیه شما را اذیت می کند را توسط لیزر رفع کنید و به پوستی جذاب و بدون مو برسید. هنگامی که از لیزر موهای زاید برای صورت خود استفاده کنید، احساس بهتری پیدا می کنید، به اعتماد به نفس می رسید و بیش تر در جمع دوستان و مردم قرار می گیرید.
شیو کردن برای آقایان کاری خسته کننده بوده و می تواند موجب سوزش و حساسیت شود. بسیاری از مردان اصلاح کردن را به عنوان یک کارسخت اما ضروری تصور می کنند و قبول کرده اند که بخشی از روال نظافت و پاکیزگی آنهاست، در حالی که اینطور نیست. لیزر یک راه دائمی بوده و به آقایان اجازه می دهد مدت زمانی که مجبور بودند در مقابل آینه صرف کنند را کاهش دهند.
بسیاری از آقایان تمایلی به حذف دائمی موهای پشت لب و چانه خود ندارند. مطالعات اخیر نشان داده که مردان به طور متوسط ۶ ماه از زندگی خود را صرف اصلاح موی صورت خود می¬کنند.
وقت خود را به جای اصلاح کردن، صرف انجام کارهایی کنید که دوست دارید. لیزر موهای زائد بهترین راه برای رفع موها است که نه تنها به شما کمک می کند که به ظاهری آراسته و مرتب دست یابید، بلکه نیاز به اصلاح بیشتر را نیز از بین می برد. لیزر باعث کاهش درد و برآمدگی های ملتهب حاصل از تیغ می¬شود.
بیش ترین محل هایی که آقایان برای لیزر موهای زاید صورت خود از آن استفاده می کنند شامل گردن( در صورتی که ریش و موهای زاید در ان ناحیه رشد کرده باشد)، خط ریش و پشت گردن است.

رفع موهای صورت با لیزر

روش رفع موی صورت با لیزر نه تنها موهای روی پوست را به طور کامل از بین می برد، بلکه موهای زیر پوست را نیز از بین می برد. این حذف کامل به این معنی است که دیگر هیچ موی تیره ای زیر پوست وجود ندارد. این درمان توسط تکنسین مجرب لیزر با تکنولوژی لیزری که به طور خاص برای حذف دائمی طراحی شده، انجام می شود. از آنجا که فولیکول های مو مراحل مختلف رشد را طی می کنند، ما جلسات درمان را هر ۴ تا ۶ هفته برنامهریزی می کنیم، تا از حذف مو در هر مرحله از رشد مطمئن شویم. شما می توانید هر ناحیه از صورتتان را لیزر کنید. از جمله نواحی که همیشه تقاضای بالایی برای رفع موهای صورت در میان بانوان و آقایان دارد عبارتند از:

• پشت لب
• چانه
• گردن
• خط ریش
• ابرو
• خط مابین ابرو
• پیشانی
• گونه ها
• گوش‌ها
• موی جلوی گوش ها به روی فک
• و دیگر نواحی تمام صورت

لیزر موهای صورت مناسب چه افرادی است؟

چون انرژی نور توسط رنگدانه پوستی بنام ملانین جذب می شود٬ افرادی که دارای موهای تیره و خشن و دارای پوستی روشن هستند بهترین انتخاب برای درمان با لیزر می باشند. افرادی که پوست تیره دارند چون ملانین پوستی در جذب انرژی نور لیزر با ملانین مو رقابت می کند در نتیجه انرژی رسیده به مو کمتر از حد معمول است و اثر لیزر نیز به مراتب کمتر است و در این افراد احتمال صدمه پوستی توسط لیزر بالا است .
تاکنون افرادی که پوست تیره داشتند ٬ جهت لیزر مورد توجه قرار نمی گرفتند ولی با دستگاه لیزر با سیستم خنک کنندگی بسیار عالی و پالس زمانی طولانی جهت خنک شدن پوست ٬ این امکان بوجود آمده که این افراد نیز از درمان با لیزر سود ببرند. لازم به ذکر است که در کلینیک تخصصی پوست و زیبایی دکتر عسگری بروز ترین تجهیزات برای انواع رده های پوستی و رویش های گوناگون مو در گروه های سنی مختلف بانوان و آقایان برای ارائه بهترین خدمات فراهم شده است.

آمادگی های لازم قبل از لیزر صورت

• اگر تصمیم دارید از روش لیزر موهای زائد صورت استفاده کنید، باید شش هفته قبل از آن استفاده از مومک، موچین یا الکترولیز را محدود کنید.
• توجه داشته باشید به مدت شش هفته قبل و بعد از لیزر موهای زائد، مدت قرار گرفتن در معرض نورخورشید را محدود کرده و حتما از کرم های ضد افتاب با spf مناسب استفاده کنید. قرارگرفتن نواحی تحت درمان در معرض نور خورشید باعث می شود که این روش تاثیر کمتری داشته باشد.
• لیزر موهای زائد صورت چیزی بیش از “اصلاح سطحی صورت” است. لیزر موهای زائد صورت یک روش پزشکی است که پرسنل انجام دهنده نیاز به آموزش و توانایی کاهش ریسک های بالقوه را دارند.
• قبل از اینکه با کمک لیزر موهای زائد صورت را حذف بردارید، باید مهارت پزشک یا تکنسینی که در حال انجام این روش است را به طور کامل بررسی کنید.
• ۳ الی ۴ روز قبل از اینکه در کلینیک برای لیزر موهای زائد خود حضور یابید، موهای صورتتان را شیو کنید تا لیزر تاثیر بهتری در رفع مهای زائدتان داشته باشد.
• قبل از لیزر موهای زائد، بر روی صوتتان هیچگونه خراش یا جراحتی ایجاد نکنید.
• چند روز قبل از لیزر موهای زائد صورتتان از انواع کرم ها و محصولات استفاده نکنید چون ممکن است باعث افزایش حساسیت پوست شما در برابر نور لیزر بشوند.

انواع لیزر موهای زائد صورت

• لیزر کامل صورت

لیزر کامل صورت شامل همه ی بخش های صورت می شود مثل: قسمت بالایی لب ها، چانه، گونه ها، بینی، خط ریش یا موی جلوی گوشها، پیشانی، فک، بالای ابروها و بین ابروها

• زمان لازم برای لیزر کامل صورت: ۵ تا ۱۰ دقیقه
• فاصله بین جلسات: هر ۴ الی ۶ هفته

• لیزر نواحی کوچک صورت

لیزر نواحی کوچک صورت شامل یک یا چند تا از بخش های صورت می شود که بیمار قصد لیزر آن را دارد.

• زمان لازم برای لیزر نواحی کوچک صورت: ۵ الی ۱۰ قدیقه
• فاصله بین جلسات: هر ۴ الی ۶ هفته

• لیزر صورت و گردن

لیزر صورت و گردن شامل لیزر کامل صورت، جلو و پشت گردن می شود.

• زمان لازم برای لیزر صورت و گردن: ۵ الی ۱۵ دقیقه
• فاصله بین جلسات: هر ۴ الی ۶ هفته

مراحل لیزر موهای زائد صورت

بهتر است که فرد ۱ الی ۲ روز قبل از انجام لیزر موهای زائد، موهای صورت خود را اصلاح کند (با استفاده از تیغ). در جلسه درمان نور لیزر با طول موج مناسب جهت از بین بردن و رفع موهای زائد به ناحیه مورد نظر تابانده می شود. پس از اتمام جلسه درمانی از کرم های ترمیم کننده و ضد التهاب در ناحیه تحت درمان استفاده می شود و باید به مدت چند ساعتی روی پوست باقی بماند.
موج ساطع شده از دستگاه لیزر موثر از بین بردن موهای نازک از پوست عبور کرده و بر رنگدانه یا ملانین موجود در فولیکول های مو تاثیر می کند و باعث از بین بردن موهای زاید می شود. در این روش سلول های مجاور و بقیه لایه های پوست اصلا آسیب نمی بیند. معمولا موها در فازهای رشد متفاوتی هستند و همیشه مقداری از موها در فاز خواب (نهفته) می باشند، در این حالت موها فاقد ملانین یا رنگدانه می باشند. زمانی که این موهای زاید وارد فاز رشد شود، دارای رنگدانه یا ملانین می شوند. از آنجا که لیزر موهای زاید فقط موهای رنگدانه دار (در فاز رشد) را تحت تاثیر قرار می دهد، بنابراین جلسات درمانی پرمویی مردان و زنان باید هر چند وقت یکبار برای ۴ الی ۶ بار تکرار شود تا بدین ترتیب تمام موها را که در زمان های مختلف وارد فاز رشد می شوند را از بین ببرد، به همین دلیل ۴ تا ۶ جلسه برای از بین بردن موهای زائد با لیزر به فواصل ۱ تا ۴ لازم است تا تقریبا همه ی موهای زائد از بین بروند.
میزان درد تجربه شده در لیزر موهای زائد صورت و بدن برای هر شخص، متفاوت است، اما درد آن در حد متوسط است. بعضی از مراجعین به ویژه افرادی که موهای زائد تیره و ضخیمی با تراکم زیاد دارند، ممکن است کمی احساس درد و سوزش در زمان درمان داشته باشند، در این موارد معمولا از کرم بی حسی نیم ساعت قبل از شروع جلسه درمان با لیزر بصورت یک لایه ضخیم استفاده می شود، بدین ترتیب فرد درد و سوزشی هنگام درمان نخواهد داشت.

نکات مهم درباره لیزر موهای صورت

• درست قبل از لیزر موهای زائد صورت، موهای زائدی که تحت لیزر قرار می گیرند، باید چند میلیمتر بالاتر از سطح پوست شیو و یا اصلاح شوند و تجهیزات لیزر با توجه به رنگ مو، ضخامت و محل مو و رنگ پوس ، تنظیم می شود.
• با توجه به منبع لیزر یا منبع نور مورد استفاده، شما و تکنسین باید از محافظ مناسب چشم استفاده کنید. همچنین پوست شما با ژل سرد و یا دستگاه خنک کننده مخصوص محافظت می شود. ژل های خنک کننده به نور لیزر کمک می کند تا بهتر به درون پوست نفوذ کند و به فولیکول های مو برسد.
• پزشک و یا تکنسین یک پالس نور یا اشعه را به منطقه مورد نظر هدایت می کند و برای چندین دقیقه منطقه را تحت بررسی قرار می دهد تا مطمئن شود بهترین تنظیمات لیزر متناسب با پوست شما مورد استفاده قرار گرفته است. همچنین برای اطمینان بررسی واکنش های پوست به اشعه لیزر، چند دقیقه به پوست استراحت می دهد.
• هنگامی که لیزر موهای زاید صورت به اتمام رسید و مناطق مورد نظر تحت اشعه قرار گرفتند، بسته ها یا پاکت های یخ، کرم ضد التهاب یا لوسیون، یا آب سرد برای کاهش هر گونه ناراحتی و التهاب و تورم برای شما فر اهم می شود.
• شما ممکن است درمان بعدی لیزر موهای زاید صورت را برای چهار تا شش هفته بعد برنامه ریزی کنید. درمان خود را تا زمانی که رشد موهای زائد متوقف نشده اند باید ادامه دهید تا در نتیجه به پوستی صاف و بدون موهای زائد ضخیم و تیره دست یابید.
• داشتن پوستی صاف و بدون مو با کمک لیزر موهای زائد امری حتمی است به شرطی که درمان را ادامه داده و برنامه ریزی صحیح و مراقبت های اصولی را بعد از لیزر موهای زائد صورت انجام دهید.

مراقبتهای لازم بعد از لیزر موهای زائد صورت

• یک الی دو روز پس از جلسه درمانی لیزر مو های زائد، پوست ناحیه تحت درمان ممکن است دچار التهاب شود. کمپرس یخ و کرم های مرطوب کننده به رفع التهاب پوست کمک می کند. اجتناب از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و استفاده از کرمهای ضد آفتاب پس از لیزر بسیار مهم است.
• استفاده از لوازم آرایشی یک روز بعد از درمان بلامانع می باشد.
• یک هفته بعد از جلسه درمانی و مراقبتهای بعد از لیزر فولیکول‌های مو همراه با شفت مو به خارج از پوست رانده می‌شوند و ممکن است این تصور اشتباه برای فرد پیش بیاید که رویش زودهنگام موهای زائد اتفاق افتاده است، این مسئله در قسمتهایی موهای ضخیم دارند، بیشتر جلب توجه می‌کند.
• ممکن است التهاب و تورم در محل تحت درمان لیزر موهای زائد پوست تیره وجود داشته باشد استفاده از کمپرس یخ می تواند سبب کاهش آن شود. معمولا نیازی به مصرف داروهای مسکن نیست.
• گاهی اطراف ریشه موها دلمه میبندد که رفع آنها ۱۰-۷ روز بطول می انجامد، در این مواقع از پمادهای آنتی بیوتیک استفاده می شود تا دلمه ها بریزند. ممکن است رشد موی لیزر شده ۱ الی ۲ هفته بعد از لیزر موهای زائد ادامه پیدا کند و سپس بریزد.
• بیمار باید از قرار گرفتن در معرض نور خورشید اجتناب کند زیرا به خصوص در افراد با پوست تیره تر گاهی ۳-۲ طول می کشد تا اثر برنزه کنندگی نور آفتاب از بین برود و این مسئله جلسات لیزر پوست را به تعویق بیندازد.

تعداد جلسات مورد نیاز

هر تار مو طی سه مرحله رشد می کند ولی تنها در فاز رشد فعال است که تراکم ملانین به اندازه ای که انرژی نورانی را در حد تخریب جذب می کند، می رسد. در هر مقطع زمانی فقط تعداد یک سوم از موها در این فاز قرار دارند، لذا حداقل ۴ تا ۶ جلسه برای از بین بردن موهای زائد با لیزر نیاز می باشد. بهترین کاندیدهای لیزر موهای زائد اشخاصی با موهای تیره و رنگ پوست روشن هستند، گاهی اشخاص دارای پوست تیره یا رنگ موهای روشن نیازمند جلسات بیشتری برای رفع موهای رائد می باشند.

نتایج مطلوب لیزر صورت

اولین اثر لیزر بر از بین بردن موهای زائد صورت دو هفته بعد از اولین جلسه لیزر درمانی مشخص می شود. پس تا دو هفته اول لیزر مراجعه کننده هیچ اثری را نمی بیند. پس از گذشت دو هفته مو های لیزر شده سست و نازک تر می شود و رشد موهای زائد نیز کم می شود و هر بار که لیزر موهای زائد صورت تکرار میشود به موازات آن تراکم موها نیز کمتر میشود تا اینکه بالاخره اکثر موهای زائد ( ۸۰ تا ۱۰۰ درصد ) از بین می روند.

عوارض لیزر موهای صورت

لیزر یک روش بی خطر برای از بین بردن و رفع موهای زائد صورت است. بسیاری از افرادی که می خواهند لیزر موهای زائد انجام دهند، درباره اثر لیزر بر اجزای داخلی بدن خود نگران هستند. مزایای لیزر موهای زائد صورت اینست که هیچ ارتباطی با اجزای داخلی بدن ندارد و هیچ آثار مخرب و ضرری را به همراه ندارد، زیرا نور لیزر در این درمان تا این عمق به بدن نفوذ نخواهد کرد. این مسئله در جهان مورد بررسی قرار گرفته و مشخص شده است که میزان نفوذ لیزر در پوست خیلی کم و شاید به عمق چند میلی متر است، بنابراین اصلا امکان نفوذ به بافت های عمیقتر وجود ندارد که باعث مشکل شود. لیزر درمانی در بارداری بهتر است استفاده نشود اما در زمان شیردهی بلامانع است.

بطور کل عوارض احتمالی و موقت لیزر موهای زائد صورت عبارتند از:

قرمز شدن پوست صورت و درد

درد خفیف و قرمر شدن پوست صورت یک عارضه طبیعی محسوب می شود. در بعضی از افراد در کنار قرمزی، تورم هم بوجود می آید.

ایجاد پوسته

۱۰ درصد از بیماران در هنگام استفاده از لیزر الکساندریت با عارضه ایجاد پوسته بر سطح پوست خود مواجه می شوند. ایجاد پوسته در صورت باعث هیچگونه مشکل خاصی نمی شود؛ فقط یک سری مراقبت ها لازم است که بیمار باید انجام بدهد تا این پوسته ها عفونی نشوند و یا تبدیل به اسکار نشوند.

آسیب به چشم

در صورتیکه که در هنگام لیزر از عینک های مخصوص لیزر استفاده نشود، نور لیزر به چشم ها آسیب می رساند؛ مخصوصا وقتی که برای لیزر موهای زائد صورتتان از عینک مخصوصی استفاده نکرده باشید.

تغییر رنگدانه های پوست

بعد از لیزر رنگدانه های پوست صورت ممکن است با تغییراتی مواجه بشوند. مثلا بخش هایی از پوست که تیره تر است ممکن است، به طور موقت روشن تر می شود. در بیمارانی که با این عارضه مواجه می شوند، معمولا بعد از چند مدت پوست به رنگ طبیعی خود بر می گردد.

سوختگی و تاول در صورت

ایجاد تاول در روی صورت و سوخنگی پوست عارضه بسیار نادری است که در اثر تماس شدید و بیش از حد دسنگاه لیزر با پوست صورت بوجود می آید. قبل از لیز موهای زائد صورتتان از کمپرس سرد استفاده کنید تا با عارضه ای مثل سوختگی مواجه نشوید.
در نظر داشته باشید که تجربه و مهارت بالای متخصص یا تکنیسین هم در جلوگیری از سوختن و ایجاد تاول در روی صورت، نقش بسیار مهمی دارد.

هزینه لیزر صورت

هزینه لیزر موهای زائد صورت بسته به عواملی از قبیل وسعت ناحیه ای تحت درمان، نوع لیزر و تعداد جلسات درمانی مورد نیاز برای هر شخص متفاوت است. برای مشاوره در مورد رفع موهای زائد با لیزر و آگاهی از هزینه لیزر موهای زائد می توانید با شماره های مندرج در سایت کلینیک تخصصی پوست و زیبایی دکتر عسگری تماس بگیرید.

سوالات رایج درباره لیزر موهای زائد صورت

آیا اثر لیزر در حذف موهای زائد بلافاصله قابل رویت میباشد؟

خیر! اولین آثار زودتر از دو هفته قابل رویت نمی باشد. پس از طی دو هفته موهای مناطق مورد نظر لیزر سست و نازک میشود و رشد آنها کاهش می یابد با تکرار جلسات از تراکم موها نیز کاسته میشود هم کمتر میشود تا اینکه بالاخره در صورت تکمیل جلسات اکثر موهای زائد بین ۸۰ تا ۱۰۰ درصد از بین می روند.

آیا در فواصل بین لیزر می توان از سایر روشهای حذف مو استفاده نمود؟

در فواصل لیزر درمانی که معمولا ۴ تا ۶ هفته یک بار صورت می گیرد به بیمار توصیه میشود که موها را کاملا سطحی با تیغ یا ریش تراش شیو نماید . توصیه اکید می گردد که درفواصل لیزر خصوصا در ۴ ماه اول شروع لیزر از کندن موها از ریشه به هر شکلی نظیر بند انداختن و یا استفاده از مومک و… پرهیز گردد چرا که کندن مو از ریشه با بند یا موچین یا کرم های موبرمنجر به کاهش تاثیر لیزر درمانی خواهد شد.

در چه صورتی بیمار می تواند به موفقیت لیزر در درمان موی زائد اطمینان یابد؟

پس از پایان جلسات لیزر درمانی تا ۶ ماه پس از اخرین جلسه در صورت عود جهت تکمیل و تکرار دوره هیچگونه هزینه ای از بیمار دریافت نمی گردد بدیهی است این شرط در خصوص بیمارانی می باشد که اولا بررسی کامل در خصوص علت یابی و اتیولوژی رشد موهای زائد را انجام داده باشند و فواصل بین جلسات لیزر درمانی را رعایت نموده و آن را مطابق با جدول ارائه شده تکمیل نموده باشند. همچنین لازم است بیمار در صورت تجویز دارو های مورد نظر در اختلالات هورمونال آن را مصرف نماید.

آیا لیزردر مردان نیز قابلیت استفاده دارد؟

بله.در ناحیه خط ریش، گردن، ابروها یا در ناحیه اندامها و تنه از لیزر در آقایان می توان استفاده نمود .

آیا انجام لیزر موقع حاملگی اشکالی دارد؟

تحقیقات انجام شده نشان داده که انجام لیزر موقع حاملگی هیچ عارضه ای برای مادر و جنین ندارد حتی اگر لیزر روی شکم خانم باردار انجام شود. اما بهتر از تا پایان دوران بارداری لیزر موهای صورت خود را به تعویق بیاندازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا