جراحی زیبایی بینی | رینوپلاستی و سپتورینو پلاستی | عوارض، قیمت و مراقبت های لازم

جراحی زیبایی بینی
فهرست محتوا

همه ی انسان ها زیبایی را دوست دارند و سعی در زیبا تر کردن خودشان و حرکت به سوی کمال دارند. هدف افراد از انجام جراحی بینی رسیدن به چهره ایی زیبا تر و متفاوت با چهره ی قبلی باشد. بینی یکی از مهم ترین اعضای بدن است و عملکرد آن نقش بسیار مهمی برای افراد دارد باید به این نکته توجه داشته باشید که

کوچکترین اختلال برای این عضو می تواند دردسر ساز باشد پس برای آنکه به زیبایی برسید نباید سلامتی را نادیده بگیرید. مطالعات علمی بسیاری نشان داده اند، که افراد در اولین برخورد به چشم ها و سپس بینی و لب های طرف مقابل نگاه می کنند. هر جذابیت به خصوصی در این حیطه، می تواند تاثیر به سزایی در چهره فرد داشته باشد.
گاهی در کنار مشکلات ظاهری ، ممکن است اختلالات داخلی از جمله پولیپ و انحراف تیغه بینی وجود داشته باشد. برای رسیدن به نتیجه خوب در جراحی زیبایی بینی حتما به جراح پلاستیک متخصص مراجعه کنید.
جراحی زیبایی بینی در واقع عمل اصلاح شکل و عملکرد بینی است و از پرطرفدارترین جراحی های زیبایی به حساب می آید. این جراحی برای تغییر شکل طبیعی بینی، ترمیم آسیب های ناشی از ضربات، حوادث یا مشکلات ساختاری و تنفسی صورت می گیرد، و هر ساله صدها هزار جراحی بینی بدین منظور انجام می شود. یکی از بهترین مزایای یک جراحی بینی خوب این است که می تواند ظاهر دیگر اجزا صورت را نیز بهبود بخشد و موجب افزایش هماهنگی و هارمونی چهره شود.
با این حال جراحی بینی انواع مختلفی دارد که هر کدام معایب و مزایای خاص خود را دارند. اکنون این سوال پیش می آید که آیا جراحی بینی ارزشش را دارد یا خیر؟

علل لزوم جراحی زیبایی بینی

در این قسمت به ۵ دلیل از مهم ترین و شایع ترین علل جراحی بینی اشاره می کنیم.
جراحی بینی معمولا به دلایل زیر انجام می شود:

• برداشتن قوز بینی
• اصلاح فرم بینی های گوشتی
• اصلاح کج بینی در اثر شکستگیهای قبلی
• اصلاح عدم تقارن یا فرورفتگی های روی بینی
• تعویض ایمپلنت ها یا گرافت هایی که بینی را پیازی شکل یا گرد نشان می دهند.
• اصلاح انسداد بینی که مانع تنفس صحیح می شود.
• اصلاح بینی های بسیار بزرگ، بسیار کوچک، دراز، پهن یا دارای سوراخ های گشاد و غیره
• اصلاح بینی هایی با نوک افتاده که تناسب و هارمونی را از چهره می گیرند.
افرادی می توانند کاندید خوبی برای جراحی بینی باشند که از نتیجه جراحی توقعات واقع گرایانه داشته و بدانند که جراحی بینی عملی سخت و پیچیده است که به ندرت می توان به نتایج بی نقص دست پیدا کرد. این افراد همچنین باید در سلامت کامل جسمی و روحی بوده و آمادگی روانی برای جراحی بینی پیدا کرده باشند.

مزایای جراحی بینی

جراحی بینی علاوه برای بهبود ظاهر بینی بسیاری از مشکلات ساختاری و مشکلات تنفسی را نیز می تواند به خوبی برطرف کند. البته برطرف کردن مشکلات ساختاری نیازمند تجربه و مهارت کافی جراح خواهد داشت . شایع ترین مشکلاتی که با جراحی بینی قابل اصلاح خواهند بود عبارتند از:

بهبود مشکلات تنفسی

ساختار های بسیاری در بینی وجود دارند که اختلال در آنها می تواند منجر به مشکلات تنفسی و اختلال در جریان یافتن هوا در مجرای بینی شوند. آسیب بینی ناشی از حوادث، ورزش یا ضرب و شتم می تواند منجر به انحراف تیغه بینی شود. تیغه ی بینی یا سپتوم دیواره ای است که سوراخ های چپ و راست را از هم جدا می کند. اگر سپتوم کج شود، ممکن است یک یا هر دو راه های تنفسی (سوراخ های بینی) بسته شوند. رینوپلاستی معمولا همزمان با سپتوپلاستی و به منظور صاف کردن تیغه بینی، بهبود ظاهری و مشکلات تنفسی انجام می گیرد.
شاخک های بینی یکی دیگر از ساختار های درون بینی هستند که می توانند در صورت بزرگ بودن موجب انسداد بینی شوند. یکی دیگر از مزایای جراحی بینی این است که می تواند برای کوچک کردن شاخک های بینی و بهبود مشکلات تنفسی انجام گیرد. عمل توربینوپلاستی نیز اغلب همزمان با رینوپلاستی انجام می شود. شاخک های بینی در ظاهر بینی تاثیری ندارند.

خروپف

جراحی بینی می تواند موجب کاهش یا توقف خروپف و دیگر اختلالات خواب شود. ۲۳ درصد از زوج ها به علت خروپف شریک زندگی شان در اتاق های جدا می خوابند زیرا صدای خروپف آنها مانع از داشتن خوابی آسوده می شود.

بهبود مشکلات سینوسی

جراحی بینی می تواند به درمان سینوزیت های حاد یا التهاب سینوس ها کمک کند. زمانی که سینوس ها مسدود شده و با مایعات پر شوند، باکتری ها را به خود جذب می کنند و عفونی می شوند. اگر بیمار به سینوزیت حاد مبتلا باشد، یا سینوزیت وی مدام عود کند، جراح وی را معاینه می کند تا به مشکلات ساختاری بینی یا سینوس ها پی ببرد.

اصلاح نواقص مادرزادی

برخی نواقص و ناهنجاری های بینی مادرزادی بوده و اصلاح این مشکلات حین جراحی بینی می تواند موجب بهبود ظاهری و همچنین توانایی آنها برای تنفس از راه بینی شود.

اعتماد به نفس

مهمترین و اولین مزیت جراحی بینی افزایش اعتماد به نفس افرادی است که از ظاهر و شکل بینی خود ناراضی هستند و به همین علت کمتر در اجتماع ظاهر می شده اند. البته افراد باید قبل از جراحی، انواع مدل بینی برای عمل را بررسی کنند و از خواسته خود برای شکل نهایی بینی مطمئن شوند.

محدودیت های جراحی بینی

هر چند جراحی بینی مزایای بسیاری هم از نظر ساختاری و تنفسی و هم از نظر ظاهری برای بینی خواهد داشت اما در بعضی موارد موانعی بر سر راه جراح پیش می آید و کار او را دشوار می کند این موانع عبارتند از:

ضخامت پوست بینی

ضخیم بودن پوست بینی، مانع از معلوم شدن نتیجه جراحی می شود. این موضوع برای بیمارانی که تمایل دارند تا نوک بینی شان عروسکی شده یا تغییر بسیاری کند، ایجاد می شود. در جراحی بینی های عروسکی غضروف نوک بینی تغییر پیدا کرده و فرمی جدید می گیرد. اما درصورتی که پوست ضخیم باشد، دیدن نتیجه جراحی دشوار تر خواهد بود.

محدودیت در تغییر آناتومی بینی

در عمل بینی میتوان اقدامات بسیاری انجام داد. شکل بینی ممکن است با دستکاری شکل غضروف و استخوان، به درجات مختلف تغییر کند. با این حال بر اساس آناتومی بدن هر شخص، محدودیت های فراوانی برای اینکار وجود دارد.

مقایسه ی خود با اشخاص دیگر

از آنجایی که اجزای صورت دو شخص نمی توانند علیرغم شباهت، عینا یکسان باشند، نمی توان توقع داشت که نتیجه جراحی بینی شما با دیگری یکی شود. در واقع نمی توان از جراحی بینی توقعات غیر واقعی داشت. بنابراین بهتر است روی وجوهی از بینی تمرکز کنید که نگرانی بیشتری بابت آن بخش دارید. سعی کنید در جلسه مشاوره درباره اهداف و توقعات خود از عمل بینی با جراح خود صحبت کنید.

انواع جراحی زیبایی بینی

عمل هایی که روی بینی انجام میشود به لحاظ تکنیک و هدف جراحی به دو دسته کلی تقسیم می شوند.

• جراحی رینو پلاستی که به دو روش عمل بینی بسته و عمل بینی باز انجام می شود. (بهبود و رفع نافرمی ها و مشکلات بینی)
• جراحی سپتو رینوپلاستی که باز هم به دو روش جراحی باز و بسته قابل انجام است.(رفع اختلالات درونی، انحراف تیغه بینی و پولیپ بینی)

جراحی زیبایی رینوپلاستی

امروزه یکی از عمل های رایجی که برای زیبایی بینی انجام می شود رینوپلاستی است که به آن عمل زیبایی بینی هم می گویند. در تعریف راینو پلاستی می توان گفت که یک جراحی پلاستیک زیبایی است که به جهت بهبود نافرمی ها و مشکلات بینی انجام میشود.
چندین حالت پزشکی وجود دارد که بر روی کارکرد درست بینی تاثیر می گذارد که در واقع همه این عیوب با یک جراحی بینی قابل برطرف کردن میباشد. در واقع راینو پلاستی می تواند بصورت معمول با سپتوپلاستی (تصحیح انحراف تیغه بینی) برای تصحیح اختلالات مربوط به بینی و تیغه ترکیب شود. انحراف تیغه بینی معمولا سبب ایجاد مشکلات تنفسی در اشخاص میشود. اگر شما نیاز به درمان پزشکی برای رفع این مشکل دارد حتما در هنگام ویزیت با دکتر جراح این مشکل را نیز در میان بگذارید تا اقدامات و راهنمایهای لازم انجام شود.
مردم بیشتر و بیشتر به انجام جراحی زیبایی بینی، جهت بهبود زیبایی خود تمایل می یابند. اگر شما با یک بینی نافرم یا بزرگ بدنیا آمدید و این موضوع بر روی اعتماد به نفس تان یا کیفیت زندگی تان تاثیر منفی میگذارد، راینو پلاستی موثرترین روش برای حل مشکل شماست. البته بعضی از افراد نیز در حوادثی مانند تصادف مشکلاتی در بینی خود احساس می کنند که با عمل سعی می کنند آن را برطرف کنند .این جراحی زیبایی کمک می کند تا شما بینی، متناسب با صورت خود داشته و زیبایی چهره شما را بهبود می بخشد و نتیجه آن اثرات مثبتی بر روی اعتماد به نفس شما خواهد داشت.
برای بسیاری از کسانی که به دنبال انجام جراحی زیبایی بینی هستند درک این موضوع بسیار مهم است که بینی هر فرد متناسب با صورت او باید باشد نه اینکه با اعمال فشار به پزشک از او بخواهند بینی آنها شبیه شخص دیگری شود. اینکار باعث میشود که در پایان بیمار از نتیجه کار به دلیل عدم تناسب بینی با صورت خودش از آن راضی نباشد.
بنابراین اگر می خواهید که نتیجه جراحی زیبایی بینی شما موفقیت آمیز باشد نوع بینی دلخواه را به پزشک نشان دهید تا او بتواند با توجه به تناسب صورت شما، و دانستن سلیقه شما جراحی را انجام دهد.
در مجموع این جراحی به عملی گفته می شود که جراح در آن قسمتی از غضروف را برمی دارد و یا اینکه یک بافت از سایر اعضای بدن به آن اضافه می کند . با این عمل جراح سعی می کند تا زیبایی و جذابیت را به چهره فرد ببخشد.

موارد کاربرد جراحی رینو پلاستی

در جراحی رینو پلاستی(Rhinoplasty) می توان موارد زیر را رفع کرد:

• می توان اندازه بینی را تغییر داد. می توان بینی را کوچکتر یا با استفاده از پیوند آنرا بزرگتر نمود.
• می توان شکل بینی را با از بین بردن قوز یا ساختار بینی تغییر داد.
• می توان نوک بینی را که به شکل قلابی در آمده تغییر داد و آنرا به سمت بالا آورد.
• می توان سایز و یا موقعیت سوراخ های بینی را تغییر داد .
• می توان عرض بینی را تغییر داد.
• می توان بینی را بشکل کاملا متناسب با اجزاء صورت تغییر داد.
• اصلاح بینی هایی با شکل پهن
• اصلاح جعبه ای شکل بودن نوک بینی
• اصلاح زیاد بودن فاصله نوک بینی تا صورت
• اصلاح دو شاخه بودن نوک بینی
• اصلاح بد شکلی های جراحی قبلی

مراحل جراحی رینوپلاستی

جراحی رینوپلاستی به لحاظ تکنیک به دو نوع جراحی بینی باز و جراحی بینی بسته تقسیم می شود. که در ادامه به شرح کامل هر کدام خواهیم پرداخت.

رینوپلاستی بسته (جراحی بینی بسته)

رینوپلاستی بسته، روش اولیه جراحی بینی بوده و مدت‌هاست که بسیاری از جراحان پلاستیک بینی از آن استفاده می‌کنند. در این روش برش پوستی روی کلوملا (دیواره بین دو سوراخ بینی )ایجاد نمی شود. و تمام برش‌ها از داخل بینی داده می‌شود. مزیت این روش عدم وجود برش پوستی است. همچنین میزان تورم بعد از عمل بسیار کم خواهد بود اما از معایب این روش عدم وجود دید مستقیم جراح به ساختار داخلی بینی است.

رینوپلاستی باز (جراحی بینی باز)

روش جراحی بینی باز یا Open Rhinoplasty روش جدیدتر جراحی است. در این روش برش پوستی روی کلوملا داده می‌شود، پوست روی بینی کاملاً به سمت بالا رانده شده جراحی زیر دید مستقیم صورت می‌گیرد. عیب این روش نیاز به برش پوستی کلوملا و تورم بیشتر پس از جراحی نسبت به روش بسته است ولی دید مستقیم جراح حین جراحی، کمک زیاد به حصول نتیجه قابل پیش بینی‌تر می‌نمایدو اصلاح غیر قرینگی ها و کجی بینی برای جراح راحت تر و امکان پذیر تر خواهد بود .
در روش عمل بینی باز بین سوراخ های بینی یک برش ظریف ایجاد می شود که در این حالت پوست به راحتی از روی بینی باز میشود ، اما در روش عمل بینی بسته برش ها را از داخل بینی زده میشود .در هر دو روش پوست از اسکلت بینی جدا میشود ، برای دسترسی به اسکلت بینی این کارلازم است. البته به غیر از اینکه متخصص از چه تکنیکی استفاده میکند نقش جراح هم اهمیت فوق العاده ای دارد.
از مزیت های این تکنیک جراحی دید بهتر پزشک است که را حت تر می تواند تغییرات لازم را انجام دهد در صورتیکه برای جراحی بسته این امکان به راحتی وجود ندارد.همچنین می توان به توانایی برای انجام عمل در بینی های مشکل ، گذاشتن گرافت های غضروفی و استخوانی یا پروتز ها که بسیاررآسان تر انجام میشود اشاره کرد.

 

آیا لیزر موهای زائد صدمه ای ایجاد می‌کند؟

 

تفاوت رینو پلاستی سنتی و رینو پلاستی مدرن چیست؟

در رینو پلاستی سنتی فقط کوچک شدن و ظاهر بینی مد نظر بود و به همین علت بینی از لحاظ کاربردی دچار مشکل می شد . در این نو ع جراحی ، قسمت زیادی از غضروف ها برداشته و استخوان ها به شدت خورد می شدند اما امروزه با پیشرفت علم پزشکی ،اعتقاد بر این است که غضروف ها را می توان با بخیه زدن و شکل دادن ، هم از لحاظ ظاهر و هم از لحاظ عملکردی بهبود داد .

جراحی زیبایی سپتورینوپلاستی

برخی از افراد علاوه بر مشکل ظاهری بینی دچار اختلالات درونی از جمله انحراف بینی ، پولیپ بینی ، انحراف تیغه ی میانی بینی و … هستند که با توجه به مشکلاتشان و به واسطه ی مشاوره گرفتن از پزشک می توانند هم زمان با یک عمل جراحی بینی هم به زیبایی ظاهری بینی دست یابند و همچنین مشکل درونی بینیشان را برطرف کنند. سپتورینوپلاستی نیز شبیه به رینوپلاستی است اما برای بیمارانی انجام می شود که دچار مشکلات تنفسی و انسداد بینی باشند. این جراحی، نه تنها ظاهر و شکل بینی را تغییر می دهد بلکه هر گونه نقص و مشکلی که ممکن است راه تنفسی را مسدود کند، اصلاح می کند.در ادامه ی مقاله ، بیش تر درباره سپتورینوپلاستی (عمل زیبایی و عمل انحراف تیغه ی میانی بینی) صحبت خواهیم کرد .
اگر تیغه ی وسط بینی شما (سپتوم ) در خط میانی نباشد برای برطرف کردن این مشکل باید عمل جراحی بینی سپتورینوپلاستی را انجام دهید که معمولاً همراه با جراحی زیبایی بینی به دو روش باز و بسته انجام می شود . سپتوپلاستی ‫عبارت است از جراحی اصلاح انحراف تیغه میانی بینی‫ .تیغه میانی بینی ‫(سپتوم‫) امکان دارد به علت های متعددی دچار انحراف از خط وسط باشد‫ .

دلایل انحراف سپتوم

از علل شایع انحراف سپتوم بینی می توان به آسیب های ناشی از ضربات وارده به بینی اشاره کرد. از طرفی امکان دارد طی فرآیند رشد سپتوم بینی دچار انحراف از خط میانی گردد‫ و یا این که آسیب وارده به بینی نوزاد حین عبور از کانال زایمانی زمینه انحراف بینی را در آینده فراهم آورد .
‎ انحراف سپتوم بینی از علت های مهم گرفتگی بینی و خونریزی مکرر از بینی است‫. گاهی اوقات نیز انحراف سپتوم بینی سبب سردرد در بیمارمی شود .
همچنین سینوزیت مزمن و انحراف ظاهر بینی نیز می تواند ناشی از انحراف سپتوم باشد‫ که با عمل جراحی اصلاح انحراف بینی و مطالب گفته شده برطرف می گردند‫ . برای مثال کسی که دچار سر درد مزمن است و دلیل سر درد وی انحراف سپتوم از خط وسط است با جراحی سپتوپلاستی از سر درد رهایی میابد‫ ، یا این که خرخر شبانه در بیماری که دچار انحراف شدید سپتوم است با جراحی سپتوپلاستی بهبود میابد ‫.
در نظر داشته باشید که مشکل سپتوپلاستی شکل ظاهری بینی را تغییر نمی دهد . اما می توان همزمان با جراحی زیبایی بینی اقدام به سپتوپلاستی نمود تا علاوه بر شکل ظاهری بینی مشکل تنفسی بیمار نیز بهبود یابد.

عوارض و خطرات جراحی سپتورینوپلاستی

به غیر از خطرات و عوارض بیهوشی کامل، از نادرترین عوارض سپتورینوپلاستی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• خونریزی یا خون دماغ (مقدار کم آن طبیعی است)
• مشکلات تنفسی دائمی
• آسیب دیدن یا سوراخ شدن سپتوم بینی
• تغییر حس بویایی
• آسیب زدن به اعصاب و بیحس شدن بینی و به ندرت دندان های پیش

مراحل جراحی سپتورینوپلاستی

سپتورینوپلاستی معمولا همیشه با بیهوشی کامل انجام می شود و بین ۱ تا ۲ ساعت به طول می انجامد. جراح بینی برشی بر موکوس (دیواره پوست مانند داخل بینی) وارد می کند و آن را از روی استخوان و غضروف بر می دارد. سپس قسمت های اضافی استخوان و غضروف برداشته می شود و بقیه سر جای اول خود باز می گردد.
جراح می تواند با کاهش غضروف بینی، فرم نوک بینی را تغییر دهد. در صورتی که بینی قوز داشته باشد، قسمت قوزدار استخوان تراشیده می شود. همچنین می توان با شکستن و کوچک کردن استخوان بینی، تیغه بینی را صاف و باریک کرد. ممکن است در برخی موارد، نیاز بهجراحی بینی با گرافت باشد.
کبودی و تورم پس از سپتورینوپلاستی طبیعی است. ممکن است داخل سوراخ های بینی بخیه داشته باشید که معمولا جذب پوستتان می شوند. بیمار پس از جراحی با یک گچ یا پانسمان بینی به همراه دستورالعمل هایی که پزشک به او داده از بیمارستان مرخص می شود. احتمالا باید مدتی از کار مرخصی بگیرید. علاوه بر این از ۶ الی ۱۲ ماه پس از جراحی که ورم ها کاملا بهبود یایند، نمی توانید نتیجه نهایی را مشاهده کنید.

دوره بهبود پس از جراحی زیبایی بینی

وقتی بعد از جراحی بینی به هوش می آیید، حس می کنید که بینی تان سنگین شده. این سنگینی به دلیل گچ روی آن و پانسمان داخل آن است. پانسمان داخلی (تامپون) خیلی زود برداشته می شود زیرا حس ناراحتی به بیمار می دهد و نفس کشیدن را سخت می کند. روی برش های ایجاد شده بخیه وجود خواهد داشت. پانسمان روی بینی با گاز استریل برای جلوگیری از چکه کردن خون به صورت و لباس ها انجام می شود؛ زیرا بینی شما تا چند روز بعد از جراحی خونریزی خواهد داشت و امری طبیعی است. معمولا خونریزی بعد از یک الی دو روز متوقف می شود. چنانچه خونریزی بعد از چند روز متوقف نگرد، این یک نشانه ی غیرطبیعی است و باید آن را با جراح خود در میان بگذارید.
یک یا دو روز بعد از جراحی با پزشک خود ملاقاتی خواهید داشت و طی این ویزیت، جراح بینی شما را تمیز کرده و تامپون را بیرون می کشد. احساس درد در صورت و سردرد، ، سرگیجه، کبودی و ورم دور چشم، پیشانی و لب ها از عوارض موقتی جراحی بینی بوده و کاملا طبیعی هستند. کبودی صورت بعد از چند روز از بین می رود و بخیه ها و گچ بینی یک هفته بعد از جراحی توسط جراح برداشته می شوند. برخی افراد بعد از برداشتن گچ بینی فعالیت های روزانه ی خود را از سر می گیرند و برخی دیگر بنا بر صلاح دید پزشک، باید دو هفته صبر کنند.
ورم بینی آهسته آهسته فروکش می کند و آنچه که اوایل در آینه می بینید، بینی واقعی و نهایی شما نیست. بیشتر پزشکان معتقدند که ورم بینی بعد از یک سال به طور کامل می خوابد. اما پس از آن هم شاهد تغییرات جزئی فرم بینی خود خواهید بود. پس صبور باشید و درمورد نتیجه ی عمل بینی خود عجولانه قضاوت نکنید.
لازم است پس از عمل بینی از کار، جمع های خانوادگی و دوستانه دور بمانید تا سرما نخورید؛ زیرا سرماخوردگی می تواند موجب عفونت بینی شود. همچنین باید از فعالیت های فیزیکی یا ورزشی، حمام آب داغ یا خم شدن بپرهیزید. اغلب ورم ها و کبودی ها معمولا با گذشت ۳ هفته بهبود می یابند.
فعالیت های بسیار سبک می تواند به شما کمک کند تا هر چه سریعتر به روال طبیعی زندگی خود بازگردید. البته قبل از شروع هر فعالیتی باید با پزشک خود مشورت کنید. در نظر داشته باشید که بهبود و نمود شکل نهایی بینی ممکن است ماه ها طول بکشد.
احتمال بروز تورم و کبودی اطراف چشم پس از انجام عمل جراحی وجود دارد. سردردهای طولانی به همراه خونریزی امری طبیعی بوده و در نهایت احتمال خشکی بینی نیز وجود دارد.اگر نوع عمل شما به صورتی بود که نیاز به محافظ داشت می توان از گچ بینی که با نام اسپلینت عنوان می شود استفاده نمود.
توجه داشته باشید اگر سیگاری هستید تا زمان بهبودی کامل عمل جراحی زیبایی بینی از سیگار کشیدن بپرهیزید . گاه دیده می شود که تورم ماه ها طول می کشد اندکی صبر تأثیر گذار است . بلند کردن جسم سخت می بایست تا مدت طولانی کنار گذاشته شود . ورزش های سنگین نیز تا دو ماه اول می بایست کنار گذاشته شود. اگر در بویایی خود دچار مشکل شدید می بایست در ابتدا با پزشک مشورت نمایید اما چنین حسی اغلب گذرا می باشد .

در صورت عدم رضایت از نتیجه جراحی زیبایی بینی چه باید کرد؟

با اینکه اکثر بیماران نتیجه مطلوب و دلخواه خود را از جراحی بینی می گیرند، اما در صورت عدم رضایت می توان به کمک جراحی ترمیمی بینی نواقص جراحی اول را رفع کرد. بهتر است بدانید که بهبودی زمان بر است و در هر شخص با سرعت متفاوتی اتفاق می افتد. صبر کردن برای کامل شدن روند بهبودی از اهمیت فراوانی برخوردار است زیرا بیمار پس از بهبودی می تواند نتیجه جراحی را مشاهده کند. به خاطر داشته باشید، تا زمانی که ورم کاملا فروکش کند، نتیجه جراحی مشخص نمی شود.

نکات مهم پس از انجام جراحی زیبایی بینی

در صورت داشتن هرگونه علائم زیر به پزشک خود اطلاع دهید:

• بیماری معده یا استفراغ
• تب و لرز
• ترشح یا قرمزی چشم ها به همراه خارش و تورم
• درباره وضعیت خود، دارو های مصرفی و مراقبت های پس از جراحی نگرانی یا سوال دارید.
• در صورت داشتن هر یک از علائم زیر سریعا به بیمارستان مراجعه کنید:
• مشکل دار شدن ناگهانی تنفس
• پر خون شدن بانداژ بینی و عدم قطع خونریزی.
• قرمز، متورم یا چرکی شدن جای زخم ها.
• باز شدن بخیه ها.

مراقبت های پس از عمل زیبایی بینی

لطفا به خاطر داشته باشید که شما به تازگی یک عمل جراحی سخت و سنگین را پشت سر گذاشته اید. چه عمل انحراف بینی و چه عمل زیبایی بینی را انجام داده باشید، باید مراقبت های بعد از جراحی را جدی بگیرید تا مجبور به جراحی دوم یا همان عمل ترمیمی بینی نشوید. برای تکمیل فرآیند درمان و بهبودی کامل لازم است نکات زیر را رعایت بفرمایید:

طرز خوابیدن بعد از عمل زیبایی بینی

اغلب بیماران، به خصوص کسانی که عادت دارند به پهلو بخوابند، شب اول بعد از جراحی بینی را به سختی سپری خواهند کرد. تا هفت شبانه روز بعد از عمل بینی باید به پشت بخوابید و سرتان را کمی رو به بالا قرار دهید. زمانی که به پشت می خوابید، تنفس راحت تر انجام می شود و وقتی که سر رو به بالا قرار می گیرد، به کاهش ورم و کبودی کمک می کند و مانع ایجاد لخته های خون می شود.

شست و شو و استحمام بعد از عمل زیبایی بینی

با توجه به اینکه شما در طول این مدت مسکن مصرف خواهید کرد، امکان لیز یا زمین خوردن در حمام زیاد است، پس از کسی کمک بخواهید تا شما را در حمام همراهی کند.
به یکباره زیر دوش نروید و سعی کنید فقط بدنتان را در حمام بشویید. زیر دوش، گچ و پانسمانتان خیس شده و استحکام خود را از دست می دهند. در نتیجه، پوست بینی به اجزای زیرین نچسبیده و ورم آن فروکش نمی کند.
با آب ولرم حمام کنید زیرا آب گرم باعث سرگیجه خواهد شد. وقتی بدنتان را می شویید، تا حد امکان سرتان را رو به جلو خم نکنید. بهتر است روز قبل از جراحی یک استحمام کامل انجام دهید تا چند روز بعد از جراحی نیازی به شست و شوی بدن نداشته باشید.

خمیازه کشیدن و خندیدن بعد از عمل زیبایی بینی

خمیازه یک عمل غیرارادی است که عضله های صورت و سوراخ های بینی را درگیر می کند. خمیازه کشیدن بعد از عمل بینی تاثیر چندانی بر نتیجه ی جراحی ندارد اما بهتر است تا دو هفته بعد از عمل، خمیازه های خود را کنترل کنید.
اما خندیدن بعد از جراحی بینی متفاوت است و باید سعی بیشتری در کنترل کردن خنده های خود داشته باشید. زمانی که می خندید، نوک بینی رو به پایین مایل می شود و پره های بینی رو به اطراف کش می آیند. در این حالت، استخوان و غضروف های فیکس نشده از جای جدید خود حرکت می کنند. بعلاوه، ممکن است بخیه ها زودتر از زمان مقرر باز شوند و شکاف های جراحی جوش نخورند. در این صورت، زخم ها عفونت کرده و نتیجه ی جراحی بینی دور از انتظار شما خواهد شد.

تغذیه مناسب پس از عمل زیبایی بینی

شاید بعد از جراحی روده هایتان مثل قبل عمل نکنند و دچار یبوست شوید. برای جلوگیری از این کار، روزهای اول بعد از عمل غذاهای کاملا آبکی مثل سوپ میل کنید. رفته رفته می توانید غذاهای سفت تر مثل پوره ی سیب زمینی، ژله، اسموتی و بستنی را در رژیم غذایی خود جای دهید.
بعضی از خوراکی های می توانند سرعت بهبود شما را افزایش دهند و بعضی دیگر اثر منفی بر روند بهبود شما خواهند داشت پس قبل از اقدام برای جراحی بینی، بهتر است در مورد خوراکی های شفا بخش برای بعد از جراحی بینی بیشتر بدانید و قبل از روز جراحی این خوراکی ها تهیه و در خانه خود آماده داشته باشید.

استفاده مرتب از چسب بینی

چسب زدن بینی هم یکی از واجبات مراقبت های بعد از عمل است و موجب می شود تا پوست بینی به غضروف و استخوان بچسبد. چسب زدن تا ۶ ماه موثر است و پس از آن بینی تقریبا فرم خود را گرفته و چسب تاثیری ندارد.

عوارض احتمالی پس از جراحی زیبایی بینی

جراحی بینی هنوز هم یکی از چالش برانگیزترین جراحی های صورت است که نیاز به دقت و مهارت بالایی دارد. با ترکیب جراح با تجربه، تکنیک صحیح جراحی و مراقبت های بعد از عمل، عوارض جراحی بینی به حداقل می رسد. اما گاهی یک موقعیت اضطراری و فوری مثل موارد زیر بر اثر یک حادثه یا به مرور زمان پیش می آید که باید هر چه سریع تر درصدد درمان و متوقف کردن این شرایط برآمد.

• خونریزی بینی
• هماتوم سپتوم بینی
• عفونت
• خوب نشدن جای زخم
• ترکیدن مویرگ ها در زیر پوست
• بی حسی نوک بینی

خونریزی بینی

در طول جراحی بینی، به خصوص در جراحی بینی های استخوانی، یک قسمت از استخوان بینی برش داده یا برداشته می شود و به رگ های جلویی و زیرپوستی آسیب می رسد. این مسئله احتمال خونریزی بعد از جراحی بینی را افزایش می دهد. خونریزی تا چند روز بعد از عمل هر نوع بینی (اعم از استخوانی و گوشتی) یک عارضه ی طبیعی است.
برای درمان خونریزی بعد از جراحی، معمولا از یک تامپون در داخل بینی به مدت ۴۸ ساعت استفاده می شود. در موارد نادری که خونریزی مجددا روی می دهد، باید دست به دامان روش های جراحی مثل تشخیص آندسکوپی و روش های انعقاد خون شد. در صورتی که نتوان علت و محل دقیق خونریزی را تشخیص داد، باید سرخرگ بینی را از طریق جراحی مسدود کرد.

هماتوم سپتوم (تیغه) بینی

جداسازی غضروف چهارگانه ی بینی از تیغه ی وسط آن ها برای اصلاح بدشکلی ها و دفورمیتی های بینی کاری متداول و معمول در رینوپلاستی است. در انتهای عمل، غضروف ها دوباره به تیغه و سپتوم بینی متصل می شوند. چنانچه غضروف ها به طور کامل در جای خود فیکس و ثابت نشوند، خونریزی بین دو غضروف باعث لخته شدن خون می شود که به آن هماتوم سپتوم بینی می گویند. معمولا ۳ تا ۵ روز بعد از جراحی بینی، ورم شدید سپتوم بینی به داخل دو حفره ی آن راه هوا و تنفس را مسدود می کند.
برای درمان هماتوم بینی، تنها چاره در همه ی موارد، جراحی و خارج کردن لخته ی خون است. پس از آن، داخل بینی تا ۴۸ ساعت پانسمان می شود و پزشک آنتی بیوتیک های موضعی را تجویز می کند.

عفونت

عفونت پس از جراحی بینی باعث نفوذپذیری پوست بینی و راه های بینی یا کلوملا (تیغه ی بین دو سوراخ بینی) می شود و یا توده ی عفونی ایجاد می کند. عفونت های کوچک را می توان با آنتی بیوتیک ها درمان نمود. اما اگر قسمتی از بینی آبسه کرده باشد، پزشک باید آنجا را برش داده و مایع عفونی را تخلیه کند.

خوب نشدن جای زخم

عفونت، خونریزی یا عدم تامین خون کافی در پوست بینی را می توان به عنوان علل بهبود نیافتن جای زخم و برش جراحی نام برد. در حالت طبیعی، خون بافت های بینی به خوبی و به اندازه تامین می شود و بنابراین، این عوارض به ندرت اتفاق می افتند. دلایل خون ناکافی در بینی می تواند شامل دیابت یا آسیب موضعی ناشی از خطای پزشکی باشد. چنانچه نکروز پوستی (بافت مردگی در پوست) اتفاق بیفتد، باید از روش های درمان پوست کمک گرفت.

ترکیدن مویرگ ها در زیر پوست

بعد از عمل، ترکیدن تعدادی از مویرگ ها در اطراف بینی طبیعی است. زمانی که مویرگ ها در زیر پوست می ترکند، لکه های کبودی بر روی پوست ایجاد می شود که موقتی هستند و پس از مدتی از بینی می روند. اما در برخی موارد، ممکن است این لکه ها باقی بمانند. در این صورت، باید پزشک خود را از مسئله باخبر کنید و در صورت نیاز، از متخصص پوست کمک بگیرید.

بی حسی نوک بینی

بعد از جراحی بینی و اصلاح نوک آن، بیمار متوجه بی حسی نوک بینی خود می شود. این بی حسی به دلیل آسیب به عصب های آن نقطه به وجود می آید. دلیل اینکه چرا بی حسی بیشتر در نوک بینی احساس می شود این است که در طول جراحی (چه باز و چه بسته) شکاف ها و برش ها در نوک بینی ایجاد می شوند و زمانی که پوست آن جدا می شود، عصب های نوک بینی آسیب نسبتا بیشتری می بینند. بنابراین بعد از عمل، بی حسی موقتی در نوک بینی امری طبیعی است و برای همه ی بیماران رخ می هد.
بی حسی نوک بینی در بیشتر بیماران پس از دو هفته ی اول بعد از جراحی از بین می رود. اما این مدت زمان بستگی به شدت جراحی انجام شده دارد. نوک بینی بعضی بیماران تا ۶ ماه و برخی موارد نادر تا یک سال و نیم هم بی حس است. پس نگران نباشید و صبر کنید.

هزینه جراحی زیبایی بینی

هزینه این جراحی توسط پزشک جراح تعیین می شود. پزشک جراح تمامی هزینه های عمل را برآورد می کند و در طی یک جلسه مشاوره به بیمار اعلام می کند تا بیمار تصمیم خود را برای عمل بتواند بگیرد .

سوالات متداول درباره جراحی زیبایی بینی

۱.انحراف تیغه بینی چیست؟

تیغه بینی دیواره ای است که قسمت داخل بینی را به دو قسمت تقسیم می نماید . معمولاً قسمت پایین غضروفی می باشد. این تیغه همانند سایر قسمت بدن رشد می نماید، در این رشد نیاز به هماهنگی غضروف سازی و استخوان سازی می باشد . با بررسی های اخیر مشخص شد که اگر این رشد به صورت غیر معمول باشد احتمال انحراف تیغه بینی از خط وسط دیده می شود . انحراف تیغه بینی بر اثر ضربه و یا شکستگی بینی نیز ایجاد می شود. در خصوص وضعیت ظاهری در برخی از بیماران انحراف تیغه بینی باعث بروز مشکلات تنفسی می شود ، وجود خروپف های شبانه و همچنین کاهش بویایی از دسته موارد تأثیر گذار است . دقت نمایید که انحراف تیغه بینی از لحاظ ظاهری محسوس و واضح نمی باشد . این مشکل از طریق دارو حل نخواهد شد . جراحی زیبایی بینی انحراف تیغه بینی را بهبود می دهد و البته این موضوع پس از سن رشد نتیجه بهتری خواهد داشت.

۲.رژیم غذایی روز جراحی بینی چیست؟

• از غذاهای سفت پرهیز کنید و جایگزین آن میتوانید از سوپ و سیب زمینی پخته و سبزیجات آب پز استفاده کنید.
• میل کردن غذاهای دیر هضم توصیه نمی شود.
• از غذاهایی که دارای ادویه های تند هستند پرهیز کنید.
• روز جراحی از میل کردن میوه های اسیدی مانند پرتغال و آبمیوه آن پرهیز کنید.
• آب آناناس و میوه آناناس ، آب آنبه برای روزهای اول بعد از جراحی بینی مناسب میباشد.

۳.آیا در هنگام بارداری جراحی بینی صحیح است ؟

طبق نظر بهترین پزشک جراحی پلاستیک انجام جراحی بینی دو ماه بعد از زایمان مشکلی ندارد و یک ماه بعد از جراحی زیبایی بینی نیز میتوانید اقدام به بارداری کنید ولی اگر فاصله بیشتر باشد بهتر است تا با عوارضی مانند ضعف بدنی دچار نشوید.

۴.دوران نقاهت بعد از عمل بینی چه مدت می باشد؟

مدت استراحت عمل بینی معمولا بین ۵ روز تا ۱۰ روز می باشد .که با کاهش تورم یا کبودی بیمار می تواند به سر کار خود باز گردد و نیازی به بستری شدن در کلینیک را ندارد و بعد از عمل مرخص می شوند. نتایج نهایی و مطلوب این عمل می تواند تا شش ماه طول بکشد.

۵.سن مناسب برای جراحی زیبایی بینی چه زمانی است ؟

برای دختران از سن ۱۶ سالگی و پسران از ۱۷ سالگی و اگر کسی بخواهد در سنین پایین تر انجام دهد در دختران می بایست حداقل ۲ سال از شروع بلوغ آنها گذشته باشد.
البته در کودکانی که دچار شکستگی بینی شده اند شرایط متفاوت است. بیشترین رشد تیغه بینی در کودکان در دو مرحله اتفاق می افتد. مرحله اول برای هر دو گروه پسران و دختران از بدو تولد تا ۵ سالگی میباشد. مرحله دوم رشد در دختران از ۸ تا ۱۲ سالگی و در پسران از ۱۰ تا ۱۴ سالگی اتفاق میافتد. جا اندازی بسته استخوان یا تیغه بینی در کودکان بی خطر است، اما هر گونه عمل باز غیر اورژانسی باید تا بعد از تکمیل این مراحل رشد حیاتی بینی به تعویق افتد.
در شکستگیهای شدید بینی که منجر به خرد شدن استخوان وتیغه بینی میگردد، با جا اندازی بسته قابل اصلاح نمیباشد و عدم اصلاح آن میتواند عوارض دراز مدت از قبیل انسداد راه تنفسی و مشکل زیبایی ایجاد نماید. در چنین مواردی با استناد بر گزارشهای متعددی از جراحان از گوشه کنار دنیا توصیه بر عمل زیبایی بینی است. و طبق ایت گزارشات و تجربیات ما در چنین مواردی نتایج رضایت بخشی از نظر تنفسی و زیبایی حاصل میشود، بدون اینکه بر رشد بینی یا صورت تاثیر منفی بگذارد.
در مورد حد نهایی سن برای جراحی زیبایی بینی هم باید گفت که حتی تا ۶۰ سالگی نیز به شرطی که بیماری داخلی وجود نداشته باشد، امکان جراحی وجود دارد.

۶.منظور از بینی گوشتی و غضروفی چیست ؟

اگر ضخامت پوست بینی زیاد باشد وغضروف های زیر آن ضعیف باشند ، بینی اصطلاحا گوشتی گفته می شود و اگر پوست بینی نازک و غضروف های زیر آن محکم باشد ، اصطلاحا بینی غضروفی (استخوانی) گفته می شود . با توجه به اینکه در تکنیک های فعلی جراحی پلاستیک ، فقط روی غضروف و استخوان تراش داده می شود و روی پوست هیچ اقدامی نمی شود، بینی های غضروفی (استخوانی) خیلی بهتر به جراحی پاسخ می دهند و زیباتر میشوند . با اینحال امکان ایجاد تغییرات زیبایی طولانی مدت بر روی بینی گوشتی نیز وجود دارد .

۷.آیا پس از عمل بینی نیاز به انجام جراحی دوم وجود دارد؟

بر طبق آمار در مورد بزرگترین جراحان پلاستیک دنیا ، ۱۰در صد احتمال نیاز به جراحی دوم وجود دارد ، در مورد بیماران ما آمار از این هم کمتر است ولی به هر حال وجود دارد و اجتناب ناپذیر است . در جراحی دوم اشکالات جزیی باقیمانده از عمل اول اصلاح می شود و اصطلاحا به آن روتوش بینی گفته می شود .

۸.آیا پس از عمل در بینی تامپون می گذارند؟

بعد از جراحی بینی بهتر است به مدت ۲۴ ساعت داخل بینی یک پانسمان گذاشته شود تا میزان خونریزی و ورم داخل بینی کمتر شود ولی در صورت درخواست بیمار می شود که از این پانسمان استفاده نکرد و نیاز قطعی وجود ندارد .

۹.آیا امکان جراحی همزمان پولیپ بینی با جراحی زیبایی آن وجود دارد ؟

پولیپ در حقیقت رشد بیشتر از حد مخاط داخل بینی است که معمولا در پاسخ به مواجهه با آلرژن ها یا همان مواد حساسیت زا ایجاد می شود و فضای داخل بینی را اشغال می کنند . بدلیل کاهش فضای داخل حفره بینی جریان هوا داخل بینی با مقاومت روبرو می شود و فرد احساس گرفتگی بینی می نماید . این پولیپ ها معمولا فضای داخل بینی و سینوس ها را اشغال می کنند و فرد علاوه بر گرفتگی بینی دچار کاهش حس بویایی احساس سردرد پری و فشار در صورت وخلط پشت حلق می باشد . برای رها شدن از پولیپها در صورتیکه درمان دارویی موفق نباشد از جراحی آندوسکوپیک بینی استفاده می شود که درحین آن با استفاده از لنزهای مخصوص وابزار خاص پولیپ های داخل بینی تراشیده شده و خارج می شود . انجام آندوسکوپی بینی و سینوسها به همراه جراحی زیبایی بینی امکان پذیر می باشد .

۱۰.پس از عمل بینی چه مدت استراحت لازم است ؟

انجام فعالیت های شغلی سبک ۴ روز پس از جراحی امکان پذیر است . برای مشاغل سنگین تا دو هفته بهتر است استراحت وجود داشته باشد .

۱۱.آیا با لیزر هم جراحی زیبایی بینی انجام می شود ؟

در حال حاضر امکان جراحی زیبایی بینی با لیزر وجود ندارد ولی به خاطر جذابیت موضوع برای عموم، ممکن است این مساله مورد استفاده تبلیغاتی قرار گیرد. لازم به ذکر است که فقط انجام برش های جراحی با لیزر امکان پذیر است که بدلیل وجود برشهای کوچک در راینوپلاستی کاربرد لیزر جایگاهی ندارد

۱۲.جراحی بینی چقدر طول می کشد ؟

بستگی به نوع بینی دارد. اگر بینی مشکل عمده ای نداشته باشد و فقط یک قوز و مختصری افتادگی زیبایی اش را تحت تأثیر قرار داده، عمل در حد یک ساعت انجام می شود. اما بینی هایی که قبلاً جراحی شده اند و در جراحی قبلی آسیب دیده اند و نیاز به پیوند غضروفی دارند، ممکن است حتی تا سه ساعت به طول بیانجامد. بینی های گوشتی نسبت به بینی های غضروفی (استخوانی)، زمان بیشتری نیاز دارند و ممکن است تا ۲ ساعت به طول بیانجامد. بنابراین می توان گفت عمل جراحی زیبایی بینی بین ۱ تا ۳ ساعت به طول می انجامد.

۱۳.ترخیص از کلینیک چه موقع انجام می شود؟

معمولا همان شب بیمار ترخیص می شود و نیاز به گذراندن شب در مرکز درمانی وجود ندارد .

۱۴.آیا تنفس بعد از عمل بینی بدتر می شود؟

معمولا به مدت یک ماه بعد از عمل ممکن است تا حدودی گرفتگی بینی وجود داشته باشد که بدلیل وجود ترشحات یا ورم بافت های داخل بینی است . ولی این مساله موقتی است و تنفس به حالت عادی یا بهتر از قبل از عمل بر می گردد .

۱۵.در مورد جراحی باز و جراحی بسته کدامیک را ارجح میدانید و تفاوت آنها در چیست؟

در جراحی بسته تمام برشهای جراحی داخل بینی انجام می گیرد و هیچگونه بخیه ای روی پوست بینی وجود ندارد . این روش برای مواردی که اشکالات بینی جزیی باشد ارجح است . در روش باز برش های ظریف زیر بینی وجود دارد که با گذشت ۶ ماه از جراحی چندان قابل رویت نیست . این روش برای تمام انواع بینی قابل استفاده است .

۱۶.در بین متخصصین گوش وحلق وبینی ، فوق تخصص جراحی پلاستیک و متخصصین فک وصورت کدامیک برای جراحی زیبایی بینی ارجح می باشند ؟

در حال حاضر در تمام دنیا هر یک از سه گروه فوق، خود را برای این عمل ارجح می دانند . ولی واقعیت این است که هر سه گروه دوره های جراحی زیبایی بینی را گذرانده اند و قادر به انجام این جراحی هستند . با اینحال توانایی علمی وفنی پزشکان با هم متفاوت است و در بین هر سه گروه پزشکان صاحب سبک ولایق در جراحی بینی وجود دارد و انتخاب به عهده بیماران می باشد .

۱۷.آیا عمل جراحی بینی می تواند سبب اختلال بویایی در فرد شود؟

محل هایی که در عمل جراحی بینی تغییر می کنند هیچ ارتباط مستقیمی با محل قرار دادن عصب بویایی ندارد و لذا بطور معمول سبب اختلال بویایی نمی شود.

۱۸.در عمل زیبایی بینی آیا می توان شکل تنفسی را بطور همزمان اصلاح کرد؟

بله. انجام اصلاحاتی در جهت بهبود تنفس بینی بیمار از وظایف یک جراح آشنا به عمل رینوپلاستی می باشد و می بایست بطور همزمان ضمن زیباتر نمودن بینی، مشکل تنفسی بیمار را حل نمود.

۱۹. شرایط فردی برای انجام صحیح عمل بینی چیست؟

عمل جراحی بینی نظیر سایر اعمال جراحی می بایست در سالم ترین شرایط برای بیمار انجام شود. لذا پیشنهاد می گردد که عمل بیمار می بایست در اطاق عمل در شرایط استریل و امکانات و تجهیزات کامل همراه با یک بیهوشی سبک صورت گیرد.

۲۰. چه اقدامات پاراکلینیک برای فردی که کاندید عمل بینی است ضروری است؟

با توجه به اینکه اکثر افراد کاندید عمل بینی در گروه سنی جوانان قرار دارند لذا گرفتن یک شرح حال کامل و توجه به بیماری های زمینه ای ضروریست، در غیر اینصورت آزمایشات روتین اطاق عمل کفایت می کند.

۲۱. من بینی ام را یک ماه قبل عمل کرده ام و از شکل ظاهری پایین بینی ام هنوز راضی نیستم، آیا می توانم آنرا مجدداً عمل کنم؟

خیر. بعد از عمل جراحی بینی حداقل یکسال زمان نیاز است تا تورم قسمت های مختلف بینی از بین برود و شکل واقعی آن ظاهر شود و اتفاقاً پایین بینی آخرین قسمتی است که ورم آن خالی می شود.

۲۲.در چه بیمارانی ممکن است بیش از یکبار نیاز به جراحی بینی داشته باشند و چه زمانی را برای عمل دوم پیشنهاد می کنید؟

در گروهی از بیماران که دارای بینی خیلی کج همراه با مشکلات داخلی هستند ممکن است نیاز به عمل مجدد داشته باشند که بهتر است حداقل یکسال از عمل اول گذشته باشد.

۲۳. آیا انحراف بینی بعد از عمل مجدداً بر می گردد؟

خیر. چنانچه عمل جراحی انحراف بینی بطور صحیح تشخیص داده شده باشد و بطور کامل اصلاح شده باشد شانس بسیار کمی برای عودت آن وجود دارد.

۲۴. دوست من اظهار می کند که بینی اش را با لیزر عمل کرده اند، واقعاً چنین چیزی ممکن است؟

خیر. یکی از کاربردهای لیزر در جراحی ، انجام برشها می باشد که در مواردیکه نیازمند برش بسیار دقیق هستیم (مثلا در جراحی حنجره)، از آن استفاده میکنیم. در جراحی زیبایی بینی ،نتیجه عمل بستگی به دقت جراح در اندازه گیریها، ایجاد تعادل در قسمتهای مختلف براساس اصول زیبا شناسی و پیروی از اصول علمی جراحی دارد و استفاده از لیزر برای برش بجای تیغ جراحی هیچ تغییری در نتیجه عمل ایجاد نخواهد کرد و به این دلیل است که در بهترین مراکز دنیا هم از لیزر برای جراحی بینی استفاده نمیشود.

۲۵.من دوست دارم که بینی ام را خیلی کوچک کنم، آیا با این کار سلامتی من به خطر می افتد؟

بخاطر داشته باشید که بینی یک وسیله تنفسی موثر بر سلامتی شماست لذا کوچک نمودن آن در حدی که سبب اختلال تنفس شما می شود صحیح نمی باشد و در آینده مشکلات بسیاری را برای شما به وجود می آورد.

۲۶. چه مدت پس از عمل جراحی می توانم ورزش را شروع کنم؟

از ۳ الی ۴ هفته پس از عمل جراحی می توانید ورزش های سبک Airobic (ایروبیک) را شروع کنید و پیاده روی نمایید. سایر ورزش ها را چنانچه به صورت شما فشار نمی آورند انجام دهید.

۲۷. بهترین نتیجه جراحی زیبایی بینی در چه پوستی به دست می آید؟

پوست یکی از عوامل اصلی در نتیجه گیری عالی از جراحی زیبایی بینی (راینوپلاستی) است. پوست ضخیم مانند یک لاستیک عمل می کند و به خوبی به سر جای خود بر نمی گردد.
پوست نازک نیز مانند یک پرده شفاف عمل کرده و نواقص زیر آن دیده می شود. بنابر این پوستی که ضخامت متوسط دارد بهترین نتیجه را در برخواهد داشت. توجه داشته باشید نتیجه نهائی عمل به پوست بیمار ونحوه کار جراح وابسته است.

۲۸. آیا نوع بینی بر الگوی عمل تأثیری دارد؟

بعضی بینی ها به بینی گوشتی معروفند که مشخصه آنها بینی پهن با پوست ضخیم وبافت غضروفی ناچیز است. روش اصلاح این گونه بینی ها با روش جراحی بینی های استخوانی متفاوت است. درجراحی بینی گوشتی استفاده از روش های تقویت اسکلت بینی برای افزایش حمایت بافت های نرم بینی ضروری است و حتی جراحی این نوع بینی ها با استفاده از تکنیک های جدید با نتایج مطلوب همراه است.

۲۹. آیا عمل رینوپلاستی را در فصل زمستان هم می توان انجام داد؟

بله در فصل زمستان هم میتوان برای عمل جراحی زیبایی بینی اقدام کرد و تفاوتی با فصل تابستان ندارد. فقط ممکن است آبریزش بینی کمی بیشتر باشد که با تجویز قرص لوراتادین (هر شب یک عدد) کنترل می شود.

۳۰. پس از عمل جراحی بینی اگر عطسه مان گرفت ، چجوری عطسه کنیم؟

باید با دهان باز عطسه کنیم که فساری به بینی وارد نشود

 

فواید لیزر صورت چیست؟

 

۳۱. آیا بعد از انجام جراحی زیبایی بینی درد داریم ؟

جراحی زیبایی بینی عمل دردناکی نیست و معمولا پروسه ریکاوری بعد از درمان خیلی کوتاه است .

۳۲. چه مدت زمان باید چسب بر روی بینی باشد؟

البته این مدت زمان به نوع بینی بستگی دارد . به طور مثال بینی های استخوانی باید کمتر چسب زده شود ولی بینی های گوشتی مدت زمان بیشتری باید چسب زده شود . حداقل یک ماه توصیه می کنیم ولی دو تا چهار ماه بسته به نوع بینی خواهد بود، بینی های استخوانی دو ماه حداقل ۲۴ ساعت و بینی های گوشتی را سه تا چهار ماه توصیه می شود و بعد از آن هم فقط شب ها به مدت دو تا سه هفته و در طی روز دیگر نیازی نیست .

۳۲. از کجا بدانیم که بینی ما شرایط انجام جراحی راینو پلاستی(Rhinoplasty) را داراست؟

شما نیاز به ویزیت توسط جراح متخصص زیبایی بینی را خواهید داشت تا به شما بگوید که مزایای این جراحی برای شما چیست. اگرچه، اگر شما از مشکلاتی که در بالا اشاره شد نظیر مشکلات تنفسی، بینی شکسته بر اثر حادثه و یا شکل نازیبای بینی سبب کاهش اعتماد بنفس شما شده است، به احتمال بسیار شما کاندیدی برای جراحی بینی به حساب می آید.

۳۳. چه مواردی در جراحی زیبایی بینی موثر هستند؟

کیفیت پوست بینی یکی از فاکتور های اصلی تعیین کننده نتیجه نهایی جراحی زیبایی بینی می باشد.رعایت نکات بعد از جراحی بینی نیز در رسیدن به نتیجه دلخواه بی تاثیر نیست اما اصلی ترین مورد یک جراحی زیبایی بینی مهارت پزشک و تیم جراحی است. در ویدیو زیر نتیجه یک جراحی زیبایی بینی بعد از چهارده ماه را مشاهده میکنید

۳۴. عمل جراحی زیبایی بینی باز بهتر است یا بسته ؟

در روش جراحی زیبایی بینی بسته ، جراح بدون ایجاد برش در بیرون بینی ، تغییراتی در درون بینی ایجاد می کند و این عمل بیشتر برای ایراد های جزئی کاربرد دارد اما در روش باز جراح در پوست بینی برش هایی ایجاد می کند بدین ترتیب حفره های بینی به دو قسمت تقسیم می شوند و بعد از آن پوست بینی به سمت بالا کشیده می شود تا دسترسی بیشتری به داخل بینی پیدا شود .
اما برای تشخیص اینکه کدام یک از انواع جراحی زیبایی بینی بهتر است باید گفت که آنچه حائز اهمیت است نتیجه نهایی جراحی است و فرآیند عمل جراحی خواه عمل جراحی باز و خواه عمل جراحی بسته تفاوت چندانی نخواهد داشت .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا