جراحی زیبایی لیفت ران و ساق پا | تایوپلاستی | انواع روش، عوارض و هزینه عمل

جراحی زیبایی لیفت ران و ساق پا
فهرست محتوا

جمع چربی بیش از حد در ناحیه ران پا نیز مانند هر کجای دیگر از بدن برای شمار زیادی از افراد نامطلوب می باشد. بیشرین تجمع چربی را در ران پا ناحیه بیرون و درون ران و دور زانوها و ساق پا نشان می دهند.
در افراد جوانی که پوستی با قابلیت انعطاف پذیری بالا می باشند می توان این تجمع چربی را توسط لیپوساکشن تصحیح کرد. از سن ۴۰ سال به بالاانعطاف پذیری پوست کم می شود. با رژیم غذایی، دویدن و دوچرخه سواری می توان محیط دور ران را کاهش داد ولی نمی توان راه حلی برای پوست اضافه و شل شده پیدا کرد.
با افزایش روزانه تعداد افرادی که با استفاده از جراحی یا از طریق

ایجاد تغییرات ساده در سبک زندگی خود به مقدار زیاد وزن کم می‌کنند، استفاده از روش‌های تهاجمی‌تر برای تغییر وضعیت ظاهری ران‌ها به منظور از بین بردن چربی و افتادگی پوست، سفت شدن بافت، ایجاد توازن ظاهری و نیز ظاهر جذاب برای این ناحیه از بدن بیش از پیش لازم و ضروری به نظر می‌رسد. در طول چند سال گذشته، پیشرفت‌های زیاد در ارتباط با روش‌های درمان مناسب به این منظور ایجاد شده که می‌توانند پس از درمان حداقل جراحت و جای زخم را برای بیمار به همراه داشته باشند.
همانگونه که ذکر شد یکی از نواحی دردسرساز بر اثر تجمع چربی در ران پا ناحیه بالا و درون ران و ساق پا می باشد. این ناحیه گاهاً بر اثر ساییده شد به هم هنگام راه رفتن دچار قرمزی و تورم می شود. توسط جراحی لیفتینگ ران و ساق پا می توان علاوه بر کم کردن محیط طور پا مشکل شل شدن و افتادگی پوست را نیز حل نمود.
جراحی لیفت ران صرفا برای از بین بردن چربی‌های اضافه‌ی ران طراحی نشده است. با انجام لیپوساکشن ران به تنهایی نیز می‌توان چربی‌های اضافه‌ی ران را حذف کرد، اما به این شرط که پوست بیمار قابلیت ارتجاعی خوبی داشته باشد و بتواند به خوبی با فرم جدید پاها انطباق پیدا کند. در مواردی که پوست قابلیت ارتجاعی خوبی نداشته باشد (یعنی در واقع حالت شل و افتادگی داشته باشد)، ترکیبی از لیپوساکشن و تکنیک‌های لیفت ران و کوچک کردن ران توصیه می‌شود.
جراحی لیف ران و ساق پا با حذف پوست و در برخی موارد، چربی اضافه‌ی ران‌ها و ساق پا، موجب فرم‌دهی مجدد به ران‌ها، صاف‌شدن و هموار‌شدن پوست ران، و ظاهری زیباتر در پاها و لاغری ساق پا می‌شود. در صورتی که کم‌کردن وزن و ورزش کردن، شما را به نتایج دلخواهتان نمی‌رساند و نمی‌توانید از این طریق ظاهری لاغرتر، جوان‌تر و فرم بدنی زیباتری داشته باشید، احتمالا انجام جراحی ران می‌تواند راه‌حل مناسبی برای شما باشد.

از دیدگاه زیبایی ، ران و ساق پای ایده آل چگونه است؟

پوست قسمت داخلی ران ها در حالت ایده آل باید صاف، کشیده و بدون شل شدگی باشد. همچنین در حالت مطلوب لایه ای خفیف تا متوسط از چربی در سطح داخلی ران ها وجود دارد که البته این چرب در حدی است که قسمت داخلی ران ها به یکدیگر برخورد نمی کند. در نتیجه تغییرات وزنی و کاهش الاستیسیته پوست، پوست قسمت داخلی ران ها ، شل و افتاده شده و با یکدیگر بر خورد می کند. در چنین شرایطی جراحی لیفت ران می تواند این مشکلات را اصلاح کند. لیفت ران و ساق پا یک روش مرکب است و به معنای کاهش

اضافات مربوط به پوستی که انعطاف‌پذیری خود را از دست داده است، می‌باشد. که عبارتند از:

• مزوتراپی
• ترماژ
• لیپولیز (حل کردن چربی)
• لیپوساکشن
• لیفت سرمایشی
• لیفت ران و ساق پا با انحلال چربی از طریق تزریق آنزیم و مزوتراپی
• لیفت ران و ساق پا با تکنولوژی الکترونوری
• لیفت ران و ساق پا با دستگاه ویبره
• جراحی لیفت ران و ساق پا

جراحی لیفتینگ ران و ساق پا

جراحی زیبایی ران و ساق پا یا تایوپلاستی، روشی برای بهبود فرم و کوچک کردن باسن و ران‌ها و کشیدن و جمع کردن ترک پوست اضافه و شل در ناحیه داخلی و خارجی ران‌ها می‌باشد. این جراحی معمولا به بیمارانی توصیه می‌شود که دارای پوست اضافه و شل در ناحیه ران‌ها که دچار افتادگی شده و یا دچار بزرگی بیش از حد ساق پا هستند. شل‌شدگی و افتادگی پوست ران می‌تواند بر اثر لاغر کردن ران به مقدار زیاد یا بر اثر انجام لیپوساکشن در گذشته باشد.
عمل جراحی لیفت ران با برداشتن پوست و چربی‌های اضافی باعث تغییر شکل ران‌ها و لاغر کردن ران می‌شود که نتیجه آن پوست هموارتر و ظاهر بهتر ران‌ها و قسمت پایین بدن خواهد بود. کسانی که از شکل و ظاهر ران هایشان راضی نیستند می توانند از روش لاغر کردن ران ها استفاده کنند.
عوامل ژنتیک عامل مهمی است که باعث میشود شما علیرقم ورزش و رژیم غذایی مناسب به هدف خود برای خوش فرم کردن ران و پاهای خود نرسید. خوشبختانه روش هایی چون لیپوساکشن، لیپوماتیک و لیفت ران ها عامل موثری است برای از بین بردن چربی های اضافه در این قسمت و تاثیر عوامل ژنیتیکی را تا حدی کاهش میدهد.
در بیشتر موارد لیپوساکشن خود به تنهایی باعث بهبود ظاهر و استیل ران ها میشود و پوست اضافی و شل شده را نیز میتوان با عمل لیفت کشیده و از بین برد و شما به ظاهر دلخواه مورد نظر خود برسید.

مزایای جراحی زیبایی لیفت ران و ساق پا

تایوپلاستی می‌تواند با از بین بردن افتادگی، سفت کردن بافت ران و خارج کردن چربی و پوست اضافی از محل، باعث اصلاح ظاهر و اندازه ران شود. این درمان شاید قابل ‌اتکاترین روش برای رفع مشکل سلولیت در ناحیه ران باشد. این فرآیند همچنین می‌تواند در برخی موارد باعث کوچک کردن ران، خارج شدن چربی‌های اضافی، بالا کشیدن افتادگی، سفت شدن عضلات، و نیز از بین رفتن شل شدن و افتادگی پوست در این ناحیه از بدن شود. علاوه بر این، از طریق عمل زیبایی ران می‌توان ظاهر لگن و باسن فرد را نیز بهبود بخشید.

جراحی لیفت ران و ساق پا یا تایوپلاستی برای چه کسانی مناسب است؟

جراحی لیفت ران و ساق پا برای افرادی مناسب است که در ناحیه داخلی ران‌های خود پوست اضافه دارند و یا پوست ران آن‌ها دچار افتادگی شده است. افتادگی پوست ران می‌تواند بر اثر بالا رفتن سن یا کم کردن زیاد وزن باشد.
چربی‌های این ناحیه ممکن است از بین بروند و کاهش یابند اما پوست این ناحیه به همان اندازه قبلی باقی می‌ماند و تنها راه از بین بردن پوست اضافی، انجام جراحی است. به همین منظور تایوپلاستی یا جراحی لیفت ران می‌تواند راه‌حل مناسبی برای این افراد باشد.

درمجموع جراحی زیبایی تایوپلاستی مناسب افرادی ست که:

• افرادی که وزنشان تقریباً ثابت است
• افرادی که بافت نرم زیاد در طول ناحیه ران داخلی یا میانی یا ران خارجی دارند.
• افراد سالم که بیماری خاصی ندارند که بهبود را مختل یا خطر جراحی را افزایش دهد.
• غیرسیگاری ها
• افرادی که دید مثبت و انتظارات واقعه گرایانهای از توانایی جراح دارند.
• افرادی که متعهد به داشتن سبک زندگی سالم هستند، شامل تغذیه مناسب و تمرینات ورزشی اصولی

 

آیا میدانستید ابتدا باید بیماری هورمونی درمان و سپس لیزر موهای زائد انجام شود؟

 

روش های جراحی زیبایی ران و ساق پا

دو تکنیک مختلف در جراحی لیفت ران وجود دارد:

• تکنیک اول یک اسکار کوتاه و افقی در کشاله ران دارد (جراحی مینی لیفت ران)
• تکنیک دوم با یک اسکار عمودی در طول ران همراه است ( جراحی لیفت ران)

انواع جراحی زیبایی ران و ساق پا

چندین روش جراحی مختف برای برطرف کردن مشکلات مربوط به ناحیه ران وجود دارد. تمامی این روش‌ها برای افرادی مناسب است که می‌خواهند فرم ران‌های خود را بهبود دهند و از شر پوست اضافی ران‌ها که دچار افتادگی شده است، خلاص شوند. این که چه نوع جراحی برای هر بیمار باید انجام شود، بعد از جلسه‌ی مشاوره‌ی بیمار با جراح مشخص خواهد شد. جراح شما بعد از ارزیابی دقیق وضعیت شما و صحبت با شما در مورد نتایج مورد انتظارتان از جراحی و خواسته‌های شما، روش جراحی را تعیین می‌کند.

لیفت داخلی ران

این روش جراحی، پوست ناحیه داخلی ران را هدف قرار می‌دهد. معمولا در بیمارانی که به علت کم کردن وزن زیاد دچار افتادگی پوست ران شده‌اند، این روش جراحی انتخاب می‌شود. برش‌های جراحی، در این روش، درقسمت داخلی ران قرار دارد و بنابراین جای زخم جراحی در زیر لباس پنهان می‌شود. گاهی اوقت همراه با لیفت میانی ران، عمل لیپوساکشن نیز انجام می‌شود. لیپوساکشن ممکن است قبل از جراح، در حین جراحی و یا بعد از آن انجام شود.

لیفت میانی ران

در این روش، افتادگی پوست در قسمت فوقانی ناحیه میانی ران، برطرف می‌شود. برش‌های ایجاد شده در این روش از قسمت جلویی و فوقانی ران شروع می‌شود و از ناحیه داخلی ران عبور می‌کند و به زیر خط بین باسن و ران می‌رسد. این روش لیفت ران معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود.

لیفت خارجی ران‌ها

لیفت خارجی ران‌ها ناحیه کناری و جلویی ران‌ها را هدف قرار می‌دهد. در این روش، برش‌های جراحی در بالای ران ایجاد می‌شوند و جراح سعی می‌کند این برش‌ها را در امتداد خط لباس زیر ایجاد کند تا زخم جراحی در زیر لباس پنهان شود. در برخی موارد، لیفت خارجی ران با لیپوساکشن ترکیب می‌شود. همچنین در مواردی ممکن است این جراحی همزمان با لیفت باسن انجام شود.

نحوه جراحی زیبایی ران و ساق پا

جراحی لیفت ران تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. انواع برش‌های مختلفی ممکن است برای انجام این جراحی ایجاد شود. در یکی از روش‌ها برش از ناحیه جلویی و بالایی ران آغاز شده و به پشت باسن می‌رسد. ممکن است یک برش عمودی نیز در ناحیه داخلی ران و در امتداد ناحیه داخلی زانو ایجاد شود. این برش در صورتی ایجاد می‌شود که میزان افتادگی پوست و حجم پوست اضافه بسیار زیاد باشد. پوست اضافه از ناحیه دخلی ران‌ها برداشته می‌شود و پست باقی مانده بالا کشیده می‌شود و دوباره بخیه زده می‌شود.
ممکن است لوله‌های باریکی برای خروج مایعات اضافی در محل زخم جراحی گذاشته شود. این قسمت از بدن به شدت در راه رفتن و فعالیت‌های شخص درگیر است و بنابراین احتمال آن هست که بخیه‌ها از هم جدا شوند و لازم باشد که این ناحیه مجددا بخیه زده شود. این جراحی ممکن است بین ۲ تا ۴ ساعت زمان ببرد. دوره‌ی ریکاوری بعد از این جراحی متاسفانه با درد و ناراحتی بیمار همراه است، که البته این درد با کمک داروهای مسکن کنترل می‌شود. ممکن است کبودی ناشی از عمل تا چند هفته و تورم آن نیز تا چند ماه ادامه داشته باشد. با گذشت چند هفته از جراحی می‌توان فعالیت‌های معمول و روزانه را آغاز کرد. محو شدن جای زخم جراحی ممکن است تا یکسال طول بکشد.
ممکن است ۶ ماه طول بکشد تا نتایج نهایی جراحی لیفت ران قابل مشاهده باشد. نتایج این جراحی کاملا ماندگار است و فرم ران‌ها را به طور دائمی تغییر می‌دهد. برای حفظ نتایج جراحی لازم است که بیمار رژیم غذایی سالمی را دنبال کرده و به طور منظم ورزش کند تا احتمال تجمع چربی مجدد در ران‌ها را کمتر کند.

اقدامات لازم قبل از جراحی تایوپلاستی

تصمیم‌گیری درباره عمل جراحی زیبایی ران یک تصمیم بسیار شخصی است و به همین خاطر لازم است در هنگام تصمیم‌گیری در این رابطه تمام شرایط بیمار بررسی شده و به سوال‌ها و نگرانی‌های وی پاسخ داده شود. جلسه مشاوره برای این درمان معمولاً با بررسی کامل شرح حال بیمار و معاینه وی آغاز می‌شود. در این زمان بیمار می‌بایست درباره سابقه قبلی استفاده از عمل جراحی کاهش وزن، ابدومینوپلاستی، جراحی یا آسیب‌دیدگی ران، درمان واریس پا، لیپوساکشن، یا سوابق مربوط به ایجاد جای زخم (اسکار) بر روی ران اطلاعات لازم را در اختیار پزشک قرار دهد. در صورتی که شما قصد دارید در آینده به مقدار زیاد وزن کم کنید یا برای بارداری برنامه‌ریزی کرده‌اید، لازم است درباره این شرایط با پزشک صحبت نمایید. در این جلسه از بیمار خواسته می‌شود در سبک زندگی خود تغییر ایجاد کرده و از تمرین‌های حرکتی و عادت‌های غذایی مناسب استفاده کند. در حقیقت جلسه مشاوره می‌تواند به پزشک امکان دهد از انتظارات بیمار مطلع شده و از یک برنامه درمانی مناسب برای تامین شرایط مورد نظر بیمار استفاده کند.
معاینه بیمار در این شرایط با بررسی اندازه و ظاهر ناحیه لگن و ران‌ها، تعیین کیفیت پوست، بررسی وضعیت جراحت‌های پوستی، و نیز بررسی شرایط بافت ران انجام می‌شود. همچنین معمولاً سایر روش‌های درمان قابل استفاده برای رفع مشکل در این جلسه برای بیمار توضیح داده می‌شوند. در ادامه تصاویر بیماران قبلی پزشک (قبل و بعد از عمل جراحی) به بیمار نشان داده خواهد شد. به این ترتیب با توجه به اولویت‌ها و نیازهای خاص درمان، هزینه مورد انتظار درمان برای وی توضیح داده شده و از وضعیت ظاهری فرد در ناحیه ران برای ثبت در سوابق پزشکی عکس گرفته می‌شود.

به منظور آمادگی برای جراحی لیفت ران و ساق پا، ممکن است پزشک از شما بخواهد که:

• مورد معاینات پزشکی قرار بگیرید و برخی آزمایشات روی شما انجام شوند.
• در وضعیت نحوه مصرف داروهایی که در حال حاضر مصرف می‌کنید تغییراتی ایجاد کنید و برخی داروهای خاص را مصرف کنید.
• کشیدن سیگار را متوقف کنید.
• از مصرف آسپرین، داروهای ضدالتهاب و مکمل‌های گیاهی خودداری کنید، چرا که می‌توانند موجب افزایش خونریزی شما در جراحی بشوند.
• جراحی لیفت ران ممکن است در یک مرکز جراحی خصوصی، کلینیک مجهز به امکانات جراحی و یا در بیمارستان انجام شود. در صورتی که جراحی زیبایی ران برای شما به صورت سرپایی انجام می‌شود (به این معنا که بعد از جراحی در بیمارستان یا کلینیک بستری نمی‌شوید) حتما از قبل هماهنگی‌های لازم را انجام دهید که یک نفر شما را تا کلینیک برساند و همراه شما باشد و سپس شما را از کلینیک به خانه برساند و همچنین حداقل یک شب بعد از جراحی زیبایی ران کنار شما بماند.

نتایج عمل جراحی زیبایی ران و ساق پا

غالباً نتایج عمل جراحی زیبایی ران بلافاصله قابل مشاهده است. البته برای دیدن نتیجه نهایی و کامل این عمل زیبایی باید چند ماه صبر کرد. پس از انجام عمل جراحی لیفت ران کیفیت پوست هم از لحاظ ظاهر و هم از لحاظ احساس بهبود پیدا می‌کند. به این ترتیب بیمار ران‌های باریک‌تر، ظاهر مناسب‌تر، و نیز تناسب و جذابیت بیشتر در ناحیه ران‌ها و باسن به دست خواهد آورد. به این ترتیب لباس‌های قدیمی بیمار احتمالاً دیگر برای وی به خاطر بزرگ بودن آن‌ها قابل پوشیدن نیست. در نتیجه این شرایط احساس بیمار نسبت به ظاهر خود بهبود یافته و این وضعیت بر ویژگی‌های شخصیتی و رفتار فرد تاثیر مثبت خواهد داشت.
برخی اسکارهای پس از عمل ممکن است روی بدن باقی بماند، اما نتیجه نهایی پر دوام است و اگر شما وزن خود را ثبت نگاه داشته و ورزش کنید این نتایج مدت زمان طولانی حفظ خواهد شد. متناسب با سن افراد برخی از سفتی‌ها طبیعی است. البته بهبودهای اولیه حاصل شده نسبتاً دائمی است.
اگر چه انتظار می‌رود که پس از عمل نتایج خوبی حاصل شود اما هیچ تضمینی وجود ندارد. در برخی موارد شاید نتوان با انجام یک عمل جراحی به نتایج مطلوب دست یافت و جراحی‌های دیگر هم نیاز باشد.

دوره نقاهت پس از جراحی زیبایی تایوپلاستی

توجه داشته باشید که بلافاصله پس از جراحی ران متورم و کبود خواهد بود که البته این موضوع موقت و گذرا می باشد. طی دوره‌ی ریکاوری پس از جراحی، روی برش‌های جراحی شما پانسمان شده است و ممکن است یک بانداژ کشی روی آن بسته شده باشد و همچنین ممکن است برای کاهش تورم و پشتیبانی از فرم جدید ران‌ها در طی مراحل اولیه بهبودی پس از جراحی، از شما خواسته شود که یک گن فشاری مخصوص بپوشید. ممکن است لوله‌های بسیار باریکی به صورت موقتی در زیر پوست شما قرار داده شود تا خون و مایعات اضافی که ممکن است در محل جراحی تجمع پیدا می‌کنند، از طریق آن بیرون بیایند.
بعد از جراحی دستورالعمل‌های خاصی که باید دنبال کنید در اختیار شما قرار داده می‌شود، از جمله: چگونگی مراقبت از محل زخم جراحی و لوله‌های مخصوص خروج مایعات اضافی، نحوه مصرف داروهای تجویز شده به منظور بهبودی سریع‌تر و کاهش خطر عفونت، علائم و نشانه‌های خاصی در محل جراحی یا به طور کلی در سلامت عمومی شما که می‌تواند نشانه‌ی خطر و بروز عوارض باشد و همچنین جلسات بعدی که باید مجددا به پزشک خود مراجعه کنید.

مراقبت های پس از جراحی زیبایی ران و ساق پا

• ۳ تا ۶ هفته پس از جراحی می بایست گن شلواری بپوشید.
• از خیس شدن بخیه پیش از کشیدن نخ بخیه جلوگیری کنید.
• نخ بخیه پس از ۱ الی ۳ هفته کشیده می شود.
• پس از کشیدن نخ بخیه می توانید با آب ولرم دوش بگیرید ولی از شنا کردن تا ۳ ماه پرهیز کنید.
• حداقل ۲ هفته پس از جراحی در منزل استراحت کنید.
• تا سه ماه پس از عمل خط بخیه سفت و قرمز خواهد بود.
• از ورزش سخت بپرهیزید و به انجام ورزش های سبک بپردازید چون ورزش سبک به بهبودی هر چه سریعتر شما کمک می کند.
• عفونت، درد ناگهانی مواردی است که باید جدی بگیرید در صورت بروز این علائم به جراح اطلاع دهید.
• قرص‌های مسکن را طبق دستور مصرف کنید.

 

در لیزر صورت بیمار چه احساسی دارد؟

 

عوارض جراحی زیبایی ران و ساق پا

عوارض جراحی زیبایی لیفت ران و ساق پا اگر توسط فوق تخصص و در مراکز معتبر انجام بگیرد به شدت کاهش می یابد و به ندرت اتفاق می افتد عوارض احتمالی شامل:

• خونریزی
• عفونت
• تغییر حساسیت پوست
• عدم تقارن
• شلی پوست
• قابل مشاهده بودن بخیه
• خطرات ناشی از بیهوشی
• روند کند بهبود زخم‌ها
• تجمع مایعات
• جدایی عمده زخم‌ها
• ترومبوز وریدی عمیق، عوارض ریوی و قلبی
• مرگ بافت‌های چربی که در عمق پوست قرار دارند (نکروز چربی)
• درد مزمن
• تغییر رنگ پوست و یا تورم و التهاب
• از دست رفتن پوست
• بخیه‌ها شاید باعث ایجاد درد و التهاب روی پوست شوند که باید آنها را کشید.
• اسکارهای نامطلوب روی پوست
• بی‌حسی پوست یا تغییر در احساسات پوست
• برگشت شلی و افتادگی پوست
• امکان نیاز به جراح‌های اصلاحی

این خطرات و خطرات احتمالی دیگر به طور کامل قبل از انجام عمل برای شما توضیح داده خواهد شد. بسیار مهم است که شما هر سوالی را که دارید مستقیماً از جراح خود بپرسید.

هزینه جراحی زیبایی ران و ساق پا

هزینه‌های جراحی لیفت ران بسیار متفاوت است. هزینه جراحی متناسب با تجربه و تخصص جراح، نوع جراحی و محل جغرافیایی شما و همچنین میزان گستردگی ناحیه تحت درمان تعیین می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا